
Jakie cechy powinna posiadać merytoryczna część Twojej strony internetowej, aby nakłonić internautę do poświęcenia jej uwagi oraz przeczytania zawartych na niej informacji? Copywriting – przyjrzyjmy się mu.
1. Zalety produktu to Twoja broń.
Pierwszy etap to zarys tego, co chcesz reklamować. Jest to podstawa Twojej kampanii reklamowej. Plusem produktu, jego najważniejszą wręcz cechą, jest oczywiście jego wartość dla klienta. Innymi słowy, musisz zdefiniować, jakie korzyści może przynieść dany produkt klientowi. Musisz umieć wyrazić słowami, dlaczego to właśnie Twój produkt jest najlepszy, ba – lepszy niż produkt konkurencji. Kluczem do sukcesu jest, aby w pełni zrozumieć wszystkie zalety swojego produktu. Tylko wtedy masz pewność, że internauci poznają się na nim i będą chcieli go po prostu wybrać. Copywriting doskonale w tym pomaga.
2. Słabość produktów konkurencji to Twoja kolejna broń.
Aby napisać przekonujące teksty na stronę internetową, istotna jest wiedza na temat tego, co odróżnia Twój produkt od konkurencyjnego – wtedy copywriting jest skuteczny. Jeżeli poznasz słabości produktów konkurencji, Twoim zadaniem jest wyperswadowanie czytelnikowi, że wybierając konkurencyjny produkt, popełnia on ogromny błąd. Zacznij od poznania i zrozumienia tego, co oferują inni. Następnie zestaw ofertę Twoją z konkurencyjną. Wytknij im np. wyższą cenę lub gorszą jakość, ale pamiętaj, żeby zachować realizm i autentyczność! Nikt nie powinien być okłamywanym, etyka to podstawa.
3. Poznaj swoich odwiedzających.
Nie każda osoba na świecie jest w stanie przeczytać Twoją ofertę i skorzystać z niej. Celuj w specyficzne grono odbiorców. To jest Twoje zadanie. Zapewnij sobie taka grupę docelową, która będzie chciała przeczytać Twoją ofertę oraz oczywiście ewentualnie ją wybrać. Na przykład reklama butów na obcasie nie powinna być skierowana do wszystkich, Twoją grupą docelową są wtedy kobiety. Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do opracowania profilu demograficznego swoich potencjalnych klientów i wspierających copywriting. Aby dowiedzieć się więcej o reklamie dla konkretnej grupy docelowej, proponuję Ci przeczytać mój wcześniejszy wpis na temat Facebook Ads i Google AdWords
4. Wybierz bezpośredniość.
Zwracaj się do swoich klientów bezpośrednio! Używaj zaimków typu ty, twój, twoje itp. Ważne jest, aby napisać takie teksty, które będą odpowiednie dla Twojej grupy docelowej, a nie dla Ciebie. Spójrz na ten przykład:
Nasz dział sprzedaży może dostarczyć samochód w ciągu 24 godzin.
Oraz na ten:
Już jutro możesz prowadzić swój nowy samochód!
Podczas gdy pierwszy przykład koncentruje się na biznesie, drugi przykład skupia się na Twoim kliencie i przemawia bezpośrednio do niego. Jest to działanie bardziej bezpośrednie, osobiste i tym samym bardziej efektywne. Na tym polega skuteczny copywriting.
5. Uważaj na zbyt dużą ilość informacji.
Nie ryzykuj utraty odbiorców tylko dlatego, że na Twojej stronie jest zbyt dużo tekstu. Skuteczny copywriting skupia się tylko na najważniejszych sprawach. Informuje odbiorców o tym, co muszą wiedzieć, aby działać. A jak wiesz, odpowiednim działaniem jest zaczerpnięcie wiedzy o Twoich usługach oraz wybranie ich. Pozwól odbiorcom na to, aby mieli możliwość zadzwonienia do Ciebie w razie potrzeby i spytania się o każdy nurtujący szczegół. Wiadomo, że nikt nie lubi kupować kota w worku, ale też nie można zasypywać nikogo szeregiem informacji, z których jedynie część będzie wartościowa dla danej osoby.
6. Copywriting i część prawna.
O ile korporacje mają swoje własne działy prawne zajmujące się stroną prawną reklam i ofert, o tyle mniejsze firmy często nie mają takiego budżetu, by zasięgnąć opinii adwokata dla każdej nowonapisanej oferty czy reklamy. Copywriting mówi jasno – wtedy konieczne jest stosowanie się do panujących zasad etyki oraz zachowanie czystego, zdrowego rozsądku. Nie należy w żaden sposób naginać prawa czy też podejmować ryzykownych działań, które mogłyby przysporzyć więcej szkód, aniżeli korzyści.
7. Błędy ortograficzne i językowe.
Ten punkt wydaje się bardzo oczywisty, jednak nadal wiele firm ma z tym problemy. Każdy napisany tekst powinien być po stokroć sprawdzony pod kątem występowania błędów. Jednym z najszybszych sposobów na utratę wiarygodności to właśnie popełnianie błahych pomyłek. Klienci będą się zastanawiać czy jesteś w stanie właściwie zadbać o dostarczenie odpowiedniego wsparcia dla swojego produktu, jeżeli nie potrafisz nawet napisać bezbłędnej oferty. Profesjonalna firma ma równie profesjonalną reklamę, czyli taką, która jest wolna od błędów językowych.
Copywriting i pisanie wartościowych jakościowo tekstów na strony internetowe to umiejętność, którą jak każdą inną musisz nauczyć się poprzez praktykę. Skorzystaj z wymienionych przeze mnie krótkich wskazówek, aby zacząć w odpowiedni sposób. Najlepsze teksty to nie takie, które wykorzystują zaawansowane techniki perswazji i manipulacji. Absolutnie. Najlepsze teksty to takie, które zapewniają pełną informację o danym produkcie, jego korzyściach i potrafią przekonać potencjalnego klienta do wyboru właśnie Twojej oferty. Jeżeli nie masz czasu na copywriting, zawsze możesz zaufać specjalistom. W ofercie MobileTry zawarte jest również pisanie odpowiednich tekstów na strony www i nie tylko.
Bardzo ciekawie opisane