Pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga – 18 sposobów

Jeśli prowadzisz blog, to na pewno interesuje Cię pozyskiwanie linków zwrotnych. Sprawdź nasze skuteczne sposoby na pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga!

Blogowanie staje się coraz bardziej popularne – nie tylko jako zwykłe hobby, ale również jako źródło zarobku. Jeżeli prowadzisz bloga hobbystycznego czy komercyjnego, to w obu przypadkach ważne jest, aby uzyskać jak największy ruch. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na generowanie ruchu na stronach internetowych są tzw. linki zwrotne (backlinki). Są to linki z innych blogów czy stron internetowych, które przekierowują do Twojego serwisu. W tym wpisie omawiam kilkanaście sprytnych sposobów na pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga.

1. Pisz dobrej jakości treść.

Nie można zaprzeczyć znaczenia dobrej jakości tekstów w pozyskiwaniu linków zwrotnych. Staraj się pisać jak najlepsze treści, dokładne informacje, fakty lub statystyki. Oczywiście popierając je wiarygodnymi źródłami. Jeżeli Twoje wpisy zaczną się podobać użytkownikom, to będą udostępnianie coraz częściej. Spowoduje to znaczny wzrost ruchu na Twoim blogu. Co ważniejsze, ktoś wspomni o Twoim blogu czy wpisie na swojej stronie internetowej, a więc zyskasz link zwrotny.

Wykorzystaj także specjalne rodzaje treści angażujących użytkownika.

2. Wpisy linkujące inne blogi.

Na popularnych stronach internetowych czy blogach często pojawiają się wpisy zbiorcze z ciekawymi blogami w swojej niszy. Jeżeli Twój blog pasuje do tego profilu, możesz zyskać mocny link. Napisz do administratora z zapytaniem, czy nie umieściłby i Twojego bloga w takim zestawieniu.

3. Bądź aktywny.

Aktywność to podstawa! Pisz na różnych forach internetowych czy blogach powiązanych z Twoją niszą. Cytuj własnego bloga jako odniesienie i oczywiście dołączaj linki. Użytkownicy korzystają z takich miejsc jak ze źródeł informacji nieskalanych przez producentów. Dzięki takiej aktywności pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga przyjdzie znacznie prościej, a efekty będą widoczne szybciej.

4. Media społecznościowe.

Social media to chyba najlepsza platforma w tych czasach. Dzięki niej pozyskiwanie linków zwrotnych to pestka. Za pomocą Facebooka, Twittera, Pinteresta, Google+ i YouTube’a zyskasz mnóstwo backlinków. Stwórz profile w tych mediach społecznościowych nawet przed rozpoczęciem blogowania. Są to główne źródła linków zwrotnych na rozpoczęcie przygody z blogiem. Staraj się uzyskać na tych profilach jak najwięcej polubień i obserwacji. Stwórz urzekające posty linkujące do Twoich treści na blogu.

Jak to zrobić? Przeczytaj jeden z naszych poradników o generowaniu ruchu dzięki nagłówkom w social media.

5. Ujawnij swoje osiągnięcia.

Jeżeli osiągnąłeś coś ważnego w swojej niszy, podziel się tymi osiągnięciami na różnych forach. Publiczność lubi śledzić fakty oraz liczby. Podrzuć im kilka faktów o sobie. Dzięki takim zabiegom sprawisz, że czytelnicy będą Ci ufać i myśleć o Tobie niczym o ekspercie. Przyniesie to większe szanse na linkowanie Twoich wpisów czy wypowiedzi w internecie.

6. Gościnne wpisy.

Rozejrzyj się po stronach internetowych i blogach w swojej niszy, które pozwalają na wpisy gościnne. Skontaktuj się z autorem i zaproponuj stworzenie tekstu z możliwością dołączenia do niego swojego linka. Jeżeli właściciel się zgodzi, wtedy przemyśl dokładnie temat i sposoby odwołania się do swojego bloga. Wpis gościnny to jeden z najprostszych i niezawodnych sposobów na pozyskiwanie linków zwrotnych.

Swoją drogą, wpisy gościnne to fundament darmowego promowania bloga.

7. Znajdź niepodlinkowane wzmianki.

Nie wszyscy muszą przecież wiedzieć, że należy podlinkować wzmiankę. Przeszukaj napomknięcia o Twoim blogu czy stronie internetowej i poproś, aby dołączyć do nich link do Twojego serwisu. Istnieje wiele narzędzi internetowych, którymi można prześledzić niepodlinkowane wspomnienia o Twoim blogu. Przykładem może być choćby Brand24. Może być to szczególnie przydatne, jeżeli ktoś wspomni o Tobie na zauważalnej stronie internetowej.

8. Napisz kontrowersyjny wpis.

Kontrowersyjne tematy są zabawne i bardzo przydatne. Przyciągają one zwolenników obu punktów widzenia. Napisz sporny wpis, ale staraj się nie być zbyt stronniczym, ponieważ może przynieść Ci to problemy. Wrzuć swój post na fora internetowe oraz na platformy społecznościowe grupujące publiczność w Twojej niszy.

9. Porównuj najlepszych ze swojej niszy.

Zawsze jesteśmy zainteresowani najlepszymi ludźmi lub produktami w danej niszy. Pisz artykuły związane z nimi – przychylne lub nie. Jeżeli piszesz o samochodach, porównuj Ferrari z Porsche. Jeżeli Twój blog jest o piłce nożnej, to nie możesz obejść się bez wpisów o tym, że Ronaldo jest lepszy o Messiego (lub odwrotnie). Takie posty będą służyć jako naturalne linki zwrotne.

Uwaga! Nigdy nie podawaj jednoznacznego i ostatecznego werdyktu. Może to zepsuć Twoją reputację, a czytelnicy po prostu przestaną myśleć, że jesteś w porządku i przestaną odwiedzać Twój blog.

10. Zbieraj subskrypcje.

Proś odwiedzających o to, aby zapisali się do Twojego newslettera. Wysyłaj im tygodniowe czy miesięczne maile z najświeższymi informacjami i wpisami na Twoim blogu. Jeżeli nie wiesz jak zbudować newsletter oraz publiczność, przeczytaj nasz poradnik o budowaniu bazy mailingowej. Polecam również przeczytać o kilku trikach dotyczących wysyłania e-maili. Subskrybenci będą zazwyczaj związani z Twoją niszą, dlatego istnieje duża możliwość, że pozyskasz linki zwrotne do własnego bloga.

11. Staraj się zdobyć linki z domen .gov oraz .edu.

Mimo że nie możesz mieć takiej domeny, to zawsze możesz powalczyć o pozyskanie linków zwrotnych z takich domen. Jeżeli agencja rządowa lub instytut naukowy powoła się na Twoje treści, to wiedz, że idziesz w dobrym kierunku. Można to zrobić, wysyłając im e-maile opisujące Twoje zasługi na polu naukowym oraz np. charytatywnym.

Czy linki z domen .gov i .edu są silne? Jest to sporna kwestia. Z kolei na pewno warto po prostu je mieć i móc się nimi pochwalić.

12. Zawsze możesz też… trollować.

Tak, to nie żart. Wpisy trollujące są wręcz niesamowite. Publikując artykuł w stylu „Google kończy swoją działalność”, piszemy oczywiście nieprawdę. Jednak takie posty są udostępnianie zaskakująco wiele razy. Oczywiście przykład z Google jest bardzo przerysowany, jednak w niektórych niszach tematycznych z pewnością da się wymyślić coś ciekawego.

Uwaga! Musisz pamiętać o tym, aby napisać, że wpis ma kontekst humorystyczny. Jednak w taki sposób, aby na pierwszy rzut oka nikt nie mógł tego wywnioskować.

13. Używaj graficznej treści.

Graficzna treść (w porównaniu do suchego tekstu) przyciąga znacznie więcej internautów. Spróbuj dołączyć do każdego wpisu odpowiednie obrazki czy infografiki, a na pewno zauważysz wzrost w ruchu. Mogą to być również filmy, animacje lub po prostu zwykłe zdjęcia. Ludzie udostępniają takie rzeczy, a Ty i Twój blog zyskujecie link zwrotny.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zobacz nasz tekst o grafice w marketingu.

14. Stwórz dział z aktualnościami.

Newsy są zawsze przedmiotem zainteresowania wielu ludzi. Zwłaszcza internautów. Utwórz sekcję z aktualnościami, aby przyciągnąć osoby szukające najświeższych informacji z danej niszy. Postaraj się często aktualizować ten dział, a Twoje wiadomości będą chętnie udostępniane w różnych mediach społecznościowych i blogach. Co za tym idzie, pozyskiwanie linków zwrotnych staje się naturalne.

15. Gazety i czasopisma.

Tak, one też są źródłem „linków zwrotnych”. Często znajdują się tam wypowiedzi ekspertów z różnych dziedzin. Możesz skontaktować się z redaktorem, który działa w Twojej niszy i stać się również ekspertem. Jeżeli Twój blog jest naprawdę dobry, to uwierz mi, że szansa na zgodę jest duża.

W wywiadzie możesz wspomnieć swój blog jako źródło autentycznych informacji na dany temat. Istnieje wielu ludzi na świecie, którzy kupując gazetę, wierzą, że jest to nadal najlepsze źródło informacji. Będą oni odwiedzać Twój blog, o którym była gdzieś wzmianka, aby dowiedzieć się więcej na nurtujący ich temat.

16. Niedziałające linki na innych stronach internetowych.

To mój ulubiony sposób na pozyskiwanie linków zwrotnych. Odwiedź strony i blogi internetowe w swojej niszy i poszukaj niedziałających linków. Po znalezieniu chociaż jednego zwróć się do webmastera z pytaniem, czy może podlinkować Twój wpis… ponieważ akurat napisałeś o tym ostatnio. 🙂 W ten sposób zwiększysz ruch na swoim blogu i zyskasz link zwrotny. Z kolei webmaster zyska jeden problem mniej z niedziałającym linkiem, a wierz mi, że jest to spory problem w dużych serwisach.

17. Atrybut ALT w zdjęciach na blogu.

Google oferuje usługę przeszukiwania stron pod kątem zdjęć. Jak Google Grafika sortuje listę zdjęć? Używa do tego atrybutu ALT. Jeżeli prowadzisz blog i często dołączasz do wpisu autorskie zdjęcia, to uzupełnij je o atrybut ALT. Jest o kolejny sposób na pozyskiwanie linków zwrotnych. Dlaczego? Internauci szukający zdjęć do swoich blogów czy stron internetowych, często zaglądają do Google Grafika. Jeżeli spodoba się im Twoje zdjęcie, będą chcieli je wykorzystać. Jednakże tylko mniejsza część takich osób wie, że muszą wtedy podać źródło takiego zdjęcia, a co za tym idzie – link zwrotny do Ciebie.

O sile atrybutów ALT wspominaliśmy o tekście o budowie strony pod SEO.

18. Monitoruj konkurencję.

Jest to bardzo skuteczna sztuczka na backlinki. Jeżeli skończyły Ci się już pomysły na pozyskiwanie linków zwrotnych, możesz wykorzystać swoją konkurencję. Wystarczy wpisać w Google stronę internetową konkurencji i zobaczyć, gdzie pojawiają się ich linki. Możesz wykorzystać komendę w stylu: -site:nazwabloga.pl „nazwabloga.pl”. Takie zapytanie w Google wylistuje wszystkie strony internetowe, które posiadają frazę „nazwabloga.pl”. Dzięki tej metodzie będziesz wiedzieć, gdzie konkurencja zamieszcza swoje linki zwrotne. Możesz przecież robić dokładnie to samo.

Pozyskiwanie linków zwrotnych – podsumowanie

Pamiętaj, aby nie linkować tylko strony głównej Twojego bloga czy witryny internetowej. Zawsze próbuj budować linki, które odnoszą się do podstron czy wpisów. Jeżeli znasz inne metody na pozyskiwanie linków zwrotnych, podziel się nimi w komentarzach.

Pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga – 18 sposobów
Artykuł oceniono na: 4.7 (głosy: 9)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: