Content marketing w małej firmie – lista 8 przydatnych porad

Content marketing w małej firmie

Jeśli szukałeś pomysłów na reklamę w internecie, to z pewnością znasz hasło „content marketing”. Choć jest to bardzo szerokie pojęcie, to można je ubrać w proste słowa, które odnoszą się do tworzenia treści w sieci. Brzmi w sumie dość banalnie. Wystarczy prowadzić regularnego bloga, tworzyć materiały co kilka dni, a efekty w postaci zwiększenia odwiedzin oraz klientów przyjdą same.

Czy aby na pewno?

Owszem, content marketing w małej firmie sprowadza się do tworzenia treści, jednak (jak wszystko) trzeba robić to z głową. W przeciwnym wypadku zmarnujemy czas albo pieniądze (lub jedno i drugie).

Sprawdź zatem kilka wskazówek, które pomogą Ci zająć się marketingiem treści w mniejszej firmie.

Content marketing w małej firmie – na co zwrócić uwagę?

1. Nagłówki jako klucz do odczytania treści.

Zobacz – internet to właściwie taka przestrzeń składająca się z treści. Przeglądając coś w sieci, jesteśmy zmuszeni obcować z treścią – artykuły, poradniki, podcasty, wideo itd. Jest tego przecież ogrom. Na każdym kroku ktoś dodaje nowy materiał, jakieś badanie czy kolejną informację. Dlatego każdy z nas jest bombardowany treścią. Jak więc przebić się przez to wszystko?

Nagłówkiem.

Tuż po obrazie jest to pierwsza rzecz, jaką zobaczymy. Jeśli nagłówek nam się nie spodoba (czyli nie zachęci do kliknięcia), to właściwie tracimy szansę na przeczytanie treści. Nawet jeśli jest to najlepszy materiał w historii.

Dlatego staraj się, aby Twój nagłówek był jednocześnie informujący, atrakcyjny, konkretny oraz aby przedstawiał korzyść. Jest to trudne, ale wystarczy zastanowić się, co Twoi odbiorcy chcą otrzymać. Jeśli ktoś chce schudnąć, to jak myślisz, który nagłówek będzie lepiej klikalny?

Czy wiesz, że jak zrezygnujesz z fast foodów, to zrzucisz zbędne kilogramy?

Przełomowa kuracja – zrzuć nawet 4 kg w 3 tygodnie!

Zwiększ zatem szansę na przeczytanie treści, przykuwając większą uwagę do tytułu. To ma duże znaczenie.

2. Pomyśl nad rodzajem treści.

Content marketing w małej firmie w pierwszej chwili kojarzy się z blogowaniem. Jednak nie trzeba bazować tylko na tym, do wyboru jest cała masa treści.

Można tworzyć infografiki, podcasty, webinary, poradniki, wideo. Jest tego trochę. Warto to rozważyć, ponieważ część z tych rodzajów treści cechuje się kilkoma zaletami, które mają ogromne znaczenie względem odbiorców. Chociażby to, że podcast można słuchać „w tle”.

Tak więc tworząc inną formę treści, z pewnością zyskamy na oryginalności i być może okaże się to świetną alternatywą do tradycyjnego blogowania.

3. Regularność Twoim sprzymierzeńcem.

Właściwie regularność jest potrzebna w każdym aspekcie życia. Czepiając się znowu przykładu diety, można stwierdzić, że co z tego, iż ktoś zmieni dietę na 2 tygodnie, po czym znowu wróci do starych nawyków? Tak więc planując content marketing w małej firmie, miej na uwadze, że nie są to jednorazowe działania, a cykliczne. Po jednym przydałby się kolejny i kolejny.

Spójrz zresztą na nasz blog. Do tej pory opublikowaliśmy tu prawie 700 wpisów. Jest to bardzo duża liczba, która właśnie zbudowana jest poprzez cykliczność – zazwyczaj co 2 dni ukazuje się u nas nowy artykuł.

W celu wydobycia w sobie regularności warto starać się planować materiały. Jeśli zawczasu mamy listę X pomysłów na kolejny materiał, to łatwiej się za to zabrać. Zatem planuj, myśl i działaj, aby lokalna firma rosła w siłę.

4. Różnicuj wpisy.

Content marketing w małej firmie oparty o prowadzenie bloga warto urozmaicać sposobem tworzenia wpisów. Pamiętaj, że każdy rodzaj treści ma inne zadanie. Są tematy, które poruszasz i z pewnością mogą one być w trendzie tylko przez krótką chwilę, np. „SEO w 2019 roku”. Taki materiał będzie mieć grono odbiorców tylko przez pewien okres.

Z kolei temat w stylu „Sprawdzone triki SEO” będzie mieć znacznie dłuższą okazję na odwiedziny. Dobrze jest więc mieć różne wpisy, które mogą generować ruch długofalowo (tzw. evergreen content), jak i krócej.

Istotna jest również długość. Można tworzyć krótkie, jak i bardziej obszerne treści. Zazwyczaj najlepiej trzymać się zasady, aby wyczerpać dany temat. Są tematy, które mogą być stosunkowo krótkie, ale znajdą się również takie, które mogą zawierać wiele punktów. Szczególnie jeśli są to tematy bardziej ogólne. Długość ma znacznie pod kątem robotów indeksujących, ale również dla użytkowników.

5. Nie męcz wzroku odbiorców.

Pamiętaj, że jakakolwiek treść musi również być atrakcyjna wizualnie. Owszem, treść się czyta, więc to ona jest bardzo istotna, lecz jeśli zapomnisz o aspekcie wizualnym, mało kto zechce przeczytać materiał. Najlepiej zakodować sobie w głowie, aby za wszelką cenę unikać długich i jednolitych bloków tekstu. One są nudne i nie są specjalnie poczytne. Uatrakcyjnij więc przekaz, stosując proste zabiegi, takie jak:

  • krótkie zdania, niewielkie bloki tekstu
  • używaj podkreśleń oraz pogrubień
  • dziel treść na działy, stosując nagłówki
  • w miarę możliwości dodawaj treść wizualną (obraz, grafika, ikona, wideo)
  • stosuj listy wypunktowane

Trzymanie się powyższych zasad z pewnością uatrakcyjni w oczach treść, co jest bardzo ważnym czynnikiem.

6. Oddeleguj niektóre prace na zewnątrz.

Content marketing jest tak szeroką dziedziną, że warto rozejrzeć się za różnymi wykonawcami, którzy wesprą działania.

Mogą to być graficy czy copywriterzy, którzy wprowadzą powiew świeżości oraz wykonają część pracy. Tutaj warto rozważyć również opcję wpisów gościnnych, gdzie także można doszukiwać się współpracy z innymi serwisami.

Taka współpraca z pewnością będzie dobrym pomysłem na poszerzenie grona odbiorców treści, czyli po prostu na zwiększenie liczby czytelników.

7. Miej na uwadze wytyczne SEO.

Każda treść to tak naprawdę nowa szansa na pojawienie się w wyszukiwarce na nowe słowa kluczowe. Roboty czytają (indeksują) to, co zawiera strona i na podstawie zawartości serwują daną stronę w wynikach wyszukiwania. Dlatego tworząc content, warto mieć z tyłu głowy porady dotyczące SEO. W ten sposób poniekąd pomagamy robotom indeksującym, a sama treść z kolei jest lepiej zbudowana pod tym kątem.

Napisaliśmy o tym wiele poradników. Sprawdź je na naszym blogu. Tu z kolei masz kilka, które pomogą:

8. Dobierz temat pod potrzeby odbiorców.

Tworząc jakikolwiek materiał weź pod uwagę to, czy będzie on miał wzięcie u odbiorców. Oczywiście ciężko jednoznacznie określić, o czym warto tworzyć treść, lecz są pewne sygnały, które pomogą określić mniej więcej kierunek.

Dobrze jest sprawdzić statystyki w Google Analytics wśród obecnych treści i wysnuć jakiś wniosek na temat tego, które z nich cieszą się najlepszą popularnością. Na takiej podstawie można obrać jakiś trop względem tego, co użytkownicy lubią czytać.

Inny sposób to skorzystanie z Google Trends, które pokazuje popularność danej frazy przez okres np. kilku miesięcy. Świetne rozwiązanie, pokazujące mniej więcej, jak wielu użytkowników może być potencjalnie odbiorcami danego tematu.

Jak zatem prowadzić content marketing w małej firmie? – podsumowanie

Niewątpliwie marketing związany z treścią jest obecnie czymś, co powinna rozważyć każda firma, która chce zwiększyć efektywność oraz widoczność w internecie.

Tym bardziej że jest to bardzo szeroka dziedzina, więc pod słowem „treść” kryje się bardzo wiele zagadnień. Jest zatem w czym wybierać i co testować.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.