Co powinna zawierać strona główna, aby przyciągać odbiorców?

Co powinna zawierać strona główna, aby przyciągać odbiorców?

Strona główna to bardzo ważna część serwisu, z którą użytkownicy zazwyczaj spotykają się podczas pierwszej wizyty na stronie. Tak naprawdę może zawierać tak wiele różnych elementów, że łatwo przekombinować i po prostu przesadzić.

Poniekąd jest to również swego rodzaju streszczenie marki lub strony, więc pasuje do niej praktycznie wszystko, co może zawierać typowa strona internetowa. Jest to więc bardzo uniwersalna część serwisu.

Nie oznacza to jednak, że trzeba na niej zamieścić wszystko, co nam wpadnie do głowy. Sprawdźmy zatem, co powinna zawierać strona główna, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy.

Co powinna zawierać strona główna?

Kluczowa kwestia to definicja celu strony głównej

Nie ma jakichś sztywnych ram i zasad odnośnie do konkretnych elementów strony głównej. Bardziej należy na to zagadnienie spojrzeć pod kątem celu, jaki ma realizować strona. Wiedząc to, łatwiej jest przede wszystkim umieścić takie elementy, aby właśnie ten cel osiągnąć.

Oto cztery główne wytyczne dla strony głównej, o które można oprzeć całą koncepcję:

 • Przedstaw markę, ofertę oraz korzyści dla odbiorców.
 • Przekieruj użytkowników do kolejnej wartościowej dla Ciebie strony.
 • Zamieść elementy nawigacyjne.
 • Buduj zaufanie do marki.

Sprawdźmy więc, co może pomóc zrealizować powyższe założenia.

1. Przedstaw ofertę, lecz w mądry sposób.

Użytkownik trafiający na stronę główną musi przede wszystkim w pierwszej kolejności od razu dowiedzieć się, czym Twoja strona lub marka się zajmuje. Jeśli po kilku sekundach ma problem z identyfikacją tego, to gdzieś popełniono błąd.

Trzeba dosłownie się przedstawić. Najłatwiej to zrobić oczywiście dużym nagłówek, wspierając się ewentualnie dodatkowym podnagłówkiem lub akapitem. Dlatego też często widuje się tego typu układ (tzw. hero image), gdzie wspomniany element jest prezentowany na adekwatnym tle lub z asystą sylwetki człowieka / grafiki.

Jednak zwykłe i dosadne „Zajmujemy się sprzedażą opon samochodowych” jest niby właśnie proste i dobrze obrazuje działalność strony, lecz nie przyciąga uwagi oraz nie przedstawia niczego wartościowego dla odwiedzającego użytkownika. Dlatego też trzeba połączyć w jednym zdaniu lub akapicie wiele składowych, które razem wzmocnią przekaz i dodadzą mu wartości.

Taki wstęp musi zawierać takie rzeczy, jak:

 1. Czym się zajmuje strona lub co oferuje?
 2. Jakie korzyści odniesie odbiorca korzystający z tych usług?
 3. Oraz co wyróżnia Twoją stronę / ofertę od innych, czyli jaka jest tzw. unikalna propozycja sprzedaży (z ang. USP)?

Jest to więc dość trudne, ale właśnie dzięki temu możemy dotrzeć do odbiorcy i przykuć jego uwagę.

Z kolei nasz prosty przykład można ubrać w powyższe dodatki w następujący sposób:

„Jedyny serwis online, sprzedający opony samochodowe z dwuletnim ubezpieczeniem w cenie”.

Mamy wtedy przedstawienie oferty („sprzedający opony samochodowe”), pokazanie korzyści („z dwuletnim ubezpieczeniem w cenie”) oraz cechę wyróżniającą („jedyny serwis online”).

Pomocne przy tworzeniu tego rodzaju wstępu mogą być pytania, których odpowiedzi mogą nakierować na właściwy trop.

 • Do jakich odbiorców chcę dotrzeć? (młodsi, starsi, lubiący X, szukający Y).
 • Co zyskają, kupując lub korzystając z mojej oferty?
 • Jak produkt lub usługa może usprawnić ich dotychczasowe życie?
 • Co unikalnego i niepowtarzalnego mogę im zaoferować?

Co powinna zawierać strona główna? - Slack

W tym przykładzie mamy główny nagłówek, który delikatnie wprowadza użytkownika w to, co oferuje strona. Z kolei tuż pod nim znajduje się już blok tekstu, który rozjaśnia wszystko oraz informuje o tym, co produkt oferuje.

Co powinna zawierać strona główna? - Hotjar

Ponownie mamy nagłówek, który od razu przedstawia korzyść – wszystko (analityka) w jednym miejscu. W kolejnym zdaniu mamy wyjaśnienie, co oferuje produkt oraz mamy kolejną korzyść dla odbiorcy – możliwość znalezienia okazji do rozwoju strony.

Co powinna zawierać strona główna? - Pingdom

Tutaj z kolei nagłówek przedstawia dosadnie, czego dotyczy strona, a dodatkowa linia tekstu go uzupełnia. Mamy też wplecioną korzyść: niezawodny i natychmiastowy wgląd w doświadczenia użytkownika.

2. Przekieruj odbiorców do kolejnej części.

Kolejne, co powinna zawierać strona główna, to zachęcenie do przejścia do kolejnej akcji. Strona główna to wprowadzenie. Taka „zajawka”, która coś zdradza, lecz pozostawia nutkę tajemnicy, aby ją do końca odkryć.

Nie może być po prostu sytuacji, w której odbiorca przewinie stronę do samego końca i nie będzie wiedział, gdzie przejść dalej. Trzeba mu to wskazać i prowadzić go – niczym po sznurku – do upragnionego celu.

Tak więc kolejnym punktem do odwiedzenia może być strona kontaktu, zapisu do newslettera z atrakcyjnym bonusem do pobrania czy też pokazanie w szerszym stopniu oferty lub opisu usługi / produktu. Pomocne w osiągnięciu tego celu mogą być przyciski CTA, które zachęcą do kliknięcia i przejścia do innej części serwisu. Ponadto warto je co kilka sekcji powtarzać, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jakim etapie użytkownik zdecyduje się na ich kliknięcie.

3. Stosuj przydatną nawigację.

Stosowanie nawigacji z odnośnikami w menu jest bardzo oczywiste. Dobrze, jeśli takie menu jest przede wszystkim proste i intuicyjne, bez zbędnych udziwnień.

Warto dodać, że nawigacja to nie tylko pasek menu. To również sekcje przenoszące użytkownika do innych części serwisu, zgodnie z punktem drugim.

Użytkownicy odwiedzający Twoją stronę główną są na różnym poziomie znajomości marki. Jedni są kompletnie nowi, a inni odwiedzają ją kolejny raz.

Nowym odwiedzającym z pewnością bardziej rzuci się w oczy sekcja „O nas” z odnośnikiem do pełnego opisu. Z kolei powracających odbiorców bardziej zaciekawi sekcja z najnowszymi odnośnikami do wpisów blogowych.

Warte podkreślenia jest również to, żeby strona, do której prowadzi nawigacja, również zawierała kolejną możliwość realizacji danego celu.

Załóżmy, że Twoim celem jest zachęcenie wszystkich odbiorców do kontaktu. Zatem jeśli strona główna zawiera sekcję „O nas”, przenoszącą do pełnej wersji tej strony, to na niej docelowo również musi być zdefiniowany cel – np. właśnie nawigacja przenosząca do kontaktu.

4. Buduj zaufanie.

Element budujący zaufanie to następna sekcja, jaką powinna zawierać strona główna. Tutaj jest duże pole do popisu, ponieważ jest wiele różnych elementów, które mogą przekonać odbiorców do marki i pokazać, że jest godna zaufania.

Najbardziej oczywistym sposobem są opinie obecnych klientów o marce. Mogą to być również różne nagrody, wyróżnienia czy otrzymane tytuły. Świetnie sprawdzą się również liczby, przemawiające na Twoją korzyść, np. czas istnienia na rynku, doświadczenie w latach, liczba zadowolonych klientów, zrealizowanych usług itd.

To wszystko ma na celu przybliżyć użytkownika do Ciebie i pokazać, że strona nie jest zwykłym marketingowym dziełem, tylko faktycznie wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom.

Co powinna zawierać strona główna, aby była przydatna odbiorcom?

Jak widać, nie ma sztywnych zasad i konkretnych elementów, które powinna zawierać strona główna. Bardziej należy podejść do tej strony pod kątem tego, co chcemy pokazać użytkownikom na początek oraz jaki przyświeca nam w tym cel.

Zatem bardziej należy się skupić na tym, aby przedstawić wspomniane cztery punkty i dopiero do nich ułożyć adekwatne sekcje.

Do ich realizacji pomocne mogą okazać się takie elementy, jak:

 • tzw. hero image (nagłówek z ewentualnym dopełnieniem w postaci podnagłówka oraz akapitu) wraz z przyciskiem oraz obrazem
 • liczne przyciski CTA
 • krótka notka przedstawiająca markę
 • nawigacja w różnej postaci (menu, lista usług np. w postaci kafelków, odnośniki do wpisów blogowych itd.)
 • wszelkie elementy budujące zaufanie

Rozważ ich zastosowanie na swojej stronie internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.