Alternatywy Font Awesome – 8 ciekawych czcionek złożonych z ikon

Alternatywy Font Awesome

Wpis ten chciałbym zacząć od fragmentu pochodzącego z mojego innego tekstu, zawierającego typograficzne porady dla web designerów:

[…] pomimo znajomości różnic między pojęciami font a czcionka – w tym wpisie stosował będę oba wyrazy zamiennie, na zasadzie synonimów. Mimo wszystko sporo osób nadal mówi o „czcionkach” i to właśnie tego pojęcia używa, mając na myśli tekst widoczny w sieci.

Chodzi zatem po prostu o wygodę.

Wracając do meritum, istnieje takie pojęcie jak „icon fonts”. Różnie tłumaczy się je na język polski – czcionki ikonowe, czcionki złożone z ikon, fonty obrazkowe. W wielu przypadkach używa się także angielskiej, oryginalnej nazwy.

Służą one do tego, by wykorzystywać je zarówno w przeróżnych projektach graficznych, jak i bezpośrednio na stronach internetowych.

W tym drugim przypadku bardzo często towarzyszą np. numerom kontaktowym (ikonka słuchawki), adresom mailowym (ikonka koperty) czy też menu mobilnemu (mamy wtedy do czynienia z ikonką tzw. hamburgera, czyli trzech poziomych kresek ułożonych jedna nad drugą).

Urozmaicają przekaz. To jest ich główne zadanie.

Niektórych informacji nie bylibyśmy w stanie przekazać tak szybko, dobitnie i sugestywnie, gdyby nie ikony. To właśnie one kryją w sobie graficzne skróty myślowe, gdzie zaledwie jeden rzut oka pozwala na zdecydowanie szybsze przyswojenie informacji, niż za pomocą tekstu.

Dużo więcej na ten temat dowiesz się z mojego innego artykułu, a mianowicie: ikony na stronach internetowych – co dają oraz jak dobrać odpowiednie?

Wśród icon fonts zdecydowany prym wiedzie usługa o nazwie Font Awesome.

Font Awesome

Słynie z tego, że w swoim zbiorze posiada ponad pięć tysięcy ikon. Dzieli się na wersję darmową i płatną. Darmowa ma rzecz jasna ograniczony zbiór ikon.

Co więcej, wersja premium zawiera także trzy różne style ikon – solid (wypełnione), regular (normalne) i light (cieńsze, smuklejsze).

Czy ten zestaw ikon polecany jest w absolutnie każdym przypadku? Oczywiście, że nie. Wymagany do danego projektu styl nie zawsze jest zbieżny z tym, co oferuje Font Awesome.

Dlatego też istnieją różne alternatywy Font Awesome, dzięki którym możesz dobrać o wiele lepiej pasujący zestaw ikon – zarówno do projektu graficznego, jak i na stronę internetową.

Sprawdź zatem, jakie alternatywy Font Awesome znajdziesz w sieci.

Poznaj alternatywy Font Awesome – 8 ciekawych zestawów ikon

1. Ionicons.

Ionicons

Ionicons to bezsprzecznie jeden z moich faworytów.

Wszystkie ikony w tym zbiorze posiadają dwa style – pierwszy wzorowany jest na aplikacjach rodem z iOS, drugi zaś utworzono w klimacie Androida.

Do tego mamy także ponad 60 ikon symbolizujących logo różnych portali społecznościowych i usług.

Oprócz webfontu, czyli plików pozwalających na użycie Ionicons w sieci, autorzy udostępnili także designer pack, czyli archiwum ze wszystkimi ikonami w wektorowym formacie SVG.

Jeśli zależy Ci na niezwykle dopieszczonych i starannie zaprojektowanych ikonach zarówno do osobistego, jak i komercyjnego użytku, Ionicons to świetny wybór.

2. Material Design Icons.

Material Design Icons

Material Design Icons to zestaw ikon zaprojektowanych w stylu material design, wykorzystywanym szeroko przez Google’a oraz na urządzeniach z Androidem na pokładzie.

O ile polemizowałbym, jeśli chodzi o ocenę ogólnej estetyki stylu, to temu zestawowi bez wątpienia nie można odmówić różnorodności.

Ikon jest w nim po prostu cała masa. Co więcej, zbiór ten cyklicznie się rozrasta. Wszystko dzięki społeczności, której członkowie sugerują dodawanie kolejnych znaków do tego zestawu.

Szukając jakiegoś konkretnego symbolu, niemal na pewno znajdziesz coś, co okaże się przydatne dla Twojego projektu.

3. Octicons.

Octicons

Jeśli szukasz alternatywy Font Awesome, to Octicons na pewno nie będą nią pod względem ilości. Mogą Ci zaś przypaść do gustu z uwagi na swój styl.

Octicons, zestaw wypuszczony w świat przez ekipę Github, jest dość „kanciasty”. Może znaleźć zastosowanie w wielu projektach, gdzie brakuje kształtów obłych, zaś wszelkie oparte o kąty są preferowane.

4. IcoMoon.

IcoMoon

Znane od lat IcoMoon jak najbardziej może służyć za metodę alternatywy Font Awesome.

Na stronie internetowej znajdziesz trzy paczki:

  1. Lindua to zestaw ikon premium. Nie ma żadnej wersji darmowej. Charakteryzuje się niezwykle mocną szczegółowością, na bardzo małej powierzchni znajduje się mnóstwo detali. Kolejną cechą charakterystyczną jest fakt, iż w każdej ikonie główną rolę odgrywa mieszanka zarówno cieńszych, jak i grubszych kresek.
  2. Linearicons dzieli się na dwie wersje – premium i darmową. W wersji darmowej mamy 170 znaków, z kolei opcja płatna zawiera ich ponad tysiąc. Nie ukrywam, że jestem ogromnym fanem Linearicons ze względu na obłość kształtów i ewidentnie dużą dbałość o detale.
  3. Sam zestaw IcoMoon dzieli się na trzy wersje: darmową (490 ikon), standardową (950 ikon) i pełną (1600 ikon). W opcji trzeciej, prócz całego zestawu ikon, otrzymuje się także ikony w formacie photoshopowych kształtów, a także wersje dual-tone, czyli dwukolorowe.

Jak widać, jest z czego wybierać.

5. Captain Icon.

Captain Icon

Captain Icon to kolejna propozycja, którą darzę naprawdę ogromną sympatią.

Ikony podzielone na kilka kategorii tematycznych, mnogość formatów plików do wyboru oraz przede wszystkim nietuzinkowy styl. Wszystko to zaoferuje Ci właśnie Captain Icon.

Zestaw ten wyróżnia odręczny, poniekąd komiksowy styl. Doskonale sprawdzi się we wszelkich luźniejszych projektach, do których wypadałoby wnieść odrobinę świeżości i lekkości.

6. Typicons.

Typicons

Alternatywy Font Awesome można doszukać się także w postaci Typicons.

Zestaw ten charakteryzuje się zaokrąglonymi kształtami i prostymi, raczej nieskomplikowanymi obiektami.

Tak jak niemal wszystkie pozycje w tym zestawieniu, jest darmowy.

7. Foundation Icon Fonts.

Foundation Icon Fonts

Ci, którzy mają do czynienia z frameworkiem Bootstrap, najpewniej przerabiali także Zurb Foundation.

Autorzy frameworka będącego w cieniu Bootstrapa przygotowali także zestaw ikon o nazwie – a jakże – Foundation Icon Fonts.

Nie nazwałbym ich co prawda wyjątkowymi pod jakimś względem, lecz bez wątpienia również warte są uwagi. Chociażby dlatego, że do dyspozycji mamy sporo różnych symboli, które wykonane są niezwykle porządnie.

8. IcoFont.

IcoFont

IcoFont bez wątpienia należy wymienić jednym tchem wraz z innymi polecanymi tego typu czcionkami.

Dlaczego?

IcoFont ma na ten moment ponad 2100 ikon. Wszystkie z nich podzielone są na tematyczne kategorie, gdzie każda z nich zawiera kilkaset znaków.

Jednak, co najważniejsze – są one niebywale wręcz szczegółowe. Te niesamowicie wyraźne ikony są w stanie wzbogacić swoim niebanalnym stylem każdy projekt cechujący się profesjonalizmem i klasą.

Jeśli szukasz alternatywy Font Awesome, IcoFont będzie strzałem w dziesiątkę.

Czy to już wszystkie alternatywy Font Awesome?

Absolutnie nie.

Icon fonts to na tyle popularne rodzaje czcionek, że w sieci można znaleźć dziesiątki, a nawet całe setki takich zestawów. Spośród tych, które nie znalazły się powyżej, na uwagę zasługują również:

Jeżeli szukasz symboli, które mogłyby wzbogacić Twoją pracę, koniecznie przejrzyj wszystkie z nich. Jeśli miałbym wskazać na jeden zestaw, który chyba najbardziej przypadł mi do gustu, mogę polecić wymieniony już wcześniej IcoFont.

Za pomocą generatora znajdującego się na stronie internetowej, do swojej paczki możesz dodać tylko te ikony, które będą Ci potrzebne. Jest to istotne zwłaszcza w momencie, gdy chcesz wstawić jedynie najpotrzebniejsze ikony na swoją stronę internetową – bez potrzeby wczytywania nadmiarowych i przez to zbędnych symboli.

A czy Ty znasz jakieś zestawy icon fonts, które w Twojej opinii powinny znaleźć się w powyższym zestawieniu?

Jeśli tak jest, daj nam o tym znać w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy