Dlaczego musisz monitorować swoją markę w internecie?

Dlaczego musisz monitorować swoją markę w internecie?

Bez względu na to, jak podchodzimy do nowych technologii, nasze marki, firmy i biznesy w końcu znajdą się w przestrzeni zwanej internetem.

W razie problemów z niezadowolonymi klientami, wadliwymi produktami lub ich brakiem, cała złość i żal zostanie przelana na odpowiednich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych, a jak już zapewne wiemy:

Internet nie zapomina, a to, co już raz zostało zapisane, zostaje tam na zawsze. Podobnie jak w filmie „Zielona mila”.

Dlatego tak ważne jest, aby monitorować swoją markę w internecie i to, co wokół niej się dzieje.

Co to jest i jak monitorować swoją markę w internecie?

Monitorowanie swojej marki w internecie to nic innego jak śledzenie rozmów na temat swojej firmy, branży, produktów w sieci lub w mediach społecznościowych przez obserwowanie konkretnych słów kluczowych.

Oprócz śledzenia rozmów w sieci, monitorowanie swojej marki może przyciągnąć nowych klientów oraz utrzymać starych.

Co więcej, jeżeli dołączymy śledzenie swojej marki jako część strategii marketingowej, możemy w szybki sposób reagować na różne problemy, które pojawią się prędzej, czy później.

Dzisiaj przedstawię Ci cztery korzyści, jakie możesz szybko osiągnąć, jeżeli będziesz monitorować swoją markę w internecie.

1. Poprawa wizerunku i marketingu internetowego.

Marketing internetowy ma dzisiaj większe znaczenie niż kiedykolwiek, a informacje o klientach z sieci są dla nas bezcenne.

Dane demograficzne, intencje, nastroje, polubienia i „łapki dół” – im więcej wiesz o każdej wymienionej informacji, tym mocniej możesz rozwijać swój interes.

Śledzenie marki w internecie daje Ci wgląd w informacje, których nie jesteś w stanie zebrać, używając tradycyjnych narzędzi analitycznych dla stron internetowych.

Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby skutecznie monitorować swoją markę w internecie:

 • Słuchaj swoich klientów. Najlepszym krokiem do rozwoju biznesu jest rozmawianie o podstawowych rzeczach z klientami. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem, aby to uczynić, jest dowiedzenie się, czego chcą i odpowiedzenie na każde pytanie.
 • Dowiedz się, kim są Twoi klienci. Kierowanie odpowiednich reklam jest niemożliwe, jeżeli nie wiesz, do kogo trafia Twoja oferta lub produkt. Znajdź swoich docelowych klientów, analizując dane demograficzne osób, które rozmawiają o Twojej marce lub o całej branży.
 • Bądź tam, gdzie Twoi klienci. Obecność w miejscach, gdzie Twoi klienci się udzielają, jest niezbędna do prowadzenia skutecznej kampanii marketingowej. Dzięki monitorowaniu rozmów wokół swojej marki dowiesz się, na których stronach klienci są najbardziej aktywni i gdzie skupić swoją „drużynę od marketingu internetowego”.
 • Monitoruj nowe trendy rynkowe. Załóżmy, że jesteś dyrektorem np. Huaweii. Musisz wiedzieć, co planuje Apple lub Samsung. Mówiąc wprost, analizuj nowe technologie, a przede wszystkim śledź poczynania największej konkurencji.
 • Śledź rezultaty kampanii marketingowych. Dowiedz się, gdzie i kiedy Twoja marka jest wymieniana w internecie oraz sprawdź, jak dobrze działa obecna kampania marketingowa przez porównanie liczby wspomnień przed i po.
 • Znajdź wpływowych internautów. Dotrzyj do wysoko postawionych ludzi w internecie, którzy wspomnieli o Twojej i marce i zaproponuj im współpracę, aby zmaksymalizować zasięg Twojej kampanii marketingowej w internecie.

Jakie słowa kluczowe wybrać, aby efektywnie monitorować swoją markę w internecie?

 • Nazwa Twojej marki, produktu lub usługi np. Apple, MacBook, iCloud.
 • Różne wariacje oraz błędy w pisowni np. Aplle, McBook, iCluod.
 • Słowa kluczowe z branży np. iOS, Android, Windows.
 • Marki konkurencji oraz ich produkty np. Samsung, Galaxy Note.
 • Nazwy kampanii oraz słowa kluczowe np. Kody rabatowe Google Analytics.

2. Tworzenie produktu skierowanego do klienta.

Pomimo że Twoja kampania marketingowa jest dopieszczona w każdym calu, to na dłuższą metę nie dasz rady ze złym produktem, a problemy szybko wyjdą na jaw.

W dzisiejszych czasach klienci nie siedzą w domach i nie czekają na dany produkt.

Oni chcą mieć możliwość ingerencji w jego wygląd czy funkcjonalności.

Dodatkowo w ostatnich latach jest wysyp różnych, różnistych stron internetowych, które podają recenzje danego produktu czy usługi.

Sam teraz pomyśl. Czy przed zakupem rzeczy np. za 100 zł nie przeczytasz wcześniej recenzji zamieszczonych w internecie?

Oczywiście, że to zrobisz, ponieważ jesteś przedsiębiorcą i wiesz, że warto przeczytać taką recenzję, aby nie tracić czasu w sklepie oraz przede wszystkim pieniędzy.

W pewnym sensie klienci są naszymi prywatnymi testerami, którzy – koniec końców – pomogą nam rozwijać i zbudować jeszcze lepszy produkt.

Oto co możesz osiągnąć, jeżeli postanowisz monitorować swoją markę w internecie:

 • Zdobądź listę błędów i spostrzeżeń. Będziesz ich potrzebować, ponieważ żaden produkt czy usługa nie jest bez wad. Musisz monitorować swoją markę w internecie, aby zyskać potrzebne informacje do dalszego rozwoju firmy oraz swoich produktów czy usług.
 • Monitoruj opinie i recenzje. Zebranie pierwszych opinii i recenzji na temat danego produktu lub usługi jest bardzo ważne. Klienci wynajdują zdecydowanie szybciej i lepiej problemy z każdym produktem, aniżeli Twój zespół.
 • Porównuj siebie do konkurencji. Nie pokonasz konkurencji, jeżeli nie będziesz w stanie porównać swoich produktów lub usług z tymi, które wydają oni. Analizuj również opinie oraz recenzje na temat ich produktów. Pomogą Ci ustrzec się błędów, a najlepiej uczyć się na błędach innych.
 • Monitoruj konkretne dane demograficzne. Jeżeli Twój marketing obejmuje wiele języków oraz krajów, to filtrowanie informacji według danych demograficznych może powiedzieć Ci o tym, czy dobrze ulokowałeś swój produkt, a także pomoże w odkryciu nowych rynków docelowych.

3. Ulepszenie obsługi klienta.

Przyciągnięcie nowych klientów to tylko połowa pracy.

Druga połowa to utrzymanie wśród nich zadowolenia oraz lojalności, czyli tego, co tak naprawdę napędza sprzedaż.

Jak to osiągnąć?

Zadowolenie klienta obejmuje różne czynności tj. słuchanie, reagowanie i wspieranie – wszystko to można zrobić za pomocą narzędzi, które będą monitorować markę w internecie.

Oto w jaki sposób Twój zespół do obsługi klienta może skorzystać, jeżeli będziesz monitorować swoją markę w internecie:

 • Śledzenie zapytań w social media. Lwia część klientów zwraca się od razu do mediów społecznościowych, a potem dopiero do wsparcia. Narzędzie do śledzenia marki w internecie wskaże Ci, gdzie klienci zadają pytania, a Ty będziesz mógł im osobiście odpowiedzieć. Dodatkowo będziesz spać spokojnie z myślą, że żaden klient nie czeka na Twoją odpowiedź.
 • Monitorowanie i śledzenie wszystkich kanałów mediów społecznościowych. Większość firm korzysta z wielu mediów społecznościowych np. Facebook, Instagram, Twitter czy Snapchat. O wiele łatwiej gromadzić zapytania w jednym panelu niż sprawdzać co chwilę pięć kont, zwłaszcza jeżeli wszystkie profile prowadzi jedna osoba.
 • Efektywna współpraca całego zespołu. Narzędzia monitorujące często oferują pracę zespołową. Możesz podzielić swój team w taki sposób, że jedna osoba będzie śledzić np. Twittera, a druga np. tylko Facebooka.
 • Możliwość sprawdzenia ogólnego zadowolenia klientów. Monitorując wzmianki o Twojej firmie czy produkcie, możesz zyskać ogólne pojęcie na temat tego, jak bardzo klienci są zadowoleni z Twoich usług.
 • Zidentyfikuj niezadowolonych klientów. Cóż, jeżeli działasz na szeroką skalę, nie da się uniknąć błędów i problemów. Narzędzie monitorujące markę w internecie pozwoli Ci na sortowanie negatywnych i pozytywnych opinii i recenzji. Zidentyfikuj te pierwsze i zaoferuj rozczarowanym klientom pomoc oraz rozwiązanie.

4. Zwiększenie sprzedaży oraz dochodów.

Jeżeli wszyscy inni konkurenci monitorują lub w niedalekiej przyszłości będą monitorować swoją markę w internecie, musisz postawić na produkty oraz obsługę klienta, które wychodzą im naprzeciw.

Dzięki temu Twoja marka oraz produkty czy usługi będą mówić same za siebie, a Twój zespół z pewnością będzie umiał zmaksymalizować korzyści z ciężkiej pracy.

Jednakże narzędzia do monitorowania i śledzenia wzmianek o danej marce w internecie mogą tę czynność znacznie przyspieszyć:

 • Znajdziesz nowe możliwości sprzedaży. Internauci często dyskutują na temat zakupionych produktów lub wtedy, kiedy chcą go kupić. Przeanalizuj ich wypowiedzi i dostosuj jak najbardziej swój produkt do ich potrzeb.
 • Nawiążesz współpracę z klientami. Jeżeli będziesz w stanie zaoferować np. dobrą cenę (rabat, promocja dla użytkowników z danego forum) oraz pomoc, klienci będą szybciej podejmowali decyzję o zakupie.
 • Znajdziesz ewentualnych dystrybutorów. Wiele firm poszukuje ciekawych i dobrych produktów, aby sprzedawać je wśród swoich klientów. Monitoruj odpowiednie frazy kluczowe, aby znaleźć odpowiednich resellerów dla swoich produktów.
 • Przejmiesz niezadowolonych klientów konkurencji. Zawiedzeni klienci będą bardziej skłonni do kupienia nowych produktów, ponieważ na starych się już zawiedli. Dlatego warto monitorować konkurencyjną markę w internecie i przejmować ich klientów.

Dlaczego musisz monitorować swoją markę w internecie? – na zakończenie

Wiele nowych i niedoświadczonych firm uważa, że nie mogą monitorować swojej marki w internecie, ponieważ takie działania są zarezerwowane dla dużych firm, które mają całe zespoły, które kierują ich kampaniami marketingowymi.

Jednakże prawda dzisiaj jest inna. Każda mała i średnia firma może w przystępnej wycenie kupić takie narzędzie do monitorowania i śledzenia swojej marki w internecie.

Dzięki takim narzędziom mamy możliwość zaplanowania lepszych strategii marketingowych oraz produktów.

Pochwal się w sekcji komentarzy, z jakich narzędzi korzystasz.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.