Budowanie bazy mailingowej – 10 sposobów

Budowanie bazy mailingowej - 10 sposobów

W Polsce mailing niestety jest często niechlubnie traktowany jako spam. Jednak jest to błędne myślenie, ponieważ budowanie bazy mailingowej stało się potężną bronią, która często generuje wzrost liczby klientów.

Budowanie bazy mailingowej można zacząć od wykupienia płatnych baz mailowych. Jednak w tym przypadku minusem jest nie tylko cena, ale również ryzyko odnośnie do źródła, z jakiego pochodzi dana baza. Z pomocą przychodzi więc własna strona internetowa, dzięki której możesz zacząć budowanie bazy mailingowej.

Adres e-mail jest mocnym ogniwem w skutecznym pozyskiwaniu klientów, a co za tym idzie, newslettery stały się skuteczną strategią marketingową. Dzięki kampanii mailingowej jesteś w stanie w szybki sposób docierać z nowościami do klientów, informować ich o promocjach, nowych materiałach do pobrania oraz nowościach na Twoim blogu.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zanim przystąpię do zestawienia, muszę nadmienić, że w momencie zapisu użytkownika do bazy mailingowej musi on wyrazić zgodę o możliwości wykorzystania jego adresu e-mail w celach marketingowych. Przykładowy tekst, którym możesz się posłużyć, może wyglądać tak:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, wysyłanych przez firmę XYZ, na podany powyżej adres poczty elektronicznej.

10 sposobów na budowanie bazy mailingowej przy użyciu własnej strony www

1. Wyskakujące okno popup.

a) po wejściu na stronę www

Jest to podstawowy sposób na budowanie bazy mailingowej. Polega on na tym, że po wejściu na stronę internetową pokazuje się okienko z formularzem wraz z zachęcającym tekstem, który zawiera np. informacje o korzyściach z zapisania się do newslettera. Taką korzyścią może być przykładowo darmowy e-book.

Wielu z Was pewnie pomyśli, że to tylko nachalne okienka, które w pierwszej kolejności użytkownik pragnie zamknąć – nic bardziej mylnego. Patrząc na statystyki skuteczności tej formy budowania bazy mailingowej, to właśnie atrakcyjnie graficznie okienko przedstawiające korzyść lub rabat, pozwala skutecznie przykuć uwagę odbiorcy, który zanim je zamknie, przeczyta informacje w nim zawarte.

Można jeszcze zastosować pewien trik polegający na tym, że gdy użytkownik spróbuje zamknąć popup bez wpisania e-maila, pojawi się mała informacja, że już więcej takiego okna nie zobaczy – podziała to na odbiorcę i zastanowi się raz jeszcze czy faktycznie chce to okno zamknąć.

Przykład popup

Powyżej widać przykład informacji zniechęcającej do zamknięcia okienka.

b) przy próbie opuszczenia strony

Podobna metoda na budowanie bazy mailingowej do powyższej, jednak z tą różnicą, że okienko popup pojawia się w momencie, gdy użytkownik planuję opuścić Twoją witrynę. Odpowiedni skrypt na stronie włącza okienko, gdy użytkownik planuje zamknąć stronę, kliknąć wstecz czy otworzyć nową zakładkę. W tego typu przypadkach warto w okienku zawrzeć informację nawołującą do zostania na stronie. Na przykład można zastosować informację takie jak:

 • Spójrz jeszcze na…
 • Zaczekaj
 • Zapomniałeś zostawić nam maila – w zamian za…
 • Nie odebrałeś rabatu – wystarczy podać maila!

2. Blokowanie treści.

Kolejną metodą na budowanie bazy mailingowej jest blokowanie treści bądź dostępu do strony internetowej, jeszcze zanim odbiorca poda swój adres. Najczęściej można to wykorzystać w artykułach na blogu. Na przykład każdy może przeczytać początek artykułu na blogu, natomiast dalsza część wpisu jest blokowana lub zamazana. Jeśli użytkownik poda adres e-mail, uzyska dostęp do całego wpisu. W przeciwnym może przeczytać tylko wstęp do artykułu.

Wydaje Ci się pewnie, że jest to kontrowersyjna i karkołomna w realizacji metoda, jednak w przypadku gdy tworzysz unikalną, wartościową treść, którą użytkownik wręcz pożąda, z pewnością pozostawi adres mailowy, aby przeczytać ciekawy i interesujący go artykuł.

3. Darmowe materiały.

Jedną ze skuteczniejszych metod na budowanie bazy mailingowej jest dostarczanie użytkownikom materiałów do ściągnięcia, w zamian za podanie adresu e-mail. W ten sposób możesz stworzyć specjalne materiały, takie jak poradniki, ebooki, raporty, porady czy artykuły-wyliczanki, np. 5 zasad zwiększających skuteczność e-maili. Oferowane materiały dostępne będą tylko i wyłącznie dla osób, które podadzą adres e-mail. Jest to uczciwa wymiana. Ty oferujesz swoim odbiorcom atrakcyjne, wartościowe materiały, a użytkownik w zamian za Twoją pracę i wkład nagradza Cię swoim adresem e-mailowym.

4. Rabat, gratis, gadżet.

Podobna technika do powyższej, jednak użytkownik w zamian za podanie adresu e-mail otrzymuje jakiś bonus. Odbiorca zostawia Ci swój adres, a Ty możesz mu oferować wszelkiego rodzaju bonusy. Posiadając sklep internetowy, oferujesz darmowa dostawę, kupon rabatowy na kolejny produkt czy gadżet reklamowy gratis.

Z pewnością znajdziesz jakieś zastosowanie, wykorzystując własną stronę internetową. Zaoferowanie przez Ciebie jakiegoś upominku z pewnością nie nadwyręży Twojego budżetu, a w zamian otrzymasz adres e-mailowy, który posłuży Ci jako jeden ze sposobów reklamy w internecie, czyli e-mail marketing.

5. Formularz kontaktowy.

a) sklep internetowy

Jeśli posiadasz własny sklep internetowy, z pewnością użytkownik przy zakładaniu konta w sklepie albo przy zamówieniu musi podać adres e-mail. Jest to świetna okazja do tego, by wykorzystać ten adres w celach e-mail marketingu. Wystarczy tylko, że umieścisz pole z odpowiednią informacją (patrz powyższy podpunkt pt. "Zgoda na przetwarzanie danych").

Ważne jest to, aby ta operacja była widoczna oraz aby użytkownik miał świadomość o wyrażanej zgodzie. W przeciwnym wypadku maile, które będzie otrzymywał, potraktuje jak niechcianą wiadomość i narazisz się wtedy na utratę zaufania. Twój e-mail może nawet zostać umieszczony na czarnej liście spamu.

b) wszelkie formularze kontaktowe

Podobny schemat działania na budowanie bazy mailingowej możesz zastosować we wszelkiego rodzaju formularzach kontaktowych, jakie posiadasz na własnej stronie internetowej.

6. Konkursy.

Następną metodą na skuteczne budowanie bazy mailingowej są konkursy. Przykładowo, możesz zorganizować konkurs, że co dwudziesta osoba otrzyma jakiś gratis (patrz podpunkt nr 4). Jeśli gratis będzie wart uwagi, znajdą się z pewnością potencjalni użytkownicy chcący wziąć udział w zabawie.

Możesz również podobny konkurs nagłośnić w social media. Może polegać np. na podaniu adresu e-mail oraz na polubieniu Twojego profilu. Podobnie jak powyżej, wygrywa co któraś osoba, otrzymując jakiś bonus od Ciebie.

7. Prezentacja przykładowej wiadomości.

Można również zwiększyć szansę na zostawienie adresu e-mail przez użytkownika poprzez zaprezentowanie potencjalnemu subskrybentowi przykładowego newslettera. Dzięki temu będzie miał on ogląd na to, jakich treści może się spodziewać i co przesyłasz w kampanii mailingowej.

W ten sposób zniwelujesz wpisywanie się osób przypadkowych lub takich, które nie będą zainteresowane newsletterem. Jeśli odbiorcę zaciekawi Twoje demo, z pewnością zapisze się, a Ty zyskasz wartościowego subskrybenta.

8. Wplatanie formularzy w treść strony.

Budowanie bazy mailingowej możesz opierać na umieszczaniu krótkich formularzy w treści Twojej strony internetowej. Wystarczą dwa pola (imię, adres e-mail) oraz krótka, zachęcająca wiadomość, aby odbiorca dał się skusić.

Przykładowe miejsca na stronie, w które można wpleść formularz newslettera:

 • cienki pasek nad nawigacją strony
 • boczne menu
 • jako separator tekstu w postaci CTA (z angielskiego call to action, czyli wezwanie do działania)
 • na koniec artykułu we wpisie blogowym

9. Działania poza internetem.

Będąc na targach reklamowych czy wszelkich spotkaniach branżowych warto w materiałach drukowanych wplatać informację o newsletterze. Ulotki generować będą nie tylko ruch na stronie, ale również chęć zapisania się do bazy mailingowej, którą odbiorca znalazł w materiałach drukowanych.

10. Zaufaj content marketingowi.

Content marketing może posłużyć również do zwiększenia szansy na skuteczne budowanie bazy mailingowej. Jeśli już posiadasz na stronie formularze zapisu pozyskujące adresy mailowe, prócz samego ich istnienia muszą one nawoływać do zapisu. Wzmocnienie to można uzyskać właśnie dzięki content marketingowi.

Wartościowa i unikalna treść, trafiająca do odbiorców, generuje ruch na stronie internetowej. Użytkownicy, którzy będą znajdować na niej pożyteczne informacje, z pewnością będą chcieli wpisać się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych informacji zamieszczanych na stronie.

Możliwość rezygnacji z bazy mailingowej

Budowanie bazy mailingowej opiera się na pozyskiwaniu adresów mailowych osób odwiedzających Twoją stronę. Warto jednak pamiętać o tym, żeby użytkownik miał możliwość łatwego wypisania się z takiej bazy.

Dając możliwość wypisania, rośnie zaufanie użytkownika do Twoich działań. Skoro dobrowolnie dajesz internaucie możliwość wpisania się, daj również możliwość wypisania się. Brak takiej opcji z pewnością pogorszy Twój wizerunek i wprowadzi odbiorcę w niepotrzebną irytację, a tego z pewnością nie chcesz.

Podsumowanie

Przedstawiłem Ci 10 sposobów na budowanie bazy mailingowej z wykorzystaniem własnej strony internetowej. Są to skuteczne i sprawdzone metody, dzięki którym na pewno znajdziesz coś dla siebie. Budowanie bazy mailingowej nie musi sprowadzać się tylko do płatnych rozwiązań. Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na gromadzenie maili od odbiorców odwiedzających Twoją stronę internetową. Wybierz kilka z nich i zacznij budowanie bazy mailingowej już dziś!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Wojtek

  Dzięki za kilka cennych podpowiedzi 😉

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.