Blog firmowy – powody i korzyści jego prowadzenia

Blog firmowy ? powody i korzyści jego prowadzenia

Sposobów na reklamę w internecie nie brakuje. Właściwie ogranicza Cię tylko i wyłącznie budżet, jaki możesz przeznaczyć na działania reklamowe.

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że blog firmowy może być formą reklamy w internecie? Przedstawię Ci kilka korzyści wynikających z prowadzenia bloga firmowego, który może dużo wnieść do Twojego biznesu. Użyłem słowa „może”, ponieważ nie każdy właściciel posiada czas na takie rzeczy. Adekwatne umiejętności w kwestii pisania atrakcyjnych treści też są ważne.

No właśnie. Atrakcyjne – czyli takie, które będą poczytne dla odbiorców. Oczywiście, pisanie bezwartościowych treści mija się z celem. Treść musi być wysokiej jakości oraz nie może być bezmyślnie kopiowana ze stron np. konkurencji, co jest surowo zabronionym działaniem przez Google. Przejdźmy zatem do sedna sprawy.

Blog firmowy – jakie są korzyści i powody jego prowadzenia?

1. Zwiększenie ilości wejść na stronę z wyszukiwarki.

Zastanów się: jak użytkownicy mogą odnaleźć Twoją stronę oraz jak można zwiększyć ruch na stronie? Istnieją następujące opcje:

 • Odbiorca wpisuje nazwę Twojej strony w wyszukiwarkę i ją odnajduje. Jaki jest tego minus? Otóż taki, że tak postępują ci, którzy już Ciebie znają. Takich użytkowników zdążyłeś już pozyskać, a Twoim celem są przecież nowi odbiorcy.
 • Możesz generować odbiorców poprzez kampanie Google AdWords, lecz to wiąże się z wymaganym budżetem. Jeśli jest, to istnieje szansa na zwiększenie ruchu na stronie. Jeśli kampania wyczerpała budżet – przestała generować ruch.

Tak więc, jak generować ruch na stronę? No właśnie poprzez blog firmowy. Za każdym razem, gdy tworzysz wpis blogowy, zwiększa się ilość zaindeksowanych podstron w wyszukiwarce Google. Czyli zwiększasz przez to ilość słów, na które możesz pojawić się w wyszukiwarce. Pomyśl, ile posiadasz obecnie podstron na stronie firmowej? Przyjmijmy, że są to:

 • strona główna
 • kontakt
 • o firmie
 • oferta
 • realizacje lub galeria

W większości przypadków – na tym koniec. Publikując wpis blogowy, dodajesz dodatkową (co najmniej jedną) podstronę do swojej „kolekcji”. Blog firmowy posiada właśnie tę zaletę.

Teraz spójrz na to przez pryzmat czasu. Jaka będzie ilość podstron po sześciu miesiącach? Przyjmijmy, że będzie ich ponad 40. Prawda, że wygląda to o niebo lepiej w porównaniu z początkową ilością podstron standardowych? Zobacz, ile dodatkowej treści zostanie zaindeksowane przez roboty indeksujące.

Kolejny plus jest taki, że otwierają Ci się nowe drogi marketingu. Mając wpis na blogu, możesz udostępnić go na portalach społecznościowych, co jest świetną szansą na generowanie kolejnych odwiedzin na stronę. W takim wypadku można generować większy ruch na stronę z dwóch kanałów komunikacyjnych – z wyszukiwarki oraz z mediów społecznościowych. Już w tym momencie pokazałem Ci dwa mocne argumenty, pokazujące zalety prowadzenia bloga firmowego.

Ogółem można stwierdzić, że istnieje następująca prawidłowość:

Każdy nowy wpis na blogu = więcej stron indeksowanych przez Google = więcej fraz/słów kluczowych zaindeksowanych = zwiększenie szansy na odwiedzenie strony przez użytkownika = generowanie nowych klientów = zwiększenie zysków i przychodów.

Tak naprawdę, patrząc na powyższe równanie, wpis ten można już zakończyć. Dlaczego? Ponieważ powyższa prawidłowość to bardzo silny argument przemawiający za skutecznością pisania postów blogowych. Jednak to nie wszystko! Poznaj kolejne powody prowadzenia bloga firmowego.

2. Otwarcie na nowe drogi marketingu.

Wspomniałem już, że blog firmowy otwiera nam drogę do mediów społecznościowych. Wykorzystując reklamę na Facebooku, można docierać do nowych odbiorców treści. Co oczywiście zwiększa ilość osób, które odwiedzą Twoją stronę. Jest to świetne wsparcie i duża szansa na promocję własnych treści.

Oprócz portali społecznościowych blog firmowy otwiera kolejny kanał marketingowy, jakim jest content marketing. Najogólniej rzecz biorąc, jest to szeroko rozumiany marketing wszelkiego rodzaju treści (teksty, filmy, obrazy). Blog stanowi podstawę dla content marketingu.

Kolejną możliwością, jaka się otwiera dla Ciebie, to zdobywanie linków do strony. Co prawda linki nie są już tak ważne, jak kiedyś, jednak wciąż liczą się w walce o zdobywanie wyższych pozycji w rankingu wyszukiwania. Blogując, zwiększasz szanse na to, że ktoś udostępni Twój artykuł, podzieli się nim czy zamieści do niego odnośnik. Użytkownicy chętnie dzielą się przydatnymi treściami i linkują się wzajemnie. Warto wspomnieć, że zdobywanie linków to jeden ze sposobów pozycjonowania.

Spójrz zatem, ile możliwości otwiera się przed Tobą. A to nie koniec korzyści z prowadzenia bloga firmowego.

3. Konwertowanie odwiedzającego w klienta.

Skoro prowadzisz blog, to z pewnością Twoim celem jest konwersja odwiedzającego w kupującego. Chcesz, aby poprzez tworzone przez Ciebie i czytane przez odbiorców treści, pozyskiwać nowych klientów. Nie ma w tym nic złego. Poprzez treść możesz w łatwiejszy sposób sprzedać produkt.

Prosty przykład. Użytkownik wchodzi z wyszukiwarki na Twój post blogowy i czyta o zaletach nowej koszulki termoaktywnej, opracowanej specjalnie dla biegaczy. Są opisane zalety koszulki oraz jej właściwości, których szuka każdy profesjonalnych biegacz. Czy taki opis jest wystarczającym bodźcem do nakłonienia użytkownika do zakupu? Jasne, że tak! Tak właśnie działa marketing treści.

Czy atrakcyjna jest strona, której karta produktu zawierałaby tylko i wyłącznie suche informacje o wymiarach koszulki oraz jej składzie? Oczywiście, że nie jest to wystarczający bodziec do zakupu. W przeciwieństwie do przykładu przedstawionego wcześniej.

Tak, blog firmowy z pewnością przekłada się na pożądane konwersje.

4. Budowanie autentyczności, zaufania oraz rola eksperta.

Kolejną korzyścią wynikającą z prowadzenia bloga firmowego jest fakt, że w ten sposób stawiasz się w roli eksperta. Jesteś autentyczny. Zdobywasz zaufanie wśród czytelników. Dlaczego? Spójrzmy:

 • Jesteś autentyczny, ponieważ nie masz nic do ukrycia. Dzielisz się wiedzą, opisujesz swoje doświadczenia, wymieniasz się poglądami z czytelnikiem. Po prostu budujesz pozytywne relacje z użytkownikami.
 • Wzbudzasz zaufanie wśród czytelników. Dodatkowo, jeśli prowadzisz działania firmowe w dużej mierze przez internet, to zaufanie jest kluczowe. Komu zaufa bardziej użytkownik, chcący skorzystać z usług takich, jakimi się zajmujesz? Obcej firmie, która wysłała maila, znajdując adres w internecie? Czy też Tobie, prowadzącemu bloga, znanemu potencjalnemu klientowi od dawna? Odpowiedź jest oczywista. Nie chodzi tutaj oczywiście o jakieś sztuczki socjotechniczne, tylko o budowanie najzwyklejszego zaufania.
 • Stajesz się ekspertem w dziedzinie, w której się poruszasz. Zazwyczaj blog firmowy opisuje problemy, czy też rozwiązuje je. Tworząc zatem tego typu treści, odbiorcy automatycznie postrzegają Cię jako eksperta w Twojej dziedzinie. Skoro decydujesz się na pisanie, to nie boisz się swoich poglądów. Z kolei treści, które tworzysz, są pewne i merytoryczne. Logiczne jest to, że osoba będąca „zielona” w konkretnej dziedzinie, nie będzie prowadzić bloga tematycznego. Tak więc odbiorcy zaczynają postrzegać Cię jako znawcę tematu.

5. Wspiera proces optymalizacji SEO, w tym wykorzystanie długiego ogona.

Poza aspektami użytkowymi, blogowanie wspiera proces pozycjonowania strony. Regularne zamieszczanie postów jest mile widziane przez giganta, którym jest wyszukiwarka Google. Twoja witryna jest wtedy uważana za użyteczną. Skoro pojawiają się nowe materiały na stronie, to znak, że strona żyje i jest warta odwiedzenia. Proste.

Ponadto, jak już zauważyłem w pierwszym punkcie, blogowanie zwiększa szanse na pokazanie się w wyszukiwarce na dane słowa kluczowe. Świetnie można wykorzystać w tym wypadku tzw. długi ogon, który jest mniej konkurencyjny w porównaniu do fraz zbudowanych z mniejszej ilości wyrazów.

Przykład: fraza normalna to „obuwie sportowe”, zaś długi ogon to „obuwie sportowe męskie adidas na zimę”.

Wiadomo, że łatwiej jest przebić się na wysoką pozycję na frazę z długiego ogona w porównaniu do krótkiej, gdzie występuje większa konkurencyjność. Tak więc blogowanie usprawnia proces fraz kluczowych i zwiększa ich ilość.

Blog firmowy – zalety jego prowadzenia w skrócie:

 1. Blog firmowy zwiększa szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania.
 2. Usprawnia proces pozycjonowania strony.
 3. Otwiera drogę na nowe kanały marketingowe.
 4. Blog firmowy nie wymaga budżetu finansowego.
 5. Ułatwia proces przemiany odbiorcy w klienta.
 6. Stawia Cię w roli eksperta w danej dziedzinie.
 7. Budujesz zaufanie oraz autentyczność w oczach użytkowników.

Podsumowanie

Jak widzisz, blog firmowy może przynieść wiele korzyści. Warto pomyśleć o możliwościach i sposobach, jakie oferuje internet w dzisiejszych czasach. Blog może być świetnym działaniem marketingowym oraz prócz pozytywnego odbioru ze strony użytkownika, zyskujesz w oczach Google. Tak więc zyskujesz podwójnie! Jeśli czujesz się na siłach, warto spróbować prowadzić blog firmowy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że blogowanie wymaga poświęcenia. Zarówno o podłożu czasowym, jak i na wyrobieniu w sobie regularności oraz samozaparcia. Jednorazowe działania nie przynoszą rezultatów. Wymagana jest duża regularność oraz cierpliwość. Dlatego, że efekty czy duży wzrost w pozycjach może być widoczny dopiero po kilku miesiącach. Więc jeśli ktoś liczy na szybki skok i dużą publiczność, którą osiągnie w kilka dni – jest po prostu w błędzie. W takich działaniach potrzebny jest czas. Jeśli go nie posiadasz, to również mam dla Ciebie rozwiązanie. Skorzystaj z oferty copywriterów, którzy wdrożą blog firmowy w Twoim serwisie i swoimi działaniami będą zyskiwać publiczność dla Ciebie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.