Rodzaje i sposoby reklamy w internecie

Rodzaje i sposoby reklamy w internecie

Z internetu codziennie korzysta mnóstwo osób. Daje nam on oczywiście ogrom możliwości. Można w nim znaleźć wiele przydatnych informacji. Daje nam również nieograniczone wręcz pole manewru w załatwianiu interesów czy pozyskiwaniu klientów dla prowadzonej przez nas firmy. O korzyściach można się rozpisywać w nieskończoność, lecz dziś nie o tym. Dziś przedstawię Ci, jak korzystać z internetu, aby przyciągnąć nowych klientów oraz skutecznie zareklamować Twoją działalność. Poznaj sprawdzone sposoby reklamy w internecie.

Zanim przystąpię do zestawienia, zakładam, że posiadasz już własną, profesjonalną stronę internetową. Warto również zadbać o to, aby owa strona była reprezentatywna i przystosowana do najnowszych standardów – przecież nie chcesz reklamować czegoś, co odstrasza.

1. Reklama w usłudze Google AdWords.

Zaczynając omawiać sposoby reklamy w internecie, rozpoczynam od najpopularniejszego. Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa pozyskiwała klientów, warto bliżej zaznajomić się z reklamą Google AdWords. Jej działanie opiera się na wyświetlaniu reklamy w wyszukiwarce Google na konkretne, zdefiniowane przez Ciebie frazy. Jeżeli kampania jest poprawnie skonfigurowana, reklama będzie wyświetlać się tylko i wyłącznie użytkownikom szukającym Twojej usługi. Dla przykładu: prowadzisz salon fryzjerski w Warszawie – gdy ktoś wpisze ?fryzjer warszawa?, otrzyma wyniki spokrewnione z Twoją usługą. Dzięki temu otwierasz się na nowe rynki i docierasz do dużej ilości potencjalnych klientów szukających usług, które świadczysz. Na naszym blogu możesz zapoznać się z kilkoma tekstami poświęconymi tej usłudze. Odwiedź kategorię zawierającą artykuły na temat Google AdWords.

Podsumowanie: dość szybka i skuteczna metoda reklamy, każdy powinien ją chociaż raz wypróbować.

2. Reklama w usłudze Google Merchant Center (polski odpowiednik – Google Zakupy).

Porównując sposoby reklamy w internecie, ta forma jest bardzo podobna do AdWords. Jej działanie opiera się na tej samej zasadzie, z tą różnicą, że reklama w Google Merchant Center skierowana jest tylko i wyłącznie do posiadaczy sklepów internetowych. Również opiera się na wyszukiwarce Google, jednak tutaj reklamujesz swoje produkty, które sprzedajesz online. Dzięki niej w skuteczny sposób docierasz do swoich klientów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej usługi, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.

Podsumowanie: idealne rozwiązanie dla Twojego sklepu.

3. Pozycjonowanie SEO.

Użytkownik bardzo rzadko odwiedza drugą, trzecią stronę wyników wyszukiwania Google. Pomyśl, kiedy ostatnio zainteresowała Cię strona trzecia? No właśnie. Dlatego Twoja pozycja w rankingu wyszukiwarki Google jest bardzo istotna. Kluczowe oczywiście są tu pierwsze 3 miejsca, więc warto o nie walczyć. Jeśli Twoja fraza w wyszukiwarce jest mało konkurencyjna, to masz oczywiście duże szanse na zdobycie podium. Jednak obecnie ciężko jest znaleźć odpowiednią niszę, w związku z czym prędzej czy później musisz rozejrzeć się za pozycjonowaniem.

Jej główną wadą (a może i zaletą – w zależności od punktu widzenia) jest to, że przeprowadzanie pozycjonowania na własną rękę nie jest zalecane. Owszem, podstawowe operację mogą okazać się dość łatwe do przyswojenia, jednak pozycjonowanie strony internetowej należy powierzyć profesjonalistom. Własnoręczne działania niestety mogą wyrządzić więcej złego, niż dobrego, a w ostateczności Twoja strona może dostać tzw. filtr od Google.

Podsumowanie: czasochłonne – wymaga czasu (liczonego głównie w miesiącach), aby było skuteczne i dobre. Jednakże efekty mogą być doskonałe, więc warto jest powierzyć je specjalistom.

4. Blog firmowy.

Dość ciekawa forma rozszerzenia swojej promocji w internecie. Jej niewątpliwym plusem jest to, że możesz ją prowadzić sam. Oczywiście mając do tego odpowiednie predyspozycje, takie jak np. lekkość w pisaniu czy po prostu znajomość zasad pisowni i ortografii. Czyli jak we wszystkim – należy mieć pojęcie w danych działaniach. Dzięki blogowi firmowemu możesz pozyskać nowych klientów czy po prostu namówić ich do korzystania z Twoich usług. Możesz również dzięki niemu chwalić się swoimi sukcesami czy też zdawać relacje z ciekawych szkoleń lub warsztatów. Blog przyczynia się do zwiększonego ruchu na Twojej stronie internetowej, a także (dobrze prowadzony) zwiększa zaufanie do Twojej marki.

Dzielenie się wiedzą będzie owocowało budowaniem wokół marki wizerunku eksperta. Warto tu też dodać, że blog firmowy nie powinien być tylko i wyłącznie nastawiony na opis Twoich usług. Dobrze o nich pisać, ale raz na jakiś czas. W przeciwnym wypadku czytelnicy opuszczą Twój kącik czytelnika bezpowrotnie. Dodatkowo dzięki nowym linkom powstałym przez blog urośniesz w oczach wyszukiwarki Google.

Podsumowanie: przy ciekawym prowadzeniu bloga oraz chwytliwych tematach szansa na sukces jest duża – poza tym, wkład jest jedynie czasowy, a nie pieniężny.

5. E-mail marketing.

Omawiając sposoby reklamy w internecie, nie można nie wspomnieć o e-mail marketingu. Pewnie spora część z Was stwierdzi, że taka forma reklamy jest bezsensowna i jest ona zwykłym spamem. Otóż nie do końca. Jeśli oferta mailowa będzie skuteczna, odpowiednio zaciekawi uwagę odbiorcy promocją czy gratisem, z pewnością wzrośnie szansa na skorzystanie z niej. Dzięki mailingowi możesz przypominać swoim klientom o nowych produktach, usługach, promocjach czy nawet o nowych artykule na blogu. Jeśli wszystko będzie prowadzone z głową, z pewnością nikt Ci nie zarzuci spamowania. Jest to ciekawa forma reklamy szczególnie dla tych, którzy posiadają w swojej ofercie usługi bądź produkty mogące być często aktualizowane czy odświeżane – tyczy się to głównie sklepów internetowych. Jednym z minusów może być fakt, że trzeba posiadać bazę mailingową potencjalnych klientów. Alternatywą jest oczywiście zewnętrzna firma zajmująca się tego typu usługami (choć tu trzeba być ostrożnym).

Podsumowanie: skuteczny środek reklamowy przy zbudowanej już renomie, należy jednak uważać na prywatność danych.

6. Media społecznościowe.

Przy użyciu tego typu portali możesz utrzymać stały kontakt z klientami. Możesz się z nimi dzielić swoją treścią, artykułami czy filmami. Przy ciekawie prowadzonym profilu, tworząc treść łatwą do udostępniania, możesz liczyć na spore zasięgi wędrowania Twojego wpisu. Tutaj dużą role odgrywa publiczność, do której kierujesz teść – jeśli te osoby będą skore do interakcji z Tobą, osiągniesz sukces. Na naszym blogu możesz znaleźć sporo artykułów na temat social media.

Podsumowanie: podobnie jak blog firmowy, działania w mediach społecznościowych możesz prowadzić samodzielnie. Jeśli masz do tego smykałkę i ciekawe pomysły – na pewno będzie odzew. Oczywiście możesz wspierać się płatnymi rozwiązaniami, takimi jak np. Facebook Ads.

7. Reklama banerowa.

Reklama polegająca na odpłatnym umieszczaniu banerów reklamowych na innych serwisach. Z faktu, że jest coraz mniej skuteczna (np. poprzez stosowanie AdBlocka i innych dodatków blokujących reklamy) oraz zastępowana przez content marketing, powoli odchodzi w zapomnienie. Klikalność takich reklam jest wręcz znikoma. Ponadto w topowych polskich serwisach taka reklama jest bardzo kosztowna.

Podsumowanie: w moim odczuciu gra niewarta świeczki, odradzam.

8. Content marketing.

Pod tymi dwoma słowami kryje się wiele znaczeń i form. Nie zagłębiając się w szczegóły, napiszę, że chodzi tu o tworzenie unikalnej, wartościowej i pożytecznej treści. Treści, którą dzięki najnowszym aktualizacjom wyszukiwarka Google tak pokochała. Celem jest pozyskiwanie klientów dzięki publikacji atrakcyjnych i przydatnych treści, które zaciekawią bądź zaprezentują Twój produkt odbiorcom. Ważnym czynnikiem w tej formie reklamy jest unikalność. Treść musi być niepowtarzalna – zabronione jest jakiekolwiek kopiowanie tekstów z innych źródeł. Na naszym blogu możesz znaleźć artykuły poświęcone tematyce content marketingu.

Podsumowanie: nowoczesna, coraz bardziej skuteczna forma reklamy. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, warto po nią sięgnąć.

9. Marketing szeptany.

Ta forma reklamy polega na nawiązywaniu naturalnych, spontanicznych dyskusji poprzez wszelkie fora dyskusyjne. Polega to na reklamowaniu produktu poprzez konwersację w internecie. Tak jak w realnym życiu, dentysta może poprzez naturalną i nienachalną rozmowę promować produkty pasty do zębów producentów, z którymi nawiązał współpracę. Działania w internecie są analogiczne. Dzięki wszelakim forom dyskusyjnym możesz starać się tworzyć tematy nawołujące do dyskusji i pisania o Twoim produkcie czy usłudze. Budujesz w ten sposób świadomość swojej marki. Jeśli chodzi o koszty, to oczywiście metody są dwie: zlecasz to firmie zewnętrznej lub jeśli masz czas – działasz na własną rękę.

Podsumowanie: możliwość pozyskania klientów i uświadamiania ich o Twoim produkcie.

Mam nadzieje, że dałem Ci większy ogląd na sposoby reklamy w internecie. Sposobów jest dużo. Od ciebie zależy, którą drogę wybierzesz, a może będzie ich kilka? Niewątpliwie, stworzenie strony internetowej to za mało, by zaistnieć w sieci. Trzeba ją promować i docierać do odbiorców. W przeciwnym wypadku Twoimi odwiedzającymi będziesz tylko Ty i Twoi znajomi. Różne sposoby reklamy w internecie pozwalają na wyłamanie się z tej sytuacji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. radom

    Marketing szeptany dzisiaj ma sporą moc

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.