Budowanie marki osobistej – co warto wziąć pod uwagę?

Budowanie marki osobistej

Samo słowo „marka” kojarzy się nam z firmą. Zresztą każdy z nas zna mniej lub więcej firm. Utożsamia się z jakimś przedsiębiorstwem, kupuje od niego produkty lub korzysta z jego usług.

Taka firma zazwyczaj jest – dajmy na to – kilkuosobowa. Jest sztab ludzi, którzy wykonują poszczególne kroki w danej dziedzinie. Tak więc, jeśli robimy spożywcze zakupy online, to kojarzymy nazwę sklepu (czyli markę). Nie zastanawiamy się, kto to prowadzi, kto zajmuje się wysyłką itd. Znajmy jedynie markę i jej ufamy.

Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku, kiedy mówimy o marce osobistej.

Marka osobista, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do konkretnej osoby. Zatem budowanie marki osobistej odnosi się do wszelkich działań, w których odbiorcy zapamiętują Cię – Twoje imię i nazwisko, a rzadziej nazwę firmy.

Dobrym przykładem są zawody, które zazwyczaj wykonuje się w pojedynkę – fotograf, dentysta, mechanik samochodowy, masażysta, dietetyk itd. Takie osoby, chcąc budować własną markę, powinny postawić na rozwój własnego nazwiska, jakkolwiek samolubnie by to brzmiało.

Sprawdź zatem nasze porady w tej kwestii.

Budowanie marki osobistej – lista 6 pomocnych uwag

1. Eksponuj siebie samego na własnej stronie internetowej.

Budowanie marki osobistej w internecie doskonale wspiera strona internetowa. Może to być świetna prezentacja Twojej osoby. Dlatego ważne jest, aby na niej zawrzeć kilka istotnych elementów, które konkretnie zaprezentują Twoją osobą. Mogą to być:

  • Przede wszystkim własne zdjęcia – pokazanie siebie na własnej stronie internetowej to podstawa budowania wizerunku, szczególnie przy budowaniu marki osobistej. Przykładowo, profesjonalne zdjęcia z sesji fotograficznej skutecznie podnoszą jakość Twojej strony i jest bardzo duża szansa, że odbiorcy zapamiętają Twój wizerunek.
  • Przedstaw się w zakładce „O mnie”. To bardzo ważne na stronie marki osobistej. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać się tylko do spraw związanych z Twoją działalnością, ale również dobrze jest przedstawić kilka faktów o Tobie – czym się interesujesz, jakie są Twoje motywacje i co lubisz robić po godzinach. Takie fakty przybliżą odbiorcom Twoją osobę.
  • Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób komunikujesz się z odwiedzającymi. W przypadku budowy marki osobistej lepiej jest, aby treści zwracały się bezpośrednio do użytkownika. Także nagłówki w stylu „Dlaczego warto mi zaufać”, „Poznaj mnie”, „Skontaktuj się ze mną” będą jak najbardziej adekwatne.
  • Daj potwierdzenie własnych umiejętności. Pokaż opinie innych klientów, przedstaw jakieś liczby przemawiające za Tobą, pokaż zdobyte certyfikaty oraz stosowne case studies. W ten sposób zbudujesz zaufanie wśród innych.

2. Buduj własny wizerunek w roli eksperta.

Dzięki stronie możesz świetnie budować własną osobę jako eksperta w danej dziedzinie. Sprowadza się to tworzenia wysokiej jakości wpisów blogowych. Regularne zamieszczanie treści pozwoli dotrzeć do odbiorców, którzy z każdym kolejnym przeczytanym artykułem będą coraz bardziej postrzegać Cię jako eksperta. Ktoś, kto dzieli się wiedzą, edukuje i pomaga innym, siłą rzeczy kreowany jest na osobę, która zna się na rzeczy.

Budowanie marki osobistej pod tym kątem można również wspierać, tworząc wpisy gościnne. Tego typu publikacje pozwalają dotrzeć do szerszego grona odbiorców, ale również zazwyczaj na końcu jest zamieszczana krótka biografia autora wpisu. Jest to więc dobra okazja, aby znowu zaprezentować się odbiorcom, zamieszczając tam własne zdjęcie wraz z paroma zdaniami o sobie.

3. Bądź aktywny w social media.

Zazwyczaj każda branża ma swoje różne grupy w mediach społecznościowych. Chociażby na Facebooku są grupy, które skupione są wokół jakiejś dziedziny, a społeczność tworzy niemal codziennie jakieś wątki, w których można dyskutować.

Aktywne uczestnictwo w takich rozmowach owocuje w kontekście budowania własnej marki. Z tego względu, że każda Twoja odpowiedź jest podpisana Twoim imieniem i nazwiskiem. Z czasem, jeśli będziesz regularnie komentować, pozostali członkowie mimowolnie zapamiętają Twoje nazwisko.

Mało tego, mogą nawet mniej więcej poznać Twój styl pisania. Innymi słowy, ich świadomość o Twoim istnieniu z pewnością rośnie. Ci bardziej zainteresowani mogą kliknąć Twój profil i się z nim zapoznać, skąd zapewne trafią na Twoją stronę internetową. Właśnie w ten sposób można budować własny wizerunek w danej społeczności, jak i również nawiązywać relacje z innymi osobami w branży.

4. Stwórz coś dla innych.

Wpisy blogowe są jak najbardziej świetnym sposobem na kreowanie własnej osoby. Można jednak pójść o krok dalej.

Mianowicie teraz rośnie popularność treści typu audio oraz wideo. Być może dobrym posunięciem byłoby prowadzenie audiencji w formie podcastu, webinaru albo kanału na YouTube?

Owszem, treści blogowe mają swoich odbiorców, ale wszelkie podcasty coraz bardziej trafiają do użytkowników. Tym bardziej że poprzez mówienie lub słuchanie danej osoby znacznie bardziej poznajemy tego kogoś, niż ma to miejsce we wpisie blogowym. Tutaj widzimy kogoś lub słyszymy. Mamy zatem więcej doznań pod kątem tego, aby poznać mówcę. Jest to świetny sposób budowania społeczności, która jest silnie związana z Twoją osobą, czyli marką osobistą.

Alternatywnie można również stworzyć jakiś obszerniejszy e-book na dany temat. Poza wartościową treścią również w nim można „wplatać” własną osobę, co będzie mieć przełożenie na budowę własnej marki.

Jeszcze inną propozycją jest tworzenie newslettera. Tutaj również można trafiać do odbiorców i być z nimi w stałym kontakcie. To także wspiera wszelkie działania budujące markę.

5. Dobrze przedstaw ofertę i zbuduj własne USP.

Zadbaj o to, aby Twoi klienci zapamiętali jakąś cechę Twojej usługi.

W przypadku marki osobistej często klienci zapamiętują takie fakty na zasadzie „nazwisko – wartość”, np. fotograf Kowalski – solidny, nietuzinkowy. Jak Cię zapamiętają, tak Cię przekażą dalej wśród znajomych.

Pamiętaj również, aby Twoja oferta pokazywała te wartości. Pokaż, dlaczego warto Ci zaufać. Idealnie byłoby przedstawić tzw. USP, czyli unikalne wartości Twojej marki. W ten sposób możesz wyróżnić się z na tle innych, a dodatkowo takie coś może być atrakcyjne w oczach potencjalnych klientów.

6. Rozwijaj się i stawiaj sobie cele.

Budowanie marki osobistej to również stały rozwój. Doskonalenie własnego warsztatu, udział w szkoleniach oraz stawianie sobie realnych celów. W ten sposób możemy stawać się coraz lepsi i czuć się lepiej. To przełoży się na budowę marki, z kolei stawianie sobie celów pozwala dążyć do czegoś. Realizacja celów pozwala również zweryfikować progres w ciągu upływających miesięcy. Można w łatwy sposób sprawdzić, czy podążamy w dobrym kierunku.

Jak zatem może wyglądać budowanie marki osobistej?

Jak widzisz, jest wiele sposobów, aby przemycać własne nazwisko i wizerunek. Można budować społeczność wokół różnej treści (blog, podcast, webinar, newsletter, wideo, e-book itd.), można także przystosować własną stronę pod takie działania lub po prostu być aktywnym w danej społeczności.

Takie działania przyczynią się do budowy własnej marki, co z kolei ma realny wpływ na świadomość o marce, jak i może być sposobem na pozyskiwanie coraz większej liczby zapytań ze strony potencjalnych klientów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.