Co dają unikalne treści na stronie internetowej?

Co dają unikalne treści na stronie internetowej?

Wśród osób, które jakkolwiek „liznęły” temat SEO, termin unikalnych treści jest bardzo popularny.

Nic dziwnego, bowiem posiadanie ich na stronie internetowej daje naprawdę wiele korzyści.

Zanim sprawdzimy, co dają unikalne treści, zapoznaj się z ideą, która przyświeca firmie Google właśnie w kontekście niepowtarzalności.

Unikalne treści a misja Google

Pierwszym krokiem do zrozumienia kwestii na temat tego, co dają unikalne treści na stronie internetowej, jest poznanie misji Google.

Treść na Twojej stronie internetowej odgrywa ważną rolę podczas ustalania pozycji w wyszukiwarce, dlatego zasadniczo głównym celem Google jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych wyników wyszukiwania.

Jednakże musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Google to firma, która działa jak każda inna, wobec tego końcowym rezultatem jest dla nich zarabianie pieniędzy.

W jaki sposób Google zarabia pieniądze?

Oczywiście są to wszelkie reklamy i usługi płatne w rodzaju AdWords oraz AdSense, ale większość ich zysków polega na codziennym dostarczaniu Ci jak najlepszych wyników wyszukiwania.

Gdzie tu jest zysk?

Jeżeli Google potrafi odpowiedzieć na każde Twoje pytanie, to z automatu staje się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie, a to z kolei prowadzi do tego, że coraz więcej osób z niej korzysta.

Im więcej osób korzysta z Google, tym więcej mogą wyciągnąć informacji na temat naszych preferencji. Zdobyte informacje mogą sprzedać reklamodawcom, którzy chcą trafiać do jak najlepszej grupy docelowej.

Wracając do tematu…

Jeżeli chcesz być wysoko w Google, to po prostu musisz dać użytkownikom unikalną i wartościową treść, która powinna oferować odbiorcom coś, co nie jest dostarczane na innych blogach, artykułach lub witrynach.

Co to jest unikalna treść?

Skoro już wiemy, że unikalne treści na stronie internetowej są bardzo pożądane przez wyszukiwarki internetowe (w tym Google), to teraz ustalmy, co to jest unikalna treść.

Unikalna treść to taka treść, która jest przede wszystkim oryginalna i nigdzie indziej nieduplikowana.

Taki termin po prostu musiał powstać. Inaczej wszystkie strony internetowe bez żadnych oporów, zamiast tworzenia własnej treści, korzystałyby kubek w kubek z treści stworzonych już wcześniej przez kogoś innego. Kopiowanie odbywałoby się na masową skalę.

Oczywiście wchodzą tu jeszcze w grę kwestie dotyczące prawa autorskiego i własności intelektualnej, lecz te z kolei rozpatruje się już na podłożu etyczno-prawnym. My poruszamy się jedynie w obrębie SEO i dotykamy tematyki mechanizmu, który rozróżnia (a przynajmniej powinien), czy dany tekst powstał i jest obecny tylko na jednej stronie internetowej, czy też ktoś go gdzieś powiela.

Przy okazji możemy wspomnieć o przeciwieństwie unikalnych treści, czyli o tzw. duplicate content. Jest to zjawisko występujące wtedy, gdy treść jest żywcem skopiowana z jakiegoś innego miejsca, a wyszukiwarka to zauważa.

Najczęściej dotyka to sklepy internetowe, które pozyskują w formie 1:1 opisy produktów np. ze stron lub katalogów producenta. Właścicielowi sklepu wydaje się wtedy, że sprawa jest załatwiona – „opis to opis, co ja się będę nad tym więcej rozwodził”.

Otóż nie.

Dla własnego dobra (a raczej dla dobra swojego biznesu) warto jest poświęcić nieco czasu lub środków (w przypadku korzystania z usług copywritera) na stworzenie unikalnych treści, które dają naprawdę sporo benefitów.

Co dają unikalne treści na stronach www?

1. Profity pod kątem SEO.

Ujmując sprawę krótko: Google lubi, gdy treści są unikalne i nie lubi, gdy są one powielane w tej samej formie między różnymi stronami internetowymi.

Ma to sens, ponieważ w celu dostarczania użytkownikom możliwie najlepszych jakościowo wyników wyszukiwania, informacje nie mogą krążyć po sieci w identycznej formie.

Zawsze istnieje szansa na opisanie jakiejś kwestii innymi słowami oraz na spojrzenie na nią pod różnymi kątami. Stąd też premiowana jest wspomniana unikatowość.

Jeżeli masz odpowiednią dla swojej branży wiedzę oraz dysponujesz czasem, staraj się tworzyć treści samodzielnie. Przydatne będą dla Ciebie nasze wcześniejsze teksty na ten temat:

W innym wypadku, jak już wcześniej wspomniałem, dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie copywritera, który stworzy dla Ciebie tyle tekstu, ile potrzebujesz.

Pamiętaj tylko o tym, aby postawić na kogoś sprawdzonego i uznanego przez dotychczasowych klientów.

2. Pozycję eksperta w danej dziedzinie.

To, co dają unikalne treści, nie dotyczy tylko i wyłącznie aspektów czysto SEO-wych.

Ważne jest też uznanie, jakim można się cieszyć w danej branży.

Ci, którzy (np. na blogach firmowych) tworzą szerokie i bogate w wartościowe informacje treści, zyskują w oczach odbiorców.

Użytkownicy chętnie wracają na takie strony internetowe oraz polecają je wśród swoich znajomych, którzy przecież mogą stać się w przyszłości Twoimi klientami.

3. Dużą szansę na udostępnianie treści w sieci.

Kontynuując myśl, którą zakończyłem poprzedni punkt, warto rozszerzyć kwestię dotyczącą udostępniania treści w sieci.

Podstawą funkcjonowania Facebooka jest społeczność, a dokładniej jej aktywność. Dotyczy ona nie tylko wrzucania zdjęć i jakichś swoich przemyśleń na tablicę, lecz także dzielenia się z innymi użytkownikami np. linkami do różnych stron internetowych.

Jeśli Twoje treści będą przydatne (wyczerpująco opisujące dany temat), wtedy istnieje zdecydowanie większa szansa na to, że taki tekst będzie „latał” po różnych facebookowych grupach i tablicach pojedynczych użytkowników.

Służą temu wszystkiemu również przyciski do udostępniania treści, obecne przecież od kilku dobrych lat na wielu stronach internetowych.

4. Alternatywę dla reklamy płatnej.

Reklama płatna (w modelu rozliczeniowym CPC, gdzie mamy płatność za kliknięcie) dobra jest przede wszystkim w większym stopniu na starcie działalności, gdy chce się szybko zyskać wartościowy ruch. Później jej rola najczęściej maleje.

Odwrotnie ma się sprawa związana z pozycjonowaniem, które z początku nie daje niemal żadnych efektów, lecz im dłużej trwa (i jest skutecznie prowadzone), tym efekt tzw. kuli śniegowej może przybierać na sile.

O ile pozycjonowanie zazwyczaj sprowadza się do pozyskiwania wartościowych linków z innych stron internetowych, o tyle nie można zapominać o roli unikalnych treści.

By dana strona internetowa była uważana przez algorytmy google’owskie za ciekawą, powinna mieć tych treści jak najwięcej. Im więcej istotnych słów („rozsypanych” pomiędzy różnymi podstronami, wpisami blogowymi itp.) wchodzi w skład danej domeny, tym lepiej.

Pamiętaj, że jeśli Twój blog firmowy ma przydatne treści, to istnieje szansa na to, że inni blogerzy (lub jakiekolwiek inne strony) samoistnie będą zamieszczać linki do Twojej strony. Wspiera to proces linkbuildingu, niezbędnego przecież w kontekście pozycjonowania.

Co dają unikalne treści? – podsumowanie

Czy warto wyróżniać się niepowtarzalnymi tekstami na własnej stronie internetowej?

Oczywiście, że tak!

Niesie to za sobą szereg korzyści. Te najważniejsze dotyczą aspektów SEO-wych, lecz także wzmacniają pozycję twórcy w danej branży.

Są to plusy, których w żaden sposób nie można lekceważyć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.