Budowanie reputacji marki online – 5 skutecznych porad

Budowanie reputacji marki online - 5 skutecznych porad

Prowadząc biznes, jednym z Twoich głównych zadań jest budowanie reputacji marki online. Co do tego nie ma wątpliwości. Łatwo jest jednak przeoczyć pewne istotne kwestie. Co więcej, niewłaściwe działania mogą też przynieść ogromne szkody. Jak więc właściwie zarządzać reputacją własnej marki w internecie? Przeczytaj ten tekst, a poznasz kilka wbrew pozorom prostych zasad, które pomogą każdemu – bez wyjątku.

Dlaczego budowanie reputacji marki online jest tak ważne?

To proste. W internecie wszystkie oczy skupione są na Tobie, a dokładniej: na Twojej działalności. Klient, chcąc dowiedzieć się czegoś o Twojej firmie, może znaleźć przeróżne informacje.

Panel Brand24 - Antyweb

Brand24 to zdecydowanie wyróżniający się polski startup. Dzięki temu narzędziu skutecznie zaobserwujesz wszelkie wzmianki o Twojej marce. Źródło grafiki: Antyweb.

Budowanie reputacji marki online wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o przekaz. Internet jest zbudowany niczym pajęcza sieć, nawet najdrobniejszy błąd może rozprzestrzenić się na bardzo dużą skalę. Tego typu błędy jest ciężko później odwrócić.

Istotną kwestią jest też skupienie uwagi na potencjalnych klientach. Co jest ważniejsze: lepsze traktowanie tych, z którymi Twoja firma nawiązała już kontakt, czy też dotarcie do tych, którzy Twojej marki po prostu nie lubią? Zdecydowanie opcja pierwsza. Rozwijanie dobrych relacji ze stałymi klientami to doskonały sposób na budowanie reputacji marki online. Zadowolona osoba potrafi przyciągnąć przecież innych klientów. Więcej na ten temat przeczytasz w moim ostatnim tekście na temat tego, jak zatrzymać klienta w biznesie.

Budowanie reputacji marki online – najczęściej popełniane błędy:

1. Brak skupienia na korzyściach.

Dla każdej osoby, która szuka rozwiązania własnego problemu, najistotniejsze są korzyści. Ktoś szuka reklamy? Chce więc znaleźć kogoś, kto przeprowadzi najskuteczniejszą kampanię. Chce nowej strony internetowej? Szuka więc firmy, która stworzy najlepszy serwis. Proste.

Twoja marka ma być odpowiedzią na problem. Ma serwować rozwiązanie. Być pierwszym wyborem podczas podejmowania decyzji: „na kogo mam postawić?”. Pamiętaj o tym, aby dbać o jasny przekaz. Bez lawirowania, kręcenia, upiększania.

2. Kiepska strona internetowa.

Dobra strona www powinna posiadać kilka cech. Po pierwsze – musi wzbudzać poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Nikt nie skorzysta z serwisu, który wygląda na tanią reklamę i zwykłą ściemę. Kolejna sprawa – skuteczne przyciski CTA. Mają wskazywać najistotniejsze funkcje, informacje, kierować do celu. Bardzo ważna jest też podstrona „kontakt”. Bez tego ani rusz, ponieważ musisz mieć wizerunek rzetelnej marki. Firmy, z którą kontakt jest prosty i przyjemny.

Każda strona przyjazna użytkownikom powinna być zaprojektowania pod kątem potencjalnych klientów. To w końcu oni mają przeistoczyć się z odwiedzających w kupujących.

Przykład dobrego UX

Dobrze zaprojektowania strona internetowa ma właściwy przepływ zachowań. Najistotniejsze jej elementy przykuwają największą uwagę, dodatkowo we właściwej kolejności. Źródło: Wamda.

Na końcu: strona główna. Twoja prawdziwa wizytówka. To właśnie dzięki skutecznej stronie głównej masz szansę wywrzeć bardzo dobre wrażenie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz tekst na temat najczęściej popełnianych błędów podczas projektowania strony głównej.

3. Ignorowanie sygnałów z social media.

Jednym z najczęstszych błędów podczas prowadzenia profilu na Facebooku (choć nie tylko, tyczy się to wszystkich mediów społecznościowych) jest ignorowanie innych. Każdy komentarz, każda wiadomość, każdy najmniejszy sygnał – one wszystkie muszą być zauważone przez Ciebie. Co więcej, warto jest odpowiedzieć na niemal każdy przypadek tego typu działań. To, że ktoś napisał do Ciebie, wytykając np. jakiś błąd na stronie internetowej, to ogromna rzecz. Dużo lepiej, jeżeli ktoś zwraca uwagę na pomyłkę (i chce mu się ją zgłosić), niż ignoruje sprawę. Masz szansę naprawić błąd. Doceń to.

4. Tworzenie sztucznych opinii.

Budowanie reputacji marki online musi opierać się o opinie klientów. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto jest prosić osoby, z którymi firma miała styczność, o recenzję. Krótka opinia, pięć gwiazdek. To buduje lepszy wizerunek.

Gorzej, jeżeli samodzielnie tworzysz sztuczne opinie. Wystrzegaj się tego jak ognia. Jest to jedno z gorszych podejść, ponieważ klienci mogą poczuć się oszukani. Dobrze wiesz, że Twój produkt nie jest najlepszy na rynku, czegoś mu brakuje, a zapewniasz wszem wobec najwyższą możliwą jakość? Masz problemy z dyspozycyjnością i miłym kontaktem, a recenzje twierdzą, że odbierasz wszelkie telefony natychmiast i masz fantastyczne podejście do klienta? Ewidentnie coś tu jest nie tak, da się takie kwestie wyczuć.

Budowanie reputacji marki online – 5 sposobów na lepszy wizerunek:

Wcześniej wymieniłem błędy, których należy się wystrzegać. Teraz przyszedł czas na wymienione w tytule porady dotyczące tego, jak działać.

1. Odporność na krytykę.

Na temat krytyki sporo napisaliśmy swego czasu w kontekście kluczowych umiejętności w content marketingu. Dlaczego jest to tak ważne?

Zawsze znajdą się jacyś ludzie, którym coś nie pasuje. Zawsze. Bez znaczenia, jaka jest to dziedzina, produkt, usługa itp. O ile krytyczne opinie zawierają merytoryczne argumenty, o tyle można wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski i starać się czynić oferowane usługi lepszymi. Co jednak, jeżeli mamy do czynienia z komentarzami na bardzo niskim poziomie lub obelgami? Nic. Nie walcz, bo nie warto.

W sieci często spotyka się powiedzonko „nie karm trolla”. Tak jest też w tym wypadku. Osoba trzecia, widząca tego typu komentarz, wyciągnie właściwy wniosek i będzie wiedziała, że jest to opinia niewarta uwagi. Nie ma co wojować z takimi ludźmi i dolewać samemu oliwy do ognia, ponieważ może to przysporzyć więcej szkód niż pożytku.

2. Znalezienie grupy docelowej i dopasowanie przekazu do niej.

Właściwie określona grupa docelowa to klucz do efektywnego budowania marki w sieci. Czy wyselekcjonowanie takiej grupy (i dopasowanie się do niej) jest proste? Jasne, że tak!

Każdy, kto zakłada biznes, zna swoje usługi. Wie też, jaka grupa społeczna osiągnie dzięki nim najwięcej korzyści. Jeżeli wiesz, jakie osoby najchętniej korzystają z Twoich produktów, wykorzystaj to.

Dobrze poznaj:

  • potrzeby
  • język (chodzi tutaj o formę, styl)
  • wiek

Mając informacje na ww. tematy, jesteś w stanie dopasować swój przekaz do swojej grupy docelowej. Wiesz wtedy, na które informacje musisz kłaść największy nacisk. Masz też wiedzę na temat tego, których aspektów unikać. Skuteczne budowanie reputacji marki online opiera się na tego typu działaniach.

Jeżeli dobrze poznasz swoją grupę docelową, zaoszczędzisz na wielu polach. Przede wszystkim na finansowym i czasowym.

3. Właściwe reagowanie.

Wcześniej wymieniłem usługę Brand24. Jest to doskonałe rozwiązanie kwestii śledzenia opinii o Twojej marce. Jeżeli wiesz, co ludzie mówią o Tobie, masz dużą przewagę. Dlaczego?

Obserwowanie wszelkich dyskusji i wzmianek daje Ci duże pole manewru. Możesz podejmować zróżnicowane akcje: dziękować za pochwały, dostosowywać swoje usługi do wyszczególnianych i krytykowanych aspektów. Rozwiązujesz problemy, spełniając zarazem potrzeby. Dzięki temu klienci są szczęśliwi, co może przełożyć się na zwiększoną ilość poleceń.

4. Stawianie na szczerość.

Na początku należy wyjaśnić, czym jest wspomniana szczerość. Absolutnie nie chodzi tutaj o dzielenie się jakimiś ważnymi informacjami czy też zdradzanie tajemnic. Szczerość to przede wszystkim niewprowadzanie w błąd. Nie warto jest zapewniać klienta o niesamowitej górze korzyści, jeżeli szczerze wiesz, że nie jesteś w stanie wszystkich spełnić. Co z tego, że usługa zostanie (kiepsko) zrealizowana, jeżeli później będą z tego powodu same problemy. Przeciągająca się płatność, niezadowolenie klienta, dodatkowy (zbędny) czas spędzony na poprawkach. Tracisz tylko czas, a przez to pieniądze.

5. Kontrola współpracowników.

Nie mam tutaj na myśli żadnej wielkiej inwigilacji, jednak dobrze jest po prostu wiedzieć, co w sieci robią Twoi współpracownicy. Budowanie reputacji marki online po prostu tego wymaga. Ludzie, którzy pracują w Twojej firmie, stanowią jej wizytówkę. Poprzez ich działania w internecie inni mogą wyrobić sobie opinię na temat Twojej marki. Dbaj o to, aby obserwatorzy mieli okazję do wyrobienia sobie wyłącznie pozytywnej opinii.

Na szczęście internet jest miejscem, w którym łatwo jest namierzyć jakiekolwiek nieprawidłowości czy skazy na wizerunku firmy. Dzięki trzymaniu ręki na pulsie jesteś w stanie reagować na wszelkie niechciane działania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.