Content marketing sklepu internetowego – opracowanie strategii

Content marketing sklepu internetowego

Z każdą chwilą rośnie liczba oferowanych nam sklepów internetowych. Poprzez dynamiczny rozwój różnych form marketingu treści w sieci zrodziło się pojęcie content marketingu. Czyli po prostu szeroko rozumiana promocja własnych treści w internecie.

Dzięki wielu nowym możliwościom content marketing sklepu internetowego może przyczynić się do pozyskiwania nowych klientów oraz promowania własnego sklepu, głównie poprzez różne metody dystrybucji treści. Na dowód skuteczności content marketingu w e-commerce przytoczę kilka statystyk, przemawiających za zaletami promocji treści w internecie (źródło: Demand Metric).

 • Firmy posiadające blog firmowy generują średnio 67% więcej zapytań ofertowych.
 • Po przeczytaniu artykułu o danym produkcie, 60% osób szuka kolejnych informacji o nim w internecie.
 • Content marketing sklepu internetowego kosztuje o 62% mniej w porównaniu do tradycyjnej formy reklamy oraz generuje trzykrotnie więcej zapytań ofertowych.
 • 82% użytkowników lepiej odbiera firmę, której treści znajdują w sieci.

Co prawda powyższe dane zgromadzone są na podstawie zagranicznych sklepów internetowych, jednak pozwala to zobrazować, jak promocja treści w internecie może być skutecznym content marketingiem.

Poznaj zatem 5 prostych kroków, aby dopracować strategię content marketingu i wynieść własny biznes na nowy poziom.

Content marketing sklepu internetowego – 5 sposobów na opracowanie strategii

1. Docieraj do grupy docelowej, tworząc tzw. Buyer Personas.

Kluczem Twojego biznesu jest klient. Jest wiele ważnych elementów takich, jak posiadanie skutecznego sklepu internetowego. Jednak w ostatecznym rozrachunku to klient jest najważniejszy.

Twój sklep online jest tworzony pod konkretną grupę docelową. Nie jesteś w stanie sprzedaż produktu każdej osobie, jaka odwiedzi Twój serwis. Określenie tego, jakich klientów potrzebujesz, ułatwi Ci promocję działań content marketingowych.

Dlatego ważne jest poznanie określenia Buyer Persona. Jest to, najprościej pisząc, typ klienta lub jego profil. Określa on pewien model klienta, zawierający charakterystyczne cechy osoby, do której chcemy adresować sprzedaż naszych produktów w sklepie.

Inaczej zachęcisz do zakupu danego towaru biznesmena, a inaczej turystę. Obie grupy docelowe mają kompletnie różne cele i potrzeby.

Dlatego ważne jest, aby dostosować sklep pod określone grupy ludzi. Pomocne w tym celu będzie zdefiniowanie następujących elementów:

 • Obraz. Wykorzystuj grafikę dostosowaną pod dany profil odwiedzającego.
 • Demografia. Płeć, wiek, zainteresowania, lokalizacja, dochody – wszystkie konkretne cechy, które pozwolą lepiej określić profil odbiorcy.
 • Osobowość. Zawiera istotne cechy charakteru danej grupy docelowej.
 • Motywacja. Co powoduje u nich chęć zakupu? Jakie bodźce sprawiają, że są chętni zrealizować transakcję? Czy wiedzą wszystko na temat produktu? Czy wolą doczytać wszelkie niezbędne informacje?
 • Frustracje. Przeciwieństwo motywacji. Warto tutaj nakreślić, jakie problemy rozwiązuje Twój produkt oraz jak może pomóc potencjalnemu kupującemu.

Poprawnie zdefiniowane Buyer Personas pozwolą dostosować ofertę pod konkretną grupę docelową.

2. Zdefiniuj cel.

Następnym krokiem do usprawnienia działań content marketingowych jest ustalenie celu. Co chcesz osiągnąć poprzez promocję własnych treści? Jaki przyświeca Ci cel?

Poniżej zebrałem kilka celów, z którymi możesz się zidentyfikować:

Budowanie świadomości

Wzbudzenie zainteresowania

 • kierowanie ruchu na sklep internetowy
 • budowanie bazy mailingowej dzięki newsletterom
 • zwiększenie popularności w mediach społecznościowych
 • dzielenie się wiadomościami z życia marki (wydarzenia, nowe produkty itp.)

Zaspokojenie pragnienia

 • promowanie kampanii reklamowej (sprzedaż, promocje, gratisy, kupony itd.)
 • tworzenie treści przewodnikowych (poradniki dotyczące zakupu, porównania produktów, obszerne recenzje)

Podjęcie określonych akcji

 • kierowanie ruchu na konkretną stronę produktu
 • sprzedaż w zewnętrznych źródłach

Staraj się więc jak najbardziej szczegółowo sprecyzować cel. Pozwoli to lepiej obrać strategie content marketingu sklepu.

3. Organizuj treść według kanału komunikacyjnego.

W większości przypadków promowanie treści w internecie sprowadza się do wydatków. Jednak np. pisanie treści na blogu nie wymaga nakładów pieniężnych (tylko czasowych), o ile robimy to sami.

W związku z tym dystrybucję treści można podzielić na 3 rodzaje: własna, płatna i udostępniona.

Własna treść

To przede wszystkim wspomniany blog. Pisząc bloga, poniekąd stajemy się autorytetem w danej dziedzinie. Odbiorcy zaczynają postrzegać nas jako osobę, która zna się na rzeczy. Zaczynają nam ufać i zwracają się do nas z problemami lub dokonują zakupu na stronie sklepu.

Rodzajów treści, jakie można tworzyć, jest cała masa. Pole do popisu jest bardzo duże. Pamiętaj również, że wszelkie grafiki (infografiki, memy, grafiki okolicznościowe) to również treść!

Płatna treść

Promocja treści poprzez płatny kanał to silna broń, jednak oczywiście wymaga nakładów pieniężnych. W tej kwestii można postawić na marketing szeptany, promocję w mediach społecznościowych czy dystrybucję treści w innych serwisach.

Treść udostępniona

Treść może również sama „żyć”. Publikując ją w internecie, trafia ona do użytkowników, którzy mogą na nią zareagować. Najczęściej sprowadza się to do udostępnienia na Facebooku lub podania dalej na Twitterze.

Jeśli treść zaangażuje odbiorców lub przedstawi im rozwiązanie problemu, można spodziewać się wymienionych wyżej akcji. W tym celu również pomoże treść, która jest świeża i porusza nowe zagadnienia, których nie ma zbyt wiele w internecie.

Wybierz więc odpowiedni kanał dystrybucyjny własnej treści, w celu lepszej organizacji działań strategii content marketingu.

4. Dobierz zespół.

Content marketing sklepu internetowego to szereg działań. Jak wspominałem, treść to nie tylko tekst, ale również grafika, filmy czy głos (podcast). W pojedynkę ciężko jest solidnie różnicować promowaną treść. Tak więc, w Twoim zespole powinny znaleźć się m.in. osoby zajmujące się następującymi dziedzinami:

 • copywriter
 • grafik
 • osoba do prowadzenia działań social media
 • osoba prowadząca podcast
 • czy eksperci znający sprzedawane produkty w e-sklepie

Oczywiście na początek nie trzeba się rzucać na głęboką wodę. Wszystko można realizować mały krokami, w zależności od budżetu. Pamiętaj, że im więcej czasu i pieniędzy zainwestujesz, tym większa szansa na sukces.

Warto również różnicować treść. Teraz staje się to bardzo modne. Tworzone są przyciągające oko (czyli potencjalnego klienta) atrakcyjne infografiki. Tworzone są treści poradnikowe, video-poradnikowe czy case studies, które przedstawiają faktyczne działania dla klienta. Spotkać również można przytoczone podcasty, których odbiorcy słuchają. Możliwości jest naprawdę dużo.

5. Mierz i notuj swoje działania.

Ostatnim krokiem w lepszej organizacji działań content marketingowych jest notowanie i mierzenie poczynionych działań. Inwestując w coś, musisz wiedzieć, czy Ci się to opłaca. Czy osiągasz zwrot z inwestycji? Czy dany kanał dystrybucji przynosi zamierzone efekty, czy też nie?

Znając odpowiedzi na te pytania, możesz jasno sprecyzować, co jest dobre dla Twojego sklepu online, a z czego należy zrezygnować.

Pomocnym w mierzeniu działań jest wpis, który wprowadzi Cię w podstawy Google Analytics. Dzięki temu możesz np. sprawdzić ruch na stronie oraz jego źródło. Następnie możesz mierzyć swoje działania i reakcje na stronie przy pomocy zdarzeń w Google Analytics.

Content marketing sklepu internetowego – podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz promocja działań w internecie przyjdzie Ci dużo łatwiej. Stawianie na treść stało się modne i należy dążyć do tego, żeby również wpaść w ten trend. Treść potrafi sprzedać produkt, zachęcić do jego zakupu lub rozwiązać dane problemy. Daje Ci wiele możliwości i potrafi skutecznie budować własną markę wokół niej. Warto więc zastanowić się nad nią i zacząć działać!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.