7 graficznych błędów popełnianych na stronach internetowych

7 graficznych błędów popełnianych na stronach internetowych

Dodając grafikę na stronę internetową, należy robić to właściwie. Jakie mankamenty można wyszczególnić wśród najczęściej popełnianych graficznych błędów?

1. Ogromny rozmiar plików.

Obrazki ładują się za długo

Pełny rozmiar zdjęcia lub grafiki jest idealny tylko wtedy, gdy chcesz uzyskać wydruk plakatu lub ulotki, ale inaczej ma się to w przypadku stron internetowych. Wielkie obrazy zazwyczaj zajmują dużo miejsca na dysku. Prowadzi to do tego, że użytkownik musi poczekać kilka lub nawet kilkanaście sekund, aż cała witryna załaduje się w pełni. Jest to jeden z najczęściej popełnianych graficznych błędów. Wszystkie wyszukiwarki odnotują także, że Twoja strona internetowa jest bardzo wolna, a jest to ważne kryterium podczas klasyfikowania jej w wynikach wyszukiwania. Zawsze zachowuj równowagę między jakością i wielkością obrazu, ponieważ nieczytelna i mała grafika również doprowadzi do spadku oceny Twojej strony internetowej.

Wskazówka: do optymalizacji zdjęć możesz użyć programów JPEGmini oraz PNGoo. Jeżeli preferujesz narzędzia online, użyj wtedy TinyPNG. Wszystkie te ułatwienia sprawią, że grafiki na Twojej stronie internetowej będą zajmowały mniej miejsca na serwerze przy zachowaniu ich jakości, a co za tym idzie – witryna szybciej będzie ładowała się Twoim odwiedzającym.

2. Źle dobrany kadr.

Kadrowanie i przycinanie

Kadrowanie to bardzo przydatna opcja w wielu programach graficznych. Jeżeli zdjęcie ma zbyt wiele wolnego i bezużytecznego miejsca, może być trudne do zrozumienia. Co za tym idzie, nie przekażesz odbiorcy tego, co masz na myśli, dodając właśnie tę grafikę. Kadrowanie zdjęcia ułatwia wycięcie określonej części obrazu, co zapewni mu lepszą czytelność. Jednak koniecznie zachowaj umiar podczas przycinania zdjęcia. Staraj się zostawić wszystko, co jest istotne – niekompletne obrazy wyglądają dziwacznie i po prostu nieprofesjonalnie.

Aktualnie wiele darmowych programów graficznych posiada funkcję kadrowania, więc nie potrzebujesz płatnych i wielkich kombajnów, np. z rodziny Adobe. Zresztą, teraz istnieją bardzo dobre narzędzia online (typu Pixlr Editor), którymi bezproblemowo można wykonywać proste czynności na większości obrazów.

3. Brak miniatur zdjęć.

Brak miniaturek

Miniaturki zdjęć oraz ich rozmiary to bardzo ważne aspekty każdej strony internetowej. W wielu przypadkach po prostu zapomina się o nich lub programiści nie dołączają oprogramowania do automatycznego generowania miniatur. Pamiętaj, że w przypadku wprowadzenia zmian graficznych na stronie należy zadbać również o miniatury. Jeżeli Twoja strona internetowa nie generuje ich sama, proponuję program Easy Thumbnails.

4. Niewłaściwe skalowanie i rozciąganie grafiki.

Rozciągnięty obrazek

Brak odpowiedniej skali i rozciągnięcie się obrazu może być zabawne, ale z pewnością popsuje wygląd Twojej strony internetowej. Każdy obraz powinien mieć proporcje 1:1. Fakt, błąd ten wydaje się tak duży, że aż szkoda o nim wspominać – jednak uwierz mi, nadal widuje się strony internetowe, gdzie grafika miewa zachwiane proporcje.

5. Ignorowanie urządzeń mobilnych.

Urządzenia mobilne

Ignorowanie urządzeń mobilnych to jeden z najczęściej popełnianych graficznych błędów. Każda grafika powinna być odpowiednio przystosowana do rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym jest obecnie wyświetlana. Jeżeli chcesz docierać do wszystkich internautów, Twoja strona www musi być responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. Na szczęście od kilku lat istnieją już takie strony oparte o RWD, które wyświetlają się idealnie bez konieczności „szczypania” ekranu palcami. Jak działa responsywność, możesz przekonać się na naszej stronie internetowej. Tutaj każda grafika skaluje się odpowiednio do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Odwiedź nas przy pomocy swojego telefonu lub tabletu i przekonaj się samodzielnie.

6. Zbyt powszechna grafika.

Popularne zdjęcia

Jeżeli grafika na Twojej stronie internetowej jest taka sama jak na innych, no to cóż… Problem jest spory. Wybieraj taką grafikę, która jest unikalna. W poszukiwaniu darmowych i wyjątkowych zdjęć pomoże nasz artykuł na temat najlepszych stron z darmowymi zdjęciami. Jaka grafika będzie odpowiednia? Taka, która łatwo trafia do odbiorcy, jest wyjątkowa oraz oczywiście pasująca do tematyki Twojej strony internetowej.

7. Brak właściwych nazw i metadanych w grafice.

Grafika i metadane

Nazwa pliku graficznego oraz metadane są niezwykle ważne dla strony internetowej, a konkretnie dla wyszukiwarek. Kiedy algorytmy wyszukujące indeksują Twoja stronę internetową, nie wiedzą, co znajduje się na obrazie. Rozpoznają za to nazwę zdjęcia oraz metadane w nim zawarte. Po co to wszystko? Dzięki nim osoba wpisująca w wyszukiwarkę frazę „buty” otrzymuje w wynikach obrazki skojarzone z tym słowem, np. zawierające je w metadanych lub w swojej nazwie.

Jak ustrzec się graficznych błędów na stronie www?

Koniecznie stosuj powyższe rady. W ten sposób unikniesz wszelkich graficznych błędów, które mogą skutecznie zniechęcić Twoich odwiedzających do ponownego odwiedzenia Twojej strony internetowej.

 • 7 graficznych błędów popełnianych na stronach internetowych
  5 (100%) głosów: 5

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Wojtek

  Kilka cennych, rad które dobrze przysłużą się nie tylko początkującym ale i bardziej zaawansowanym blogerom. 😉

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Ruhun

  Kłania się tutaj zabawa z grafiką, która oj… Nigdy nie była moją mocną stroną.
  Dzięki za artykuł, wrócę do niego na pewno 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Alternatywy Font Awesome – 8 ciekawych czcionek złożonych z ikon

Jakie są godne uwagi alternatywy Font Awesome? Jest ich całkiem sporo! Poznaj szereg czcionek złożonych z ikon, które wspomogą Twoje projekty graficzne.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Grafiki we wpisach na blogu – jak i kiedy je dodawać?

Grafiki we wpisach na blogu mogą doskonale urozmaicać publikowaną treść, znacznie podnosząc wartość tekstów blogowych. W jaki sposób umiejętnie je dodawać?

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 miesiące temu

Projektowanie logo firmy – o czym pamiętać przed startem prac?

Jak powinno odbyć się projektowanie logo firmy, aby proces zakończył się sukcesem? Jak stworzyć zapadające w pamięci logo? Sprawdź nasz wpis na ten temat.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

4 miesiące temu

Jak powinna wyglądać strona główna? – porady poparte przykładami

W tym tekście znajdziesz nieco inspiracji pod kątem tego, jak powinna wyglądać strona główna. Zapoznaj się z naszymi przykładami i znajdź coś dla siebie.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

4 miesiące temu

Jak powinna wyglądać strona błędu 404? – przykłady z opisem

Czy strona błędu 404 jest mało istotną podstroną? Sprawdzamy to. Ponadto spójrz, co powinna zawierać taka strona, aby nie zniechęcić odwiedzających.