Filtrowanie produktów w sklepie internetowym – 19 wskazówek

Filtrowanie produktów w sklepie internetowym

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że filtrowanie produktów w sklepie jest konieczną, a zarazem prostą rzeczą we wdrożeniu.

Z punktu widzenia użytkownika to często nieoceniona pomoc, która przede wszystkim pozwala przeglądać konkretne produkty, tym samym oszczędzając nam czas oraz ułatwiając poruszanie się po asortymencie sklepu internetowego. Ten prosty i często spotykany mechanizm jest obowiązkowy szczególnie w sklepach z szeroką ofertą produktów.

Warto również podkreślić, że funkcja ta, mimo swego prostego działania, może odgrywać bardzo ważną rolę, szczególnie uwzględniając aspekty doświadczenia użytkownika, czyli kwestie UX sklepu.

Tym bardziej że użytkownicy trafiający na sklep online z reguły wiedzą mniej więcej, jakiego rodzaju produktu szukają. Potrafią określić chociażby zakres cenowy szukanego towaru, potrzeby co do funkcjonalności czy też znają konkretne i szczegółowe atrybuty danego produktu (np. kolor, rozmiar, faktura, funkcje, akcesoria, marka itd.). Nie chcą więc w dużej mierze przeglądać niepotrzebnych przedmiotów, które i tak ich nie zainteresują oraz niepotrzebnie odwrócą uwagę.

Stąd też potrzeba filtracji, która poprawi szansę na zwiększenie dochodu w sklepie.

Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę, projektując ten element na stronie.

Filtrowanie produktów w sklepie internetowym – na co należy zwrócić uwagę?

W celu łatwiejszego przyswojenia informacji wskazówki podzielone zostaną na krótkie punkty, które w przystępny sposób pomogą podejść do tematu oraz pokażą, na jakie detale trzeba uważać, aby zwiększyć ostatecznie skuteczność oraz efektywność filtrowania.

1. Najpierw pomyśl, potem wykonaj.

Dobrą praktyką jest wcześniejsze zaplanowanie i przemyślenie działania funkcji, a dopiero późniejsze jej wdrożenie. Poświęcenie dłuższej chwili na początku pozwoli zaoszczędzić czas, gdy okaże się, że coś należy zmodyfikować.

2. Kolejność rozmieszczenia.

Wydaje się, że najlepszym sposobem w przypadku dużej liczby filtrów jest ich podział alfabetyczny. Nie zawsze jednak taka forma sprawdzi się idealnie, szczególnie w przypadku gdy występuje duża dysproporcja pomiędzy popularnością danych filtrów. Wtedy najlepiej jest wyświetlać ich kolejność właśnie pod kątem popularności / trendów niż alfabetycznie. W określeniu, które filtry są chętniej przeszukiwane i stosowane, można posłużyć się chociażby danymi z Google Analytics.

3. Prosta forma.

Proste i nieprzekombinowane elementy są najskuteczniejsze. Szczególnie w obecnym trendzie projektowania stron internetowych. Minimalistyczny design ułatwia poruszanie się po stronie, jest zauważalny oraz przede wszystkim intuicyjny. Użytkownicy z pewnością to docenią.

4. Rozważ różne umiejscowienia na stronie.

Każdy sklep internetowy jest inny. Szczególnie jeśli chcemy zwiększyć efektywność odczuć UX lub konwersji. W jednym sklepie najlepszym miejscem może być lewy boczny pasek, tzw. sidebar. W innym z kolei lepiej oddziaływać może prawa strona. Może być również sekcja z filtracją na górze, tuż pod menu czy nawet na stronie produktu. Najskuteczniejsze miejsce możliwe jest do wychwycenia najlepiej przy pomocy testów A/B.

5. Wielokrotny wybór.

Kolejna polecana wskazówka zakłada możliwość wyboru wielu różnych typów wartości z danej kategorii filtracji. Oznacza to, żeby pozwolić użytkownikowi na wybór nie tylko jednej wartości z danego działu, a kilku. Pozwoli to przeszukać asortyment sklepu np. względem dwóch kolorów – białych i czarnych butów dla przykładu.

6. Informuj o ilości.

Drobny, choć istotny szczegół to wyświetlanie informacji o liczbie produktów kryjących się pod danym filtrem. To kolejny pozytywny aspekt, wpływający na odczucia użytkowników na stronie.

7. Postaw się w roli użytkowników.

Zastanów się, w jaki sposób użytkownicy mogliby chcieć filtrować asortyment sklepu. Jakich atrybutów / wartości by użyli w celu znalezienia właściwiej grupy produktów?

8. Wyjdź poza schemat.

Filtrowanie produktów w sklepie internetowym najczęściej odbywa się poprzez standardowe atrybuty jak np. rozmiar czy kolor. Warto jednak wyjść naprzeciw potrzebom klientów i zaproponować dodatkowy rodzaj filtracji, np. odzież sortowana według okazji lub sezonu.

9. Dostateczne wyeksponowanie filtrów.

Na początku artykułu nakreślone zostały ważne cechy, stanowiące o sile filtracji. Aby one mogły działać, sama sekcja z filtracją powinna być przede wszystkim łatwo zauważalna i dostępna. W przeciwnym wypadku mało kto z niej skorzysta.

10. Łatwe usunięcie.

Filtrowanie produktów w sklepie internetowym ponadto musi być intuicyjne nie tylko w kwestii aktywowania filtrów. Jednakowo wyświetlenie użytych filtrów oraz możliwość ich łatwego usunięcia to kolejna istotna sprawa. Samo ich włączenie musi być równie proste, co ich ewentualna dezaktywacja. Warto również w klarowny sposób prezentować informacje o aktualnie stosowanych filtrach, aby nie dezorientować użytkowników.

11. Aspekt szczegółowości.

Przeanalizuj ilość dostępnych filtrów oraz wyników, jakie ich stosowanie pokazuje. Jeśli filtracja powoduje wyświetlanie zbyt dużego asortymentu, to być może warto spróbować wprowadzić dodatkowy podział. Łatwiej jest dokonać decyzji o zakupie spośród mniejszego grona potencjalnych produktów do kupienia.

12. Stosuj język użytkowników.

Branżowe zwroty i określenia nie zawsze są dobrym pomysłem. Potencjalni kupujący nie muszą znać tego typu języka, więc jego stosowanie może być kłopotliwe. Jeśli jest możliwość, to lepiej postawić na prosty i zrozumiały język, który trafi do każdego – nawet do laika.

13. Szybkość działania.

Biorąc pod uwagę preferencje użytkownika, korzystne jest również zadbanie o szybkość działania. Czekanie na wynik filtracji nie powinno zajmować sporo czasu, a najlepiej, jeśli wynik serwowany jest bez konieczności odświeżania całej strony.

14. Działania marketingowe.

Filtrowanie zawęża wybór szczególnie dla tych użytkowników, który wiedzą, co chcą. Jednak z marketingowego punktu widzenia, dobrze jest pamiętać o tym, że filtrowanie produktów w sklepie nie tylko pomaga znaleźć szukany przedmiot, ale również pokazuje potencjalne produkty, które mogą zainteresować szukającego. Sugerowanie podobnych produktów to jedna ze strategii na zwiększenie sprzedaży w sklepie. Warto to uwzględnić w filtracji.

15. Eksperymentuj.

W zależności od źródła badań średnio tylko 1/4 sklepów internetowych posiada efektywną i przyjemną w użytkowaniu sekcję z filtrowaniem asortymentu. Jest to bardzo niski odsetek. Warto więc co jakiś czas testować nowe warianty i sposoby wyświetlania filtracji, aby z każdą kolejną zmianą dążyć do wprowadzenia jak najlepszej wersji.

16. Korzyści nawet dla małych sklepów.

Jak już wspomniałem, przy dużej liczbie produktów filtrowanie jest niezbędne. Jednak przy małej ilości również zaleca się jego stosowanie, nawet jeśli w wyniku filtracji będzie tylko kilka produktów. Jest to w dalszym ciągu korzystny zabieg pod kątem użytkowania strony.

17. Filtracja według ocen.

Zazwyczaj filtrowanie odbywa się według określonych atrybutów lub kategorii. Do tego zestawienia idealnie pasuje również filtracja według oceny produktu, która pozwoli odrzucić produkty niekorzystnie oceniane przez użytkowników.

18. Aspekt responsywności.

Użytkownicy mobilni to również szerokie grono potencjalnych klientów. Widok sekcji z filtrami powinien być również bezproblemowo obsługiwany na mniejszym ekranie urządzenia przenośnego.

19. Przetestuj działanie.

Upewnij się, że filtracja produktów działa bez zarzutu. Wcześniej wykryty błąd jest łatwiejszy w diagnozie.

Jak ważne jest filtrowanie produktów w sklepie internetowym?

Jak można zauważyć, filtrowanie produktów w sklepie online to prosta oraz podstawowa funkcja, która mimo wszystko jest często kluczowym elementem na stronie sklepu.

To, że jest właśnie takim prostym mechanizmem, sprawia, iż łatwo podejść do tego temu pobieżnie. Być może dlatego właśnie aż 3/4 sklepów nie posiada efektywnej sekcji z filtracją produktów.

Dobrze jest stosować się do powyższych wskazówek, które są przede wszystkim łatwo przyswajalne oraz w dużej mierze są to detale. To właśnie ich liczne przestrzeganie stanowi o sile sukcesu tego elementu. Drobnymi modyfikacjami można podnieść znacząco efektywność filtracji, która przełoży się ostatecznie na odczucia użytkowników na stronie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.