Jak powinna wyglądać atrakcyjna strona internetowa?

Jak powinna wyglądać atrakcyjna strona internetowa?

Atrakcyjność strony internetowej na ogół rozpatrywana jest pod kątem jej prezencji. To wygląd pozwala nam stwierdzić, czy coś jest dla nas atrakcyjnie, czy też nie.

W przypadku strony internetowej pomocnymi w tym stwierdzeniu są przede wszystkim kolory oraz obrazy. To dzięki nim potrafimy ocenić daną stronę. W dodatku taka ocena przychodzi nam bardzo łatwo. Już szybki rzut oka pozwala nam sklasyfikować stronę pod kątem atrakcyjności. Spowodowane jest to faktem, że nasz mózg znacznie łatwiej radzi sobie z treścią wizualną, niż z tekstem czytanym. Dlatego też „suchy” blok czarnego tekstu na białym tle nie będzie pozytywnie odebrany.

Idąc głębiej, sama atrakcyjność również wpływa na konwersję. Czyli to, ilu odwiedzających Twoją stronę użytkowników zdecyduje się na zakup produktu lub na nawiązanie kontaktu. Gra jest warta świeczki, a sama prezencja strony niesłychanie istotna.

Spójrzmy więc, co atrakcyjna strona internetowa powinna zawierać.

Atrakcyjna strona internetowa – o czym trzeba pamiętać?

1. Ścisła kolorystyka.

Niewątpliwie pierwszym elementem rzucającym się w oczy na stronie jest sam kolor. To on przyciąga uwagę oraz wpływa na to, gdzie nasz wzrok podąża. Szczególnie w nowszych odsłonach stron internetowych, gdzie szata graficzna często opierana jest na jednej barwie. Ta zasada zresztą świetnie się sprawdza.

Najlepiej więc od początku do końca utrzymać stronę w jednym głównym kolorze, który będzie ewidentnie motywem przewodnim. Następnie wystarczy go uzupełnić o odcienie bieli, czerni lub szarości. Ewentualnie wpleść można w to dodatkowy kolor, który będzie tzw. akcentem dla tego głównego. Tak utrzymana konwencja pozwoli przede wszystkim zatrzymać użytkownika na stronie oraz go zaciekawić. Dodatkowo będzie skupiony na treści, ponieważ elementy będą spójne, więc nic nie będzie rozpraszać uwagi.

W niektórych nowoczesnych projektach zauważyć można również to, że same obrazy czy ilustracje tworzone są na podstawie głównej barwy, aby właśnie nie wprowadzać niepotrzebnych dodatkowych kolorów.

Warto również w tym miejscu dowiedzieć się nieco więcej o znaczeniu kolorów oraz o tym, jak na nas oddziałują.

2. Stosowane obrazy.

Obok koloru kolejnym istotnym elementem na stronie pod kątem atrakcyjności są wszelkie obrazy. To kolejna niesłychanie ważna rzecz w kwestii budowania wizerunku oraz sprawienia, aby strona była przyjazna w odbiorze. Właściwie ujmując je z jakiegokolwiek projektu, strona praktycznie nie będzie dobrze oceniana przez odwiedzających.

W dodatku obrazy pomagają dobrze ocenić stronę pod kątem pierwszego wrażenia, które jest kluczowe, aby użytkownik pozostał na stronie. Ponieważ jeśli pierwszy kontakt z serwisem nie okaże się zbyt pozytywny, to szansa pozostania na takiej witrynie drastycznie maleje.

Z kolei w kwestii samych obrazów, przede wszystkim warto rozważyć zasadność stosowania tzw. stockowych fotografii, które wydają się bardzo sztuczne. Znacznie lepiej postawić na własne zdjęcia, tym bardziej że obecnie wynajęcie fotografa oraz stworzenie dedykowanej sesji nie jest niczym nieosiągalnym.

Zdjęcia biura, własnej osoby czy zespołu budują przede wszystkim zaufanie, o które w internecie najbardziej trzeba walczyć. Ponieważ to właśnie ono jest podstawą do tego, aby użytkownik zdecydował się na współpracę z marką. W dodatku taka sesja jest przede wszystkim unikalna oraz stanowi doskonałą okazję do wyróżnienia się na tle konkurencji.

Obok fotografii modne są teraz ilustracje oraz ikony, które świetnie wpisują się w minimalistyczne projekty stron. W dodatku są bardzo uniwersalne oraz niebywale łatwo można je dopasować do danego kontekstu na stronie. Dlatego są świetnym uzupełnieniem treści znajdującej się w pobliżu.

3. Użyteczność strony.

Atrakcyjna strona internetowa to również użyteczna strona, czyli spełniająca wymagania użytkownika – znajduje na niej to, czego szukał. W dodatku jest intuicyjna oraz przyjazna w odbiorze. Spójrzmy zatem, jak przybliżyć projekt do tych ogólników:

 • Proste menu nawigacyjne z możliwe najmniejszą liczbą podstron.
 • Stosowanie wyróżniających się przycisków, które nakierują użytkownika do celu (kontakt, sprzedaż).
 • Dodanie przestrzeni do treści – nie ma potrzeby „upychania” wszystkiego na siłę – więcej tzw. białych przestrzeni wpływa na komfort przeglądania strony.
 • Ułatw kontakt poprzez dostateczną widoczność danych kontaktowych, np. na górze tuż nad menu lub w stopce. Skorzystaj również z innych form kontaktu, takich jak chociażby live chat, aby oferować wiele możliwości interakcji ze stroną.
 • Na stronie głównej zamieść nagłówek, w którym przedstawisz w jasny sposób, co oferujesz lub w jaki sposób możesz pomóc swoim odbiorcom.
 • Prezentuj różne dowody społeczne, aby wzbudzać zaufanie. Mogą być to opinie, referencje, nagrody, logo współpracujących firm czy liczby, które stoją za Twoją marką.
 • Umożliwiaj wygodne przeglądanie treści. W tym wypadku przede wszystkim unikaj długich bloków tekstu, ponieważ i tak praktycznie nikt ich nie zechce przeczytać. Stosuj krótsze, bardziej skondensowane odpowiedniki. Treść uzupełniaj również nagłówkami, które w szybki sposób mogą przekazać informacje. W dodatku są łatwe do „skanowania”, czyli przeglądania pobieżnie treści.
 • Koniecznie dostosuj stronę do urządzeń mobilnych, ponieważ coraz częściej udział wejść ze smartfonów względem komputerów praktycznie rozkłada się pół na pół lub nawet przeważa.

4. Zadbaj o spójność.

Atrakcyjna strona internetowa powinna być spójna oraz musi dopełniać cały odbiór. Spójność można osiągnąć tylko poprzez dbałość o detale, ponieważ to one nadają stronie smaku oraz zapewniają, że jej prezencja jest stała w obrębie całej witryny.

Dlaczego jest to ważne?

Ponieważ strony w pewnym sensie trzeba się „nauczyć”. Jeśli – przykładowo – na każdej podstronie serwisu będziemy mieli zupełnie inny styl czy nawet kolorystykę, to użytkownik będzie musiał przyswajać sobie budowę strony na nowo. Nie tędy droga, ponieważ ma być zupełnie inaczej. Użytkownik z każdym kolejnym kliknięciem ma poruszać się po stronie coraz płynniej, bez każdorazowej potrzeby zastanawiania się nad treścią. Dzięki temu szybciej dotrze do miejsca, do którego chce lub nawet tam, gdzie Ty chcesz.

Jak utrzymać spójność?

 • Przede wszystkim elementy tego samego typu muszą wyglądać za każdym razem tak samo. Najprościej to wyjaśnić na przykładzie strony produktu w sklepie internetowym. Każda z nich ma taki sam wygląd, prawda? Zmienia się tylko opis produktu lub cena. Pomyśl sobie teraz, co by było, gdyby każdy produkt miał inny układ. Prawda, że za każdym razem trzeba „uczyć się” tego widoku?
 • Utrzymuj grafiki w jednym stylu, ponieważ obraz również pomaga osiągnąć spójność. Idealny przykład znajduje się na naszym blogu. Spójrz, że każdy wpis jest utrzymany w tej samej konwencji. Za każdym razem stosujemy ten sam styl. To nie powoduje chaosu.
 • Spójność dotyczy również czcionki. Nie kombinuj z fontami. Raz ustawiony krój czy wielkość powinny obowiązywać na całej stronie. Nie ma potrzeby stosowania np. na każdej stronie różnej wielkości nagłówka H2 czy akapitu. To samo dotyczy koloru czy kroju.

Zatem czym charakteryzuje się atrakcyjna strona internetowa?

Atrakcyjność łączy jednakowo aspekty dotyczące wyglądu, jak i samej funkcjonalności serwisu.

W pierwszej kolejności dużą uwagę trzeba skupić na kolorystyce oraz na obrazach. Następnie zadbać o właściwe wypełnienie strony treścią, której szukają odbiorcy.

Pamiętaj o tym, że treść powinna dać się zeskanować, ponieważ tak przegląda się strony. Nie czytając ich od deski do deski, tylko przeszukując ją i zatrzymując się tylko na tych informacjach, które są dla nas najistotniejsze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.