Jak zrobić infografikę? – 6 narzędzi wraz z listą kroków do wykonania

Czy do stworzenia infografiki potrzebujesz grafika? Niekoniecznie! Sprawdź, jak zrobić infografikę samemu, korzystając z gotowych i pomocnych rozwiązań.

Infografiki stale zyskują na popularności, stając się jedną z bardziej atrakcyjnych form prezentacji danych dla użytkownika. Są chwytliwe, przykuwają uwagę oraz przede wszystkim pozwalają zebrać wiele informacji w przyjaznej dla odbiorców formie.

Ponadto taka forma treści odnosi znacznie lepsze wyniki w mediach społecznościowych, aniżeli tradycyjne wpisy oraz treści czytane. Jest więc doskonałą formą, aby stać się tzw. treścią viralną. Dlatego też coraz częściej widuje się wszelkie infografiki przedstawiające różne dane.

Ponadto aktualnie nie trzeba się martwić o to, jak zrobić infografikę, ponieważ jest tyle dostępnych różnych narzędzi, że praktycznie nie trzeba być wyspecjalizowanym grafikiem, aby stworzyć atrakcyjnie wizualną treść. Sprawdźmy zatem dostępne narzędzia oraz kroki ku temu, aby wykonać własną infografikę.

Jak zrobić infografikę? – pomocne kroki oraz dostępne narzędzia

1. Wybór tematu.

Oczywiście pierwszy etap to wybór adekwatnego tematu, który przyciągnie uwagę i zaciekawi odbiorców. Oczywiste jest, że muszą to być materiały, które można łatwo ubrać w liczby i przedstawić je tym samym za pomocą wykresów, tabel, procesów czy nawet map.

Warto również w tym miejscu zastanowić się nad celem i zamierzonym efektem, który chcemy przedstawić. Dlaczego tworzysz infografikę? Co chcesz przekazać odbiorcom? Jakie zagadnienie chcesz poruszyć? Odpowiedzi na takie pytania pozwalają lepiej zabrać się do głównej pracy.

2. Zebranie danych.

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie danych w konkretnym temacie. Tutaj oczywiście dobrym źródłem jest internet oraz różne statystyki. Ponadto zaleca się zamieszczać źródło przedstawianych danych, aby przede wszystkim infografika wyglądała autentycznie, a użytkownicy nie twierdzili, że dane są „wyssane z palca”.

Często również spotyka się infografiki, których dane bazują na „własnym doświadczeniu”. Na przykład firmy przedstawiają dane dotyczące klientów oraz obszarów, w których działają.

3. Opis.

Nieodłącznym elementem powinien być opis infografiki, który wprowadzi odbiorcę w przedstawione dane oraz ponadto dodatkowo go zachęci.

Nie musi być długi. Lepiej, aby był bardziej treściwy oraz angażujący.

4. Wybór narzędzia do tworzenia infografik.

Jak zrobić infografikę? Najprościej – korzystając z gotowych narzędzi.

Owszem, projekt można tworzyć oczywiście przy współudziale grafika, który na podstawie zebranych danych opracuje całą koncepcję graficzną i przedstawi informacje. Wiadomo, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego też z pomocą przychodzą liczne narzędzia do tworzenia infografik. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie oraz własnych wymagań i upodobań.

Mało tego! Właściwie większość narzędzi zapewnia dodatkowo gotowe szablony, które po prostu należy wypełnić zebranym materiałem i cieszyć się gotową makietą graficzną. Jest to dodatkowe ułatwienie, które z pewnością pozwala zaoszczędzić czas.

Spójrzmy zatem na listę darmowych narzędzi:

a) Visme

Narzędzie do tworzenia infografik, które oferuje duży wybór fontów i gotowych obrazów oraz ikon. Łatwe w edycji, oferujące mnogość opcji edycji poszczególnych elementów.

Co jest bardziej wyróżniające w tym narzędziu, to możliwość dużej interakcyjności gotowego projektu. Poszczególne elementy mogą być animowane, można również dołączyć plik wideo oraz notatki głosowe, które – swoją drogą – można nagrywać bezpośrednio w edytorze. Choć to akurat jest już dostępne w płatnym planie.

Jak zrobić infografikę z Visme?

Adres URL: Visme.

b) Canva Infographic Maker

Bardzo rozbudowane narzędzie, oferujące mnogość różnych form prezentacji danych i sposobu ich przedstawienia. Wyróżnia się przede wszystkim znacznie bogatszym darmowym pakietem dodatków, aniżeli konkurencyjne rozwiązania. W darmowej wersji jest dostępnych aż 8000 różnych szablonów. Ponadto narzędzie posiada własną bibliotekę zdjęć, gdzie można je dokupować w miarę potrzeby.

Jak zrobić infografikę Canva?

Adres URL: Canva Infographic Maker.

c) Google Charts

Nie jest to typowe narzędzie do tworzenia infografik, szczególnie takich bogatych w elementy graficzne. Sprawdzi się bardziej przy tworzeniu prostych i klarownych projektów nastawionych na wykresy, aniżeli na dużą atrakcyjność graficzną.

Jest proste w użyciu, nieskomplikowane oraz w pełni darmowe. Głównym elementem wyróżniającym jest możliwość prezentowania danych „na żywo”, dzięki połączeniu danych różnymi protokołami.

Jak zrobić infografikę z Google Chart?

Adres URL: Google Charts.

d) Piktochart

Dość popularne narzędzie, które jest bardzo proste w obsłudze i wyjątkowo intuicyjne. Oczywiście wszystko jest w pełni klikalne i każdy element lub też sekcję możemy dostosować pod własny gust. Z pewnością dobre narzędzie na początek lub przy chęci stworzenia szybkiego, lecz ciekawego projektu. Być może minusem dla niektórych jest wstawienie znaku wodnego narzędzia w projekcie (w darmowej wersji).

Jak zrobić infografikę z Piktochart?

Adres URL: Piktochart.

e) Infogram

Z pewnością jedno z mniej bogatszych narzędzi, jeśli chodzi o wybór chociażby gotowych szablonów. Ponadto dodawany jest znak wodny do gotowego projektu, a z kolei sam projekt jedynie możemy opublikować pod wygenerowanym adresem URL. Opcja ściągnięcia pliku w postaci pliku jest dostępna dopiero w płatnych wersjach.

Niemniej jednak samo narzędzie jest przyjemne i proste w obsłudze oraz z pewnością spełnia swoje zadanie. Posiada bardzo dużo różnych wykresów, więc sprawdzi się idealnie do ich prezentacji.

Jak zrobić infografikę z Infogram?

Adres URL: Infogram.

f) Easel.ly

Kolejne ciekawe narzędzie, które oczywiście jest przyjemne w obsłudze, choć wyróżnia się na tle pozostałego zestawienia faktem, iż nie posiada typowego narzędzia do tworzenia wykresów. Wszelkie dane należy przedstawiać w postaci obrazowej lub przy pomocy ikon. Jest to więc kompletnie inne podejście do całego zagadnienia. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Na zdecydowany plus z kolei trzeba wskazać brak osadzania znaku wodnego.

Jak zrobić infografikę z Easelly?

Adres URL: Easel.ly.

g) Visualize.me

Na koniec bardziej jako bonus narzędzie, które nie jest typowo do tworzenia infografik, lecz do tworzenia wizualnych CV. Plusem jest to, że dane mogą być pobierane z profilu LinkedIn, a następnie automatycznie przedstawiane w graficznej postaci. Można więc w szybki sposób stworzyć z pewnością inaczej wyglądające CV.

Jak zrobić infografikę z Visualizeme?

Adres URL: Visualize.me.

5. Dostosowanie i wprowadzenie danych.

Jak widać, wybór gotowego narzędzia jest dość szeroki. Wszystko odnosi się do tego, jaki cel nam przyświeca i w jaki sposób chcemy przedstawić dane. Czy mają to być bardziej suche dane w postaci wykresów, czy przedstawienie wszystkiego w bardziej graficznym, atrakcyjnym stylu?

Z kolei samo wprowadzanie i edycja danych jest już dość prostym procesem oraz w każdym narzędziu odbywa się to w podobny sposób.

Mimo że nie trzeba być grafikiem, aby wykonać infografikę. Co nie zmienia to faktu, że jakiekolwiek rozeznanie plastyczne i kreatywne należy mieć na uwadze. W tego typu treściach łatwo bowiem przesadzić ze względu na dużą liczbę różnorodnych elementów, które mogą przybierać różną formę. Należy więc mieć na uwadze trzymanie się tego samego stylu oraz przede wszystkim kontrolę kolorów. Dobrze jest ustalić sobie na początek paletę barw i trzymać się jej, aby odbiór całego projektu był pozytywny.

Jak stworzyć infografikę, by była przydatna użytkownikom?

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak zrobić infografikę.

Lista kroków do wykonania nie jest skomplikowana, a korzystanie z wyżej wymienionych narzędzi jest intuicyjne i proste – bez względu na wybór.

Z kolei wybór tego jedynego to kwestia indywidualnych upodobań i oczekiwań, szczególnie jeśli chodzi o darmowe wersje.

Jak zrobić infografikę? – 6 narzędzi wraz z listą kroków do wykonania
Artykuł oceniono na: 4.3 (głosy: 3)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: