Co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej? – podstawy

Co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej?

Powszechnie wiadomo, że aby odnieść sukces w sieci, to każda firma potrzebuje strony internetowej. Jednakże początki dla wielu są czasami bardzo ciężkie, ponieważ brakuje im podstawowej wiedzy na temat stron www. Wobec tego, co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej?

Oczywiście prostym wyjściem jest zatrudnienie pracownika, który będzie odpowiedzialny za całą część techniczną firmowej witryny, ale nie każdy może sobie na to pozwolić ze względu na koszty.

I nie mówię tutaj nawet o tym, że to zatrudniony pracownik ma dla Ciebie tę stronę wykonać. On miałby nią wyłącznie zarządzać.

Jeżeli zaczynasz swój biznes i myślisz już o stronie internetowej, to zanim zlecisz jej wykonanie zewnętrznej firmie, musisz wiedzieć kilka istotnych rzeczy.

Taka wiedza pomoże Ci zaoszczędzić swój czas, jak i czas dewelopera, co przełoży się na mniejszy finalny koszt projektu. Co więcej, deweloper będzie z Tobą zupełnie inaczej rozmawiał, niż z klientem, który nie zna się totalnie na niczym.

Co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej?

Oto 5 podstawowych informacji.

1. Domena oraz hosting – pułapki.

O ile nie ma problemu z wybraniem odpowiedniej nazwy domeny, o tyle wybranie miejsca, w którym ją zarejestrujesz oraz hostingu, gdzie będzie „leżeć” strona www, jest już zdecydowanie trudniejsze.

Dlaczego?

Prosty przykład. Na samym początku wybierasz nazwę domeny, a Twój wzrok przykuwa wspaniała oferta „domena za złotówkę” lub „domena na pierwszy rok gratis”. Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą, więc liczysz każdy grosz.

Kupujesz taką domenę np. z końcówką „.pl”, ale czeka tutaj na Ciebie pułapka.

Jaka?

Za chwilę wszystko się wyjaśni.

Po kupieniu domeny przychodzi czas na decyzję dotyczącą hostingu. Znowu otrzymujesz na pierwszych stronach oferty hostingów, które kosztują około 70 – 100 zł za rok. Tutaj czeka na Ciebie kolejna pułapka.

Jaka?

W 99% przypadków domena, która kosztowała złotówkę lub była po prostu gratis, w następnym roku (zazwyczaj wykupuje się prawo do domeny na rok, zwłaszcza w przypadku gdy kosztuje mało lub wcale) będzie kosztować więcej niż 100 zł.

Jeżeli zapłaci się za domenę w serwisach, gdzie domeny „.pl” kosztują w okolicach 30 – 40 zł, to w następnych latach będą kosztować równie mało i nie będziesz naciągany na kolejne koszty.

W przypadku hostingów nie jest to regułą, ale wiele firm robi dokładnie to samo, co z domenami – zaniża cenę pierwszego roku, żeby z dużą nawiązką policzyć sobie za kolejne okresy.

Oczywiście istnieje możliwość zmiany hostingu oraz cesji domeny, ale czasami te czynności są tak utrudnione, że zazwyczaj właściciele dają sobie z tym spokój i płacą irracjonalne kwoty za następne lata, ponieważ nie można użyć innego przymiotnika w przypadku, gdy hosting kosztuje w pierwszym roku 100 zł, a w następny 500 zł przy tych samych parametrach.

Tutaj dochodzimy do kolejnych problemów i pułapek z tanim hostingiem. W 90% tani hosting to niestety hosting współdzielony.

Co to znaczy?

To samo, co współdzielone mieszkanie. Jeżeli jeden z lokatorów nie gra fair, to opinia na temat mieszkańców jest taka sama pomimo tego, że Ty nic nie zrobiłeś.

Do czego zmierzam?

Hostingi współdzielone są tanią alternatywą, która świetnie spisuje się w przypadku blogów, stron hobbystycznych itp.

Strona internetowa, która promuje Twoją firmę, powinna mieć swoje miejsce i własny adres IP, który w przypadku hostingów współdzielonych jest również rozdysponowany na wszystkich „lokatorów”.

Na końcu tego punktu chcę jeszcze wspomnieć o certyfikacie SSL. Ich rodzajów jest mnóstwo – tak samo, jak cen.

Jeżeli nie jesteś właścicielem wielkiego sklepu internetowego lub korporacji, to nie potrzebujesz najdroższych. Wystarczy nawet darmowy Let’s Encrypt, który niejednokrotnie ma lepsze wyniki testów niż płatne.

2. System do zarządzania treścią, czyli CMS.

Po rejestracji domeny i wybraniu hostingu, co – jak sądzę – zrobiłeś samodzielnie, ponieważ warto być pełnoprawnym właścicielem zwłaszcza domeny (jeżeli zrobi to za Ciebie deweloper, to właścicielem będzie deweloper; w świetle prawa może robić z taką domeną i hostingiem niemal wszystko, co mu się żywnie podoba), przychodzi czas na wybranie systemu do zarządzania treści.

Krótko – system do zarządzenia treścią będzie narzędziem do aktualizacji Twojej strony internetowej, czyli zmiany tekstu, zdjęć, pewnych ustawień itd.

W większości zostanie Ci zaproponowany najpopularniejszy CMS, czyli WordPress. Czasami jednak firmy oferują niszowe CMS lub własne rozwiązania. O ile własne rozwiązania mają swoje wady i zalety, o tyle niszowych raczej zalecamy unikać.

Dlaczego WordPress będzie dobrym rozwiązaniem?

Jest to najpopularniejszy CMS na świecie. Ma niezliczoną liczbę wtyczek oraz dodatków, które rozbudowują jego funkcjonalność.

Jego popularność to również jego wada, ponieważ wtyczkę do WordPressa może stworzyć każdy, ale nie każdy zna się na odpowiednim jej zabezpieczeniu. Co oczywiście powoduje powstawanie dziur, przez które można zainfekować taką stronę internetową.

Jeżeli firma, z którą prowadzisz rozmowy na temat strony internetowej, oferuje Ci własne rozwiązanie, czyli swój własny CMS, to w większości przypadków nie musisz martwić się o zabezpieczenia.

Wadą takiego rozwiązania są oczywiście ograniczone możliwości w dalszym rozwoju strony oraz koszt ich wykonania.

3. Podstawowy zarys wyglądu oraz funkcji.

Co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej? Oczywiście trzeba mieć ogólny zarys oraz opis niestandardowych funkcji.

Nie możesz po prostu napisać do firmy, która tworzy strony: „dzień dobry, ile kosztuje strona internetowa?”. Nie idziesz przecież do salonu samochodowego i nie pytasz: „dzień dobry, ile kosztuje samochód?”.

Musisz mieć jakiś plan oraz opis jej funkcji.

Im więcej informacji przekażesz zawczasu deweloperowi, tym lepiej wyceni oraz oszacuje złożoność i czas potrzebny na stworzenie Twojej wymarzonej strony internetowej. Takiej, która będzie spełniała wszystkie Twoje potrzeby, a zakładam, że masz jakieś sprecyzowane wymogi.

4. Google Analytics.

Jeżeli myślisz poważnie o swojej stronie internetowej, to musisz wiedzieć, kto ją odwiedza i w jakiej liczbie.

Google Analytics to potężne narzędzie do analizy danych z Twojej strony internetowej.

Jego działanie opisałem już wcześniej we wpisie o podstawach Google Analytics, do którego teraz serdecznie Cię zapraszam.

Wskazówka! Jeżeli zdecydujesz się na system do zarządzenia treścią WordPress, to poproś dewelopera, żeby zaimplementował kod Google Analytics w kodzie strony internetowej, ponieważ używanie zewnętrznych wtyczek może skończyć się zapchaniem bazy danych, do której będą zapisywanie wszystkie statystyki odwiedzin Twojej strony www.

5. Zdjęcia na Twojej stronie internetowej.

Tutaj będzie krótko.

W 90% przypadków witryny internetowe ładują się bardzo długo, ponieważ ktoś dodał do nich ogromne zdjęcia, które często ważą po kilka do nawet kilkunastu MB.

Jeżeli chcesz korzystać z własnych zdjęć lub dużych zdjęć z internetu, to warto najpierw je zoptymalizować, czyli odpowiednio pomniejszyć przydatnym narzędziem o nazwie TinyPNG.

O problemie ze zdjęciami na stronie internetowej poinformuje Cię narzędzie Google PageSpeed Insights.

Jeżeli nie masz własnych zdjęć, to będziesz musiał posiłkować się tymi z internetu.

W jaki sposób je znaleźć?

Oto 22 strony z darmowymi zdjęciami.

Wobec tego, co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej?

Przedstawiłem tylko 5 informacji, o których należy wiedzieć, jeżeli decydujesz się na stronę internetową, a jest ich niestety znacznie więcej.

Dlatego serdecznie zapraszam Cię do naszych innych wpisów na temat stron, żeby poznać ich inne aspekty.

Jeżeli masz już jakieś doświadczenie, to co poradziłbyś początkującym, jeżeli spytaliby Cię, co trzeba wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Daria

    Bardzo ciekawy artykuł, jesli ktoś próbuje sam stworzyć stronę internetową a ma pojęcie o tym to myślę że sobie poradzi doskonale.

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.