Artykuł ekspercki – co to jest oraz jak go napisać?

Artykuł ekspercki

Jakiś czas temu Jakub Ozorowski opublikował na naszym blogu tekst na temat pomysłów na wpis blogowy. Można się z niego dowiedzieć, że istnieje wiele typów treści, które możemy wykorzystywać podczas opracowywania nowych artykułów.

Jakub wspomniał o możliwości przeprowadzania wywiadów z autorytetami i ekspertami. Faktycznie, jest to bardzo dobry pomysł. Jednak można pójść o krok dalej i przygotować artykuł ekspercki.

Co to jest artykuł ekspercki?

Artykuł ekspercki – typ tekstu, który zawiera wypowiedzi wielu różnych ekspertów na konkretny temat. Zazwyczaj wyrażają oni swoją opinię jako goście, wypowiadający się na łamach danego bloga.

Tego typu tekst może być stworzony na absolutnie dowolny temat. Niemal każda nisza tematyczna ma pewne zagadnienia, które rozpalają ciekawość czytelników:

  • Zdrowie: „Znani trenerzy podpowiadają, jak przygotować formę na wiosnę”, „Jak szybko schudnąć? – przepytaliśmy 10 ekspertów”.
  • Finanse: „Pięciu ekspertów prognozuje koniunkturę na GPW”, „Jak zarządzać domowym budżetem? – zapytaliśmy profesjonalistów”.
  • Podróże: „Nowak, Kowalski i Iksiński radzą, jak przygotować się do pierwszej zagranicznej wyprawy”, „Co warto zwiedzić w Japonii? – rady aż 20 ekspertów!”.
  • Moda: „Znane blogerki przewidują trendy modowe na wiosnę 2017!”, „Jakie kolory będą królowały na ulicach polskich miast w tym sezonie? – gwiazdy odpowiadają!”.

Jak widać, bardzo łatwo jest znaleźć tematy, które zainteresują wiele osób. Dotarcie do znanych osobistości, które mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia, również nie stanowi żadnego problemu.

Co dają artykuły eksperckie?

Jeżeli myślisz o tym, aby stworzyć artykuł ekspercki, możesz liczyć się z naprawdę wieloma korzyściami.

1. Zyskasz linki do swojej strony.

Pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga jest swoistym must-have, jeżeli zamierzasz plasować się wysoko w rankingach wyszukiwarek internetowych. Artykuł ekspercki jest idealną okazją do tego, aby zdobyć nieco wartościowych odnośników.

Po pierwsze możesz liczyć na wzmianki od osób, które wezmą udział w Twoim przedsięwzięciu. Po drugie istnieje duża szansa na to, że Twój wpis będzie linkowany przez samych czytelników (np. na forach internetowych). Po trzecie tekst może stanowić źródło informacji dla innych blogerów – oni również mogą podlinkować Twój artykuł we własnych wpisach.

2. Zainteresujesz czytelników swojej niszy tematycznej.

Jeżeli prowadzisz bloga na konkretny temat, to naturalnie chcesz trafiać do osób, które mogą być zainteresowane Twoją twórczością. Artykuł ekspercki spełnia wszystkie cechy tekstu przyciągającego bardzo konkretnych czytelników.

Pamiętaj, że eksperci wypowiadający się w Twoim tekście również mają swoją publikę – zazwyczaj dużo większą, niż Twoja. Niektórzy z nich nie omieszkają pochwalić się tym, że zaproszono ich do udziału w Twoim przedsięwzięciu. Dzięki temu masz gwarantowane nowe wejścia na Twoją stronę.

3. Poznasz nowych ludzi.

Prosząc ekspertów o to, aby wypowiedzieli się w Twoim tekście, zyskasz nowe znajomości. Po prostu. Nie muszę tłumaczyć, co w dzisiejszych czasach oznaczają dobre kontakty. Zwłaszcza z tymi ludźmi, którzy działają w tej samej branży, co Ty.

4. Zyskasz rozpoznawalność.

Artykuł ekspercki, w którym wypowiadają się znane osobistości „lubi krążyć” w mediach społecznościowych. Czytelnicy po prostu dzielą się z innymi tym, co uznają za wartościowe. Istnieje więc duża szansa na to, że na Twoją stronę wejdą osoby, które wcześniej jej nie znały.

Jak stworzyć artykuł ekspercki?

Tego typu tekst wymaga pewnych przygotowań. Nie da się go stworzyć od ręki. Konieczne jest przedsięwzięcie pewnych kroków. Oto one:

1. Wybierz temat.

Koniecznie sprawdź, czy ktoś nie stworzył już wcześniej tekstu na wybrany przez Ciebie temat w Twojej branży. Jeżeli tak się stało, wtedy powielenie pomysłu może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Skoncentruj się na temacie, który będzie przydatny dla Twoich czytelników. Pamiętaj, że najbardziej zapamiętujemy teksty, które niosą za sobą jakieś wartości. Jeżeli po przeczytaniu Twojego artykułu czytelnicy wyniosą dla siebie pewne korzyści, wtedy Twój cel będzie zrealizowany.

O czym pisać? Cóż, najlepiej wybierz coś, co „grzeje” osoby zainteresowane Twoją branżą. Na początku tego wpisu wymieniłem osiem potencjalnych tematów dla różnych kręgów zainteresowań. Spróbuj oprzeć swój artykuł ekspercki o któryś z podanych przykładów.

2. Sporządź listę ekspertów, którzy potencjalnie mogą udzielić Ci odpowiedzi.

Zanim rozpoczniesz kontaktowanie się z ludźmi, których chciałbyś zaprosić do swojego przedsięwzięcia, stwórz listę tych osób.

Wiele nazwisk na pewno znasz na pamięć, jednak lista będzie przydatna głównie po to, aby zebrać w jedno miejsce wszelkie dane kontaktowe.

Jak sam zauważysz podczas swoich poszukiwań, jedni preferują kontakt przez media społecznościowe, z kolei inni kładą największy nacisk na kontakt mailowy lub nawet telefoniczny. Każdy z nas jest inny, więc musisz uszanować osobiste preferencje.

3. Odezwij się do wybranych osób.

Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, po prostu wyślij miłą wiadomość z zapytaniem, czy chcieliby udzielić odpowiedzi na kilka pytań do Twojego artykułu eksperckiego.

Gdy wykorzystujesz pocztę elektroniczną, stwórz wcześniej wzór e-maila, aby ułatwić sobie pracę. Spraw tylko, aby nie wyglądał on topornie. Nikt nie lubi, gdy wrzuca się go do jednego worka z innymi i traktuje szablonowo. Spróbuj zamieścić jakieś elementy personalizacji lub pochwal tę osobę za jakieś jej działania.

Tego typu artykuł ekspercki jest sytuacją na zasadzie win-win, gdzie obie strony odnoszą korzyści. Musisz jednak prezentować pewien poziom. Po prostu bądź uprzejmy, to podstawa całej „akcji”.

Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy! Artykuł ekspercki jest tekstem, którego nie tworzysz samodzielnie. Niemal w każdym innym przypadku sam jesteś panem swojego czasu. Tym razem jesteś uzależniony od innych, więc dopilnuj tego, aby wszyscy dotrzymali z góry założonego terminu. Określ w swojej wiadomości, że tekst powstanie danego dnia i poproś o przesłanie odpowiedzi np. maksymalnie jeden dzień przed datą publikacji. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek opóźnień.

4. Opublikuj wpis.

Zbierz wszystkie odpowiedzi. Jeżeli w swojej prośbie zawarłeś informację o tym, że eksperci mogą także podesłać np. krótką notkę o sobie, zdjęcie czy też adresy URL stron internetowych lub profili w mediach społecznościowych, wtedy sformatuj treść. Spraw, aby „wszystko miało ręce i nogi”.

Jeżeli korzystasz z WordPressa, przydatne mogą okazać się nasze wpisy na temat blogowania w WordPressie i SEO dla WordPressa. Istotny jest zwłaszcza ten drugi tekst, ponieważ tworząc tak istotny wpis, jak artykuł ekspercki, SEO musi stać na wysokim poziomie. Dzięki temu maksymalizujesz szanse na wysokie pozycje.

Skorzystaj również z naszej listy kontrolnej przed publikacją wpisu blogowego oraz kroków, które musisz podjąć przed opublikowaniem tekstu. Oczywiście artykuł ekspercki jest dość specyficznym rodzajem wpisu, więc każda porada nie będzie miała zastosowania, jednak znajdziesz również bardzo wartościowe wskazówki.

Po prostu dopnij wszystko na ostatni guzik.

Artykuł ekspercki opublikowany – co dalej?

Cóż, pozostaje Ci promocja wpisu.

Koniecznie powiadom o publikacji te osoby, które wzięły udział w Twoim przedsięwzięciu. Nie zapomnij również ogłosić tego faktu w mediach społecznościowych. Przydatny będzie nasz wpis na temat tego, jak promować wpisy blogowe. Myślę, że zawarte tam wskazówki będą dla Ciebie bardzo pomocne.

Wartość (zakładając, że artykuł ekspercki porusza naprawdę ważny temat) oraz znane osobistości – są to główne argumenty, dla których tego typu teksty cieszą się uznaniem wśród czytelników. Rozważ tę możliwość dla swojej branży. Być może dzięki temu Twój blog zaliczy wzrost popularności, a przecież właśnie po to go prowadzisz.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.