AdWords czy pozycjonowanie? – porównanie usług

AdWords czy pozycjonowanie? – porównanie usług

Dziś prezentuję dwa najchętniej wybierane sposoby promocji strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. AdWords czy pozycjonowanie? Sprawdźmy to.

Różnica między pojęciami

AdWords to reklama w wyszukiwarce Google polegająca na wyświetlaniu sponsorowanych wyników. Pozycjonowanie stron internetowych z kolei to ogół działań, które należy podjąć, aby wypromować serwis w wynikach wyszukiwania Google – jednak nie tych sponsorowanych, a naturalnych. W tym wypadku płacisz za czas, jaki przeznacza na to firma zajmująca się pozycjonowaniem stron internetowych.

AdWords czy pozycjonowanie?

Szczegółowe porównanie AdWords i pozycjonowania

a) pierwsze efekty

Główną korzyścią kampanii AdWords jest wręcz natychmiastowe działanie. Właściwie od razu, na samym starcie kampanii, Twoja reklama może znaleźć się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Oczywiście jeśli zaproponujesz odpowiednią kwotę za kliknięcie w konkretną reklamę. Cały system działa na zasadzie licytacji, więc im większą stawkę zaproponujesz, tym większa szansa, że reklama pojawi się na pierwszej stronie. Pozycjonowanie strony jest z kolei czasochłonne. Efektów można spodziewać się nawet po kilku miesiącach. Wyjątkiem jest sytuacja, w której Twoja strona internetowa ma bardzo małą konkurencję – wtedy istnieje duża szansa na to, że pojawi się ona wysoko w SERP (Search Engine Results Page – strona wyświetlająca listę wyszukiwań) od razu. AdWords czy pozycjonowanie? Jeśli chodzi o szybkość – AdWords.

b) ilość słów kluczowych

W AdWords istnieje możliwość wprowadzenia bardzo dużej ilości słów kluczowych. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że im więcej fraz, tym koszty kampanii mogą być większe. Należy jeszcze zaznaczyć, że reklama wyświetla się tylko i wyłącznie na zdefiniowane frazy. Pokazuje się użytkownikom szukającym konkretnych informacji. Prowadząc kampanię AdWords w pewnym stopniu masz kontrolę nad tym, na jakie słowa reklama wyświetla się, a na jakie nie. Wszystko zależy od ustawień kampanii. Ponadto kontrolujesz budżet, stawki za kliknięcie, zasięg i region reklamy. W pozycjonowaniu stron zazwyczaj jest mniej fraz pozycjonujących. Pozycjonowanie zwykle skupia się na kilku frazach, by dla nich przynieść jak najlepsze rezultaty. Co pod tym względem wybrać – AdWords czy pozycjonowanie? AdWords z reguły skupia się na większej ilości słów.

c) widoczność wyników

Wyniki organiczne pokazują się tylko w wyszukiwarce Google. Natomiast reklamy AdWords, prócz wyświetlania w wynikach wyszukiwania, można emitować w tzw. sieci reklamowej. Jest to sieć stron internetowych składająca się z tych, które mają zaimplementowaną wewnątrz wyszukiwarkę google’owską (np. portal Interia). Liczba stron partnerskich jest ogromna. Można wybrać tematykę serwisów, na których reklama będzie wyświetlana lub zdecydować się na ręczny wybór konkretnych witryn z niekończącej się wręcz listy. Wybierając więc AdWords reklamujesz się w sieci wyszukiwania plus opcjonalnie w sieci partnerskiej Google – oczywiście większym kosztem.

d) wpływ aktualizacji algorytmu Google

Reklama AdWords nie jest uzależniona od zmian algorytmu wyszukiwarki Google. Jeśli więc nastąpi zmiana działania algorytmu, Twoja pozycja reklamy pozostanie niezmieniona. Gwarantuje to w pewnym sensie bezpieczeństwo i stabilność wyświetlanej reklamy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z pozycjonowaniem. Google nieustannie zmienia i udoskonala wyszukiwarkę, aby dostarczać użytkownikom jak najlepsze wyniki. W związku z tym, po aktualizacjach algorytmu, mogą nastąpić duże wahania pozycji stron. Dlatego należy nieustannie nadzorować zmiany i być na bieżąco z wytycznymi Google. Ostatnio najdotkliwiej odczuli zmiany w pozycjach Ci, którzy nie posiadali responsywnej wersji strony internetowej. AdWords czy pozycjonowanie? Pod względem działania zgodnie z Google, naturalnym wyborem jest AdWords.

e) monitorowanie działań

Prowadząc kampanię AdWords masz dostęp do panelu administracyjnego. Dzięki niemu masz wgląd do wszelkiej maści informacji z przebiegu kampanii. Można sprawdzić m.in. na jakie słowa kluczowe wyświetla się reklama oraz ile danego dnia było kliknięć i wyświetleń. Masz wgląd do wydatków i kosztów kampanii. Dzięki opcji mierzenia konwersji masz możliwość określenia korzystnych działań wykonanych przez użytkownika po wejściu na Twoją stronę z reklamy. Aby kontrolować działania wynikające z pozycjonowania strony musisz zainwestować (najczęściej w formie miesięcznego abonamentu) w program nadzorujący proces pozycjonowania. Inaczej musisz liczyć na raporty dostarczane przez firmę pozycjonującą Twoją stronę internetową. Samoistne wpisywanie w Google fraz, aby zbadać pozycję własnej strony jest niemiarodajne, ponieważ widzisz wtedy wyłącznie wyniki filtrowane (wpływ na nie ma np. Twoja lokalizacja, pliki cookies czy historia wyszukiwań).

f) czas działania

AdWords generuje ruch na stronie tylko i wyłącznie podczas prowadzenia kampanii. Jeśli środki na koncie wyczerpią się bądź kampania zostanie wstrzymana – wejścia na stronę zostaną utracone. Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej generuje ruch sukcesywnie. Mało tego, wraz ze wzrostem pozycji ruch stale zwiększa się. Pozycjonowanie jest długoterminowym i bardziej trwałym działaniem przynoszącym ruch w witrynie. Warto dodać, że pozycjonowanie ma skuteczną technikę, tzw. długi ogon (długie frazy wpisywane w wyszukiwarkę) – dzięki niej można poprawić pozycje o wiele szybciej.

g) zagrożenia

Głównym zagrożeniem skutecznych działań w AdWords jest fakt, że część reklam może być usuwana przez dodatki blokujące niechciane treści, mam tu na myśli np. rozszerzenie do przeglądarek typu AdBlock. Głównym zagrożeniem pozycjonowania jest możliwość otrzymania od Google tzw. filtru. Jest to mechanizm przeciwdziałający sztucznym i nieuczciwym technikom pozycjonowania stron internetowych. Zagrożenie takie występuje zazwyczaj wtedy, gdy ktoś prowadzi działania na własną rękę i bez odpowiedniej wiedzy. Równie dobrze firma pozycjonerska może używać niedozwolonych technik.

AdWords czy pozycjonowanie? – podsumowanie porównania

AdWords czy pozycjonowanie? Podsumowanie

* Samo wyświetlanie się strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google jest darmowe, równie dobrze można próbować działać na własną rękę. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ wymaga to znajomości różnych technik, sposobów i „chwytów”.

Co jest łatwiejsze w prowadzeniu?

Niewątpliwie kampania AdWords wymaga mniej czasu na naukę w porównaniu z pozycjonowaniem. AdWords można prowadzić samodzielnie – jednak należy mieć dużą wiedzę, gdyż jest to naprawdę potężne narzędzie. Działania prowadzone niewłaściwie zazwyczaj prowadzą do bardzo szybkiego wyczerpania się środków w budżecie. Pamiętaj, że każde pojedyncze kliknięcie niesie za sobą koszty. Kampanię należy nieustannie prowadzić i nadzorować, tak aby generowała efekty, a nie koszty.
Pozycjonowanie strony internetowej najlepiej zlecić agencji, która specjalizuje się w tym. O ile dobranie nagłówka treści czy tytułu strony nie powinno sprawiać problemu, o tyle budowanie struktury serwisu oraz pozyskiwanie linków należy prowadzić przy pomocy agencji interaktywnej.

Co jest tańsze?

Niestety na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od branży, w jakiej działa strona internetowa oraz przede wszystkim od konkurencji. W jednych sytuacjach lepiej pod względem kosztów wypada AdWords, czasem z kolei warto postawić na pozycjonowanie.

Co zatem wybrać? AdWords czy pozycjonowanie?

Tutaj też nie ma krótkiej i jasnej odpowiedzi. Chciałoby się rzec – spróbuj jednego i drugiego. AdWords przynosi szybkie i konkretne efekty. Pozycjonowanie natomiast to długotrwały proces. Gdy strona jest świeża, dopiero wchodzi na rynek, na pewno warto uruchomić AdWords, aby w szybkim tempie pozyskać ruch oraz potencjalnych klientów. W międzyczasie warto powoli zajmować się pozycjonowaniem, content marketingiem czy reklamą w mediach społecznościowych, aby sukcesywnie rosnąć w siłę. Moim zdaniem pozycjonowanie strony internetowej prędzej czy później jest konieczne, natomiast AdWords powinno stanowić uzupełnienie działań marketingowych.

To nie są rywale!

Warto zaznaczyć, że porównanie nie miało na celu wyłonienia jednego słusznego zwycięzcy. Najważniejsze jest tutaj wyszczególnienie różnic w działaniu. W żadnym wypadku AdWords nie jest konkurentem dla pozycjonowania (i na odwrót) – oba typy działań mają swoje wady i zalety oraz powinny być przeprowadzane z głową. Warto postawić na nie, aby zyskać potencjalnych klientów oraz generować wartościowy ruch.
A jakie są Twoje odczucia związane z tymi dziedzinami? Co sprawdza się w Twoim przypadku? Stawiasz na AdWords czy pozycjonowanie? Zachęcam do dyskusji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Martin

  Porównanie które nie jest porównaniem i nie ma zwycięzcy. BRAWO !
  Nie pisz mylącego tytułu. Tylko wprost. Zapełniam sobie content masłem maślanym.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za komentarz. Jednak Twoja reakcja jest według nas nieco przesadzona. 😉 Sam fakt porównywania ze sobą dwóch obiektów nie obliguje do przedstawienia zwycięzcy – tym bardziej, że zwycięzca może być różny, w zależności od czynnika decydującego o zwycięstwie lub porażce. Przedstawiona została charakterystyka podejść, to użytkownik podejmuje finalną decyzję o tym, które jest lepsze od drugiego – i mówimy tutaj o wielu czynnikach decyzyjnych.

 2. Waldek Dłubisz

  Moim zdaniem to zależy od branży np. Moją stronę jak chciałem zrobić na cały świat to Pan który pracuje w Google powiedział mi prosto 25 tys złoty miesięcznie lub więcej. Za pozycjonowanie powiedzieli minimum 700 zł, ale związane są z tym inne koszty np. Zakup ogromnej ilości domen około 20 na jeden kraj, copywriterow do pisania i tak dalej i dalej ale ogólnie na początek na jeden kraj żeby się wybić adwords to najlepszy pomysł ale na dłuższą drogę to pozycjonowanie. Bo dużo ludzi omija reklamę tą właśnie adwords i klika niżej. Po za tym adwords ma cenę za kliknięcie CPC, załóżmy że chcecie coś sprzedawać i co 100 osoba kupuje u ciebie rzecz jak kliknie w reklamę i wchodzi tysiące osób dziennie to można zbakrutować a na pozycjonowaniu czy wejdzie jedna czy milion osób tyle samo płacisz 😉 Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Tak jest, Waldku. Każdy przypadek jest inny. Do wszystkich sytuacji trzeba podejść indywidualnie. Z AdWords jest tak, że wejścia są, gdy płacisz za kliknięcia. Przestajesz płacić = przestajesz mieć płatne wejścia. Z kolei pozycjonowanie jest raczej inwestycją na przyszłość.

 3. Ezolinia Wróżby

  Wartościowy artykuł ,próbowałam i tego i tego i pozycjonowanie jednak daje lepsze efekty.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!