Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Co warto zamieścić w newsletterze?

Wiele sklepów internetowych prowadzi newsletter. Nic w tym dziwnego, bowiem mailowy sposób docierania do klientów mimo upływu lat nadal ma się całkiem dobrze.

Osoby, które są wiernymi fanami danej marki, sprawdzają wiadomości jej dotyczące. Ciekawe maile mogą w niektórych sytuacjach poniekąd namówić dotychczasowych klientów na kolejne zakupy.

Pojawia się jednak pytanie – co warto zamieścić w newsletterze, aby miało to sens? Do wysłania wiadomości jednak trzeba się dość solidnie przyłożyć, zatem lepiej jest nie marnować czasu na kiepskie maile, a wysłać możliwie najlepszą „petardę”.

Poniżej znajdziesz aż 11 pomysłów na to, co taka wiadomość może zawierać. Jeżeli brakuje Ci inspiracji, być może znajdziesz ją na tej liście.

Jakie tematy warto zamieścić w newsletterze? – 11 podpowiedzi

1. Konkurs.

Stare? Oklepane?

Nic bardziej mylnego.

Konkursy i wszelkie rozdania zawsze przyciągały, przyciągają i będą przyciągać ruch.

Jeżeli np. prowadzisz sklep internetowy, to zorganizowanie konkursu jest jednym z lepszych sposobów na to, aby zwiększyć popularność strony i zyskać nowe zamówienia.

Spróbuj zatem dać potencjalnym uczestnikom coś, co faktycznie będzie im bardzo przydatne. Nie zapomnij tylko o opracowaniu takiego regulaminu i zasad, aby cała taka akcja również Tobie się opłaciła.

2. Najczęściej zadawane pytania.

Dział z najczęściej zadawanymi pytaniami w momencie, gdy tych powtarzających się pada faktycznie dużo, najlepiej jest mieć po prostu na stronie internetowej.

Aczkolwiek nie jest również złym pomysłem wysłanie takich informacji w formie newslettera.

Istnieje spora szansa na to, że zaoszczędzisz nieco czasu zarówno sobie, jak i subskrybentom. Co więcej, przypomnisz także użytkownikom o tym, że istniejesz i na pewno zyskasz dodatkowy ruch na stronie.

3. Zapowiedź nowego wydarzenia, produktu.

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, to mam dla Ciebie kolejną propozycję.

W zasadzie każda strona internetowa mniej lub bardziej „żyje”. Popularne sklepy internetowe są niezwykle aktywne, gdyż wysoka aktywność po prostu przyciąga. Zmieniane są ceny, kolekcje, dochodzą lub odchodzą konkretne modele produktów.

Jeżeli na Twojej stronie internetowej raz na jakiś czas ma miejsce właśnie taka sytuacja, to newsletter będzie idealną wręcz okazją na wysłanie użytkownikom maila na ten temat.

4. Ankieta.

W jaki sposób można poznać zdanie użytkowników w jakiejś istotnej kwestii?

Ankieta jest jedną z lepszych metod, by to osiągnąć.

Raz na jakiś czas taką akcję przeprowadza jedna z najbardziej znanych na świecie marek chipsów. Głosy użytkowników decydują o tym, jaki smak zostanie wprowadzony na rynek.

Oczywiście jest to przykład z górnej półki, lecz zmierzam do tego, aby zaprezentować Ci mechanikę. Jeśli nie wiesz, jaką decyzję podjąć lub też nie wiesz, co najbardziej spodobałoby się użytkownikom, po prostu się ich o to zapytaj.

5. Informacja o nowym, obszernym artykule.

Bartłomiej Kiljan w swoim tekście o budowaniu marki osobistej wspomniał, że czasem dobrze jest dać coś innym za darmo.

A raczej „za darmo”.

Chodzi o to, że niezwykle obszerne, wyczerpujące dany temat materiały są udostępniane w sieci z bardzo dużą częstotliwością. Zyskują ogromne zasięgi i zainteresowanie.

Jeśli jesteś w stanie stworzyć taki materiał (artykuł na blogu lub nawet e-book), to wykorzystaj to! Teoretycznie włożysz w to najpewniej jedynie swój cenny czas, nie pobierzesz za to żadnej realnej opłaty, lecz tak naprawdę zyskasz pokaźny ruch, który jak najbardziej może zwrócić Twój czas pod postacią zysków.

W dodatku z nawiązką.

6. Podgląd tego, co dzieje się „za kulisami”.

Kolejny pomysł w kontekście tego, co warto zamieścić w newsletterze, dotyczy naszej natury.

Nie da się jej oszukać – jesteśmy i będziemy ciekawscy. Wiele rzeczy nas interesuje. Lubimy podglądać, sprawdzać.

Dlatego też żywo interesują nas różne materiały „zza kulis”. Czasem proces produkcji jakiegoś przedmiotu lub coś, do czego nie wszyscy mają dostęp, może okazać się niezwykle ciekawym materiałem.

Jeśli w Twojej branży da radę znaleźć taki temat, spróbuj wcielić go w życie i uchylić subskrybentom rąbka tajemnicy.

7. Informacja o nadchodzącym wydarzeniu.

Niektóre przedsiębiorstwa biorą udział w różnych targach, wysyłają pracowników na konferencje itp.

Z kolei wiele sklepów internetowych co pewien sezon zmienia swój asortyment lub też wprowadza nowości z uwagi na jakieś zbliżające się święto.

Jeśli dotyczy to Twojego biznesu, to newsletter jest jednym z pierwszych miejsc, w których powinieneś poinformować o tym swoich odbiorców.

Pokaż im, że na Twojej stronie dzieje się coś nowego. Zachęć do jej odwiedzenia i być może nawet do skorzystania z preorderu.

8. Opinie klientów.

Elementy tzw. social proof to jak najbardziej coś, co warto zamieścić w newsletterze.

Wszystko dlatego, że szanujemy rzetelne, prawdziwe opinie innych ludzi. Podczas zakupów sprawdzamy recenzje, testy i wrażenia z korzystania z danego urządzenia.

Być może byłbyś w stanie pozyskać nieco takich opinii od swoich dotychczasowych klientów. Jeżeli będziesz miał taką szansę, umieść je w newsletterze.

Pokażesz tym sposobem innym, że istnieją na świecie osoby, które Ci zaufały i mogą pod swoją opinią podpisać się imieniem, nazwiskiem, a także być może nawet zdjęciem.

9. Pokazanie tzw. produktów w użyciu.

O co chodzi z produktami w użyciu?

Otóż produkt sam w sobie jest jakiś taki… nieciekawy. Najczęściej sprowadza się do jego fotki na białym tyle i to tyle.

Z kolei każdy produkt zyskuje nowe życie w momencie, gdy z niego korzystamy. Przynosi nam radość, rozwiązuje jakieś problemy.

Mam na myśli to, że istotny jest kontekst. Wiertarka z białym tłem na zdjęciu w sklepie internetowym nadal pozostaje jedynie przedmiotem. Jeśli jednak w newsletterze pojawi się kilka zdjęć ojca, który w niezwykle kolorowej scenerii buduje dla swoich dzieci domek na drzewie, wiertarka staje się czymś więcej.

Oddziałuje wtedy na wyobraźnię oraz podpowiada nam, że i my możemy znaleźć się w tym miejscu.

Spróbuj wykorzystać tego typu chwyt.

10. Informacja o jakimś niezwykle istotnym wydarzeniu w Twojej firmie.

Nie jestem zwolennikiem dodawania działu typu „Aktualności” na stronie internetowej, gdyż – spójrzmy prawdzie w oczy – nikogo nie interesuje życie danej firmy.

Inna sytuacja ma jednak miejsce wtedy, gdy dane przedsiębiorstwo np. obchodzi jakąś okrągłą rocznicę istnienia lub też dzieje się w nim coś naprawdę niezwykle interesującego.

Warto połączyć ten fakt np. z jakimś kuponem rabatowym, zniżką, zaoferowaniem nieco zmodyfikowanego produktu. Wszystko po to, aby powiązać ważne dla firmy wydarzenie z czymś specjalnym, z czego skorzystać mogą potencjalni klienci.

11. Lista najpopularniejszych produktów w danym okresie.

Coś, co niewątpliwie warto zamieścić w newsletterze, to jakieś podsumowanie.

Może być to np. zestawienie najpopularniejszych produktów w sklepie internetowym w 2018 roku.

Równie dobrze możesz poinformować subskrybentów o tym, że dane artykuły cieszyły się największą poczytnością w minionym miesiącu.

Jest to kolejna okazja do przypomnienia się subskrybentom, że po coś w końcu zapisali się do Twojego newslettera.

Co warto zamieścić w newsletterze? – podsumowanie

Mam nadzieję, że lista powyższych porad okaże się dla Ciebie przydatna w kontekście ożywiania Twojego newslettera.

Odwiedź także nasz tag newsletter, pod którym znajdziesz dużo więcej tekstów na ten temat.

Być może również w tych treściach odnajdziesz wartościowe informacje.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.

Bartłomiej Kiljan

6 lat temu

Pomysły na newsletter, czyli o czym pisać? – 6 podpowiedzi

Niejednokrotnie wydaje się, że w obecnych czasach newsletter to strata czasu. Niemniej jednak, jeśli oferuje się ciekawe treści, to wszystko może skutecznie zadziałać. Sprawdź więc pomysły na newsletter i zobacz, o czym pisać subskrybentom. Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.