Wpisy blogowe, użyte odpowiednio, mogą być doskonałym źródłem ruchu oraz linków. Napisaliśmy już wiele artykułów, które mówiły o tym, jak zwiększyć ruch na stronie internetowej za pomocą bloga. Skoro już czytasz ten wpis, to na pewno nie tylko chcesz zwiększyć ruch z wyszukiwarek, ale chcesz również zwiększyć sprzedaż. Cóż, nie martw się – istnieje wiele sposobów na to, aby Twój blog przynosił Ci korzyści materialne.
Zarezerwuj więc sobie dziesięć minut. Razem przyjrzymy się wpisom, które zwiększają sprzedaż.
Wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż:
1. Jak…?
Czyli artykuł typu „jak coś zrobić” lub „krok po kroku”, który prowadzi czytelnika przez dany proces. Najlepsze z nich są oparte na prostocie i łatwości wykonania. Zawierają również wiele zdjęć czy nawet filmów ilustrujących każdy krok, który należy wykonać, aby coś osiągnąć. Powinny zawierać również spis treści, który będzie przenosił użytkowników do odpowiedniej instrukcji.
Takie wpisy są skutecznym narzędziem w sprzedaży, ponieważ bardzo łatwo jest je zoptymalizować. Pytania, które zaczynają się od „jak”, są wyszukiwane tysiące razy w ciągu jednego dnia. Doszło to do takiego stopnia, że całe strony internetowe są budowane wokół odpowiedzi na tego typu pytania. Jeżeli napiszesz szczegółowe, przydatne, zoptymalizowane odpowiedzi na „gorące” tematy, wtedy na pewno odczujesz wzrost zainteresowania Twoją witryną internetową.
Naturalnie, sam zwiększony ruch nie będzie dawał pieniędzy. Prawdziwe rezultaty otrzymasz dopiero wtedy, jeżeli nauczysz się konwertować ten ruch.
Aby to zrobić, musisz…
a) mądrze wybierać tematy
Odpowiedz sobie na następujące pytania: czy Twoja grupa docelowa żąda rozwiązania pewnych problemów? Czy rozwianie ich wątpliwości skutkuje sprzedażą?
Przykładowo, jednym z głównych celów neilpatel.com jest zachęcanie do osobistych konsultacji z samym Neilem. Nie dziwią więc nas wpisy takie, jak ten: jak przyciągnąć więcej regionalnych klientów poprzez lokalne pozycjonowanie. To jest dokładnie ten rodzaj pytań użytkowników, którzy są zainteresowani doradztwem twarzą w twarz na temat ich lokalnego biznesu.
b) powstrzymać się od odpowiedzi dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
Czasami (choć nie zawsze) dając odwiedzającym odpowiedzi na wszystkie pytania sprawiasz, że nie będziesz im potrzebny. Przez to Twoje wyczerpujące na maksa dany problem wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż, będą bezużyteczne. Im bardziej skomplikowana jest Twoja branża, tym mniejsze zastosowanie ma ta zasada. Są takie branże, gdzie możesz odpowiadać na wszystkie pytania z całej siły, a użytkownicy i tak będą potrzebowali Twojej pomocy. Zatem pomyśl o tym, aby zostawić w swoim artykule kilka nieułożonych puzzli. Wszystko po to, aby utrzymać swoich czytelników, którzy chcą i potrzebują więcej informacji.
2. Ściągawki.
Ściągawki są podobne do wpisów „jak…”, jednak zawierają tylko te najcenniejsze informacje dla użytkowników, którzy robią akurat konkretne zadanie. Są szybszym sposobem na osiągniecie danego celu niż artykuły „krok po roku”. Świetnie nadają się również do zastosowania w infografikach:
Ściągawki zwiększają sprzedaż, ponieważ zapewniają jakościowy ruch na stronie internetowej. Sztuką jest to, aby przechwytywać potencjalnych klientów w odpowiednim momencie sprzedaży. Możesz stworzyć instrukcję obsługi produktu w formie ściągawki. Dodatkowo, jeżeli klient otrzyma instrukcję atrakcyjną wizualnie, to plus dla Ciebie i Twojej firmy. Co za tym idzie – plus do zwiększenia sprzedaży.
3. Listy kontrolne, czyli checklisty.
Listy kontrolne są doskonałym narzędziem sprzedaży. Pomagają czytelnikom namierzyć brakujące im elementy. Wyobraź sobie sklep internetowy, który sprzedaje części do robotów, aby później można było je samemu złożyć. Dołączenie zatem listy kontrolnej ze wszystkimi częściami, jakich potrzebują oni do budowy danego robota (czy to formie papierowej, czy elektronicznej) będzie napędzało sprzedaż. Dlaczego? Pozwoli to sklepowi internetowemu na połączenie wielu podzespołów w całość. Innymi słowy, konsumenci, którzy zapomnieli, że muszą kupić X, Y lub Z, mają teraz wiedzę na temat tego, czego im brakuje w postaci listy kontrolnej. Wszystkie te rzeczy dany sklep może im oczywiście zapewnić. I o to chodzi.
W wolnej chwili rzuć okiem na naszą checklistę o skutecznym content marketingu.
4. Wpis porównujący usługi lub produkty.
Czyli posty porównujące własne produkty czy usługi z konkurencyjnymi, np. Google AdWords czy Facebook Ads. Już od dawna wiele firm stosuje takie porównania – nie tylko w internecie czy na blogach. Zauważyłeś, że supermarkety chwalą się tym, że są tańsze od konkurencji? Sprzedają produkty dla Ciebie, podkreślając to, jak wiele można zaoszczędzić przy zakupach u nich. Zamiast u konkurencji, naturalnie.
Uwaga! Nie przesadzaj z oczernianiem konkurencji. Na ogół sprowadza się to do tego: tak długo, jak jesteś szczery, to wszystko jest w porządku. Oznacza to, że musisz być bardzo pewny jakichkolwiek roszczeń do produktów czy usług konkurencji, które okazały się prawdziwe.
5. Wpisy gościnne od znanych osób.
Wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż, to również wpisy gościnne. Zapraszanie do napisania artykułu na Twoim blogu ma na celu:
- Zróżnicowanie autorów na blogu.
- Budowanie relacji z gośćmi, którzy piszą na Twoim blogu.
- Zyskanie nowych czytelników.
- Zdjęcie z Ciebie presji systematycznego pisania postów, nawet na kilka dni.
Warto pamiętać, że być może trzeba będzie się zrekompensować im za ich poświęcony czas.
Niewykluczone, że uda Ci się wypromować swój produkt tak bardzo, że zyskasz blogowych zwolenników. Entuzjaści marki to takie osoby, które kochają Twoją markę i są w stanie pisać tylko w superlatywach o Twoim produkcie.
Pamiętaj też, że możesz zyskać też mniej entuzjastyczną grupę. Wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż, mogą ją tak naprawdę zmniejszyć… Skorzystaj z tej okazji i porozmawiaj z nimi o tym, jak ulepszyć swój produkt. Może się to wiązać z jeszcze większym wysiłkiem w pisaniu artykułów, a nawet opracowaniem krótkich filmików.
Wpisy gościnne to jeden ze sposobów na darmowe promowanie bloga.
6. Studium przypadku, czyli case study.
Studium przypadku nurkuje głęboko w konkretnym problemie. Wszystko w celu pokazania potencjalnych dróg do skutecznego jego rozwiązania. Jest to doskonałe narzędzie sprzedaży, ponieważ zamiast po prostu mówić klientowi „użyj naszego produktu lub usługi, a osiągniesz swój cel”, skorzystaj z rzeczywistych przykładów odnośnie do tego, jak za pomocą Twoich produktów ktoś osiągnął X, Y lub Z.
Wobec tego jest to bardzo zrozumiałe, dlaczego case studies są popularnym narzędziem do sprzedaży. Niezależne badania wykazały, że 60% ankietowanych potwierdziło, iż studium przypadku to skuteczna metoda. Swoją drogą, case studies są świetnym narzędziem do wykorzystania w marketingu dla małego biznesu.
7. Pobudki!
Czym są „pobudki”? Są one nastawione na to, aby zaszokować i uświadomić czytelnika, że robi coś źle lub przynajmniej może on zrobić coś lepiej. Chodzi o to, aby „przerazić” użytkowników i tym samym zachęcić do działania. Przykład: lepiej zakupić ten produkt, ponieważ według ostatnich badań, konkurencyjny produkt jest szkodliwy dla zdrowia.
Kluczowe jest to, aby uniknąć kolejny raz oczerniania konkurencji. Wobec tego, aby pobudka była skuteczna, musisz pokazać, dlaczego właśnie ten produkt jest zły. Musisz przekonać potencjalnych klientów, dlaczego powinni wybrać Twój produkt.
8. Eksperckie artykuły.
Jeżeli zdecydujesz się na odważne stwierdzenie na blogu, to powinieneś być przygotowany na pokazanie dowodów na to, że jest ono prawdziwe. Dlaczego? Ponieważ nadaje to Tobie wiarygodności. Jak już kiedyś stwierdzono: informacje to wiedza, z kolei wiedza to potęga. Google coś o tym wie. 🙂
Wracając do tematu – jeżeli chcesz zyskać autorytet, musisz umieć argumentować swoje wypowiedzi i potwierdzać je dowodami.
Jednakże, czasami możesz wysnuć taką teorię, której niestety nie da się udowodnić. Alternatywnie możesz wtedy kwestionować prawdziwość informacji, które już są dostępne.
Jeżeli uzyskasz autorytet w swojej branży, wtedy przyciągniesz potencjalnych klientów. Będą Ci ufać, a to zwiększy znacząco sprzedaż.
Wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż – podsumowanie
Cóż, to wszystko na dzisiaj. Czy znasz inne wpisy blogowe, które zwiększają sprzedaż? Mam na myśli ich rodzaje, naturalnie. A może zdarzyło Ci się wykorzystać któryś z ich typów i przyniósł on zamierzone rezultaty? Podziel się z nami swoją opinią!
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉