Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

Aktualnie internet oferuje tyle możliwości, że niedługo wizja osoby, która załatwia wszystkie sprawy przez internet, nie wychodząc z domu, wcale nie zabrzmi mało prawdopodobnie. Internet oraz wszelkie e-usługi wchodzą do naszego życia z ogromnym impetem.

Nie inaczej jest w branży e-commerce, gdzie coraz więcej firm planuje rozszerzyć działalność w wirtualnym świecie. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego, aby wystartować z odpowiednią wiedzą.

Oczywiście kluczową rolą w obraniu strategii jest przede wszystkim budżet. Średnie lub duże firmy mogą pozwolić sobie na sztab ludzi, gdzie każda z ekip będzie mogła doradzić w innej dziedzinie. Spójrzmy więc, co warte jest uwagi w bardziej przyziemnych warunkach.

Co warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

1. Wybór platformy.

Chyba najbardziej istotny element w całej strategii planowania założenia sklepu. Wybór platformy zawiązuje właściciela niewątpliwie na dłuży okres, a „skakanie” po różnych wariantach wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.

W zasadzie można obrać trzy kluczowe sposoby:

 • Pierwszy: wybór gotowej platformy w postaci abonamentu.
 • Drugi: wybór darmowego oprogramowania open source.
 • Trzeci: indywidualny projekt i tworzenie oprogramowania od zera na dedykowanym rozwiązaniu.

Pierwszy sposób wydaje się najkorzystniejszy cenowo, ponieważ płatność jest rozłożona miesięcznie. Warto jednak podkreślić, że patrząc na koszty pod kątem kilkunastu miesięcy do przodu, cena będzie podobna lub z biegiem czasu droższa niż np. drugiej metody. Z pewnością jest to dobra metoda na start, aby sprawdzić pomysł na sprzedaż. Ponadto mamy tutaj różne limity, w zależności od wybranej oferty. Szerzej na ten temat można przeczytać w pokrewnym wpisie na temat darmowych stron internetowych.

Drugi sposób to wybór darmowej platformy np. PrestaShop, Magento czy WooCommerce wraz z gotowym motywem graficznym (choć można również stworzyć własny). Plusem jest przede wszystkim popularność oraz bardzo szeroki wybór motywów graficznych i wtyczek, czyli dodatków rozszerzających funkcje sklepu. Jest to przede wszystkim alternatywa dla opcji trzeciej. Optymalne cenowo rozwiązanie.

Trzeci sposób polega na powierzeniu wszystkiego firmie, która zajmie się kreacją sklepu pod indywidualne wymagania. Najdroższa metoda, która uwiązuje klienta przy firmie, ponieważ w przypadku chęci rozszerzenia w przyszłości danych funkcji, trzeba zwracać się właśnie do nich, aby dodali ów dodatek.

2. Obranie strategii marketingowej.

Co warto dalej wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego, to sprawy związane z marketingiem. Sklep sam z siebie nie zacznie generować przychodów. Muszą przede wszystkim dowiedzieć się o nim użytkownicy. Strategia na zasadzie „jakoś to będzie” może okazać się zgubna w skutkach. Należy skupić się na danym kanale marketingowym i starać się docierać do odbiorców.

Prowadzone działania należy kierować zarówno na zewnątrz, jak i w obrębie własnego sklepu. Możliwości jest co najmniej kilka, np. AdWords, reklama w mediach społecznościowych czy prowadzenie newslettera. Warto również zaznajomić się z różnymi sposobami promocji w sklepie, poznać rodzaje obniżek, które zachęcą do sprzedaży lub dowiedzieć się, jak wypromować nowy produkt.

3. Wygląd strony.

Przed założeniem sklepu dobrze jest również zrobić małe rozeznanie wśród konkurencji pod kątem wyglądu sklepu, który ma kolosalne znaczenie w sprzedaży. Ładne, estetyczne sklepy są przyjemniej odbierane i nie odstraszają odbiorców, co ma odzwierciedlenie w sprzedaży.

Fakt, wygląd sklepu należy powierzyć specjalistom od tworzenia stron, lecz jakiś punkt zaczepienia warto mimo wszystko mieć. Obecnie kładziony jest duży nacisk na atrakcyjną prostotę, która nie przytłacza odbiorców, pozwala zachować świeży wygląd oraz skupić odbiorcę wokół danych elementów. Jest to więc kompletnie odmienne podejście, aniżeli kilka lat temu, gdzie wszędzie było poutykanych mnóstwo różnych elementów jednocześnie.

4. Zdefiniowanie grupy docelowej.

Również to, do kogo oferowany jest produkt, ma znaczenie. Inaczej wygląda kreacja chociażby haseł reklamowych dla młodych osób, a inaczej już dla tych dojrzałych. Podobnie jest z podziałem na płeć. Kobiety reagują na inne bodźce niż mężczyźni. Trzeba o tym również zawczasu pomyśleć i zapamiętać przede wszystkim takie stwierdzenie, że nigdy nie sprzedaje się produktów dla wszystkich. Produkt ma swojego odbiorcę i powinno się określić grupę docelową.

5. Odpowiednia prezencja produktu.

W stacjonarnym sklepie można podjeść, ocenić produkt wizualnie, dotknąć go, być może powąchać, jeśli jest to produkt z odpowiedniej branży. Mamy więc kilka dodatkowych bodźców oceny jakości produktu.

W internecie jesteśmy pod tym kątem ograniczeni, a odbiorcy również trzeba sprzedać produkt, czyli odpowiednio zaprezentować.

Nacisk należy postawić w tym wypadku na opis produktu, który poza suchymi informacjami technicznymi (rozmiar, kolor itd.) powinien przede wszystkim być stworzony pod użytkownika. Zawrzeć w nim należy korzyści, obietnice czy funkcje produktu. Pokazać, dlaczego warto go nabyć, jak jego użytkowanie wpłynie na jakość życia odbiorcy oraz co po prostu zyska.

Drugi element to oczywiście obraz produktu w sklepie. Wysoka jakość, duża ilość, pokazane detale oraz użycie produktu. To główne cechy dobrego zdjęcia nakłaniającego do sprzedaży. Oczywiście film video również doda dużo pozytywnej wartości do przekazu.

6. Kwestie techniczne.

Techniczne sprawy być może są tą nudniejszą częścią zgłębiania wiedzy przed założeniem sklepu internetowego. Jednak w gruncie rzeczy wystarczy poznać tylko kilka podstawowych zwrotów, aby choć w minimalnym stopniu bardziej twardo stąpać po ziemi.

Usługi abonamentowe, płatne zazwyczaj w skali jednego roku:

 • Domena, czyli nazwa strony widoczna na pasku adresu w przeglądarce.
 • Serwer / hosting, który niezbędny jest do trzymania plików tworzących serwis online. Taki dysk twardy, jak w komputerze.
 • Certyfikat SSL, czyli ustanowienie ze stroną bezpiecznego połączenia, które szyfruje przesyłane dane, np. te podawane w procesie zamówienia.

Kwestie dotyczące samej strony:

 • Prędkość wczytywania strony, która powinna być możliwie jak najszybsza. Przeprowadzić należy jej optymalizację, aby wszystkie składowe serwisu były dopracowane pod tym kątem.
 • RWD (responsywność), czyli dostosowanie układu strony pod urządzenia mobilne. Konieczności stosowania tego zabiegu nie trzeba tłumaczyć, wystarczy podkreślić, że liczba użytkowników przeglądających strony mobilnie oscyluje zazwyczaj w granicy około 30% – 50%.

7. Rozważenie przedsprzedaży.

To, co dodatkowo warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego, to możliwość reklamy i promocji jeszcze przed oficjalnym opublikowaniem sklepu. Już na etapie jego powstawania można pozyskiwać klientów, aby tuż na starcie zapewnić sobie pierwsze sprzedaże.

W tym celu można np. reklamować platformę w serwisach społecznościowych, a na samej zaś stronie utworzyć „zaślepkę” informującą o dacie końca prac. Co ważne, dobrze jest w tym miejscu utworzyć formularz zapisu do newslettera, aby już zacząć budowę bazy e-maili. Wtedy wystarczy hurtowo powiadomić subskrybentów poprzez e-mail o wystartowaniu sklepu i czekać na pierwsze efekty.

8. Kwestie pozycjonowania.

Przed założeniem sklepu internetowego dobrze wiedzieć o konieczności pozycjonowania platformy. Już na etapie budowy sklepu można wdrażać kluczowe elementy pozycjonujące, bez których skuteczność działań może być ograniczona.

Z kolei po uruchomieniu sklepu należy jak najszybciej rozpocząć właściwe pozycjonowanie. Jest to nieuniknione, ponieważ to właśnie wyszukiwarka Google powinna dostarczać jak najwięcej wejść użytkowników. Płatne metody mogą być tylko skuteczne (np. AdWords), jeśli przesyłane będą środki na reklamę. Brak środków oznacza brak ruchu. Zataczamy więc błędne koło. Pozycjonowanie daje zdecydowanie trwalsze efekty, choć oczywiście wypracowane pozycje również mogą spadać. Jest to jednak kwestia za bardzo odbiegająca od głównego wątku.

9. Wiele sposobów płatności.

Sklep ponadto dobrze jest wyposażyć w bramkę płatności, która w szybki oraz bezpieczny sposób zapewni transfer środków pomiędzy klientem a sklepem. W tej kwestii wystarczy przejrzeć kilka popularnych rozwiązań na rynku, zaznajomić się z prowizjami oraz dokonać wyboru.

10. Oferowane różnych funkcji.

Kolejne rzeczy, które warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego, to sprawy związane z jego funkcjonalnością. Sklep powinien przede wszystkim oferować możliwość sprzedaży. Jest jednak wiele różnych dodatków, które mogą pomóc prowadzić sklep.

Niewątpliwie wartościowym modułem są wszelkie dodatki obsługujące kody rabatowe. Są one niejednokrotnie wykorzystywane w sklepach i służą jako swego rodzaju wabik, zachęcający do sprzedaży. Warto również pokusić się o moduł newslettera, który – jak wiadomo – pomaga budować bazę adresów e-mailowych, które następnie wykorzystuje się do kontaktu z użytkownikami. Kolejne dodatki to chociażby wszelka integracja (faktury, inne serwisy), zaawansowane filtrowanie produktów, śledzenie porzuceń koszyka, czat na stronie itd.

Przemyślenie dodatkowych funkcji z pewnością zaowocuje lepszym startem sklepu online.

11. Kwestie formalne oraz informacyjne.

Kolejnymi istotnymi elementami, które warto wiedzieć, to sprawy związane z zamieszczaniem informacji. Strona powinna zawierać niezbędne informacje, aby chociażby użytkownicy nie nabrali podejrzeń co do legalności. Zadbaj więc o takie dane jak:

 • regulamin
 • polityka prywatności
 • polityka zwrotów towaru
 • przejrzysta informacja o kosztach i sposobach wysyłki towaru
 • pełne dane firmy
 • wyraźne informacje o możliwości nawiązania kontaktu

Mając takie dane, informujemy przede wszystkim użytkownika o rzeczach, które potencjalnie mogą go interesować. O ile regulamin z pewnością mało kto czyta, tak już koszty wysyłki czy ewentualna informacja o zwrocie są często pożądanym elementem skutecznego sklepu.

Podsumowanie tego, co warto wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego

Powyższe punkty to niezbędne minimum na początkowej (i zawiłej) drodze w branży e-commerce.

Dobrze jest choć w minimalnym stopniu posiąść wiedzę, aby lepiej wystartować oraz być świadomym większej ilości kwestii.

Z kolei po samym starcie sklepu dużo zależy głównie od działań marketingowych oraz skuteczności docierania do nowych odbiorców. Bez takich działań można czekać w nieskończoność na nowe zamówienia. Po więcej porad z branży e-commerce zapraszam do pozostałych naszych wpisów z tej dziedziny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.