Jak rozwijać bloga, aby docierać do nowych odbiorców? – 9 wskazówek

Jak rozwijać bloga, aby docierać do nowych odbiorców?

W ostatnich latach blogowanie przechodzi istny „boom”. Liczba blogerów oraz samych blogów rośnie z dnia na dzień, a co za tym idzie, przybywa coraz więcej treści do czytania.

Internauci blogują na wszelkie możliwie tematy, tworząc treści poradnikowe, humorystyczne lub edukacyjne. Blogowanie nawet stało się poniekąd częścią strategii SEO, gdzie z założenia nowa, unikalna i świeża treść ma przyciągać odbiorców, angażować ich oraz przede wszystkim generować ruch na stronę.

Jednak jak to jest, że jedne blogi odnoszą większy sukces, inne z kolei kończą tak szybko, jak wystartowały?

Z pewnością dużą rolę odgrywa w tej kwestii sama treść, jednak nie można zapominać o samym rozwijaniu bloga. Tworzenie treści to tylko jeden z licznych elementów układanki w kierunku posiadania wymarzonego i prężnie rozwijającego się serwisu.

Zatem jak rozwijać bloga, aby odnieść sukces? Po odpowiedź na to pytanie zapraszam do poniżej lektury, gdzie omówionych zostanie 9 kwestii, które mogą pomóc w rozwijaniu bloga.

Zaczynamy!

Jak rozwijać bloga, aby docierać do nowych odbiorców?

1. Twórz regularnie nową treść.

Od czego zacząć rozwijanie bloga? Zaczynamy od oczywistych aspektów, czyli tworzenia nowej treści. Bardzo ważne jest jej regularnie tworzenie.

Treść, jak wiadomo, to fundament bloga, więc nie możesz dopuszczać do tego, aby regularność tego fundamentu była zachwiana. Najlepiej założyć sobie cel napisania X artykułów rocznie. Co wstawiamy w miejsce X? To już zależy od Twojej branży oraz specyfiki treści, które tworzysz. Krótkie, typowo życiowe wpisy będą pojawiać się z większą częstotliwością, aniżeli obszerne poradnikowe treści, tłumaczące trudniejsze zagadnienia.

Przyjmijmy jednak, że aby sukcesywnie rozwijać bloga, należy napisać co najmniej 100 wpisów rocznie. Daje to nam średnio tworzenie wpisu co 3-4 dzień. Warto sobie z góry zaplanować dni publikacji nowego wpisu i konsekwentnie realizować założone postanowienia, a magiczna liczba 100 artykułów nie będzie przeszkodą nie do pokonania.

2. Zachęcaj czytelników do komentowania.

Komentarze na blogu to niezwykle cenna rzecz. Poza tym, że angażują odbiorców, pomagają w zdobywaniu linków zwrotnych czy nawet dodają małego „kopa” w kwestiach SEO-wych.

Jednak największą ich zaletą jest możliwość nawiązania więzi oraz relacji z czytelnikami. Jest to o tyle ważne, że przecież czytelnicy to Twoja siła napędowa. Tworzone treści są dla przecież dla nich, nie zaś dla Ciebie.

Więc jeśli nie wiesz, jak rozwijać bloga, to zachęcaj czytelników do aktywnego komentowania. Możesz w treści zadawać pytania do odbiorców lub na końcu artykułu prosić o podzielenie się ich własnymi spostrzeżeniami na dany temat. Pamiętaj tylko, aby brać czynny udział w komentarzach. Odpisywanie na nie buduje Twoją markę.

3. Zdobywaj fanów w social media.

Wcześniejszy punkt odnosi się do tworzenia więzi z czytelnikami poprzez komentowanie. Podobną więź można również budować w social media. Te serwisy są właśnie po to stworzone.

Jak rozwijać bloga w tego typu serwisach? Zacznij od zdobywania polubień, które przełożą się z czasem na większą liczbę użytkowników, do których będzie można dotrzeć. Dowiedz się również, jak tworzyć treść łatwą do udostępniania, czyli taką, która będzie miała większe szanse na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Nie ograniczaj się tylko do Facebooka. Postaw również na Twittera, który w szczególności polega na budowaniu więzi z odbiorcami oraz na komunikowaniu się z nimi.

Z kolei, jeśli szukasz serwisu nastawionego na publikację zdjęć, które będą angażować fanów, to wybierz Instagram, który jest idealny do tego typu działań.

4. Analizuj zachowanie użytkowników na blogu.

Zaprzyjaźnij się z Google Analytics, które dostarczy Ci cennych danych na temat odbiorców treści. Jest to niesłychanie ważne pod kątem tego, jak rozwijać bloga. Dzięki statystykom możesz dowiedzieć się, które treści są najchętniej czytane poznać, jaki współczynnik odrzuceń notuje strona.

Pierwszy aspekt pomaga w oszacowaniu, jakiego rodzaju treści są chętniej czytane. Na podstawie tej wiedzy możesz bardziej ukierunkować wpisy i sprawdzić, jaki rodzaj treści najbardziej interesuje Twoich czytelników.

Z kolei współczynnik odrzuceń poinformuje Cię, czy dana podstrona jest chętnie przeglądana, czy wręcz przeciwnie. Jeśli współczynnik jest wysoki, warto się temu przyjrzeć, gdyż jest ewidentnie coś, co powoduje, że użytkownicy opuszczają Twój serwis bez jakiejkolwiek interakcji. Dobrze by było to wyeliminować, jeśli w zamiarach masz skuteczne rozwijanie bloga.

5. Postaw na SEO.

Jak zapewne już zauważyłeś, rozwój bloga to nie tylko tworzenie treści. Z biegiem czasu nieuniknione jest również pozycjonowanie, które powinno być podstawowym źródłem ruchu na stronie. Pojawianie się w Google na wysokich pozycjach na zadane słowo kluczowe powinno być Twoim celem numer jeden.

Taki stan rzeczy przełoży się na liczbę odwiedzin bloga, który jest przecież niesłychanie ważny. Jest to również idealna alternatywna do promocji bloga poprzez inne, płatne źródła, takie jak chociażby reklama na Facebooku lub płatne linki sponsorowane AdWords.

Warto również tworzyć treść wpisu pod kątem SEO, aby zadbać o podstawowe kwestie owego rzemiosła. Będzie to dobra baza pod dalsze, bardziej złożone działania.

6. Rozwijaj bazę e-maili.

Kolejny pomysł na to, jak promować bloga, to pozyskiwanie adresów mailowych do celów e-mail marketingu. Nawet jeśli obecnie nie planujesz wysyłki newsletterów do odbiorców, to mimo wszystko warto budować listę mailingową „na potem”. Jest to cenne medium marketingowe oraz kolejna szansa na pozyskanie wartościowego ruchu na stronie.

Jednym z lepszych sposobów na pozyskiwanie adresów e-mail użytkowników jest oferowanie czegoś w zamian za zapisanie się na listę. Najczęściej jest to poradnik w formacie PDF, który w nagrodę otrzymuje każdy, kto dokona subskrypcji. Najpopularniejsza, a w dalszym ciągu skuteczna metoda.

7. Nie pozwól na siebie czekać.

Szybkość ładowania się bloga może być głównym powodem jego opuszczania przez użytkowników. Sprawdź więc, jakie noty pod tym kątem otrzymuje Twój blog, korzystając z darmowych narzędzi do testowania prędkości strony.

W przypadku wpisów blogowych warto zwrócić uwagę na zamieszczane zdjęcia. Często to one są głównym powodem wolno wczytującej się witryny. Wyrób sobie w głowie dobry nawyk, że zawsze przed umieszczeniem obrazu do wpisu zoptymalizuj go. W tym celu można wykorzystać serwis TinyPNG, który kompresuje bezstratnie obraz do nawet 80% wagi zdjęcia. Dzięki temu możemy znacznie odchudzić ich rozmiar.

8. Promocja bloga równie istotna.

Pierwsza myśl, jaka towarzyszy większości osób na myśl o blogowaniu, to pisanie. Jest to oczywiście racja. Jednak jeśli dany blog nie jest wypromowany oraz nie osiąga topowych pozycji w rankingu wyszukiwarki, to właściwie pisanie idzie na marne. Mało kto po prostu dotrze do takiej treści. Należy więc promować wpisy i dać szansę odbiorcom na odwiedzenie własnego bloga.

W internecie natknąć się nawet można na pewną regułę, mówiącą o zasadzie 20/80. 20% czasu poświęć na tworzenie wpisu, 80% czasu przeznacz na jego promocję. Jak widać, znaczną część czasu należy poświęcić na dotarcie do użytkowników. Tylko jak rozwijać bloga w tym kierunku?

Z darmowych działań warte zainteresowania są:

 • komentowanie innych blogów z odnośnikiem do Twojego
 • pozyskiwanie linków zwrotnych
 • publikowanie wpisów na różnych grupach na Facebooku
 • wysyłka newsletterów
 • wpisy gościnne

Z płatnych działań możemy wymienić:

 • marketing szeptany
 • pozycjonowanie
 • reklama na Facebooku
 • AdWords

9. Wyznaczaj sobie cele.

Ogólnie dobrym kierunkiem rozwoju – nie tylko w sprawach prowadzenia bloga – jest wyznaczanie sobie celów. Jest to technika, która wzywa do działania. Dobrze jest więc mieć nawyk zakładania sobie celów, aby następnie konsekwentnie je realizować. Przykłady takich założeń w przypadku rozwoju bloga:

 • opublikowanie X artykułów w czasie Y
 • pozyskanie X linków zwrotnych do danego wpisu
 • wzrost liczby odwiedzin bloga do X w miesiącu
 • przeczytanie X książek

Jak rozwijać bloga? – podsumowanie powyższych porad

Mam nadzieję, że teraz wiesz znacznie więcej na temat tego, jak rozwijać bloga, aby być skutecznym blogerem.

Jak widać, rozwój bloga to nie tylko pisanie, ale również konsekwencja, upór, czy korzystanie z płatnych rozwiązań, wspomagających promocyjne działania w sieci. Grunt to starać się poświęcać dostatecznie dużo czasu, aby docierać do coraz nowszych odbiorców tworzonych treści, którzy mogą stać się stałymi czytelnikami.

Oczywiście sama treść jest również bardzo ważna. Nawet aspekt jej wizualizacji odgrywa tutaj bardzo dużą rolę. Pamiętaj, że wypunktowania, krótkie akapity, duża czcionka oraz obrazy są Twoimi pomocnikami, które sprawiają, że czytany tekst jest przyjemniejszy dla oka. Połącz więc wszystkie składowe w całość, a znajdziesz receptę na to, jak rozwijać bloga.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Katarzyna Lwowska

  Bardzo przydatny wpis. Skorzystam z pomysłu z celami działania i planem, chociaż na dzisiaj, ze względu na pracę, naukę, rozwój zawodowy, na razie jestem w stanie napisać jeden artykuł na miesiąc. Grafik działań jest jednak mobilizujący.

  Odpowiedz
 2. Rebalife

  Na pewno zacznę stosować się do wskazówek. Część z nich już powolutku wprowadzam. Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.