Co robić, jeżeli spadają pozycje w Google? – poradnik

Co robić, jeżeli spadają pozycje w Google? - poradnik

Ostatnie tygodnie na blogu MobileTry dostarczają Wam coraz większą ilość wpisów poświęconych pozycjonowaniu. Przyjrzeliśmy się aktualizacjom algorytmów wyszukiwania Google, podrzuciliśmy kilkanaście skutecznych sposobów na zdobywanie linków zwrotnych, a także postanowiliśmy podzielić się kilkoma poradami odnośnie do SEO w 2016 roku. Absolutnie nie zwalniamy tempa. Dzisiaj ponownie o SEO, a dokładniej o tym, co należy robić, gdy spadają pozycje w Google.

Powodów spadku pozycji może być bardzo wiele. Postanowiłem zebrać wszystkie najpopularniejsze sytuacje, a także pogrupować je w cztery scenariusze. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Spadek pozycji Google

Źródło grafiki: Mondovo, tłumaczenie własne.

Powyższa grafika ilustruje cztery możliwe przypadki spadku pozycji. Każdy z nich generowany jest poprzez wymieszanie stopnia nasilenia dwóch czynników.

Co robić, jeżeli spadają pozycje w Google? – możliwe opcje

Spokój

Sytuacja, w której notujemy bardzo mały spadek pozycji kilku słów kluczowych. Absolutnie nie ma czym się martwić. Wynikiem takiej sytuacji może być np. jakaś drobna zmiana algorytmu na globalną skalę. W zasadzie czynników może być wiele, jednak drobny spadek nie jest powodem do paniki.

Ostrzeżenie

Ostrzeżeniem jest dla nas sytuacja, w której dla wielu słów kluczowych spadają pozycje w Google. O ile wahania dotyczące tylko kilku z nich uważane są za normalne, o tyle przy dużej ilości słów coś zaczyna wymykać się spod kontroli. Trzeba podjąć zdecydowane kroki mające na celu wyjaśnienie przyczyn. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ stąd bardzo łatwo jest przejść do kolejnych, groźniejszych już sytuacji.

Niepokój

Duże spadki kilku słów są już bardzo niepokojące. Również i w tym przypadku powodów może być kilka, jednak mają one zdecydowanie większy wpływ na ranking. Niewesoło.

Katastrofa

Wszystko leci na łeb na szyję. Wiele słów traci swoją pozycję, być może strony w ogóle nie widać nawet w wynikach wyszukiwania. Z pewnością miało miejsce istotne wydarzenie, które po odnotowaniu przez Google doprowadziło do załamania pozycji. Brzmi to jak faktyczna katastrofa, jednak być może da się jeszcze uratować sytuację.

Przejdźmy więc do analizy każdej z wymienionych sytuacji. Jeżeli spadają pozycje w Google, to z pewnością da się przyczyny takiego faktu zidentyfikować.

Kilka słów, mały spadek – spokój

a) Pierwsze, co przychodzi do głowy w takiej sytuacji, to aktualizacja algorytmu Google. Gigant z Mountain View bezustannie dopracowuje swój algorytm wyliczający ranking stron internetowych. Czasem można spotkać się z określeniem Google dance, które oznacza niewielkie wahania pozycji danej frazy w krótkim okresie. Ogółem w takim przypadku nie ma czym się przejmować. Twoja strona internetowa powinna za jakiś czas (kilka godzin, kilka dni) wrócić na swoje miejsce.

Aktualizacje algorytmu Google w 2014 roku

W 2014 roku Google zaserwowało nam 15 aktualizacji swojego algorytmu. Źródło: Moz.

b) Może też zdarzyć się sytuacja, w której na daną frazę zyskujesz nowego konkurenta. Jeżeli tylko nieznacznie spadają pozycje w Google (np. dwie strony zamieniają się miejscami), to warto jest przeanalizować zmiany, które konkurencja wprowadziła na swojej stronie. Nowe linki przychodzące, zmiana struktury strony internetowej, nowa treść – istnieje wiele tropów. Spróbuj posłużyć się Internet Archive, być może tam uda Ci się odnaleźć przyczyny zmian.

Wiele słów, mały spadek – ostrzeżenie

a) Ponownie przyczyną takiego stanu rzeczy może być konkurencja. Jednak w tym wypadku rywalizacja może po prostu dotyczyć większej ilości słów kluczowych.

b) Być może Twój serwis utracił kilka wartościowych linków w ostatnim czasie. Przeanalizuj ten fakt koniecznie, bo może to właśnie w nim tkwi przyczyna zmian.

c) Jeżeli na wiele fraz spadają pozycje w Google, to przyczyną może być również zmiana struktury serwisu. Jeżeli w ostatnim czasie Twoja strona internetowa została zmodernizowana, to odpowiedzialne za spadki mogą być na przykład:

Wpływ prędkości strony

Im dłużej trzeba czekać na załadowanie się serwisu, tym bardziej rosną negatywne skutki. Źródło: Search Engine Land.

d) Jednym z kompleksowych rozwiązań może być przeprowadzenie audytu SEO strony internetowej, który wykaże nieprawidłowości oraz zaleci zastosowanie skutecznych zmian.

Kilka słów, duży spadek – niepokój

a) Jeżeli znacząco spadają pozycje w Google, to nie zwiastuje to niczego dobrego. Jednym z pierwszych powodów takiego stanu rzeczy może być utrata bardzo dobrych jakościowo linków przychodzących. To z kolei może przekładać się na zmniejszoną ocenę ogólnej jakości strony.

b) Zdecydowanie gorszą sytuacją może być istotna aktualizacja algorytmu Google. Jeżeli po tej aktualizacji nastąpiło spore przetasowanie wśród np. pierwszej dziesiątki wyników na daną frazę, to coś jest na rzeczy. Od tego momentu Google być może zaczęło faworyzować treść innego typu – bardziej specyficzną, informacyjną, angażującą lub po prostu świeżą. Jeżeli tak się stało, to koniecznie musisz przemyśleć rodzaj i układ treści na swojej stronie internetowej. Być może konieczna będzie diametralna zmiana koncepcji.

c) A może jest coś nie tak z samą budową serwisu? Jeżeli występuje dużo niedziałających linków lub zaistniał tzw. duplicate content, to należy to niezwłocznie naprawić.

Wiele słów, duży spadek – katastrofa

a) Słowo „katastrofa” nie jest tu wstawione na wyrost. Duże spadki pozycji na równie dużą ilość słów kluczowych zawsze zwiastują bardzo poważny błąd lub serię błędów. Jeżeli tak się dzieje, to po pierwsze sprawdź Search Console. Może Twoja strona internetowa otrzymała karę od Google za naruszanie zasad? Jest to jeden z głównych powodów, w wyniku których mocno spadają pozycje w Google.

b) Jeżeli w swoim serwisie korzystasz z Google Analytics, to koniecznie sprawdź statystyki strony internetowej. Duży spadek ruchu może przyczyniać się do słabszej pozycji serwisu. Znacznie mniejsze zainteresowanie może być sygnałem dla Google, poprzez który obniża on ocenę Twojej strony internetowej.

c) Wpisz w wyszukiwarkę Google polecenie site:adres_twojej_strony.pl, aby otrzymać wynik tego typu:

Podstrony serwisu internetowego

Prześledź wszystkie podstrony. Może właśnie tutaj odnajdziesz przyczyny spadku pozycji.

d) Bardzo newralgicznym punktem każdej strony internetowej są tagi meta, adresy kanoniczne oraz plik robots.txt. Koniecznie sprawdź te tropy i módl się, aby to w nich leżała przyczyna spadków. 🙂 Dlaczego? Ponieważ, choć bardzo ważne, to jednak często są to aspekty ignorowane. Może to właśnie tam wkradł się błąd (zły adres kanoniczny, blokowanie URLi w robots, niewłaściwe tagi meta), a poprawka wymagać będzie zaledwie kilku kliknięć.

e) Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz. Przytrafia się on wtedy, gdy swoją strategię budowania linków opierasz o nie do końca etyczne metody. Jeśli pozycja serwisu zbudowana była na katalogach, prywatnych blogach czy sztucznie wykreowanej sieci linków, to po odkryciu takich technik przez Google mogła nastąpić dewaluacja tych źródeł. W większości takich przypadków drastycznie spadają pozycje w Google.

Podsumowanie

Jakąkolwiek negatywną zmianę pozycji zawsze można wpasować w jeden z czterech wymienionych przypadków. Jeżeli Twoja strona internetowa znajduje się w którejkolwiek z tych sytuacji, da się coś z tym zrobić. Zawsze. Różnica polega jedynie na ilości oraz czasochłonności metod, które należy wdrożyć w celu wyjścia z dołka.

Jeżeli boisz się samodzielnie przeprowadzać zmiany, zgłoś się do nas. Pomożemy.

Źródła informacji: Mondovo, MobileTry.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!