Czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

Czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

Google Search Console to darmowe narzędzie do monitorowania stanu Twojej strony internetowej. Nie dość, że jest darmowe, to jeszcze poniekąd pokazuje Ci, w jaki sposób możesz zdobyć wyższe pozycje w wyszukiwarce. Ponadto zapewnia wgląd w to, co wymaga Twojej uwagi, abyś mógł w pełni zoptymalizować swoją stronę www. Wobec tego, czego można się dowiedzieć z Google Search Console oraz jak to wykorzystać, żeby ulepszyć swoją witrynę?

Od początku…

Wystarczy, że zalogujesz się swoim dotychczasowym google’owskim kontem w Google Search Console lub założysz po prostu nowe konto.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to przerwij na chwilę czytanie tego wpisu i wykonaj powyższą czynność. Dalsze informacje będą odnosiły się do funkcji, które możesz znaleźć w Google Search Console oraz do tego, w jaki sposób je wykorzystać, żeby zdobyć wyższe pozycje w wyszukiwarce.

Jeżeli posiadasz już konto Google Search Console, ale nie bardzo jesteś jeszcze przekonany do niego, to dowiedz się…

… dlaczego musimy korzystać z Google Search Console?

To narzędzie zostało stworzone, żeby mieć wgląd w stan techniczny stron internetowych. Możesz dzięki niemu uzyskać wiele cennych informacji, które odnoszą się do tej części witryny, która wymaga pracy lub nawet całkowitych zmian.

Zatem czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

Możesz sprawdzić np. stan indeksowania swojej strony internetowej oraz błędy, które jej towarzyszą, a które wymagają koniecznie Twojej interwencji, ponieważ w przeciwnym wypadku możesz stracić swoich przyszłych klientów z wyszukiwarki Google.

Idąc dalej…

Możesz sprawdzić również, na jakie słowa kluczowe Twoja strona najczęściej występuje oraz monitorować ich wzrost, a także spadki.

Kolejnym plusem Google Search Console jest również to, że w miarę szybko zauważa poważne błędy występujące na stronie i powiadamia Cię o tym mailowo. Dzięki temu jesteś w stanie trzymać rękę na pulsie i na bieżąco naprawiać wszystkie błędy.

To tylko kilka zalet tego narzędzia. Resztę informacji odnośnie do tego, czego można się dowiedzieć z Google Search Console, opiszę w następnych podpunktach, ale najpierw pomogę Ci dodać swoją stronę i zacząć korzystać z narzędzia (jeżeli jesteś już użytkownikiem GSC, to zapraszam do kolejnego punktu).

Dodanie strony do Google Search Console

Rozpoczęcie pracy z Google Search Console jest bardzo proste. Wystarczy stworzyć konto i dodać swoją stronę internetową, klikając czerwony przycisk „Dodaj”.

Tworzenie konta Google Search Console

Krok pierwszy, czyli dodanie strony do Google Search Console.

Uwaga! Upewnij się co do dokładnego adresu Twojej strony internetowej, ponieważ powinieneś używać tylko jednej wersji. Wyjaśnię to później.

Jeżeli Twoja strona nie ma certyfikatu SSL:

 • http://domena.pl
 • http://www.domena.pl

Jeżeli Twoja strona ma certyfikat SSL:

 • http://domena.pl
 • http://www.domena.pl
 • https://domena.pl
 • https://www.domena.pl

Zakładam, że sprawdziłeś swoją witrynę. Można ją znaleźć np. pod adresem http://domena.pl i taki adres musisz wpisać w okienko oraz przejść dalej, klikając niebieski przycisk „Dodaj”.

Po dodaniu witryny, Google poprosi Cię o zweryfikowanie tego, czy jesteś jej prawowitym właścicielem. Żeby zweryfikować swoją domenę, narzędzie zapewni Ci kilka prostych opcji. Wybierzmy alternatywną, czyli przesłanie małego pliku HTML na konto FTP, zatem kliknij „Pobierz ten plik…”.

Weryfikowani strony w Google Search Console

Krok drugi, czyli weryfikacja strony w Google Search Console.

Żeby przesłać taki plik na swoje konto FTP, będziesz potrzebował danych dostępowych, które powinieneś otrzymać od swojego hostingu.

Jeżeli nie wiesz, jakiego klienta FTP użyć do wykonania tego zadania, to polecam WinSCP.

Po przesłaniu pobranego pliku HTML zaznaczamy, że nie jesteśmy robotem i klikamy czerwony przycisk „Zweryfikuj”.

Uwaga! Jeżeli korzystasz już z konta Google Analytics i masz je podpięte pod swoją stronę internetową oraz pod zalogowane konto Gmail, możesz wybrać alternatywną metodę i zaznaczyć opcję „Użyj swojego konta Google Analytics”, a w ten sposób narzędzie szybko zweryfikuje, czy jesteś właścicielem witryny. Jest to najłatwiejsza i najszybsza metoda.

Po udanej weryfikacji przeglądarka przeniesie Cię do kokpitu Google Search Console.

Kokpit Google Search Console

Krok trzeci – zapoznaj się z kokpitem.

Zanim zaczniemy cokolwiek tutaj robić i wyjaśniać, muszę niestety Cię zmartwić.

Pamiętasz, jak pisałem na początku o wersjach Twojej strony?

Jeżeli Twoja strona nie ma certyfikatu SSL, musisz dodać jeszcze jedną wersję swojej witryny w taki sam sposób jak poprzednio, ale już bez wysyłania pliku (ponieważ on tam już jest), w tym przypadku będzie to http://www.domena.pl.

Jeżeli Twoja strona ma certyfikat SSL, to musisz dodać 3 kolejne wersje swojej witryny, czyli te, których brakuje wśród wcześniej wymienionych.

Po dodaniu wszystkich wersji przejdź do ich kokpitów.

Pobierz jako Google

Krok czwarty, czyli „Pobierz jako Google”. Tę czynność wykonujemy dla wszystkich wersji.

Kliknij teraz czerwony przycisk „Pobierz” i poczekaj chwilę (zrób to dla wszystkich wersji). Wszystkie wersje oprócz tej, z której korzystasz aktualnie, powinny zwrócić stan „przekierowano”.

Tylko jedna wersja powinna mieć stan „Zakończono”, dla tej wersji kliknij przycisk „Poproś o zaindeksowanie”. Wyskoczy wtedy okienko, w którym zaznaczasz „Indeksuj tylko ten URL”. Potwierdź również, że nie jesteś robotem.

Należy wykonać jeszcze jeden krok.

Dodanie mapy witryny.

Dodanie mapy witryny

Krok piąty, czyli dodanie mapy witryny.

Kliknij teraz czerwony przycisk „Dodaj / testuj mapę witryny”. Wskaż adres URL do swojej mapy i kliknij niebieski przycisk „Prześlij”.

Koniec. W ten sposób poprawnie dodałeś swoją stronę do Google Search Console i poprosiłeś o jej indeksację. Narzędzie potrzebuje teraz nieco czasu na zebranie danych (czasami jest to nawet kilka dni lub tygodni).

Czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

W przypadku, gdy już miałeś stworzone konto w Google Search Console lub zrobiłeś to kilka dni temu, to powinniśmy mieć już jakieś wartościowe dane. Przejdź teraz do jednej z najważniejszych zakładek.

1. Ruch związany z wyszukiwaniem.

Wybierz zakładkę „Analityka wyszukiwania”. Jest ona moją ulubioną, ponieważ przekazuje niesamowicie wartościowe i ważne informacje na temat strony internetowej.

Wobec tego, czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

Zaznacz pierwszą górną zakładkę i operuj dolnymi:

 • Kliknięcia. Jest to liczba kliknięć w dane słowo kluczowe, które przekierowują do Twojej strony internetowej. Te liczby moją Ci powiedzieć coś o wydajności tytułów Twoich podstron oraz ich meta opisów. Jeżeli jakieś słowo kluczowe jest mało klikalne, to najprawdopodobniej nie wyróżnia się tytułem czy meta opisem, może to być również problem z pozycją. Te informacje mogą być również bardzo pomocne w przypadku, gdy chcesz dowiedzieć się, na jakie słowa kluczowe jest widoczna Twoja witryny. Jeżeli są to jakieś zupełnie przypadkowe frazy, to musisz popracować nad optymalizacją swoich treści.
 • Wyświetlenia. Zaznacz teraz tę zakładkę i odznacz poprzednią. Informuje ona o częstotliwości wyświetlania określonej strony w wynikach wyszukiwania. Po kliknięciu słowa kluczowego będziesz mógł sprawdzić, czy na dane frazy występują te strony, które powinny rzeczywiście tam być.
 • CTR, czyli współczynnik klikalności. Informuje on, jaki odsetek osób, które widziały Twoją stronę w wyszukiwarce, faktycznie ją kliknął. Im wyżej Twoja strona internetowa jest w rankingu, tym większa powinna być wartość CTR. Jeżeli tak nie jest, może to być problem z kiepskim tytułem lub nieciekawym meta opisem.
 • Pozycja. Ostatnia na liście zakładka to informacje na temat tego, jakie były średnie pozycje na dane słowo kluczowe w wybranym okresie. Oczywiście te pozycje nie zawsze są wiarygodne. Jednakże ten współczynnik nadal daje Ci rzetelny pogląd na kliknięcia, wyświetlenia i CTR.

2. Indeks Google oraz indeksowanie.

Jest to techniczna część Google Search Console, ale jest bardzo ważna i wartościowa. Ta sekcja pokazuje, ile aktualnie podstron Twojej witryny znajduje się w indeksie Google od ostatniej aktualizacji.

Pokazuje również, ile występuje błędów i ostrzeżeń na Twojej stronie internetowej, które zauważył robot Google, a które trzeba będzie koniecznie naprawiać.

Zalecam regularne sprawdzanie tej zakładki, żeby trzymać rękę na pulsie w razie jakichkolwiek problemów.

Jakie błędy mogą tam występować?

Przykładowo mogą to być:

 • Nowe adresy URL, które dodałeś, a które są zablokowane przez robots.txt lub atrybut noindex.
 • Błędne przekierowania.
 • Błędy 404.

Po usunięciu wszystkich błędów możesz je oznaczyć jako naprawione, żeby Google mogło je ponownie przetestować.

Warto również wspomnieć tutaj jeszcze o „mapach witryny” oraz zakładce „pobierz jako Google”.

Wspominałem już o nich przy dodawaniu strony internetowej do Google Search Console, ale warto jeszcze o nich porozmawiać.

Mapy witryn. Tę zakładkę trzeba monitorować na bieżąco. Google bardzo szybko wyłapuje wszelkie błędy w mapie strony, a te trzeba natychmiast usunąć. Jednakże nie chodzi tutaj jedynie o błędy, a o monitorowanie stron, które się w mapie znajdują.

Jeżeli Twoja witryna zostanie zainfekowana, to z pewnością złośliwy kod wygeneruje nowe podstrony, które będą szkodzić całej domenie. Często takie sytuacje doprowadzają do nałożenia ręcznego filtra przez Google, co skutkuje całkowitym wycięciem strony z indeksu.

Dlatego regularne sprawdzanie stanu mapy strony daje Ci pewność, że wszystko jest w porządku między Tobą a Google.

Pobierz jako Google. Zatrzymam się tutaj na krótko. Jeżeli nie chcesz czekać z indeksacją nowej podstrony, to przechodzisz do tej zakładki, dodajesz ją i klikasz „Pobierz jako Google”, a następnie przycisk „Poproś o indeksację”.

Dodając tak nowe podstrony swojego serwisu, masz pewność, że Google zrobi to szybciej, a w przypadku, gdy wystąpi jakiś problem z nową podstroną, zostaniesz szybciej poinformowany.

Czego można się dowiedzieć z Google Search Console? – podsumowanie tekstu

Jak już sam widzisz, Google Search Console to świetne narzędzie, dzięki któremu możesz poprawić wiele różnych aspektów dotyczących SEO.

Niezależnie od tego, czy chcesz sprawdzić swoje najlepsze słowa kluczowe, profil linków zewnętrznych, jak i wewnętrznych, czy też upewnić się, że Twoja nowa podstrona bloga zostanie szybciej zaindeksowana, to wszystko możesz zrobić za pomocą jednego narzędzia.

Dzięki temu możesz monitorować niemal każdy aspekt swojej strony i nie popełniać błędów z przeszłości.

Ponadto jest to bezpłatne narzędzie od samego Google, wobec tego możesz mieć pewność co od przekazanych Ci danych oraz że postępujesz za każdym razem dobrze, naprawiając błędy.

Znasz inne ciekawe informacje na temat tego, czego można się dowiedzieć z Google Search Console?

Podziel się z nami tymi informacjami w sekcji komentarzy!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Dagmara

  Bardzo fajny artykuł 🙂 Co należy zrobić, aby już z poziomu wyszukiwania widoczne były oceny (gwiazdki) czy to ustawia się w markerze danych?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Jeśli korzystasz z WordPressa, zalecamy użyć wtyczki typu kk Star Ratings.

  • Dagmara

   Tak, używam WordPressa, zainstalowałam GD Rating System i czy wystarczy dodać teraz te parametry w Markerze danych w GSC?

  • Dagmara

   Rozumiem, ale co nalezy zrobić aby te gwiazdki pojawiały się przy artykule na poziomie wyszukiwarki?

 2. Dagmara

  Piszę w nowym wątku, ponieważ ciągle usuwamy mi komentarz. Czy po zainstalowaniu takiej wtyczki i ustawieniu odpowiednich parametrów w GSC powinny już mi się te gwiazdki pokazywać z poziomu wyszukiwania nad artykułem w Google?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dagmaro, bez obaw – Twoje komentarze nie są usuwane. 🙂 Po dodaniu komentarza należy nieco odczekać (zazwyczaj kilka godzin) z uwagi na to, że muszą być one zatwierdzone.

   Wracając do meritum, wystarczy zainstalować wtyczkę i odpowiednio ją ustawić. Tyle. W markerze nie musisz podejmować absolutnie żadnych działań. Jeśli Google uzna, że na Twojej stronie warto wyświetlać gwiazdki, będą one za jakiś czas wyświetlane. Oczywiście pod warunkiem, że wtyczka wprowadzi odpowiednio w kod strony właściwe snippety odpowiedzialne za omawianą właśnie funkcję.

  • Dagmara

   MobileTry wielkie dzięki!

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nie ma sprawy. 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!