15 prostych sposobów na zdobycie linków zwrotnych

15 prostych sposobów na zdobycie linków zwrotnych

Istnieje wiele sposobów na zdobycie linków zwrotnych, zwanych także backlinkami. Dzięki nam dowiesz się, jak w prosty sposób znacząco powiększyć ich ilość.

1. Wymiana linkami.

Na początek jeden z najstarszych sposobów na zdobycie linków zwrotnych. W tym wypadku zasada jest bardzo prosta: znajdź strony lub blogi podobne tematycznie do Twojego serwisu. Skontaktuj się z autorem i zaproponuj wymianę linkami. Wbrew pozorom, zdecydowana większość osób powinna przystać na takie warunki. Tego typu sytuacja jest zwycięska dla obu stron. Nikt nie traci, wszyscy zaś zyskują. Wielu blogerów pisze dość regularnie, więc znalezienie odpowiedniego artykułu godnego zamieszczenia swojego linka nie powinno być problemem.

2. Systemy komentarzy.

Choć wiele platform blogowych dostarcza gotowych systemów komentarzy, to jednak duża część blogów nie korzysta z natywnych systemów. Do tego grona zalicza się m.in. nasz blog. Wykorzystujemy tutaj platformę Disqus, którą śmiało można zaliczyć do grona sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Disqus to swego rodzaju społeczność, łącząca między sobą wiele stron i jeszcze więcej użytkowników. Masz możliwość znajdowania w prosty sposób bliskich Ci tematycznie serwisów. Ponadto, dysponujesz historią komentarzy. Możesz również śledzić interesujące Cię dyskusje.

Disqus - przykład

Disqus w całej swej okazałości.

Oczywiście znajdą się też osoby, które wytkną minusy takiego rozwiązania, jednak jedno jest pewne: Disqus może stanowić źródło linków zwrotnych. Wystarczy, że komentując jakąś treść, zostawisz odnośnik do siebie. Oczywiście nie rób tego w sposób bardzo nachalny. Inaczej zostanie Ci przypięta łatka spamera, a Twój komentarz nigdy nie ujrzy światła dziennego.

3. Wpisy gościnne.

Wpisy gościnne to ostatnio jeden z najmodniejszych sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Temat ten, dość szeroko, poruszałem przy okazji opisywania technik pozycjonowania stron internetowych. Guest blogging ma kilka naprawdę wartościowych zalet:

  • zyskujesz link zwrotny
  • docierasz do nowej grupy odbiorców
  • budujesz wizerunek eksperta w swojej niszy tematycznej
  • serwis publikujący otrzymuje nową treść

Tak jak w przypadku bezpośredniej wymiany linkami, jest to sytuacja korzystna dla obu stron. Należy jednak mieć na uwadze to, aby serwis, w którym zamierzasz opublikować swój tekst, był wartościowy. Wspominał o tym Matt Cutts, jeden z autorytetów Google.

4. Autorytety w social media.

Osoby będące autorytetami w social media mają znaczący wpływ na kształtowanie się określonych społeczności. Co stoi na przeszkodzie w wysłaniu takiej osobie wiadomości, w której zaprezentujesz swoją treść? Przedstaw się, podrzuć odnośnik, krótko go skomentuj i czekaj na odpowiedź. Być może Twój tekst jest na tyle ciekawy, że dana osoba podzieli się nim na swoich profilach na portalach społecznościowych. Spróbować można zawsze, nic na tym nie tracisz. Możesz tylko zyskać.

Neil Patel - wypowiedź

Neil Patel jest swoistym guru dla wielu osób działających w social media.

5. Wywiady.

Ten punkt bezpośrednio nawiązuje do poprzedniego. Znane nazwiska przyciągają, więc przeprowadzając ciekawy wywiad z kimś znanym (ale działającym w Twojej niszy tematycznej) możesz zyskać ogromny skok w odwiedzinach. Osoba udzielająca wywiadu z pewnością podzieli się linkiem z innymi osobami.

6. Fora internetowe.

Każda tematyka ma swoją społeczność, a co za tym idzie – odpowiadające jej fora internetowe. Jest to jeden z najstarszych, a wciąż bardzo dobrych sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Prowadź dyskusje, co jakiś czas podrzucaj linkiem. Nie zapominaj też o sygnaturkach dołączanych do postów. W wielu przypadkach dozwolone jest umieszczenie tam linku zwrotnego.

7. Media społecznościowe.

Oczywista oczywistość chciałoby się rzec. Jednak warto jest podkreślać nawet tak fundamentalne sprawy. Social media to nieograniczony rynek z równie nieskończonym potencjałem. Jeżeli uda Ci się tam zaistnieć, to Twoja treść zyska bardzo duży wzrost odwiedzin.

8. Katalog DMOZ.

DMOZ, zwany również Open Directory Project jest otwartym katalogiem stron internetowych. Jego zawartość jest moderowana i bardzo selektywna. Spróbuj zasugerować swoją stronę internetową moderatorom. Być może zostanie ona umieszczona w katalogu DMOZ.

Przykłady stron w DMOZ

Przykłady stron w katalogu DMOZ. Ścieżka: World Polski Biznes Dobra konsumpcyjne Odzież Obuwie.

9. Odpowiedzi na pytania.

Istnieje wiele stron internetowych, na których użytkownicy zadają rozmaite pytania. Przykładem może być choćby serwis Zapytaj. Jest to jeden z ciekawszych sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Co najważniejsze – jest on naturalny. Krótka piłka: ktoś zadaje pytanie (oczywiście w kategorii odpowiadającej Twojej niszy tematycznej), Ty z kolei udzielasz odpowiedzi i podajesz jej źródło. Źródłem tym jest naturalnie artykuł na Twojej stronie internetowej.

10. Polecanie innych.

W jednym ze swoich wpisów na temat skutecznej reklamy na Facebooku podawałem przykłady wartościowych reklam. Za każdym razem, oprócz reklamy, udostępniany był odnośnik do strony autora. Spróbuj postąpić w podobny sposób. Stwórz taki wpis, w którym polecisz inne firmy, usługi lub produkty. Powiadom o tym polecane osoby. Istnieje szansa, że oprócz otrzymania podziękowań Twój tekst zostanie udostępniony dalej.

11. Linkowanie wewnętrzne.

Bardzo istotna kwestia. Staraj się w swoich treściach odwoływać do podobnych tematycznie podstron. Właściwa struktura linków wewnętrznych pozwoli Ci na stworzenie swoistej mapy swoim użytkownikom. Dzięki temu Twoi czytelnicy będą mogli bardzo płynnie przenosić się z jednej podstrony na drugą, cały czas obracając się wokół danego tematu. Z pewnością wpłynie to korzystnie na ich zadowolenie.

12. Rankingi i porównania.

Wszelkiego rodzaju zestawienia są jednym ze sposobów na zdobycie linków zwrotnych. W dodatku bardzo dobrym. Postaraj się stworzyć tekst, w którym porównasz ze sobą różne usługi. Wyszczególnij ich wady, zalety, charakterystyczne cechy.

Ranking butów do biegania

Fragment świetnego rankingu butów do biegania ze strony Paweł Biega.

Możesz również stworzyć ranking, w którym uporządkujesz w kolejności porównywane ze sobą usługi. Twoi odwiedzający zyskają wartościową opinię, firmy zaś, których usługi znalazły się w zestawieniu, być może podzielą się nim. Oczywiście szansa na podzielenie się rośnie wraz ze wzrostem miejsca, które dana usługa zajmuje. 🙂 Niemniej jednak, jeżeli poinformujesz producentów o Twoim rankingu, istnieje szansa udostępnienia Twojego tekstu np. na Facebooku.

13. Wikipedia.

Ponownie przywołuję wpis na temat technik pozycjonowania stron www, gdyż tam również wspominałem o Wikipedii. Podkreślam więc jeszcze raz: pozyskanie linku zwrotnego z Wikipedii jest bardzo opłacalne. Encyklopedia ta ma bardzo silną domenę, więc jakikolwiek odnośnik pochodzący z niej będzie bardzo korzystny.

14. Opinie na temat usług.

Zdarzyło Ci się korzystać z jakichś produktów lub usług? Zostaw swoją opinię i poproś usługodawcę, aby ją opublikował. Takie opinie modnie nazywa się teraz testymonialami. Dobrze jest takowe publikować na swojej stronie (przyczyniają się do zwiększenia poziomu zaufania u potencjalnego klienta), ale jeszcze lepiej dostarczać je innym. Dlaczego? Jest to jeden z najprostszych i najlepszych zarazem sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Wiele serwisów oprócz samej wypowiedzi zamieszcza również nazwę firmy, w której pracuje osoba udzielająca komentarza. Z reguły nazwie towarzyszy również odnośnik do strony internetowej.

Wybrane opinie na temat Brand24

Wybrane opinie na temat usług Brand24.

15. Darmowe materiały.

Pisząc o tym, jak zamienić odwiedzającego w kupującego, poruszałem temat darmowych materiałów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie linków zwrotnych. Wszyscy lubią otrzymywać coś za darmo. Stwórz więc ciekawy poradnik w swojej niszy tematycznej. Zbierz najlepsze wskazówki i porady. Nakręć filmik z ciekawym tutorialem. Opcji, jak widać, jest mnóstwo.

Czy to wszystkie ze sposobów na zdobycie linków zwrotnych?

Absolutnie nie! Oczywiście nie da się zastosować wszystkich w każdej sytuacji, jednak zawsze dobrze jest mieć dostępny cały ich arsenał. W końcu lepiej tworzyć strategię mając dostępnych wiele opcji do wyboru. Pamiętaj o tym, aby różnicować swoje działania. Nie trzymaj się wyłącznie jednej metody, ponieważ będzie ona wyglądała po prostu sztucznie. Co gorsza, nieprawidłowe jej stosowanie może być dostrzeżone również przez Google. To z kolei może mieć różne niemiłe konsekwencje. Działaj więc prężnie, na szerszą skalę, wykorzystując różne metody. Powodzenia!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. ekonomiczny-wojownik

    Wikipedia to potężny portal a linki z niego dają dużo, ale trzeba się nieco napracować, żeby artykuł się znalazł w tej encyklopedii

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.