Jak Google definiuje treść wysokiej jakości?

Treść staje się coraz ważniejsza od linków - wspominaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Jak więc Google definiuje treść wysokiej jakości?

Dla Google coraz większy wpływ na ranking ma czas spędzony na stronie. Jest on wyznacznikiem tego, jak bardzo użytkownik angażuje się w daną stronę internetową. W związku z tym utrzymanie użytkownika w serwisie zaczyna stawać się coraz istotniejszym elementem rankingu wyszukiwarki. Należy więc zadbać o treść wysokiej jakości.

1. Daj użytkownikowi ciekawy materiał do czytania.

Obecnie znaczenia nabiera długość treści oraz jej przyswajalność. Pobieżnie lub ogólnikowo potraktowany temat z pewnością nie wyczerpie go w całości. Krótki tekst nie ma szans wgryźć się głęboko i wyjaśnić wszystkich aspektów. Warto wyprzedzić konkurencję i rozpisać nieco bardziej swoją ofertę – czy to na zwykłej stronie, czy w sklepie internetowym. Warto przedstawić więcej faktów o swojej działalności, niż jedynie rzucać ogólnikowe hasła. Spójrz na poniższy przykład. Jest nieco przerysowany, ale łatwo jest zrozumieć kontekst. Zamiast pisać:

Zajmuję się budową drewnianych domków jednorodzinnych. Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę dzwonić pod numer telefonu (…)

lepiej jest bardziej opisać ofertę. Twoim zadaniem jest zaciekawienie potencjalnego klienta i zachęcenie go do skorzystania z oferty, np. w ten sposób:

Zajmuję się budową drewnianych domków jednorodzinnych. Najczęściej używam w tym celu drzewa dębowego, lecz na życzenie klienta jestem w stanie sprowadzić modrzew syberyjski. Każdy kawałek drzewa jest impregnowany (…)

Osiągnięcie takiego efektu wydaje się banalne, prawda? Otóż często okazuje się, że wcale tak nie jest. Mimo bardzo prężnie rozwijających się stron firmowych nierzadko da się znaleźć dosłownie jednozdaniową charakterystykę oferty. Możliwe, że niektórzy nie mają tzw. lekkiego pióra do pisania. Mogą być specjalistami w swojej dziedzinie, jednak akurat pisanie tekstów nie jest ich mocną domeną. Absolutnie nie ma w tym nic złego, przecież nie można wymagać od każdego, aby był dobry w wielu różniących się od siebie dziedzinach. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy osób, a chcesz mieć profesjonalną ofertę na swojej stronie – zadbaj o content marketing. Wystarczy, że zgłosisz się do nas. Dbamy o content marketing w Olsztynie i nie tylko.

Treść wysokiej jakości musi iść w parze z lekkością jej czytania. Unikaj pisania zawiłych lub wyszukanych słów – chyba że prowadzisz stronę prawniczą lub taką, w której siłą rzeczy dominują ciężkie i trudne zwroty. Może się okazać, że tworzysz genialną treść, lecz nafaszerowaną trudnymi zwrotami i słowami, które szybką męczą odbiorcę. Spróbuj więc postawić na lekkość. Nieco więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów, w którym poruszony został temat tworzenia ciekawej i nieskomplikowanej treści.

2. Zadbaj o sposób prezentacji.

Kolejnym aspektem, który Google bierze pod uwagę oceniając, czy treść jest wysokiej jakości, może być interfejs strony. Świetnie zaprojektowana, łatwa w nawigowaniu strona internetowa zmniejsza prawdopodobieństwo opuszczenia serwisu przez użytkownika. To kolejny sygnał dla Google, że Twoja strona jest wartościowa. Skoro użytkownik spędza na niej czas i przegląda jej zawartość, to znaczy, że znajduje na niej coś pożytecznego. Postaw również na mobilność. Dostosuj stronę nie tylko do tradycyjnych ekranów, ale również do smartfonów i tabletów.

3. Przestań martwić się o słowa kluczowe.

Czasy, kiedy teksty były przeładowane słowami kluczowymi, mijają bezpowrotnie. Zamiast upychać w co drugim zdaniu słowa kluczowe, postaw na lekkość i naturalność. Skup się na pisaniu dla ludzi. Naturalnie, przyjemnie, ciekawie. Owszem – w Twojej treści powinny znaleźć się słowa kluczowe, jednak ich istotność cały czas maleje.

4. Linki przychodzące są coraz mniej istotne.

Podobnie jak słowa kluczowe, linki zwrotne stają się coraz mniej skuteczne i użyteczne. Google przestaje je doceniać, bardziej stawia na treść strony internetowej. Zamiast poświęcać czas na budowanie sieci linków, postaw na tworzenie treści łatwej do udostępniania i przyciągającej użytkownika. Google stara się zwalczać nienaturalne tworzenie linków zwrotnych z upakowanymi słowami kluczowymi. W tym miejscu ponownie przywołuję jeden z artykułów, w całości poświęcony tej tematyce – dlaczego treść jest coraz ważniejsza od linków?

5. Media społecznościowe to potęga.

Pewne jest to, że również media społecznościowe wpływają na ranking w wynikach wyszukiwania. Jednak nawet jeżeli nie byłby to istotny czynnik, to oczywiste jest, że im więcej udostępnień uzyska Twoja treść, tym dotrze ona do większej ilości osób. Powiększa się zatem świadomość Twojej marki, a liczba użytkowników odwiedzających Twoją stronę internetową znacząco rośnie.

Sygnały, jakie dostajesz w mediach społecznościowych, to również dobry wyznacznik jakości treści. Jeśli zdobywasz polubienia i udostępnienia, oczywiste jest, że trafiasz do ludzi. Jednak pamiętaj o jednym – brak zainteresowania nie musi oznaczać, że treść jest kiepska. Możesz np. trafiać po prostu do niewłaściwej grupy docelowej odbiorców. Przyczyny są różne i może być ich naprawdę wiele. Jedno jest pewne – dobra treść prędzej czy później obroni się sama.

Treść wysokiej jakości – co dalej?

Patrząc na ostatnie aktualizacje algorytmu wyszukiwarki Google oraz na zmiany w pozycjach można śmiało stwierdzić, że Google wytacza walkę nienaturalnym i mniej uczciwym technikom. Obecnie znaczenie słów kluczowych czy masy linków zwrotnych prowadzących do witryny maleje. Kładziony jest duży nacisk na jakość i naturalność treści. Cwane i podstępne sztuczki są coraz mniej lubiane przez najbardziej popularną wyszukiwarkę. Warto więc podążać za trendami, jakie wyznacza nam Google i nie pozostawiać w tyle. Co w związku z tym? Postaw na treść wysokiej jakości. Taką, która jest unikalna i wartościowa dla odbiorcy.

Jak Google definiuje treść wysokiej jakości?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 6)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: