Blog dla sklepu internetowego – 7 powodów, aby go mieć

Blog dla sklepu internetowego

Blog dla sklepu internetowego – czy warto go mieć? Już na samym początku tego wpisu jasno deklaruję: tak, jak najbardziej.

Nim jednak przejdę do zalet bloga w e-commerce, rzetelność nakazuje mi najpierw krótko przyjrzeć się minusom.

Po pierwsze – bloga ktoś musi prowadzić. Zatem jeśli nie masz do tego oddelegowanego pracownika (lub firmy zewnętrznej), teksty musisz dodawać samodzielnie.

Po drugie – ktoś będzie musiał spędzać nad tym czas, wymagane więc będzie wynagrodzenie za tę pracę. To logiczne.

Mamy zatem właściwie dwa standardowe minusy, które dotykają w sumie każdego typu działalności, a związane są one z czasem i wynikającym z tego budżetem. Jednak jeżeli jesteś sobie w stanie z tym poradzić, czeka Cię mnóstwo korzyści.

Poniżej znajdziesz siedem powodów, dla których warto jest mieć własny blog dla sklepu internetowego. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu może wpłynąć pozytywnie na poziom sprzedaży.

Jakie korzyści daje blog dla sklepu internetowego?

1. Zdobywanie linków.

Jest to zaleta, z której wagi najbardziej zdają sobie sprawę ci, którzy wiedzą, na czym polega pozycjonowanie.

W bardzo dużym skrócie: wyszukiwarka Google nadaje pozycje stronom internetowym wśród wyników wyszukiwania na bazie wypadkowej dwóch czynników.

Pierwszym z nich jest zadbanie o stan treści i kodu strony internetowej. Jest to zatem czynnik wewnętrzny, który swego czasu szerzej omówił Michał Ziółkowski w tekście na temat SEO w sklepie internetowym.

Drugim czynnikiem są wspomniane linki, a dokładniej ich liczba oraz przede wszystkim jakość.

Im więcej stron internetowych ogólnie uznawanych za „dobre” dla danej branży linkuje do Twojej, tym lepiej. Twoja strona zyskuje wtedy swoisty autorytet w oczach wyszukiwarki Google.

Jak ma się do tego blog dla sklepu internetowego?

Otóż blog pozwala na tworzenie treści opisujących, poradnikowych, ogólnie przydatnych.

Dobrej jakości tekst ma spore szanse na to, że gdzieś zostanie zauważony oraz poniekąd wypromowany. Mowa np. o udostępnieniu odnośnika do takiego tekstu w mediach społecznościowych lub też o zamieszczeniu linka do artykułu przez jakiegoś blogera, na jego własnym blogu.

Reasumując, im więcej przydatnych tekstów masz na swoim sklepowym blogu, tym więcej szans na to, że ktoś gdzieś Cię zalinkuje.

Oczywiście proces tzw. link-buildingu jest niezwykle złożony, lecz generowanie naturalnych, spontanicznie dodanych linków w zdecydowanej większości sytuacji jest dla sklepu internetowego bardzo korzystne.

2. Szansa na dodatkowe interakcje z klientami.

Tak jak wspomniałem w poprzednim punkcie, wartościowa treść przykuwa uwagę.

Dany tekst może być chętnie czytany przez użytkowników. Jeśli jest naprawdę przydatny, czytelnicy spędzają na danej podstronie kilka minut.

Wszystko to może rodzić przemyślenia, a nawet pytania.

Te z kolei mogą być zadawane np. formularzem kontaktowym, telefonem lub też sekcją komentarzy zamieszczoną pod artykułem.

To samo w mediach społecznościowych – jeżeli sklep udostępni na swoim profilu link do nowego artykułu, może wzbudzić zainteresowanie.

Wszystkie te sytuacje rodzą interakcje.

Dają szansę na to, że ktoś gdzieś się odezwie, wzbudzi „szum”, czym jednocześnie zwiększy grono osób mogących skorzystać z oferty danego sklepu internetowego.

A o to nam przecież chodzi, prawda? Taką właśnie możliwość daje blog dla sklepu internetowego.

3. Promocja produktów poprzez treści blogowe.

Założenia tego punktu zobrazuję przykładem.

Załóżmy, że ktoś szuka artykułu na temat butów do biegania, które byłyby idealne dla jego typu stopy. Chce wiedzieć, czym musi się kierować, szukając butów idealnych.

Przypuśćmy, że jest tzw. supinatorem, chce zatem znaleźć obuwie pasujące na ten właśnie typ ułożenia stopy.

Znajduje poradnik. Nie za bardzo interesuje go to, jaka dokładnie jest to strona – zajmuje się lekturą poradnika, gdyż chce konkretów.

Ma w nim wszelkie niezbędne informacje: definicję supinatora, różnice między pronacją a supinacją, argumenty za tym, dlaczego obuwie musi być świetnie dobrane, odpowiednie kryteria itp.

Na samym końcu artykułu czytelnik znajduje zestawienie konkretnych modeli butów, którym towarzyszą przyciski typu „Przejdź do sklepu”.

Może być to artykuł opublikowany na blogu Twojego sklepu internetowego.

Zauważyłeś, jak działa ten mechanizm, prawda? Mając treści blogowe, poradnikowe, w ich treść można wplatać elementy swojej oferty.

Blog dla sklepu internetowego - reklama produktu w treści

Jest to fragment artykułu na temat tego, jak dobrać odpowiednie buty do biegania, w którym tu i ówdzie wplatane są odnośniki do poszczególnych modeli w sklepie.

Nie można jednak robić tego nachalnie, z ewidentnym nastawieniem na „wciśnięcie” produktów, gdyż tego typu fałsz użytkownicy wyczują momentalnie.

Dostarcz realną wartość, jedynie sugerując odpowiednie rozwiązania, a zyski prędzej czy później przyjdą.

4. Więcej podstron w indeksie Google.

Kolejna ogromna zaleta, dla której warto jest mieć blog dla sklepu internetowego.

Co prawda omawialiśmy ten temat wielokrotnie w naszych wpisach, jednak jest on na tyle istotny, że nie sposób jest go tym razem pominąć.

Zasada jest prosta: jeżeli w skład Twojej domeny wchodzi wiele różnych podstron, to jest więcej szans na to, że któraś z nich zostanie odnaleziona wśród wyników wyszukiwania.

Jeżeli w sklepie masz wyłącznie kategorie produktów i same produkty, wtedy tylko te podstrony mogą zostać znalezione (pomijając politykę prywatności i rozmaite podstrony pokroju „O nas”).

Jeśli do tego prowadzisz bloga, to dokładasz tym samym kolejne typy podstron, na które użytkownicy mogą się natknąć w trakcie przeczesywania wyników wyszukiwarki Google.

Nie bez powodu sami prowadzimy firmowego bloga.

Gdyby nie setki naszych artykułów, to w indeksie Google znajdowałyby się właściwie same realizacje i podstrony ofertowe. To zdecydowanie za mało, aby konkurować wśród wyników organicznych.

Trzeba tworzyć zdecydowanie więcej treści, by sukcesywnie zyskiwać coraz większą ekspozycję. To właśnie może czynić blog dla sklepu internetowego.

5. Więcej treści możliwej do udostępniania.

Sytuacja ma się tak samo, jak ta omówiona w punkcie wcześniejszym.

Jeśli dysponujesz większą ilością treści, to użytkownicy automatycznie mają większe pole manewru, jeżeli chodzi o dzielenie się nią z innymi.

Dotyczy to także mediów społecznościowych. Owszem, użytkownicy szerują pojedyncze produkty, lecz udostępniają także treści poradnikowe.

A do tworzenia właśnie takich zachęca blog dla sklepu internetowego.

6. Swoisty głos marki.

Nie da się ukryć, że marka często jest „bezbarwna”. Za podstronami z kategoriami produktów i samymi produktami często nie kryje się nic ciekawego.

Strony główne także bywają bardzo standardowe, schematyczne, bez wyrazu. Jedynie z informacyjnymi treściami, bez żadnych spersonalizowanych czy też ciekawszych akcentów.

Jak to mawiamy, blog jest bardzo „wdzięczną” funkcją. Nie ma właściwie żadnych ograniczeń.

Przepisy, osobiste doświadczenia, posty opisujące infografiki, checklisty, zestawienia na zasadzie „przed i po” – rodzaje treści można mnożyć jeszcze naprawdę długo.

Dzięki temu blog dla sklepu internetowego jest swoistym wybawieniem, ponieważ może dać mu pewną „ludzką” twarz. Pokazać ludzi, którzy za nim stoją. Zezwolić na luźniejsze typy treści, pisane zabawnym językiem. Pokazać całą narrację strony internetowej, która będzie umiała dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.

7. Pokazywanie aktywności.

Po czym poznać, że dany sklep internetowy żyje i ma się dobrze?

No właśnie, w wielu przypadkach za bardzo nie da się tego dostrzec.

Może zrobić to blog, gdyż w nich wpisy zazwyczaj sortowane są według dat – od najnowszego, schodząc do coraz starszych tekstów.

Najświeższe artykuły można także pokazać na stronie głównej, uchylając rąbka tajemnicy w postaci obrazu towarzyszącego tekstowi, tytułu, dwóch zdań wstępu i rzecz jasna daty.

Blog dla sklepu internetowego a ostatnie wpisy blogowe

O tego typu sekcji mowa.

Dobrze jest zastosować tzw. relatywne daty, dzięki którym klienci będą wiedzieć w odniesieniu do aktualnego momentu, kiedy dany tekst został opublikowany.

Mam na myśli daty na zasadzie „tydzień temu”, „miesiąc temu” itp.

Szerzej w kwestii relatywnych dat i innych udoskonaleń stron jakiś czas temu wypowiedział się na naszym blogu Michał Ziółkowski, a mowa o tekście na temat ulepszania stron internetowych.

Czy warto założyć blog dla sklepu internetowego?

Jeśli dotąd nie przekonałem Cię jeszcze do tego, spróbuję ponownie: tak, blog dla sklepu internetowego jest świetnym dodatkiem.

Pozwala na generowanie linków przychodzących oraz na zwiększanie liczby stron wchodzących w skład indeksu Google’a. Jest to zatem korzyść ze względu na SEO.

Daje możliwość wchodzenia w interakcje z klientami – zarówno na samej stronie internetowej, jak i w social media. Tutaj mamy do czynienia z bardziej społeczną korzyścią.

Na samym końcu umożliwia publikowanie wartościowych, poradnikowych materiałów. Daje zatem przydatne treści użytkownikom, co ostatecznie może się przełożyć na pozyskanie klientów z bloga.

Czy według Ciebie blog dla sklepu internetowego ma jeszcze jakieś inne zalety?

Jeśli tak jest, nie wahaj się podzielić się z nami tymi informacjami w komentarzach!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.