Analiza słów kluczowych konkurencji w internecie

Analiza słów kluczowych konkurencji

Słowo kluczowe to zazwyczaj fraza lub wyrażenie, które zwraca naszą uwagę w danym wątku lub nadaje znaczenie całej czytanej treści na stronie internetowej. Internauci stosują różne słowa lub ciągi słów kluczowych, aby zbierać z internetu informacje na tematy ich interesujące. Dlaczego więc analiza słów kluczowych konkurencji jest tak ważna?

Słowa kluczowe, odpowiednio zoptymalizowane i wplecione w treść, zwiększają wartość stron internetowych zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. W tym wpisie przedstawię pewne korzyści, jakie niesie analiza słów kluczowych konkurencji w internecie. Zaprezentuję również kilka ważnych narzędzi oraz technik, aby skutecznie szpiegować słowa kluczowe Twojej konkurencji. Dodatkowo wspomnę też o tym, co należy zrobić, żeby być o krok przed konkurencją.

Dlaczego potrzebna jest analiza słów kluczowych konkurencji w internecie?

Identyfikowanie oraz analiza słów kluczowych konkurencji w internecie oferują Ci nie tylko wgląd w trendy branżowe, ale też pomoc w wyłapaniu fraz oraz propozycji słów kluczowych dla własnego biznesu. Zawsze lepiej jest wiedzieć, kim są Twoi konkurenci oraz co robią, żeby zaistnieć w internecie.

Korzyści płynące z badań słów kluczowych konkurencji

Odpowiednia analiza słów kluczowych konkurencji jest niezbędna do odniesienia sukcesu w internecie. Oto wybrane plusy szpiegowania słów kluczowych konkurencji:

1. Wyższa pozycja w wyszukiwarce.

Jeżeli chcesz zoptymalizować swoją stronę internetową pod kątem wyszukiwarek, musisz zidentyfikować odpowiednie i mocne słowa kluczowe. Istotne również jest to, żeby używać właściwych fraz kluczowych we wszystkich działaniach internetowych – czy jest to budowanie linków zwrotnych, czy też kampania content marketingowa. Pamiętaj, że pozycja na pierwszej stronie wyszukiwarki Google’a oznacza o wiele więcej darmowego ruchu na Twojej stronie internetowej.

2. Większy współczynnik konwersji.

Największą zaletą korzystania z odpowiednich słów kluczowych jest to, że przyniosą one rzeczywistych klientów do Twojej strony internetowej. Wyższy współczynnik konwersji można osiągnąć dzięki przydatnej oraz zrozumiałej zawartości witryny internetowej. W rzeczywistości, poprzez optymalny dobór słów kluczowych, Twoje szanse na zwiększenie zysku mogą dramatycznie wzrosnąć. W szczególności w porównaniu do kampanii w mediach społecznościowych, która nie zawsze musi się zwrócić.

3. Zaangażowanie odbiorców.

Aby zaangażować publiczność, musisz tworzyć odpowiednią treść na swojej stronie internetowej. Jednym ze sposobów na to jest określenie słów kluczowych, które mogą napędzić ruch do Twojej witryny. Analiza słów kluczowych konkurencji jest ważna także dla wyszukiwania tematów czy nagłówków, które są popularne w kręgu Twoich odbiorców. Pomoże Ci to napisać interesujące artykuły wokół tych tematów, które są trendy oraz utrzymać zaangażowanie Twojej publiczności. Użytkownicy będą wracać po więcej informacji, jeżeli Twoje treści będą odpowiadać na ich pytania.

4. Szersza grupa docelowa.

Ukierunkowanie biznesu jest pierwszym wymogiem dla budowania internetowej bazy klientów i zwiększania zysków. Jest to dość proste, aby uzyskać informacje na temat słów kluczowych, które pomogą dotrzeć do szerszej grupy docelowej. Oczywiście mając na względzie ich poziom konkurencji oraz ilości wyszukiwań. Należy jeszcze pamiętać, że analiza słów kluczowych konkurencji jest niezbędna, jeżeli chcesz poznać nowe możliwości biznesowe.

5. Wgląd w trendy marketingowe.

Analiza słów kluczowych konkurencji w internecie pozwala również na uzyskanie lepszej kontroli trendów marketingu i zachowań konsumenckich. Pomoże Ci to dowiedzieć się, co jest popularne i istotne w tych czasach na rynku oraz jak utrzymać się w swoim biznesie. Badanie słów kluczowych konkurencji może również ujawnić metody, jakie Twoi rywale wykorzystują, aby być na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych na „chodliwe” słowa kluczowe.

6. Większa widoczność w internecie.

Badanie słów kluczowych pozwala również na zwiększenie widoczności w sieci. Jak wspomniałem w powyższych podpunktach, wyższa pozycja generuje większy ruch, a więcej ruchu przekłada się często na większe zyski. Jeżeli Twoja konkurencja jest wysoko w wynikach wyszukiwania, to zapewne pozwala im to generować większą sprzedaż. Dlaczego by więc nie uczyć się od najlepszych?

7. Ruch organiczny.

Kolejną korzyścią płynącą z analizy słów kluczowych konkurencji w internecie jest możliwość wyselekcjonowania tzw. długich ogonów generujących wartościowy ruch, który nie kosztuje ani grosza. W porównaniu do pay-per-click (PPC) i innych typów reklam w Google czy na Facebooku, zoptymalizowanie strony pod kątem słów kluczowych, aby osiągnąć wejścia organiczne, często jest tańsze. Co więcej, pozwala uzyskać długotrwałe rezultaty.

Jak poprawnie analizować słowa kluczowe konkurencji w internecie?

Oto najlepsze techniki na to, aby przyjrzeć się konkurencji oraz zbadać, na jakie słowa kluczowe są najwyżej w rankingu stron internetowych.

Zidentyfikuj konkurentów

Przede wszystkim, trzeba zidentyfikować głównych konkurentów i przeprowadzić analizę ich słów kluczowych. Takie badania są niezwykle potrzebne, aby dobrać główne obszary fraz kluczowych oraz ich pochodne. Wtedy możemy zacząć tworzyć stronę internetową właśnie pod ich kątem. Wszystko po to, aby trafić w odpowiednią grupę docelową. Przy okazji możesz odkryć i wykorzystać „czyste” słowa kluczowe, na które nie będziesz miał konkurencji.

Zidentyfikuj własne słowa kluczowe

Po identyfikacji i analizie słów kluczowych konkurencji wybierz własne, które będą generować ruch na Twojej stronie, a co za tym idzie – zwiększą sprzedaż. Moja rada dla Ciebie: zacznij od mniej konkurencyjnych fraz, ponieważ są po prostu łatwiejsze do uzyskania wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Istnieje wiele narzędzi, których możesz użyć do identyfikacji kluczowych słów dla Twojej firmy, takie jak SEMrush czy SEMSTORM. Więcej przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Ustal poziom autorytetu Twojej konkurencji

Niemal pewne jest to, że będziesz miał dwóch czy trzech głównych konkurentów na swoim radarze oponentów. Jednak może się tak zdarzyć, że trzeba będzie konkurować z setkami stron internetowych, o których nie masz nawet pojęcia. Dlatego musisz bardzo dokładnie przeanalizować swoją konkurencję i określić, kto z nich jest autorytetem w swojej branży. Dlaczego? W 9 przypadkach na 10 możliwych nie dasz rady prześcignąć wielkich korporacji, które wydają grube tysiące lub miliony na szeroko rozumiany marketing internetowy. Jeżeli będziesz wiedział, kto jest autorytetem, a kto nie, łatwiej będzie Ci skupić swoje wysiłki na dobraniu odpowiednich słów kluczowych, które pozwolą na konkurowanie z witrynami, które są mniej znane. Bez takiej analizy będziesz walczył z wiatrakami.

Prześledź zaindeksowane podstrony Twojej konkurencji

Dobrą praktyką w analizie słów kluczowych konkurencji w internecie jest przegląd zaindeksowanych stron oponentów. W ten sposób będzie można się dowiedzieć tego, jakiego rodzaju treści tworzą oraz jakie metody wykorzystują, aby zyskać jak najlepszą opinię.

Ustaw Google Alerts

Alerty Google to jeden z najlepszych i najbardziej niedocenianych sposobów nie tylko na analizowanie słów kluczowych konkurencji, ale również na sprawdzanie ich linków zwrotnych. Google Alerts pomaga śledzić słowa kluczowe. Oprócz odkrywania fraz konkurencji możesz wyszpiegować niezliczone inne słowa kluczowe, które mogą być istotne dla Twojej firmy. Dzięki temu narzędziu istnieje możliwość mierzenia skuteczności różnych stron internetowych. Wykorzystaj te informacje i oprzyj swoją następną kampanię SEO właśnie o wyniki z Google Alerts.

Przeanalizuj linki zwrotne Twojej konkurencji

Linki zwrotne to podwaliny każdej kampanii SEO. Zazwyczaj jest tak, że nie można być na pierwszej stronie wyszukiwarki bez wartościowych linków zwrotnych. Ważne jest to, gdzie Twoja konkurencja zdobywa linki zwrotne, ponieważ pomoże Ci to w organizacji własnej kampanii budowania linków. Na początek proponuję Ci po prostu przeszukać wyszukiwarkę Google następującym zapytaniem:

-site:nazwastrony.pl „nazwastrony.pl”

Jest to proste zapytanie, które wylistuje wszystkie strony internetowe (oprócz docelowej) zawierające nazwę danej domeny.

Sprawdź unikalny produkt konkurencji

Aby przetrwać w dzisiejszym niezwykle konkurencyjnym rynku, trzeba posiadać swoją unikalną ofertę w sprzedaży. W związku z tym musisz stworzyć niepowtarzalny produkt, aby zdobyć autorytet i dobre wyobrażenie wśród klientów. Trzeba również pamiętać, że odwiedzający Twoją stronę internetową będą porównywać Cię z konkurencją i może się okazać, że nie jesteś w niczym lepszy niż konkurencja. Lub nawet gorszy.

Porównaj swoją stronę internetową z witryną konkurencji

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby analiza słów kluczowych konkurencji przyniosła pożądane skutki, jest porównanie własnej strony internetowej, kampanii SEO oraz słów kluczowych ze swoimi konkurentami. Pozwoli Ci to pomóc w wyborze najważniejszych słów kluczowych i ich priorytetów w zakresie wysokiego popytu na generowany przez nie ruch na stronach internetowych.

Celuj w słabszą konkurencję

Jak wspomniałem już wyżej, może się zdarzyć, że będziesz konkurował z wieloma stronami internetowymi. Dlatego też na początku należy podejść do problemu mądrze i ostrożnie. Wybierz słabszych konkurentów i spróbuj ich prześcignąć w wyścigu o wysokie pozycje w wyszukiwarce internetowej. Przeanalizuj ich strategie marketingowe, określ mocne i słabe strony, a te drugie wykorzystaj jak najmocniej na swoją korzyść. Pamiętaj, że na początku walka z grubymi rybami jest bez sensu. Musisz być cierpliwy i systematyczny w tym, co sobie założyłeś na początku.

Nieustannie aktualizuj swoją strategię analizy słów kluczowych konkurencji

Nowi konkurenci wchodzą na rynek, a starzy znikają. Jednokrotna analiza słów kluczowych konkurencji nie pomoże na dłuższą metę. Konieczne jest to, aby stale rewidować listę oponentów, dzięki czemu możesz odkryć nowe słowa kluczowe i stosować je z powodzeniem na własnej stronie internetowej, a przez to generować większych ruch i zyski. Nie ma potrzeby wyważać otwartych drzwi. Musisz tylko optymalizować i analizować słowa kluczowe tak samo, jak robi to konkurencja i wykorzystać je do tworzenia kampanii SEO czy content marketingu.

Narzędzia do analizy słów kluczowych konkurencji w internecie

Na rynku istnieje wiele bardzo przydatnych narzędzi, dzięki którym analiza słów kluczowych konkurencji staje się prostsza i bardziej wydajna.

1. Planer słów kluczowych.

Google Keyword Planner jest najlepszym narzędziem do szpiegowania słów kluczowych konkurentów. Mimo że musisz utworzyć konto, aby uzyskać dostęp do tego narzędzia, to jest ono całkowicie darmowe. Moim zdaniem jest to fantastyczne narzędzie do analizy kilku ważnych statystyk, takich jak poziom konkurencji słowa kluczowego, średnia ilość wyszukiwań, średni koszt kliknięcia i wiele więcej.

2. Open Site Explorer.

Open Site Explorer to narzędzie idealne do analizy metod i technik, jakie wykorzystują Twoi konkurenci do budowania linków zwrotnych. Jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi na rynku, które dostarcza informacje o anchorach, poziomie autorytetu domeny oraz samej strony internetowej.

3. SEMSTORM.

Gdybym miał komuś polecić narzędzie do monitoringu konkurencji, byłby to SEMSTORM. Możesz sprawdzić, jakie słowa kluczowe wykorzystuje Twoja konkurencja. Wyselekcjonować frazy, na które Twoja konkurencja się nie pojawia i uzupełnić lukę swoją stroną internetową. Dostajemy też obszerne raporty porównujące Twoją witrynę i konkurencyjną pod kątem mocnych i słabych sekcji.

4. Alexa.

Alexa to narzędzie, które nie wymaga przedstawiania. Jedno z najbardziej uznanych i rozpoznawanych narzędzi do niezawodnej analizy słów kluczowych. Jest to pozycja konieczna, jeżeli chcesz szpiegować konkurencję pod kątem słów kluczowych, jakie wykorzystują. Zwłaszcza jeżeli działają na arenie międzynarodowej. Oferuje ono szczegółowe informacje na temat linków zwrotnych, słów kluczowych, generowanego ruchu itd.

5. Google Trends.

Trendy Google to szczególne narzędzie, które jest niezwykle popularne wśród sprzedawców i sklepów internetowych. Po pierwsze, jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji czy logowania. Po drugie, pozwala obserwować zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe prognozy „chodliwości” danych słów kluczowych. Porównuje również ich skuteczność.

6. KW Finder.

KW Finder to wyszukiwarka słów kluczowych. Jest stosunkowo nowym narzędziem, ale stało się moim ulubionym. Dzięki niemu możemy prześledzić dane miesięczne zarówno z Google Trends, jak i z Google AdWords. Możesz porównać konkurencyjność fraz i dodatkowo dowiedzieć się, jak trudno będzie Ci wejść na wysokie pozycje, wykorzystując dane słowo kluczowe.

7. Majestic.

Majestic nie jest darmowym narzędziem, jednakże gorąco polecam je każdemu, kto chce, aby analiza słów kluczowych konkurencji była niezwykle skuteczna. Majestic posiada wiele funkcji, ale jedna jest szczególna – historia linków zwrotnych. Ta funkcja pozwala na obserwowanie wzorców budowania linków. Co więcej, dostajemy przejrzysty raport mówiący o tym, na jakie czynności marketingowe konkurencja stawia najbardziej – czy jest to ruch płatny, czy organiczny itd.

Analiza słów kluczowych konkurencji – podsumowanie

Pamiętaj, że nigdy nie będziesz mógł stwierdzić tego, czy zwyciężasz nad konkurencją w walce o słowa kluczowe oraz wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Jednakże, możesz pozostać konkurencyjny i co istotne (oraz najważniejsze) – stosując się do powyższych wskazówek sprawisz, że analiza słów kluczowych konkurencji stanie się opłacalna.

Na koniec ogólna rada: nigdy nie spoczywaj na laurach. Trzeba być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i trendami w danej niszy czy branży. Zawsze szukaj nowych pomysłów na słowa kluczowe i nigdy nie przestawaj szpiegować swoich konkurentów. W ten sposób będziesz w stanie uzyskać wyższą pozycję w Google i osiągnąć swoje cele zarówno w krótkiej perspektywie, jak i długiej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Mariusz Tomaszewski

  Kopalnia wiedzy! Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy.
  Gratuluję, bardzo dziękuję i z pewnością będę polecał. Zresztą dwa bezpośrednie polecenia już poszły do osób konkretnie zainteresowanych. 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy. 🙂 Jeżeli choć jedna osoba może wynieść coś wartościowego z naszych tekstów, wtedy wiemy, że nasza praca nie idzie na marne.

 2. Arek Reklamy

  …. ciekawostka 😉 – ten artykuł znaleziony jest na podstawie takiej frazy pożyczonej z lektury na ahrefsie:
  ” Na stronie SEO : A ( 2M Analiza słów kluczowych) Data Driven ” , 5 pozycja, ale rzuca się w oczy , bo z gwiazdkami 😀 , nieźle.

  Odpowiedz
 3. Jo Tu

  Serdecznie dziękuję za udostępniane przez Państwa materiały. Jako początkujący przedsiebiorca nieobyty z netmarketingiem z przyjemnością i ciekawością czytam Wasze artykuły. Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!