Usługi na Facebooku – funkcja promująca lokalne firmy

Poznaj funkcję o nazwie Usługi na Facebooku. W tym tekście dowiesz się, do czego ona służy i dlaczego jest tak ważna dla promocji lokalnych firm i usług.

Serwis Facebook co jakiś czas prezentuje nam nowe funkcjonalności. Wiele z nich dotyczy bezpośrednio stron zakładanych na najpopularniejszym serwisie społecznościowym.

Czy wiesz, że swojego fanpage’a możesz uatrakcyjnić różnymi dodatkami? Jednym z nich jest na przykład przycisk wezwania do działania, oferujący kilka opcji konfiguracyjnych. Inne są związane z połączeniem konta z innymi serwisami – na przykład z Instagramem.

Kolejny dodatek, jaki można obecnie dodać, jest nastawiany na promowanie firm świadczących lokalne usługi. Mowa tu o możliwości dodania nowej zakładki dotyczącej oferowanych usług. Przeczytaj zatem dalszą część wpisu i dowiedz się, jak dodać oferty do zakładki „Usługi na Facebooku” oraz jak je korzystnie przedstawić. Zaczynamy!

Co to są „Usługi na Facebooku”?

Jest to swego rodzaju reklama, przedstawiająca użytkownikom usługi, jakie świadczy dana firma. Usługi wyświetlane są zawsze nad wszystkimi postami opublikowanymi dotychczas na profilu strony. Oznacza to, że użytkownicy po odwiedzeniu Twojego profilu strony w pierwszej kolejności zobaczą listę usług, jakie świadczysz, a dopiero potem pokażą się najnowsze posty czy podjęte przez Ciebie działania. Jest to niewątpliwie kolejny pomysł na reklamę Twojej marki w sieci. Warto wykorzystać możliwość dodania świadczonych usług, gdyż jest to dodatkowe (i darmowe!) miejsce na przedstawienie publiczności tego, co oferujesz. Dzięki temu jesteś w stanie zyskać nowych klientów, a cała operacja dodawania oferty jest bardzo prosta i intuicyjna. Zresztą przekonaj się, czytając dalej!

Czy Twoja strona umożliwia dodanie „Usług na Facebooku”?

Zanim zaczniemy dodawać informacje na temat oferowanych usług, należy sprawdzić, czy Twoja strona na Facebooku oferuje omawianą możliwość. Jest to opcja dostępna tylko dla firm oznaczonych jako lokalne. W związku z tym nie każdy fanpage posiada zakładkę „Usługi” widoczną od razu. Po otworzeniu profilu danej strony zakładka „Usługi” wyświetla się pomiędzy zakładką „Informacje” a „Zdjęcia”. Jeśli jej nie widać, to znak, że profil nie jest oznaczony jako lokalna firma.

Zakładka Usługi na Facebooku

Co w przypadku braku widoczności zakładki „Usługi na Facebooku”?

Sytuację taką można „uratować” poprzez edycję kategorii strony. W tym celu przechodzimy do zakładki Informacje, następnie po lewej stronie wybieramy Informacje o stronie, a no koniec klikamy Edytuj przy nazwie kategorii.

Zmiana kategorii na Facebooku

Oto trzy proste kroki do zmiany kategorii strony na Facebooku.

Teraz z rozwijanej listy należy wskazać Lokalne firmy (tylko ta kategoria obsługuje Usługi) oraz wybrać tematykę pasującą do Twojej branży.

Lokalna firma na Facebooku

Zapisujemy zmiany i od tego momentu powinna być widoczna zakładka Usługi, na pasku z resztą zakładek.

Jak dodać nowe usługi na Facebooku?

1. Przejdź do zakładki „Usługi”.

Widok, jaki z początku pojawia się, jest ograniczony do minimum. Po lewej można zauważyć Twoje dane adresowe, numer telefonu oraz adres internetowy. Nas interesuje duży i wzywający do kliknięcia przycisk.

Add a Service Facebook

2. Wybierz przycisk „Add a Service”.

Pojawi się okno dialogowe, w którym należy podać dane dotyczące świadczonej oferty, którą chcemy dodać. Do wypełnienia masz cztery pola:

  • Nazwa: oczywiście wpisujemy nazwę usługi, patrząc na limit znaków w wysokości 40.
  • Cena: wprowadzamy cenę, aczkolwiek niekoniecznie (o tym w dalszym podpunkcie).
  • Opis: to pole pozwala nam opisać oferowaną usługę. Ograniczenie, jakie występuje, to 200 znaków w przypadku opisu. Ważne, aby opis był możliwie jak najbardziej atrakcyjny dla użytkownika. Powinien zachęcić i zaciekawić odbiorcę swoją treścią. Warto również wiedzieć, że na profilu strony Facebooka pokazuje się tylko kilka początkowych wyrazów, więc dobrze jest najważniejsze informacje umieścić na samym początku. Dopiero po kliknięciu danej usługi ukazuje się pełen opis.
  • Zdjęcie: nie jest wymagane, jednak sugeruję jego dodanie. Podniesie walor estetyczny oraz jest to dodatkowa szansa na zachęcenie użytkownika i nakłonienie do skorzystania z oferty. Możesz umieść jedno ze zdjęć dotychczas opublikowanych na profilu lub wskazać zupełnie nowe z komputera.
Dane usługi

Mając uzupełnione dane, standardowo zapisujemy wszystko przyciskiem Zapisz. Po zapisaniu możemy ponownie edytować daną usługę lub wprowadzić kolejną w ten sam sposób.

Ważna uwaga! Nie ma możliwości sortowania wprowadzonych usług. W związku z tym te, które zostaną wprowadzone jako pierwsze, będą wyświetlane jako ostatnie. Z kolei te ostatnio dodane będą na początku listy usług. Warto o tym wiedzieć planując dodanie kilku pozycji. Pamiętaj również, że na profilu strony wyświetlane są zawsze trzy pozycje. Dopiero po kliknięciu widać wszystkie razem. Warto więc tak zaplanować oferty, aby trzy pierwsze z listy były najbardziej wartościowe dla Ciebie.

3. Opublikuj usługi.

Ostatnia akcja, jaka Cię czeka, to przełączenie przycisku Opublikowano. Od tej pory Twoje usługi, jakie oferujesz, będą widoczne użytkownikom na Facebooku.

Publikacja usługi Facebook

Ostatni krok to zmiana stanu przycisku znajdującego się po lewej stronie. Oto przykład usługi naprawy urządzeń AGD. Taką ofertę zobaczy użytkownik po opublikowaniu usługi.

Warto dodać, że oferta jest tylko i wyłącznie w postaci czysto informacyjnej. Nie ma możliwości zamówienia jej poprzez serwis tak jak w przypadku sklepu. Wszelkie przyciski czy linki odsyłające do oferty na stronę internetową również nie wchodzą w grę. Istnieje jednak pewna alternatywa, którą chce Ci przedstawić.

Ciekawostki i sztuczki na temat usług na Facebooku:

1. Ustal wezwanie do działania przy pomocy… pola z ceną!

Każdy, kto choć trochę interesuje się stronami internetowymi oraz zdobywaniem klientów drogą online, wie, jak bardzo skuteczne potrafią być tzw. przyciski CTA – wezwania do działania. Jako że zakładka „Usługi na Facebooku” nie oferuje dodania przycisku, można spróbować wykorzystać pole z ceną w formie tekstu do właśnie takiego wezwania.

Pole to nie jest walidowane pod kątem samych cyfr, więc zamiast podawać cenę za oferowaną usługę, możesz wpisać tam tekst jako dodatkowe pole do zachęcenia użytkownika.

Pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi mi do głowy, to niby zwykle zachęcenie do zadzwonienia wraz z podaniem numeru kontaktowego. Tekst w stylu „Zadzwoń do nas i poznaj szczegóły – 123 456 789” lub „Sprawdź promocje, dzwoniąc pod 123 456 789” sprawdzi się nad wyraz skutecznie.

Kolejnym wezwaniem może być nawoływanie do odwiedzenia siedziby naszej firmy i poznania szczegółów usługi osobiście. Warto poeksperymentować z tym polem i przełamać konwenanse. Zamiast podawać ceny, postaw na dodatkowe zachęcenie użytkownika.

2. Rozdziel jedną usługę na kilka pomniejszych.

Może się zdarzyć, że będziesz oferował tylko jedną usługę. W takich sytuacjach warto spróbować ją rozbić, chociażby na trzy inne. Pozwoli to stworzyć wyobrażenie bardziej kompleksowej oferty oraz sprawi, że będzie przyjemniejsza w odbiorze.

Jest wiele usług, które można rozbijać na ich pomniejsze pochodne. Zamiast oferty „Usługa sprzątania” można zastosować trzy: „Sprzątanie kuchni”, „Sprzątanie salonu”, „Sprzątanie ogrodu”.

Kolejny przykład to unikanie ogólnego „Fotografia ślubna” i stosowanie trzech innych: „Sesja narzeczeńska”, „Reportaż ślubny” oraz „Fotoalbum”. Unikniemy sytuacji, w której użytkownik zobaczy jedną ofertę, co z pewnością nie będzie budowało takiego wrażenia, jak trzy oddzielne.

Usługi na Facebooku i promocja lokalnych firm – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad kolejnymi możliwościami dotarcia do klientów, warto poznać „Usługi na Facebooku”. Dodatkowa zakładka na profilu strony może w szybki sposób przedstawić Twoją ofertę. Jest to ukłon Facebooka w stronę lokalnych firm, które chcą promować swoją markę w mediach społecznościowych. Daj nam znać na temat tego, czy korzystasz z dodatkowej zakładki „Usługi na Facebooku”. Czy raczej wolisz unikać tego rozwiązania?

Usługi na Facebooku – funkcja promująca lokalne firmy
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 7)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: