Optymalizacja konwersji strony i sklepu internetowego – 20 porad

Optymalizacja konwersji strony i sklepu internetowego

Celem każdej strony internetowej jest niewątpliwie generowanie jak największego ruchu. Chcesz, aby Twój serwis lub stronę firmową odwiedzało jak najwięcej użytkowników. Prawidłowo.

Jednak co w sytuacji, gdy uzyskujesz satysfakcjonujące Cię ilości odsłon, a z kolei brakuje Ci określonych akcji, jakie użytkownik powinien wykonać na Twojej stronie?

Z pomocą przychodzi optymalizacja konwersji strony, która pomaga przekształcić użytkownika w klienta. Tego typu operacje są bardzo pomocne wszelkim sklepom internetowym czy stronom firmowym. Również pomagają w zwiększeniu liczby zapytań ofertowych, poszerzeniu bazy subskrybentów newslettera, pobraniu aplikacji mobilnej / e-booka, czy po prostu kupieniu produktu w sklepie online.

Wszystkie powyższe akcje można usprawnić dzięki optymalizacji pewnych elementów na stronie. Czasami nawet niewielkie zmiany przynoszą zaskakująco dobre rezultaty.

Sprawdź zatem listę szybkich i ogólnych porad, jakie przygotowałem, aby optymalizacja konwersji strony i sklepu stała się dla Ciebie przyjemniejsza i łatwiejsza. Zobacz, jakie elementy można usprawnić oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby przekształcać użytkowników w Twoich klientów.

Zaczynamy!

Optymalizacja konwersji strony i sklepu internetowego – 20 szybkich porady

1. Porównaj się z konkurencją.

Obecnie rynki w wielu branżach są mocno przesycone. Wybór oferty internetowej jest naprawdę spory i można kolokwialnie napisać: „jest w czym wybierać”. Pierwsza porada nawiązuje więc do porównania własnej strony / oferty z konkurencją.

Sprawdź to, bo być może Twoja konkurencja wyprzedza Cię i serwuje ciekawsze rozwiązania lub ceny. Spróbuj ją wyprzedzić i wprowadzić atrakcyjniejsze warunki zakupu. Jeśli jednak Twoja oferta jest odpowiednia, zobacz pozostałe wskazówki dotyczące optymalizacji strony.

2. Zadbaj o prędkość ładowania strony.

Optymalizacja konwersji strony powinna zacząć się od przeanalizowania prędkość witryny. Jest to bardzo frustrujące, jeśli użytkownik musi co chwilę czekać na załadowanie się kolejnych podstron serwisu. Sprawdź zatem wynik testu prędkości (np. narzędziem Pingdom lub PageSpeed Insights) i skróć czas ładowania serwisu.

3. Pomyśl o modernizacji strony.

Zanim zaczniesz wprowadzać pojedyncze zmiany na stronie, zastanów się najpierw, czy nie lepiej ją w pełni przebudować? Kilkuletnie strony z biegiem czasu przestają być atrakcyjne pod kątem wizualnym, co może odpychać odbiorców.

Nowa odsłona informuje użytkowników, że strona „żyje”, może być o wiele przyjemniejsza w odbiorze. Może to być słuszny ruch pod kątem optymalizacji konwersji strony.

Jeśli jednak posiadasz dość świeżą witrynę, przejdź dalej.

4. Stosuj zachęcające nagłówki.

Nagłówki mają duży wpływ na odbiór strony, co tym samym przekłada się na zwiększenie konwersji na stronie. Dlaczego? Otóż użytkownicy, przeglądając zawartość strony, nie czytają wszystkiego od góry do dołu. Przeczytanie wszystkich materiałów na stronie jest czasochłonne i nie musi być wcale przyjemną rzeczą.

Tak więc przeglądanie serwisu to po prostu skanowanie treści. Co się rzuca nam w pierwszej kolejności w oczy? Oczywiście wszelkie nagłówki, które są wsparte o wiele większą czcionką, aniżeli pozostała treść.

Jeśli nie zaciekawisz użytkownika nagłówkiem, ten nie zechce przeczytać akapitu treści pod nim. Tracisz więc szanse na zainteresowanie użytkownika tekstem, który też przecież potrafi zachęcić odbiorcę do zakupu (patrz punkt niżej).

5. Twórz treść, która konwertuje.

Dobry i intrygujący nagłówek zachęca do przeczytania treści znajdującej się pod nim. Twórz zatem treści, które konwertują. Zapoznaj się z podlinkowanym artykułem i zmień sposób, w jaki piszesz.

Najważniejsze, abyś stosował tzw. język korzyści. Przedstawiaj to, co użytkownik może zyskać. Nie pisz suchych faktów czy oklepanych haseł. Pisz prawdę, korzyści i szanse, jakie użytkownik może dostać po nawiązaniu współpracy z Tobą, czy kupieniu produktu w sklepie internetowym.

6. Unikaj jednolitych bloków treści.

Nawiązując do skanowania treści przez użytkownika z powyższego punktu – ułatw odbiór treści. Czy wygodnie czyta się długą kolumnę tekstu, bez jakiegokolwiek przełamania? Nie.

W takim razie stosuj wypunktowania, używaj obrazy, podnagłówki, pogrubienia czy po prostu zadbaj o krótsze akapity tekstu.

7. Pomyśl o blogu na stronie.

Posiadanie bloga firmowego to świetna okazja na utrzymanie stałego ruchu (a nawet zwyżkującego) na stronie. Dzięki treściom blogowym dostarczasz czytelnikom treść, przez co ich edukujesz, a oni nabierają do Ciebie zaufania. Z czasem staniesz się w ich oczach ekspertem. Stąd już krótka droga do przekształcenia użytkownika w zadowolonego klienta.

8. Koniecznie dodaj przyciski CTA.

CTA (z ang. call to action, czyli wezwanie do działania) – odpowiednio stworzony przycisk może odgrywać kluczową rolę w kwestii realizacji określonych akcji przez użytkownika w serwisie. Daje duże pole do popisu, jednocześnie jego modyfikacja wymaga znikomego nakładu czasowego – jest to więc świetny elementy do testowania konwersji.

8.1. Wybierz właściwy kolor przycisku CTA.

Pytanie – jaki kolor jest właściwy dla Ciebie? Szczerze: nie wiem. Nikt tego nie powie z marszu. Można tylko stwierdzić, że właściwy kolor jest kolorem mocno kontrastującym z tłem i zawartością strony. Musi się po prostu wyróżniać i rzucać w oczy.

Najlepsze w tym przypadku są testy A/B, które pozwolą Ci stwierdzić, czy zmiana koloru była dobrym krokiem optymalizującym konwersję, czy nie. Bez nich można tylko zgadywać.

8.2. Zadbaj o treść przycisku.

Staraj się opisywać, jaka akcja zostanie wykonana po kliknięciu przycisku przez użytkownika. Unikaj jednak pojedynczych zwrotów, które przestają być skuteczne. Pod kątem optymalizacji konwersji lepszym wyjściem jest tekst „Zostań subskrybentem i odbierz bonus”, aniżeli „Zapisz do newslettera”. Opisuj czynność i wplataj frazy zawierające korzyści.

8.3. Zwiększ widoczność przycisku.

Zwiększ po prostu jego wielkość. Proste, a może poprawić zachowanie użytkownika. Pamiętaj tylko o rozwadze. Przesadzenie z wielkością odbije się negatywnie, wiec wykaż się wyczuciem.

8.4. Pomyśl nad umiejscowieniem.

Ostatnim krokiem optymalizującym konwersje przycisku jest jego rozlokowanie. Jest to niewątpliwie trudniejsza zmiana, aniżeli zmiana koloru czy tekstu, ponieważ należy unikać przypadkowego lub nieprzemyślanego miejsca. W tym celu najlepiej posiłkować się narzędziami (Google Analytics, mapy ciepła, śledzenie przewijania strony), które pozwolą oszacować, jak użytkownik zachowuje się na stronie i które miejsca odwiedza.

9. Przykuj uwagę dodatkowymi elementami.

Optymalizacja konwersji strony może również przebiegać w kierunku dodania nieinwazyjnych elementów, które usprawnią odczucia użytkownika.

Świetnym sposobem jest umieszczanie np. strzałek nakierowujących użytkownika na dany przycisk albo dodawanie obrazów, na których postaci patrzą w kierunku przycisku.

Takie zabiegi dodatkowo zwiększają szanse na dokonanie określonej akcji.

10. Dodaj informujący pasek postępu.

Tego typu elementy spełniają swoją funkcję w przypadku składania zamówienia lub wypełniania ankiety. Warto informować użytkownika, na jakim etapie składania zamówienia jest i ile kroków zostało jeszcze do pokonania.

Jest to czysto informujący zabieg. Jednak bardzo pomocny. Bez nich użytkownik nie wie, ile jeszcze będzie musiał akcji wykonać, nim złoży zamówienie / poprosi o wycenę.

W przypadku ankiet (szczególnie długich) bez informowania o postępie może się okazać, że użytkownik najzwyczajniej w świecie się znudzi i nie będzie miał ochoty odpowiadać na pytania. Widząc, że np. zostały mu tylko 3 kroki do pokonania, będzie chciał mieć to za sobą. W przeciwnym wypadku jest niedoinformowany.

11. Pokazuj prawdziwe opinie i logo klientów.

Czy opinie z samym tekstem wydają się nam prawdziwie? Poniekąd chcemy wierzyć, że tak. Jednak te ze zdjęciem osoby wystawiającej opinię są bardziej autentyczne i z reguły nie mamy co do nich wątpliwości. Umieszczaj więc takie, w miarę możliwości. Jednak należy unikać zdjęć stockowych osób, gdyż dość łatwo sprawdzić, czy zdjęcie osoby jest prawdziwe, czy pochodzi z banku zdjęć. Takie wykrycie „oszustwa” przez odbiorcę może skutecznie zniwelować szanse na korzystny odbiór ze strony internauty.

Logo klientów również działa na wyobraźnię. Widać, że dana marka współpracuje z innymi, więc można jej zaufać, skoro inni jej zaufali.

Tego typu elementy, tzw. dowody społeczne, budują zaufanie, które w świecie internetu jest niezwykle ważne pod kątem sprzedaży.

12. Zoptymalizuj formularz kontaktowy.

Skoro strona nakierowuje odpowiednio użytkownika do skorzystania z kontaktu, należy zadbać o narzędzie kontaktu, czyli o formularz.

Staraj się, aby zawierał jak najmniej pól. Złota zasada: im mniej, tym lepiej. Po prostu.

13. Eksponuj najczęściej kupowane przedmioty.

Zadbaj o to, aby sklep internetowy przedstawiał w widocznym miejscu produkty, po które najchętniej sięgają Twoi klienci. Produkty często kupowane są oceniane przez nas jako dobre (a przynajmniej tak nam to sugeruje podświadomość). Serwowanie takich produktów ułatwia użytkownikowi zakup i pomaga dokonać mu wyboru z dużej bazy produktów.

14. Zadbaj o opis produktu / usługi.

Czy kupiłbyś online w ciemno produkt, który posiada znikomy opis lub – co gorsza – w ogóle go nie posiada? Ja też nie.

Użytkownicy chcą wiedzieć coraz więcej. Warto przedstawić zalety produktu, dlatego warto go kupić oraz jakie korzyści otrzymają po zakupieniu go na własność. Odpowiedź na te kwestie stworzy kompletny opis, który skuteczniej zachęci do zakupu niż pojedynczy akapit.

15. Pokaż zdjęcia zastosowania produktu.

Każdy sprzedawca online wie, jak ważne są obrazy produktów w sklepie. Prócz umieszczania standardowych grafik (produkt na białym tle), warto dodać zdjęcia obrazujące produkt w użyciu. Podziała to na wyobraźnię odbiorcy, który będzie w stanie wyobrazić sobie, jak danego produktu używa.

Zresztą spójrz, jak to robią producenci farb. Katalog zawiera poszczególne kolory na białym tle. Pokazana jest po prostu cała paleta. Jednak dodatkowo pokazane są wizualizacje, obrazujące jak dany kolor wygląda w przykładowym pomieszczeniu. Spróbuj wybrać jakiś kolor, patrząc tylko na paletę barw – zadanie wydaje się znacznie trudniejsze, niż wybranie jakiegoś z wizualizacji.

16. Oferuj coś w zamian całkowicie za darmo.

Fraza „za darmo” jest słowem kluczowym. Nie ma co się oszukiwać, wszyscy lubimy dostawać coś za darmo – gratisy czy bonusy. „Szalejemy” w związku z tym, że widzimy magiczne ujemne procenty w stylu -20%. Nie ma w tym niczego złego. Mało tego – warto wykorzystać to pod kątem optymalizacji konwersji na stronie.

Oferowanie chociażby darmowej dostawy jest z punktu widzenia klienta bardzo zachęcającym elementem promocyjnym. Właściciel pokrywa koszty wysyłki, a zachęceni klienci kupują na większą skalę.

Wystarczy spojrzeć, jak robi to Decathlon. W momencie, gdy na stronie pojawia się opcja darmowej dostawy, od razu tworzona jest reklama w TV informująca o tym odbiorców.

17. Informuj klienta o czasie realizacji.

Optymalizacja konwersji strony może iść nawet w (pozornie) tak błahym aspekcie, jak informowanie o czasie realizacji zamówienia. Jest to duży ukłon w kierunku użytkowników. Warto o tym informować oczywiście jeszcze przed dokonaniem zakupu, np. na stronie produktu. Tekst, który informuje nas, że na drugi dzień otrzymamy przesyłkę, jest bardzo zachęcający. Innym rozwiązaniem jest wypisanie konkretnej daty przyjścia przesyłki.

Oczywiście, nie ma co obiecywać gruszek na wierzbie. Więc jeśli czas realizacji wynosi 2 dni, to musi tyle wynosić. Nie testuj cierpliwości internautów, której w ludziach i tak mało.

18. Oferuj możliwość kupowania bez rejestracji.

Optymalizacja konwersji strony to nie tylko zmiana elementów bezpośrednio związanych ze stroną, ale również wychodzenie naprzeciw użytkownikom. Możliwość kupowania bez rejestracji jest tego dobrym przykładem.

Część użytkowników po prostu nie widzi potrzeby zakładania konta, jednak chce dokonać zakupu. Spraw więc, aby Twój sklep online oferował taką funkcjonalność.

19. Pokazuj korzystne liczby.

Liczby, które sprzedają. Co to takiego? Dosłownie chwalenie się liczbą zadowolonych klientów (czy też korzystających z naszych usług), które potrafi stworzyć pozytywne wrażenie na użytkowniku. W ten sposób wie on, że jest wielu innych klientów. Więc wszystkie hasła w stylu „W tym miesiącu pobrano naszą aplikację 1000 razy” albo „Z naszych usług skorzystało już ponad 2000 osób” budują wrażenie i poczucie stabilności marki, której można zaufać.

20. Wyeksponuj numer telefonu oraz adres e-mail.

Te dwie informacje zazwyczaj są na każdej stronie internetowej. Jednak nie na każdej są widoczne na pierwszy rzut oka. Pierwszą myślą jest odwiedzenie zakładki „Kontakt” w celu znalezienia tych danych. Jednak warto już wcześniej pokazać je użytkownikowi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nad menu adresu e-mail i numeru telefonu. Dzięki temu będą cały czas widoczne dla użytkownika. Jest to dobra metoda na pozyskiwanie leadów przez kontakt telefoniczny.

Optymalizacja konwersji strony i sklepu internetowego – podsumowanie

Jak widać, jest wiele spraw, które możesz wdrożyć na własnej stronie. Takich kwestii jest znacznie więcej, jednak zawarłem te, które są najbardziej uniwersalne. Prawdę pisząc, nie ma stron idealnych, tym bardziej pod kątem konwersji. Zawsze można coś małego zmienić lub sprawdzić, jak spisze się inny wariant danego elementu.

Niewątpliwą zaletą wszystkich porad jest niski poziom skomplikowania. Dużo zmian można wykonać na własną rękę, bez znajomości zaawansowanych narzędzi.

Pamiętać również należy o tym, żeby optymalizacja konwersji strony była przemyślana i uzasadniona. Warto również testować wprowadzone zmiany – czy faktycznie przynoszą rezultaty, czy nie. Bez tego nie będziemy w stanie wyciągnąć dalszych wniosków na przyszłość.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.