Blogowanie na WordPressie – 12 wskazówek do stosowania

Blogowanie na WordPressie

W obecnych czasach blogowanie to nie tylko forma wyrażania siebie lub sposób na dzielenie się ze światem „kawałkiem własnego życia”. Blogowanie to również część strategii content marketingu lub szeroko zakrojonych działań wspierających pozycjonowanie.

Możliwości i zalet blogowania jest wiele. Tak samo, jak platform, które to umożliwiają. Nam najbliżej sercu jest blogowanie na WordPressie, które przede wszystkim powoduje poczucie niezależności oraz swobodę działania.

Jednak, aby dobrze blogować, nie wystarczy „lekkie pióro” oraz tysiące pomysłów na nowe artykuły – choć jest to oczywiście bardzo ważne. Dobrze jest również wiedzieć, jakie wskazówki należy stosować, aby docierać do nowych odbiorców lub po prostu rozwijać dany blog.

Dlatego też zebrałem kilka porad, które po części będą dotyczyć blogów opartych o WordPressa, ale będą też wskazówki bardziej ogólne, które sprawdzą się wszędzie – niezależenie od wybranej platformy. Sądzę, że wpis bardziej skierowany jest do początkujących blogerów, choć mam nadzieję, że Ci zaprawieni w bojach również znajdą coś dla siebie.

Zaczynamy!

Blogowanie na WordPressie – 12 przydatnych wskazówek

1. Częstotliwość dodawania postów.

Siłą napędową każdego bloga jest jego treść, która musi powstawać z pewną częstotliwością.

Jak często to będzie, zależy przede wszystkim od Ciebie. Jednak lepiej z góry ustalić sobie liczbę wpisów w danym okresie i konsekwentnie się tego założenia trzymać.

Jeżeli rozpatrujemy blogowanie na WordPressie, to dobrą funkcją jest planowanie wpisów i możliwość ustawiania ich daty publikacji. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy np. wyjeżdżasz na kilka dni, a nie chcesz zaburzyć częstotliwości dodawania nowych wpisów. Sprawdza się również w sytuacji, gdy po prostu „masz dzień” i jesteś w stanie stworzyć więcej artykułów danego dnia „na potem”. W ten sposób będą one zakolejkowane i będą czekały grzecznie na swój czas publikacji.

Blogowanie na WordPressie - planowanie publikacji

2. Bierz pod uwagę słowa kluczowe.

Jeśli zależy Ci na pozyskiwaniu ruchu na blogu z wyszukiwarki, to miej na uwadze stosowanie odpowiednich słów kluczowych, które zwiększą szansę na odwiedzenie strony.

W tym celu polecam nasz inny wpis, który omawia sposoby na darmowe wyszukiwanie słów kluczowych. Sprawdź zatem, jakie frazy są aktualnie wyszukiwane i staraj się wplatać je w treść.

To również świetny sposób na szukanie nowych tematów na ciekawy artykuł.

3. Daj się udostępnić.

Kwestia social media w przypadku blogowania jest niesłychanie ważna. Jest to sposób na dotarcie do szerszego grona odbiorców oraz szansa na budowanie własnej marki. Pomóż więc Twoim czytelnikom udostępnić tworzone przez Ciebie materiały w mediach społecznościowych.

W przypadku blogów na WordPressie mogę polecić Ci dwie wtyczki, które ułatwią tę kwestię:

 • Sumo, który jest swego rodzajem pakietem, w którego skład wchodzi szereg przydatnych narzędzi – to Ty decydujesz, których chcesz używać. Jednym z nich jest właśnie funkcjonalność umożliwiająca udostępnianie treści w social media.
 • MashShare jako druga opcja – również sprawdzona i godna polecenia.

4. Zadbaj o przejrzystą nawigację.

Menu nawigacyjne jest najczęściej klikanym elementem i właściwie jest jednym z ważniejszych elementów na stronie. Umożliwia dotarcie do innych części serwisu.

Mając na uwadze blogowanie na WordPressie, warto dodać, że w menu można zamieścić nie tylko pozycje odwołujące się do podstron. Mogą się tam również znaleźć takie pozycje jak:

 • kategorie artykułów
 • tagi artykułów
 • lub nawet pojedynczy artykuł, który chcemy np. wyróżnić

Żeby dostać się do edycji tej części bloga, przejdź do zakładki „Wygląd” – > „Menu”. Następnie w górnej prawej części widoku strony kliknij przycisk „Opcje przełączania”. Znajdują się tam rodzaje treści, które chcemy zamieścić w menu.

Ukryte pozycje w menu

5. Postaw na przyciągające uwagę zdjęcia.

Niewątpliwie każdy wpis posiada główny obrazek, który się z nim identyfikuje. W panelu WordPressa nosi on nazwę Obrazka wyróżniającego.

Nie ignoruj go, ponieważ ciekawy, inny oraz wyróżniający się obraz potrafi skupić uwagę odbiorcy, który tym samym będzie bardziej skory do jego kliknięcia. Jest to swego rodzaju zachęta i sposób na zwrócenie jego uwagi, co przełoży się pozytywnie na liczbę odwiedzin danego artykułu.

6. Zbieraj adresy e-mail użytkowników.

Kolejna wskazówka dotycząca blogowania na WordPressie dotyczy newslettera.

Jego stosowanie jest zalecane od samego początku blogowej kariery. Nawet jeśli w planach nie masz zamiaru zajmować się e-mail marketingiem, warto to robić, bo nigdy nie znasz dnia ani godziny, w których być może zmienisz zdanie.

Posiadanie bazy zebranych adresów e-mail ułatwi Ci start w tej kwestii. Tym bardziej że ten kanał marketingowy świetnie sprawdza się w przypadku blogowania i angażowania nim odbiorców newslettera.

Wtyczki do WordPressa to np.:

7. Daj się poznać innym.

Odbiorcy lubią wiedzieć „z kim mają do czynienia”. Nie chodzi o to, aby podawać od razu całą biografię, lecz napisanie kilku słów o sobie będzie dobrze postrzegane i z pewnością uwiarygodni bloga w oczach odbiorców. To również budowanie lepszych stosunków z użytkownikami oraz okazja na zwiększenie ich zaangażowania.

W WordPressie częstym zabiegiem jest po prostu umieszczenie własnego zdjęcia wraz z krótkim opisem w tzw. sidebarze, czyli sekcji znajdującej się z boku głównej treści danego widoku. W przypadku większej chęci przedstawienia siebie najlepiej stworzyć dedykowaną podstronę.

8. Mobilność już w standardzie.

Temat mobilności często poruszamy przy okazji tworzenia innych naszych wpisów na blogu.

W przypadku blogowania na WordPressie jest to kwestia głównie motywu, który odpowiada za wygląd i prezencję bloga. Upewnij się, że stosujesz motyw, który jest przyjazny odbiorcom mobilnym, gdyż w obecnych czasach jest to absolutna konieczność, bez której po prostu utrudniasz odbiorcom przeglądanie treści.

9. Sekundy na wagę złota.

Sekunda to najmniejsza jednostka czasu, nie licząc wartości już tak skrajnie małych, jak mili-, mikro- czy nanosekunda. W kontekście wczytywania się bloga każda pojedyncza sekunda jest ważna.

Strona wczytująca się w 1 lub maksymalnie w 3 sekundy jest ogółem szybka. Jednak już wartość 5 sekund powinna nas zacząć martwić, a co dopiero 10 sekund? No właśnie, wszystko są to stosunkowo małe wartości, ale w kwestii prędkości każda z nich zwiększona o jedną wartość w górę robi kolosalną różnicę.

Sprawdź zatem nasz archiwalny wpis i sprawdź, jakie czynności możesz wykonać, aby przyspieszyć stronę na WordPressie.

10. Miej na uwadze aktualizacje.

Blogowanie na WordPressie to również dbanie o stałe aktualizacje wtyczek oraz samej platformy.

Każda najnowsza aktualizacja to nie tylko dodanie nowych funkcjonalności, ale przede wszystkim poprawienie błędów i załatanie dziur, które mogą być przydatne osobom próbującym zainfekować Twoją stronę. Są więc koniecznym rozwiązaniem, o którym dobrze jest pamiętać.

Na szczęście w panelu WordPressa nowe aktualizacje są dość dobrze widoczne, więc trudno je przeoczyć.

11. Przyjazna treść do czytania.

Odjedźmy już od tych bardziej techniczny kwestii i skupmy się na aspekcie wizualnym. Podczas blogowania i tworzenia nowych treści zwróć również uwagę na jej prezencję. Długi, kolumnowy i zwykły tekst jest nudny, a przede wszystkim męczący. Aby temu przeciwdziałać, stosuj krótsze akapity oraz przełamuj treść elementami takimi jak:

 • wypunktowania (tu właśnie to zastosowałem)
 • nagłówki wraz z podnagłówkami
 • stylizacja tekstu pogrubieniem, kursywą, odnośnikiem do innej części serwisu / zewnętrznej strony
 • stosowanie cytatów
 • używanie obrazów, które dają odpocząć na chwilę od czytania oraz uatrakcyjniają wpis

Tego typu zabiegi nadadzą treści nowy wymiar i sprawią, że łatwiej będzie doczytać materiał do końca.

Jest jeszcze jeden powód stosowania takich elementów – skanowanie treści. Wielu odbiorców tylko skanuje wzrokiem wpis, nie czytając go skrupulatnie. Przeszukują tylko tych informacji, które są dla nich istotne i wartościowe. Resztę pomijają.

12. Buduj zaangażowanie dzięki komentarzom.

Blogowanie na WordPressie to również odpowiadanie na komentarze. Ten system CMS posiada wbudowaną funkcję odpowiedzialną za komentarze, jednak aktualnie jest ona wypierana przez zewnętrzny system Disqus. Jego plusem jest przede wszystkim to, że dzięki założeniu konta możemy komentować wiele różnych stron internetowych i w ten sposób posiadać własny profil.

Skupmy się jednak na samym komentowaniu, które pozwala na interakcje z odbiorcami. Mówiąc kolokwialnie, olewanie komentarzy to jeden z większych błędów prowadzenia bloga. Odpowiadając na nie, angażujemy odbiorców, nawiązujemy z nimi kontakt, przez co oni chętniej wracają do nas, aby zostawić kolejny komentarz. W ten sposób buduje się grono stałych fanów, co przynosi korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla samego bloga.

Poczytaj więcej na temat istoty komentowania.

Blogowanie na WordPressie – słów kilka na koniec

Dotarliśmy do końca wskazówek, które – mam nadzieję – usprawnią Twoje blogowanie na WordPressie oraz dadzą Ci dodatkową energię do dalszego działania.

Jak widać, są to proste triki, które z łatwością jesteś w stanie wdrożyć. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego, a blogowanie na WordPressie stanie się dla Ciebie tak przyjemne, jak nigdy dotąd.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Jak zawsze, artykuł jest świetny!

  Odpowiedz
 2. Aleksandra Burdzy

  Witam,czy chodzi tu o płatną wersję wordpress.com?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Większość z tych porad można zastosować w kwestii WordPress.com, aczkolwiek zdecydowanie bardziej polecamy WordPress.org – darmową, niezależną instalację, która daje o wiele więcej możliwości niż wersja .com.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.