10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS

10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS

XXI wiek przyniósł rewolucję w dziedzinie projektowania stron internetowych. Rewolucja ta odbyła się pod postacią rozwoju systemów zarządzania treścią (CMS).

Jest to oprogramowanie pozwalające na organizowanie, publikowanie i modyfikowanie strony internetowej bez wymagania specjalistycznej wiedzy technicznej w zakresie stron www. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować wybrany CMS, wybrać nazwę domeny i wrzucić pliki na serwer www.

W ciągu piętnastu lat zostaliśmy otoczeni setkami systemów CMS – do wyboru, do koloru. Wisienką na torcie jest to, że większość tych platform jest open source, czyli po prostu darmowa. Biorąc pod uwagę zalety i wady, żaden CMS nie może być określany jako najlepszy. Jednakże, niektóre z nich są bardziej popularne i mniej zawodne w porównaniu z innymi.

10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS:

1. WordPress.

Zapytaj się jakiegokolwiek developera o stronę internetową na platformie open source. Większości przypadków pierwszą propozycją będzie WordPress. Zbudowany przy pomocy PHP i MySQL trzyma pierwsze miejsce w rankingu popularności. Ponad 24% stron na świecie jest zbudowana na WordPressie. Hosting, instalacja, a także zarządzanie – WordPress sprawia, że wszystko to jest bezproblemowe i proste. Strony oparte o tę platformę są zgodne ze standardami W3C, dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Jego ogromny wybór motywów i wtyczek pozwala stworzyć praktycznie każdy rodzaj strony internetowej, co czyni go jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS.

Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy tematykę WordPressa. Sprawdź nasze wpisy oznaczone tagiem WordPress.

2. Joomla.

To także open source CMS. Zajmuje drugie miejsce w rankingu popularności, zwłaszcza wśród małych i dużych firm. Głównie ze względu na swoją elastyczność i łatwą w obsłudze kontrolę administracyjną. Joomla to podstawa strony dużych marek, np. MTV czy Uniwersytetu Harvarda. Posiada 64 wersje językowe (w tym polską). Ponadto Joomla jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, co w dużym stopniu zwiększa jej możliwości promocyjne.

3. Drupal.

Kolejny projekt open source. Drupal to CMS zbudowany za pomocą PHP. Jest używany przez wiele znanych stron popularnonaukowych, np. New York Observer czy MIT – Massachusetts Institute of Technology. Jest bardzo podobny do WordPressa oraz Joomli. Także posiada setki tysięcy rozszerzeń oraz pluginów. Jeżeli Twoja witryna ma wiele skomplikowanych i złożonych treści, to Drupal jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na jego unikalne cechy dla taksonomii i zdolności do tagowania.

4. ModX.

Chociaż nazwa MODx może Ci się słabo lub wcale nie kojarzyć, to istnieje już ponad 100 tysięcy stron internetowych działających na tym CMS-ie. Jego siłą jest użyteczność i prostota. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zupełnie zielone w tej sprawie. ModX jest dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek i nie potrzebuje żadnych dodatkowych wtyczek, aby piąć się w rankingu witryn internetowych. Dlatego też w pełni zasługuje na czwarte miejsce na liście najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią.

5. ExpressionEngine.

Jest to CMS opracowany przez EllisLab, oparty na PHP. Przy tworzeniu strony internetowej oferuje zarówno darmowe opcje, jak i płatne. Jego ilość wtyczek nie jest co prawda nawet bliska ilości WordPressowych pluginów. ExpressionEngine nie zapewnia pełnej swobody projektowania stron internetowych, jednakże jest przyjazna dla wyszukiwarek oraz zapewnia pomoc po zakupieniu licencji.

6. TextPattern.

Minimalizm – to słowo najlepiej określa ten CMS. TextPattern jest elastyczny i darmowy, jego silnik jest oparty o PHP. Posiada bardzo minimalistyczny interfejs, co sprawia, że jest łatwy w użyciu. W pakiecie dostajemy system antyspamowy oraz narzędzia do importowania. Chociaż ten CMS nie ma wielu klejnotów w swojej koronie, to jednak oferuje motywy, pluginy i rozszerzenia w rozsądnej ilości.

7. Contao.

Wcześniej znany jako TYPOlight, ten CMS jest również napisany w języku PHP. Contao łączy Ajax oraz inne funkcje webowe w celu zwiększenia użyteczności. Jest przyjazny pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. Jego system zabezpieczeń stoi bardzo na wysokim poziomie, toteż jest rekomendowany dla stron internetowych, które cenią sobie bezpieczeństwo.

8. DotNetNuke.

Podczas gdy większość CMS-ów jest napisana w języku PHP, to DotNetNuke jest wyjątkiem. Został on stworzony w środowisku ASP.NET, aby zaspokoić wielbicieli Windowsa. Jest bardzo elastyczny, prawie każda cecha czy funkcja platformy może być zmieniona. DNN oferuje gotowe, darmowe szablony, jak i płatne. DotNetNuke oraz Contao oferują wysokie, rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

9. Umbraco.

W przeciwieństwie do wielu innych CMS-ów, Umbraco jest oprogramowaniem open source, które daje pełną swobodę projektantom tzw. front-endu (czyli po prostu wyglądu strony www). Otwarte API daje także pełny dostęp dla programistów do back-endu. Jednakże, podczas gdy Umbraco oferuje elastyczność w tworzeniu stron internetowych, to sam nie dostarcza żadnych skomplikowanych motywów. Mimo to znalazł się na liście najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią.

10. Concrete 5.

Kolejny CMS oparty o PHP. Jego zaletą jest darmowa licencja open source oraz wsparcie dla aplikacji internetowych. Concrete 5 zyskuje na popularności ze względu na swoją elastyczność kodowania oraz używania motywów. Dzięki kilku funkcjom można zintegrować stronę internetową w HTML do CMS dosłownie w kilka minut. Oferuje również support dla stron biznesowych, dlatego jest świetnym wyborem dla korporacji.

Ponieważ istnieje tak wiele platform CMS, które miewają wzloty i upadki, to musiałem ograniczyć się tylko do tych dziesięciu. Jednakże możesz mieć pewność, że opisane systemy zarządzania mają więcej zalet, niż wad i dlatego warte są polecenia.

 • 10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS
  4.2 (83.46%) głosów: 52

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Michał Repliński

  Ja osobiście preferuje proste i szybkie rozwiązania wiec nic innego jak WordPress nie wchodzi w grę. Nie robię im swoim komentarzem żadnej reklamy. Po prostu mowie jaki system CMS jest najlepszy i popieram hierarchie tego artykułu 🙂

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Janusz Kamiński

  Kilka rozwiązań z poza 3-ki znam, a z innych jeszcze nigdy nie korzystałem się. 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 krótkich porad

Tekst ten zawiera porady odnośnie do tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej. Wystarczy kilka kroków, aby wznieść jakość na wyższy poziom.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Jak stworzyć dobry blog, aby skutecznie prowadzić go przez lata?

Tekst, w którym przedstawiamy informacje o tym, jak stworzyć dobry blog z uwzględnieniem wszelkich właściwych zwyczajów i technik. Poznaj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Rozszerzenia WooCommerce, które poprawią funkcjonalność sklepu

Poznaj rozszerzenia WooCommerce, dzięki którym funkcjonalność Twojego sklepu internetowego znacznie wzrośnie. Zwiększ dzięki nim sprzedaż w swoim sklepie.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa – 8 porad

Na czym konkretnie polega utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa? Jakich wytycznych należy się trzymać, aby należycie dbać o własny serwis?

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 miesiące temu

Bezpieczny WordPress – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czym charakteryzuje się bezpieczny WordPress? Jakich zasad warto jest się trzymać, aby zminimalizować szansę na zainfekowanie strony? Poznaj nasze porady.