10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS

10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS

XXI wiek przyniósł rewolucję w dziedzinie projektowania stron internetowych. Rewolucja ta odbyła się pod postacią rozwoju systemów zarządzania treścią (CMS).

Jest to oprogramowanie pozwalające na organizowanie, publikowanie i modyfikowanie strony internetowej bez wymagania specjalistycznej wiedzy technicznej w zakresie stron www. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować wybrany CMS, wybrać nazwę domeny i wrzucić pliki na serwer www.

W ciągu piętnastu lat zostaliśmy otoczeni setkami systemów CMS – do wyboru, do koloru. Wisienką na torcie jest to, że większość tych platform jest open source, czyli po prostu darmowa. Biorąc pod uwagę zalety i wady, żaden CMS nie może być określany jako najlepszy. Jednakże, niektóre z nich są bardziej popularne i mniej zawodne w porównaniu z innymi.

10 najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS:

1. WordPress.

Zapytaj się jakiegokolwiek developera o stronę internetową na platformie open source. Większości przypadków pierwszą propozycją będzie WordPress. Zbudowany przy pomocy PHP i MySQL trzyma pierwsze miejsce w rankingu popularności. Ponad 24% stron na świecie jest zbudowana na WordPressie. Hosting, instalacja, a także zarządzanie – WordPress sprawia, że wszystko to jest bezproblemowe i proste. Strony oparte o tę platformę są zgodne ze standardami W3C, dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Jego ogromny wybór motywów i wtyczek pozwala stworzyć praktycznie każdy rodzaj strony internetowej, co czyni go jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią CMS.

Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy tematykę WordPressa. Sprawdź nasze wpisy oznaczone tagiem WordPress.

2. Joomla.

To także open source CMS. Zajmuje drugie miejsce w rankingu popularności, zwłaszcza wśród małych i dużych firm. Głównie ze względu na swoją elastyczność i łatwą w obsłudze kontrolę administracyjną. Joomla to podstawa strony dużych marek, np. MTV czy Uniwersytetu Harvarda. Posiada 64 wersje językowe (w tym polską). Ponadto Joomla jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, co w dużym stopniu zwiększa jej możliwości promocyjne.

3. Drupal.

Kolejny projekt open source. Drupal to CMS zbudowany za pomocą PHP. Jest używany przez wiele znanych stron popularnonaukowych, np. New York Observer czy MIT – Massachusetts Institute of Technology. Jest bardzo podobny do WordPressa oraz Joomli. Także posiada setki tysięcy rozszerzeń oraz pluginów. Jeżeli Twoja witryna ma wiele skomplikowanych i złożonych treści, to Drupal jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na jego unikalne cechy dla taksonomii i zdolności do tagowania.

4. ModX.

Chociaż nazwa MODx może Ci się słabo lub wcale nie kojarzyć, to istnieje już ponad 100 tysięcy stron internetowych działających na tym CMS-ie. Jego siłą jest użyteczność i prostota. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zupełnie zielone w tej sprawie. ModX jest dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek i nie potrzebuje żadnych dodatkowych wtyczek, aby piąć się w rankingu witryn internetowych. Dlatego też w pełni zasługuje na czwarte miejsce na liście najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią.

5. ExpressionEngine.

Jest to CMS opracowany przez EllisLab, oparty na PHP. Przy tworzeniu strony internetowej oferuje zarówno darmowe opcje, jak i płatne. Jego ilość wtyczek nie jest co prawda nawet bliska ilości WordPressowych pluginów. ExpressionEngine nie zapewnia pełnej swobody projektowania stron internetowych, jednakże jest przyjazna dla wyszukiwarek oraz zapewnia pomoc po zakupieniu licencji.

6. TextPattern.

Minimalizm – to słowo najlepiej określa ten CMS. TextPattern jest elastyczny i darmowy, jego silnik jest oparty o PHP. Posiada bardzo minimalistyczny interfejs, co sprawia, że jest łatwy w użyciu. W pakiecie dostajemy system antyspamowy oraz narzędzia do importowania. Chociaż ten CMS nie ma wielu klejnotów w swojej koronie, to jednak oferuje motywy, pluginy i rozszerzenia w rozsądnej ilości.

7. Contao.

Wcześniej znany jako TYPOlight, ten CMS jest również napisany w języku PHP. Contao łączy Ajax oraz inne funkcje webowe w celu zwiększenia użyteczności. Jest przyjazny pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. Jego system zabezpieczeń stoi bardzo na wysokim poziomie, toteż jest rekomendowany dla stron internetowych, które cenią sobie bezpieczeństwo.

8. DotNetNuke.

Podczas gdy większość CMS-ów jest napisana w języku PHP, to DotNetNuke jest wyjątkiem. Został on stworzony w środowisku ASP.NET, aby zaspokoić wielbicieli Windowsa. Jest bardzo elastyczny, prawie każda cecha czy funkcja platformy może być zmieniona. DNN oferuje gotowe, darmowe szablony, jak i płatne. DotNetNuke oraz Contao oferują wysokie, rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

9. Umbraco.

W przeciwieństwie do wielu innych CMS-ów, Umbraco jest oprogramowaniem open source, które daje pełną swobodę projektantom tzw. front-endu (czyli po prostu wyglądu strony www). Otwarte API daje także pełny dostęp dla programistów do back-endu. Jednakże, podczas gdy Umbraco oferuje elastyczność w tworzeniu stron internetowych, to sam nie dostarcza żadnych skomplikowanych motywów. Mimo to znalazł się na liście najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią.

10. Concrete 5.

Kolejny CMS oparty o PHP. Jego zaletą jest darmowa licencja open source oraz wsparcie dla aplikacji internetowych. Concrete 5 zyskuje na popularności ze względu na swoją elastyczność kodowania oraz używania motywów. Dzięki kilku funkcjom można zintegrować stronę internetową w HTML do CMS dosłownie w kilka minut. Oferuje również support dla stron biznesowych, dlatego jest świetnym wyborem dla korporacji.

Ponieważ istnieje tak wiele platform CMS, które miewają wzloty i upadki, to musiałem ograniczyć się tylko do tych dziesięciu. Jednakże możesz mieć pewność, że opisane systemy zarządzania mają więcej zalet, niż wad i dlatego warte są polecenia.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Michał Repliński

  Ja osobiście preferuje proste i szybkie rozwiązania wiec nic innego jak WordPress nie wchodzi w grę. Nie robię im swoim komentarzem żadnej reklamy. Po prostu mowie jaki system CMS jest najlepszy i popieram hierarchie tego artykułu 🙂

  Odpowiedz
 2. Janusz Kamiński

  Kilka rozwiązań z poza 3-ki znam, a z innych jeszcze nigdy nie korzystałem się. 🙂

  Odpowiedz
 3. Site Kit

  Spoko opracowany ranking – pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Krzysiek

  Pod względem świętego spokoju i bezpieczeństwa – tylko jeden CMS bym stąd odrzucił – jest nim WP. Dlaczego? Jest zbyt popularny. Amatorzy hackowania witryn internetowych nawet nie spoglądają w kod źródłowy – walą na pałę we wszystko z myślą o WordPress’ie.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!