Content curation – skuteczny sposób na więcej odwiedzin

Content curation - skuteczny sposób na więcej odwiedzin

Zbieranie treści, klasyfikowanie treści, gromadzenie treści – ciężko jest wskazać konkretną polską nazwę dla tego typu strategii. Content curation polega na tworzeniu wpisów zawierających określoną ilość stron, usług lub porad i zamieszczaniu ich w formie zestawienia.

Content curation co to jest

Istnieje wiele znaczeń pojęcia content curation.

Wiele osób może sobie teraz pomyśleć: bez sensu, po co mam robić komuś darmową reklamę? Po części (choć bardzo małej) jest to prawda, ponieważ content curation z reguły wymaga podawania odnośników do innych stron. Jednak Ty zyskujesz o wiele więcej korzyści.

Content curation – korzyści

Content curation – rodzaje treści

1. Opinie ekspertów.

Jeden z moich kolegów przeprowadził mały eksperyment kilka tygodni temu. Wykorzystał do tego artykuł bardzo znanego polskiego specjalisty od content marketingu. Ściągnął go na swój komputer i wkleił treść do pliku tekstowego. Następnie, wśród swoich znajomych, wyselekcjonował dwie grupy po dziesięć osób. Pierwszej z nich przedstawił artykuł w formie oryginalnej – po prostu podrzucił odnośnik do niego. Druga grupa z kolei otrzymała od niego plik .doc, zawierający ten sam artykuł, jednak kolega przypisał autorstwo sobie. Obie grupy zostały poproszone o recenzje.

Część z Was domyśla się już pewnie, jaki był wynik eksperymentu. Grupa pierwsza nie miała większych zastrzeżeń. Wśród dziesięciu osób znalazły się jedynie trzy, którym nie podobało się coś w tekście. Jednak nawet to nie spowodowało wystawienia opinii negatywnej, artykuł oryginalnego autora wszystkim przypadł do gustu. Z kolei wśród osób należących do drugiej grupy tylko jednej artykuł podobał się w pełni. Niemal wszyscy zgłosili po kilka lub nawet kilkanaście kwestii, które wymagały poprawki lub były dyskusyjne. Magia nazwiska zadziałała.

Powyższy przykład bardzo dobitnie pokazuje, że nazwiska przyciągają. Nie ma nic w tym złego, w końcu eksperci zapracowali sobie na dobrą reputację poprzez ciężką pracę i zdobywanie doświadczenia. Właśnie dlatego warto jest gromadzić treść zawierającą wskazówki i porady od wpływowych osób.

Porady SEO specjalistów

Źródło grafiki: affmarketing.pl.

W przypadku przytaczania opinii ekspertów ważne jest trzymanie się jednego tematu. To jest zresztą fundament content curation – bardzo wąski krąg tematyczny.

Warto jest spróbować różnych form kolekcjonowania treści. Można zarówno przytaczać zamieszczone już opinie ekspertów, jak i poprosić ich o krótką wypowiedź na dany temat.

Przykłady wpisów zawierających opinie ekspertów:

2. Infografiki.

Content curation wpływa na popularność infografik, która stale rośnie. Lubimy w końcu dowiadywać się o nowych rzeczach i poznawać fakty. Jeżeli są one nam serwowane w prostej, atrakcyjnej wizualnie formie – jesteśmy tym bardziej chętni na ich przyswajanie.

Kto słucha muzyki w trakcie biegania

Fragment infografiki, źródło: bieganie.pl.

Infografiki są bardzo przyjazne dla odbiorców, ponieważ przedstawiają dane w sposób przystępny. Prosty, kolorowy, czytelny. Mają też o wiele większe szanse na udostępnienie w porównaniu ze zwykłymi, tekstowymi informacjami. Dzięki nim można poszerzyć grono odbiorców i dotrzeć do o wiele większej ilości osób niż wcześniej.

W tym miejscu warto jest wspomnieć o kilku ciekawych usługach. Piktochart, Canva i Easelly – to jedynie część z darmowych narzędzi, których możemy używać do przygotowywania infografik.

Przykłady zestawień infografik:

3. Wskazówki i poradniki.

Zapytania typu „jak zrobić…” są jednymi z najpopularniejszych z tych, które użytkownicy wpisują w okienko wyszukiwania Google. Warto jest więc stosować content curation i tworzyć wpisy zawierające wskazówki i poradniki.

Poradnik pozycjonowania podstawowego

Przykład fragmentu wpisu przedstawiającego poradnik na temat pozycjonowania.

Artykuły gromadzące odpowiedzi na różne pytania są niezwykle popularne. Wszystko za sprawą tego, że odpowiadają na podstawowe potrzeby użytkowników. Ktoś szuka dobrego narzędzia do obróbki filmów? Zbierz je i opublikuj listę tych najlepszych. Ktoś szuka przepisu na sernik? Warto jest więc zrobić zestawienie najciekawszych, aby domorosły kucharz (lub kucharka) mógł eksperymentować z różnymi. Jak widać, opcji jest wiele.

Przykłady wpisów zawierających wskazówki i poradniki:

4. Zbiory stron, usług, narzędzi.

Mamy tak wiele gałęzi usług, że można znaleźć właściwe narzędzie niemal do każdego zadania. Warto jest więc grupować razem te, które służą do wykonania jednej, konkretnej czynności.

Systemy wymiany linków

Fragment artykułu zbiorczego na temat polskich narzędzi SEO, źródło: strona Tomasza Wydry.

Publikowanie zestawów narzędzi służących do wykonania konkretnej czynności ma sens. Dlaczego? Istnieje naprawdę wiele rozwiązań, często przeciętny użytkownik gubi się, gdy musi porównać ze sobą kilka opcji. Warto jest więc gromadzić usługi oraz zamieszczać odpowiednie porównanie. Możemy porównać cenę, czas trwania pakietu czy też ilość dostępnych opcji. Użytkownicy będą wdzięczni za to, że ktoś już wykonał porównanie – wtedy wybór jest łatwiejszy.

Przykłady zestawień zawierających spis wartościowych usług lub narzędzi:

Content curation jako doskonała strategia marketingowa

Jak widać w powyższych przykładach, istnieje wiele możliwości. Zbieranie treści nazywam doskonałą strategią marketingową z tego względu, że jest to świetny sposób na selekcję, a przez to na promocję. Co prawda algorytmy mogą za nas dokonywać grupowania artykułów, jednak to człowiek jest najlepszym sędzią wartości treści. Z kolei media społecznościowe to doskonałe miejsce, w którym możemy się tą treścią dzielić.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Tomasz Adamiec

    Dzięki Michał za zaklinowanie do wpis 🙂

    Odpowiedz
  2. ekonomiczny-wojownik

    chyba systemy wymiany linków nie są dzisiaj dobrym rozwiązaniem, sam nie wiem

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.