7 zasad budowania strategii marketingowej w social media

7 zasad budowania strategii marketingowej w social media

Facebook to dopiero początek walki o uznanie i rozpoznawalność w mediach społecznościowych. Poznaj zasady budowania strategii marketingowej w social media.

1. Zdefiniuj swoje cele.

Nie można rozpoczynać czegokolwiek od początku, nie mając wcześniej obranych konkretnych celów. Każde działanie marketingowe musi być poprzedzone pewnymi założeniami. Jakie przykładowe cele możesz sobie obrać?

 • zwiększenie ilości klientów, a co za tym idzie – profitu
 • zbudowanie lojalnej społeczności klienckiej
 • zwiększenie ilości spotkań z klientami
 • wzrost ruchu na Twojej stronie internetowej
 • poprawa rozpoznawalności Twojej marki

Cele określone w podobny sposób motywują do działania. Są swego rodzaju poprzeczką, którą chcesz w jak najszybszy sposób przeskoczyć i w dalszej perspektywie umieścić na jeszcze większej wysokości. Mając obrane cele podstawowe, skorzystaj z zasad SMART, będących podstawą budowania strategii marketingowej w social media:

 • Specific: Twoje cele powinny być konkretne i jednoznaczne, niemożliwe do zinterpretowania ich na różne sposoby. Przykład: zyskanie 100 nowych osób śledzących Twój fanpage tygodniowo.
 • Measurable: każdy Twój cel musi być łatwy w oszacowaniu i określeniu czy dana strategia przynosi spodziewane rezultaty. Przykład: regularne, codzienne sprawdzanie nowych polubień, które określane są przecież przez konkretne liczby.
 • Achievable: poprzeczka nie powinna być ustawiona zbyt wysoko. Nie stawiaj sobie celów niemożliwych do osiągnięcia, bo łatwo się zniechęcisz i podkopiesz swoją motywację!
 • Realistic: cele powinny być ściśle powiązane z Twoimi możliwościami. Opieraj je o składowe takie jak: zasoby pieniężne, kadra pracownicza oraz dysponowany czas.
 • Time-bound: ustal konkretne ramy czasowe dla swojego celu. Dąż do tego, aby ich nie przekroczyć – to kolejny aspekt motywacyjny!

Jeżeli Twój fanpage powiązany jest ściśle ze stroną internetową, przeczytaj też o celu posiadania strony internetowej.

2. Dowiedz się, gdzie możesz znaleźć potencjalnych klientów.

Oczywistym faktem jest, że w mediach społecznościowych portal portalowi nierówny. Podczas gdy Facebook jest bardzo uniwersalny, to niektóre serwisy pełnią określoną i dość specyficzną funkcję. Nie każdy portal nadaje się do takich samych działań!

Instagram przyda Ci się, jeżeli Twoją markę charakteryzuje ciekawa oprawa wizualna. W tym serwisie możesz zaistnieć poprzez dodawanie ciekawych, przykuwających uwagę zdjęć. Rozważ wykorzystanie tego medium, ponieważ w tym momencie spośród wszystkich portali społecznościowych to właśnie Instagram notuje najwyższy przyrost użytkowników.

Twitter z kolei umożliwia dodawanie wiadomości (tweetów) maksymalnie 140-znakowych. Ważną rolę odgrywają w nim hashtagi, tzn. agregatory pozwalające przypisać różne wiadomości do jednej kategorii. Żywotność pojedynczego tweeta jest więc dość krótka, dlatego też nadaje się do oceniania czy komentowania wydarzeń bieżących.

Pinterest co prawda nie jest aż tak popularny w Polsce, jednak ma istotną cechę – serwis ten odwiedzają przede wszystkim kobiety. Jeżeli Twój biznes oferuje usługi skierowane do tej grupy docelowej, Pinterest jest godny rozważenia.

Różnorodność portali społecznościowych stoi u podstaw budowania strategii marketingowej w social media. Dobierz więc je w sposób odpowiedni dla świadczonych przez Ciebie usług.

3. Aktywność to podstawa budowania strategii marketingowej w social media.

Nie ma nic gorszego niż profil-duch, wiszący smutnie w przestrzeni internetowej. Jeżeli już posiadasz profile na portalach społecznościowych, to korzystaj z nich. Postaw się w roli Twojego potencjalnego klienta: czy wchodząc na fanpage firmy, który świeci pustkami i przejawia zerową aktywność, jest to czynnikiem zachęcającym do skorzystania z usług? Oczywiście, że nie. Jeżeli zaś nie masz czasu na prowadzenie profili samodzielnie – zwróć się do nas, a przygotujemy profesjonalną kampanię reklamową w social media.

Aktywność w social media daje Ci podwójne korzyści. Po pierwsze, przyciągasz uwagę osób, które śledzą już Twoje poczynania w sieci. Po drugie, dzięki temu masz większą szansę na pozyskanie nowych klientów, ponieważ nie sprawiasz wrażenia firmy przestarzałej czy po prostu już nieistniejącej.

4. Jakość jest ważniejsza niż ilość.

Jeżeli serwujesz pewną treść, której jest dużo, a jest po prostu kiepska – nie masz z tego żadnej korzyści. Co innego, jeżeli jest jej mniej, ale z kolei stanowi większą wartość. Taka treść jest bardziej przyjazna, przyciąga uwagę i łatwiej ją udostępniać, a przecież o to w social media chodzi. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj jeden z naszych poradników na temat tworzenia treści łatwej do udostępniania. Tam również przedstawiliśmy kilka zasad budowania strategii marketingowej w social media.

5. Dodawaj treść o odpowiedniej porze dnia.

Jeżeli uważasz, że pora dnia nie ma znaczenia w kontekście publikowania nowej treści – jesteś w błędzie. Przyjrzyj się poniższemu wykresowi:

Najlepsza pora dnia w social media

Eksperci z Fundivo przeprowadzili badania, którym celem było sprawdzenie, o jakiej porze dnia najlepiej jest dodawać treść na poszczególnych portalach społecznościowych. Jak widać na wykresie, wyniki są dość interesujące i jasno wskazują, że pora ma znaczenie. Wykorzystaj ten fakt do maksymalnego zwiększenia szans na zainteresowanie użytkowników publikowanymi przez Ciebie materiałami.

6. Komunikuj się z Twoimi odbiorcami.

Nie możesz pozostawić swoich odbiorców (czytelników, potencjalnych lub obecnych klientów) samych sobie. Media społecznościowe to doskonały kanał komunikacyjny służący do informowania użytkowników o nowościach, ale nie zapominaj o jednym – działa to również w drugą stronę. Pozwól swoim odbiorcom na możliwość kontaktu, pisanie wiadomości oraz zadawanie Tobie pytań.

Po pierwsze – jeżeli ktoś skomentuje Twoje zdjęcie, odpowiedz mu. Daj do zrozumienia, że nie wrzucasz fotografii ot tak sobie. Pokaż, że obserwujesz wszystko to, co ma miejsce na Twoim fanpage’u. Po drugie – zachęcaj do dialogu, prowokuj dyskusje. Pozwala to wszystkim na wymianę myśli i zdań. Po trzecie – jeżeli ktoś zgłasza problem lub usterkę, działaj natychmiast i powiadamiaj o rezultatach Twoich poczynań. Twój wizerunek z pewnością na tym nie ucierpi, możesz wyłącznie zyskać.

7. Obserwuj uważnie i analizuj jak najwięcej informacji.

Samo działanie to jedno, obserwacja otoczenia oraz wyciąganie odpowiednich wniosków to kolejny aspekt właściwego działania w social media. W jednym z moich poprzednich artykułów na temat planowania marketingowego i efektywnego budowania marki w sie
ci
dość szeroko opisywałem potrzebę częstych i właściwych analiz informacji. Portale społecznościowe dostarczają szereg narzędzi umożliwiających i znacznie ułatwiających takie działania. Przykładem mogą być chociażby Facebook Insights, Twitter Analytics czy też Analytics Tab w LinkedIn. Nie wolno zapominać również o potężnym Google Analytics – na temat zwiększania konwersji w Google Analytics również pisaliśmy już jakiś czas temu. Wykorzystuj podane narzędzia, aby wprowadzać odpowiednie korekty do swojej strategii publikowania treści.

Trzymaj się powyższych 7 kroków prowadzących do budowania strategii marketingowej w social media. Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, daj znać w komentarzach. Powodzenia!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Mama Marketing

  Bardzo dobry tekst, niestety zauważam że brakuje jeszcze w ludziach zrozumienia, że jestem to znaczy jestem a nie jestem i dodam wpis raz na 3 dni 🙂

  Odpowiedz
 2. Errro

  Dzięki

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.