Budowanie świadomości marki w internecie – 9 porad

Budowanie świadomości marki w internecie

Budowanie świadomości marki w internecie polega na tym, że z czasem coraz więcej internautów rozpoznaje markę oraz jej składowe, czyli logo, kolory, hasła itd.

Są na świcie marki, które kojarzymy wszyscy (Coca-Cola, Nike, FedEx itd.). Jednak jest również cała masa firm, które zna tylko garstka osób. Warto więc obrać strategię budowania świadomości marki, która przybliży nas do podanych marek. Oczywiście wiadomo, że taka skala to już absolutne maksimum, jednak warto wiedzieć, że już kilka prostych technik pozwala skutecznie zwiększać świadomość o marce.

Zobacz więc, jak tego dokonać dzięki poniższym prostym wskazówkom.

Budowanie świadomości marki w internecie – 9 sposobów

1. Publikuj atrakcyjną treść.

Budowanie świadomości marki w internecie warto rozpocząć od tworzenia treści. Jest to doskonała droga ku temu, aby dotrzeć do większej liczby internautów.

Warto jednak tworzyć treść, która zdobędzie uznanie, a nie tylko będzie „wisiała” na blogu, będąc coraz bardziej zapominaną z każdym kolejnym dniem.

Postaw więc na takie treści, których skuteczność oraz szansa na sukces w sieci są znacznie większe. Oto przykłady:

  • Infografiki – taka treść ma doskonałą szansę stać się treścią wiralną, czyli taką, która będzie popularna oraz udostępniana w mediach społecznościowych. Dlaczego? Ponieważ jest w formie graficznej, lecz jednoczenie potrafi przedstawić dużo informacji w przyjaznej oraz zrozumiałej treści.
  • Prezentacje – poniekąd odpowiednik powyższego rodzaju, który równie dobrze może dotrzeć do wielu odbiorców.
  • Webinary lub podcasty – czyli nowoczesna forma wpisów blogowych, lecz zamiast treści czytanej mamy możliwość posłuchania lub obejrzenia materiału.

Powyższe treści, dzięki zastosowanej formie, potrafią osiągać dobre wyniki w mediach społecznościowych, więc dotrą one do szerokiego grona odbiorców. To z kolei przełoży się na większą świadomość marki.

Oczywiście zwykłe treści blogowe również się przydadzą (np. poradniki), choć niewątpliwie mają mniejszą siłę przebicia w zestawieniu z powyższymi trzema typami materiałów.

2. Zadbaj o wizerunek i prezencję.

Po co właściwie budować świadomość o marce? Przede wszystkim dla zaufania.

Czy Ty z dużą pewnością kupujesz w sklepie online, który znajdujesz po raz pierwszy? No właśnie. Są pewne obawy, jesteś bardziej czujny i ostrożniejszy. Z kolei, jeśli kupujesz coś na Allegro, to poruszasz się jak ryba w wodzie.

To jest właśnie zaufanie, które idzie w parze ze świadomością.

Pokaż więc w sieci profesjonalny wizerunek, dbając przede wszystkim o prezencję strony oraz o elementy identyfikacyjne. Logo powinno być łatwo zapadające w pamięć oraz jasno skojarzone z Twoimi usługami. Z kolei strona powinna nie odstraszać na wejściu, tylko skutecznie wprowadzać do oferowanych usług.

Ponadto stosuj elementy identyfikacyjne wszędzie, gdzie tylko masz możliwość, by stały się rozpoznawalne i aby zobaczyło je jak najwięcej osób.

Niech znajdą się m.in. w:

  • podpisie wiadomości e-mailowej
  • wszelkich materiałach, które publikujesz (np. właśnie w infografikach, prezentacjach)
  • mediach społecznościowych, jako np. obrazek profilowy

3. Postaw na program referencyjny.

Program referencyjny znakomicie wspiera budowanie świadomości marki w internecie, ponieważ dzięki niemu użytkownicy dzielą się ze światem informacją o Twoim istnieniu. Oczywiście są za to nagradzani, jednak to Ty budujesz coraz większą rozpoznawalność.

Takie działania zresztą są stosowane przez duże marki. Tak właśnie między innymi Dropbox zyskał popularność, gdzie użytkownicy w zamian za polecenie innej osoby otrzymywali większą przestrzeń na pliki. Sama marka zaś chwali się, że w ten sposób zwiększyła liczbę rejestracji aż o 60%.

4. Publikuj wpisy gościnne.

Rozważ również tworzenie wpisów gościnnych. Jest to forma blogowania, jednak wpisy publikowane są na innych portalach. Zatem zobaczą je użytkownicy skupieni wokół danego portalu. W ten sposób można docierać do kolejnych odbiorców i pokazywać własną markę.

5. Podpisuj się pod własnymi usługami.

Pozostawiaj po sobie ślad po wykonanych pracach. W zależności od tego, jakie usługi prowadzisz, możesz się pod nimi różnie podpisywać. W ten sposób użytkownicy trafiający na dzieło z Twojej ręki mogą się o tym dowiedzieć.

Jest to niezwykle popularne w przypadku korzystania z różnych narzędzi online. Przykład? Produkt jest darmowy, jednak przy jego użytkowaniu znajduje się informacja na zasadzie „Powered by X”.

6. Twórz społeczność w sieci.

Warto również postarać się o tzw. zbudowanie społeczności wokół marki. Najszybciej można to osiągnąć w mediach społecznościowych, gdzie jest dostęp do wielu aktywnych użytkowników. Prowadzenie profilu na takich kanałach jak Facebook czy Twitter to podstawa. W ten sposób można pozyskiwać kolejnych fanów, dzielić się z nimi informacjami i być częścią małej społeczności.

Z każdą taką kolejną wzmianką idzie w świat informacja o Twojej marce i tak właśnie skrupulatnie można również prowadzić budowanie świadomości marki online.

7. Zacznij wykorzystywać remarketing.

Kolejna okazja do poprawy świadomości o marce to remarketing. Działa on na takiej zasadzie, że powtarzamy reklamę tym samym odbiorcom, którzy już mieli z nią styczność. Powielanie reklamy jest korzystne, ponieważ rzadko kiedy użytkownicy przekonują się do marki przy pierwszym kontakcie. Nim zechcą skorzystać z usługi, będą potrzebowali czasu i kilku takich „kontaktów” czy też „zetknięć” z firmą.

Ponadto widywanie co jakiś czas marki zwiększa świadomość o niej, ponieważ uciera się ona bardziej w pamięci. Tobie właśnie powinno zależeć na tym, aby w ten sposób powtarzać się i trafiać ponownie do tego samego odbiorcy.

Jest to ponadto codziennie spotykane w internecie. Przykładowo odwiedzasz stronę X, a następnie raptownie na innych stronach już pojawiają Ci się banery odnoszące się do strony X.

Remarketing z powodzeniem możesz prowadzić w różnych kanałach reklamowych, takich jak np. Facebook Ads czy Google AdWords.

8. Podpinaj się pod inicjatywy w internecie.

Partnerstwo czy wsparcie akcji w internecie polega na tym, że osoba organizująca takie działania umieszcza zazwyczaj informacje o firmach, które wsparły takie działania. Twoje logo w takim miejscu to kolejna okazja ku temu, aby użytkownicy trafili na Twoją stronę i poznali markę.

Jest to korzystne z tego punktu widzenia, że podpinając się pod tego rodzaju akcje, promujemy się wśród kolejnej zbudowanej już społeczności marki.

9. Bądź unikalny.

Unikalność jest niezwykle korzystną cechą. Wyróżnienie się na tle konkurencji powinno być Twoim priorytetem. Pod kątem budowania świadomości marki jest to korzystne, ponieważ łatwiej zapadasz w pamięć. Widząc 10 bardzo podobnych firm, nie zapamiętasz każdej z nich. Zapamiętasz tę, która czymś się wyróżniła. Bo to właśnie różnice są najbardziej zapamiętywane. Szczególnie w internecie, gdzie wiele schematów jest powielanych. Dlatego próba przełamania tych schematów jest dla Ciebie korzystna i pozwala zapaść w pamięć innym na dłużej.

Budowanie świadomości marki w internecie – podsumowanie wskazówek

Mam nadzieję, że zaprezentowane wskazówki pomogą Ci zwiększyć świadomość marki i zyskać nie tylko nowych klientów, ale również nowych odbiorców.

Jak widać, wskazówki są dość unikalne, więc z pewnością dopasować je możesz do własnej działalności.

Grunt, aby zacząć działać i to jak najszybciej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.