Czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością?

Czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością?

Nie ukrywam, że bardzo często otrzymujemy zapytania na temat tego, czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością. Fakt ten nie dziwi, ponieważ trend posiadania bloga mocno widoczny jest już od kilku dobrych lat i nic nie wskazuje na to, aby jego popularność miała chylić się ku upadkowi.

Z tego właśnie powodu coraz więcej firm decyduje się na to, aby na ich stronach internetowych zagościły blogi. Jedne prowadzone są z ogromną dbałością, z kolei inne traktowane są całkowicie po macoszemu.

W tym tekście znajdziesz nieco rozważań na temat tego, czy blogowanie jest rzeczywiście niezbędne, czy w niektórych przypadkach można sobie je odpuścić.

Czy blog jest dla firm koniecznością? Przyjrzyjmy się kilku zaletom:

1. Funkcja bloga jest łatwa w implementacji.

Do tego, aby zacząć blogować, potrzebne są (w bardzo dużym skrócie):

  • nowa podstrona, na której widoczne będą artykuły
  • wygodny panel administracyjny, za którego pośrednictwem można dodawać nowe teksty

Wszystko to można uzyskać, implementując na stronie internetowej system zarządzania treścią. Jeśli Twoja strona jest już oparta o jakiś CMS (typu WordPress), to kwestia dodania bloga do strony internetowej jest niezwykle prosta.

Niektórzy mogą zadać pytanie: „czy CMS jest naprawdę potrzebny?”.

Oczywiście można poradzić sobie bez niego. Nowe wpisy blogowe mogą być dodawane ręcznie, na zasadzie statycznych stron. Sęk w tym, że taka strategia jest krótkowzroczna. Dlaczego?

Otóż prędzej czy później zajdzie potrzeba edycji takiego artykułu. Nie tylko samego tekstu, lecz np. obrazów, meta-tagów towarzyszących wpisowi, linków wewnętrznych. Co więcej, wraz z rozrostem bloga takie sytuacje będą pojawiały się coraz częściej.

Dlatego też zdecydowanie lepiej jest wyposażyć się w system CMS, który po prostu ułatwia przeprowadzanie wielu istotnych czynności. Jak nietrudno się domyślić, chodzi przede wszystkim o tak istotny dla nas wszystkich czas (o czym jeszcze szerzej wspomnę w dalszej części tego tekstu).

Przy okazji zachęcam do przeczytania artykułu o tym, dlaczego WordPress to idealny CMS dla biznesu.

2. Blog to świetne miejsce do opisywania produktów oraz korzyści wynikających z ich użytkowania.

Strona produktu w sklepie internetowym zazwyczaj zawiera opis i obrazy, które pomagają użytkownikom w poznaniu właściwych faktów na temat danego przedmiotu.

Jednak czy strona produktowa jest w stanie przekazać zdecydowanie więcej informacji? Jak najbardziej, tylko nie zawsze bardzo bogata i rozbudowana treść jest wskazana właśnie w tym miejscu.

Dlatego też blogi są świetną opcją dla tych, którzy chcieliby wyjaśnić jakieś istotne kwestie dotyczące sprzedawanych produktów. Przykłady:

  • Sklep, który oferuje obuwie dla sportowców, może stworzyć artykuł na temat doboru odpowiedniego obuwia dla konkretnej pory roku. To samo tyczy się nawierzchni – inne buty biegowe pasują na asfalt, inne zaś doradza się tym, którzy biegają w terenie. Tekst ekspercki lub seria takich wpisów mogą być doskonałym rozwinięciem informacji o produktach.
  • Jeżeli jakiś sklep sprzedaje produkty służące do urządzania wnętrz, artykuły na temat właściwego łączenia ze sobą materiałów czy barw również mogą okazać się bardzo przydatne.

Jak widzisz, teksty blogowe mogą w tym przypadku znakomicie wspomóc promowanie nowego produktu w sklepie internetowym.

3. Doskonała możliwość do poszerzania tzw. świadomości marki.

Można założyć, że blog jest dla firm koniecznością, gdy starają się one wejść na rynek mocno nasycony konkurencją. Celem przedsiębiorstwa jest wtedy zyskać rozpoznawalność wśród osób należących do grupy docelowej.

Nowa firma jest po prostu nieznana, zatem należy jak najszybciej zabrać się za wydzielanie dla siebie coraz większego „kawałka tortu”.

Blogowanie może stanowić receptę na początkowy brak wejść pochodzących dzięki ruchowi organicznemu. Dlaczego?

Otóż sukcesywne tworzenie wpisów nasyconych słowami kluczowymi, na których zależy danej firmie, sprawia, że rośnie pula słów przynależących do danej domeny. Zaczyna występować wiele wariantów wyrazów, synonimów itp. Dana strona internetowa zyskuje widoczność w sieci na różne hasła, w szczególności należące do tzw. długiego ogona. Mowa o frazach składających się z większej liczby słów, bardziej szczegółowych.

Jest to dobre zwłaszcza dla tych, którzy nie mają szans w starciu z gigantami promującymi się na słowa silne, ale za to ogólne.

4. Łatwość w dzieleniu się treściami z innymi.

Teksty blogowe to treści łatwe do udostępniania.

Bazą jest przede wszystkim merytoryczny artykuł, przydatny dla czytelników poprzez rozwiązywanie istotnych dla nich problemów.

Co więcej, udostępnianiu treści sprzyjają wszelkiego rodzaju przyciski mediów społecznościowych, dostępne chyba na większości blogów.

Ciężko jest znaleźć stronę internetową, która nie miałaby możliwości udostępniania treści dalej za pośrednictwem różnych portali.

Ba, z pomocą jednej z darmowych wtyczek do WordPressa, jaką jest Yoast SEO, można bez problemu zarządzać sposobami, w jakie dane linki wyświetlają się użytkownikom w social media podczas ich udostępniania.

Dlaczego blogowanie nie nadaje się dla każdego?

1. Wszechobecny brak czasu.

W porządku, załóżmy, że blog jest dla firm koniecznością. Tylko co ma na ten temat powiedzieć ktoś, kto np. samodzielnie prowadzi firmę i po prostu nie ma czasu na pisanie tekstów?

Blogowanie ma to do siebie, że aby przekładało się na realne korzyści, musi być prowadzone cyklicznie.

Nowe teksty po prostu muszą pojawiać się co jakiś czas, wzbogacając daną stronę internetową i podnosząc jej wartość.

W dodatku istotna jest też przecież długość wpisów, gdyż bogatsze treści są bardziej doceniane nie tylko przez użytkowników, lecz także przez roboty wyszukiwarek.

Oczywiście, jeśli właściciel firmy nie ma czasu, aby zajmować się blogiem samodzielnie, może zlecić to komuś innemu.

Dlatego też przejdźmy do kolejnego punktu.

2. Należy mieć odpowiednią osobę (lub grupę osób) do tworzenia treści.

Jak wyżej wspomniałem, brak czasu można „rekompensować” zaangażowaniem do prowadzenia bloga kogoś innego.

Na właścicielu firmy (lub też na kimś, kto jest osobą decyzyjną w sprawie bloga) spoczywa ogromna odpowiedzialność polegająca na doborze kompetentnych redaktorów.

Cała sztuka polega na tym, że publikowane teksty muszą być wartościowe. Zatem osoba, która dodaje artykuły, po prostu musi znać się na tym, co robi.

3. Efekty nie przychodzą natychmiast.

Jeśli ktoś uważa, że blog jest dla firm koniecznością, która przyniesie rezultaty już po kilku dniach – jest w błędzie.

Oczywiście artykuły można „dopalać” promocją w płatnych kanałach w mediach społecznościowych, przeznaczając na to niewielkie kwoty, co przyniesie ruch od razu. Jednak w dłuższej perspektywie taka strategia raczej nie okaże się opłacalna, gdyż wraz z drenażem budżetu reklamowego zanikają efekty. Nic się nie utrwala.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku wpisów blogowych, które przecież są kolejnymi podstronami wchodzącymi w skład witryny. W ciągu kolejnych tygodni czy miesięcy będą „walczyły” o pozycje wraz z innymi serwisami, w idealnym wypadku pnąc się w górę wśród wyników wyszukiwania (oczywiście, jeśli będą odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO i przydatne czytelnikom).

Pamiętaj zatem, że efekty blogowania nie pojawią się od razu.

Zatem czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością?

Oczywiście, że koniecznością nie jest. Jednak nie da się ukryć, że blogowanie może przynieść zyski.

Najważniejszą zaletą jest fakt, że każdy kolejny wpis blogowy dodaje kolejną podstronę wchodzącą w skład witryny.

Przypuśćmy, że Twoja strona internetowa składa się ze strony głównej, galerii, referencji, oferty i kontaktu. Mamy pięć podstron. Jeśli dorzucisz do tego „Blog” oraz napiszesz – powiedzmy – dziesięć wpisów, podstron będzie już szesnaście. Dodając jeden wpis tygodniowo, po roku podstron będzie niemal siedemdziesiąt. Zawsze lepiej niż pięć, prawda?

Pamiętaj, że wśród wyników wyszukiwania widoczna jest każda podstrona Twojego serwisu, zatem wraz z pojawianiem się kolejnych rośnie szansa na to, że ktoś na niego natrafi.

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tym, czy blog jest dla firm koniecznością, miej na uwadze przede wszystkim aspekty dotyczące SEO.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.