Czy startup powinien posiadać bloga? – 9 argumentów za

Czy startup powinien posiadać bloga?

Jak widzisz, na naszym blogu znajduje się już dobrych kilkaset wpisów. Dość często otrzymujemy pytania dotyczące tego, dlaczego w ogóle warto prowadzić bloga.

W mojej opinii każda firma, która chciałaby jakkolwiek zaistnieć wśród wyników organicznych, powinna rozważyć dodawanie wpisów. W szczególności dotyczy to startupów, które dzięki wąskim niszom tematycznym mogą trafić do małego, aczkolwiek mocno zainteresowanego daną tematyką grona osób.

Istnieje zatem szereg powodów, dla których startup powinien posiadać bloga. Sprawdź dziewięć spośród nich, które – mam nadzieję – przekonają Cię do tego, by zainwestować nieco czasu w regularne rozszerzanie treści na Twojej stronie internetowej.

Dlaczego startup powinien posiadać bloga? – 9 powodów

1. Blog pozwala doskonale promować Twój produkt.

Nie da się ukryć, że jedną z największych zalet bloga jest jego uniwersalność. Wystarczy zamieszczać artykuły jakkolwiek powiązane z działalnością danej firmy, aby były one adekwatne do wymogów czytelników.

Dylemat dotyczący tego, jak znaleźć tematy na blog, nie powinien dotyczyć startupów. Jaki temat wydaje się najbardziej odpowiedni? Oczywiście pisanie o produkcie, a dokładniej – o korzyściach z jego użytkowania.

Uniwersalna forma bloga pozwala na zamieszczanie nie tylko tekstów, ale także prezentacji, zdjęć, animacji czy też filmów wideo. Tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu zainteresujesz czytelników swoim produktem lub usługą.

2. Dzięki blogowi możesz znaleźć potencjalnych inwestorów i partnerów.

Jedną z zalet blogowania w szczególności dla startupów jest fakt, że każdy dodany wpis blogowy ma szansę „rozejścia się” po sieci. W zasadzie nie wiesz, do kogo konkretnie taki artykuł trafi.

Wśród odbiorców mogą znaleźć się choćby potencjalni inwestorzy, którzy – zainteresowani daną tematyką – mogliby wziąć udział w Twoim projekcie.

To samo dotyczy potencjalnych współpracowników. Graficy, programiści, inżynierowie – wszyscy ci, którzy mogliby jakkolwiek przydać się w Twoim zespole, mogą również natrafić na Twój wpis poprzez wyszukiwarkę.

Jeżeli myślisz o tym, czy startup powinien posiadać bloga, to w szczególności w tym kontekście odpowiedź brzmi: tak. Dobrze wiesz, że znajomości są bardzo przydatne, a dzięki blogowaniu możesz poznać naprawdę wartościowe osoby.

3. Masz szansę na zbudowanie społeczności.

Przyznaj – czy istnieją jakieś portale, które często odwiedzasz? Z pewnością kilka by się znalazło. Należysz zatem do społeczności skupionych wokół danych stron internetowych.

Każdy wpis blogowy, o ile oczywiście ma zaimplementowany system komentarzy, może rodzić dyskusje. Co więcej, dotyczy to także wszelkich miejsc na zewnątrz – np. postów na Facebooku, które odnoszą się do linka pochodzącego z Twojej domeny. Przecież takie posty również mogą być komentowane.

Możesz po prostu zdobyć stałych czytelników, którzy zwiążą się z Twoją marką. Jest to bardzo korzystne, gdyż poprzez zwiększanie statystyk wejść rośnie także zainteresowanie Twoim produktem czy też usługą.

4. Zwiększasz świadomość swojej marki.

Startup powinien posiadać bloga choćby z tego powodu, że każdy kolejny wpis blogowy sprawia, iż wiedza o Twojej marce rozprzestrzenia się dalej.

Dzięki temu coraz więcej osób dowiaduje się, że istniejesz. Przyznasz, że w szczególności dla startupów jest to bardzo ważne, gdyż generowanie rozgłosu zwiększa szanse na poznanie nowych współpracowników czy też inwestorów.

Dlatego też bez wątpienia jedną z największych korzyści prowadzenia bloga firmowego jest sprawianie, aby wieść o danej marce niosła się coraz dalej.

5. Jest to świetne miejsce do dzielenia się swoimi sukcesami z innymi.

Na blogu nie musisz pisać tylko i wyłącznie o zaletach swojego produktu. Jest to także świetne miejsce na udostępnianie wszelkich informacji o odnoszonych sukcesach.

Twoja firma dostała wyróżnienie w jakimś konkursie? A może udało Ci się zdobyć jakąś prestiżową nagrodę? Uzyskaliście pokaźne dofinansowanie? Nie ma lepszego miejsca do pochwalenia się tym faktem niż media społecznościowe oraz wspomniany blog.

Tak jak wspomniałem w pierwszym punkcie tego wpisu – uniwersalność bloga rodzi wiele szans, zatem tematyka wpisów może być bardzo szeroka. Ważne, aby odnosiły się one do Twojego startupu, a sukcesy powinny być jego integralną częścią.

6. Możesz zyskać nowych klientów.

Jakiś czas temu na łamach naszego bloga Bartłomiej Kiljan opublikował wpis o tym, że blogowanie zwiększa sprzedaż. Oczywiście nie dzieje się to automatycznie, lecz nie da się ukryć, że odpowiednie techniki mogą spowodować wzrost sprzedaży.

Blog sprawia, że treść w obrębie Twojej domeny się rozrasta. Istnieje zatem coraz więcej szans na to, że ktoś może „wpaść” na Twoją stronę wśród wyników wyszukiwania – wspomniany wcześniej potencjalny inwestor lub współpracownik, ale także klient.

Dlatego też coraz więcej właścicieli raczkujących firm zdaje sobie sprawę z tego, że startup powinien posiadać bloga. W przeciwieństwie do różnych typów reklamy jawnej, tworzenie treści w obrębie własnej strony nie musi wiązać się z żadnymi kosztami. Wystarczy dostarczać wartość swoim czytelnikom.

7. Twoja strona jest lepiej widoczna wśród wyników wyszukiwania.

Tym sposobem dochodzimy do – w mojej opinii – najważniejszej zalety blogowania, o której wspomniałem już kilkukrotnie w dotychczasowych punktach tego wpisu.

Załóżmy, że Twoja strona składa się z następujących typów podstron:

 • Strona główna
 • Informacje o produkcie
 • Informacje o twórcach
 • Kontakt

Nie widać tutaj zbyt wielu szans na rozbudowanie treści. Strona główna jest tylko i wyłącznie jedna. Informacje o produkcie można rozbić na kilka pomniejszych podstron, jednak pole manewru nie jest tu zbyt szerokie. O zespole nie da się napisać zbyt wiele, zaś kontakt powinien być krótki i dość lakoniczny.

Jak zatem sprawić, aby strona internetowa miała więcej treści? Oczywiście poprzez blog:

 • Strona główna
 • Informacje o produkcie
 • Informacje o twórcach
 • Kontakt
 • Blog:

  – Wpis blogowy

  – Wpis blogowy

  – Wpis blogowy

Zauważ, że „drzewko” powiązane z podstroną „Blog” może rozrastać się w nieskończoność. O to właśnie chodzi – każdy kolejny wpis blogowy sprawia, że ilość treści powiązanej z Twoją domeną rośnie. Wzrasta też liczba słów kluczowych, po których można natrafić na Twoją witrynę wśród wyników wyszukiwania.

8. Blog to dodatkowy sposób na zbieranie opinii o produkcie.

Nie da się ukryć, że w swoim życiu bardzo często kierujemy się opiniami innych osób. Gdy szukasz np. nowego smartfona, sprawdzasz wszelkie informacje techniczne oraz opinie dotychczasowych użytkowników. Jest to tzw. social proof.

Podobną rolę odgrywają także komentarze na blogu, gdyż czytelnicy właśnie w ten sposób mogą wyrazić swoją opinię na dany temat.

Dlatego też daj użytkownikom możliwość wypowiadania się pod wpisami blogowymi. Dzięki temu zyskasz m.in. nowe opinie o swoim produkcie, które są przecież niezwykle cenne.

9. Dostarczasz czytelnikom wartość, której szukają.

To właśnie dlatego startup powinien posiadać bloga. Szukamy w sieci interesujących nas materiałów. Zwracamy uwagę na to, co w danym momencie jest dla nas wartościowe.

Jeżeli ktoś natrafił na Twoją stronę poprzez wyszukiwarkę, to najpewniej dostał się tam przy użyciu interesującego go hasła. Istnieje zatem duża szansa, że w tym momencie poszukuje czegoś, co być może będziesz w stanie mu dostarczyć.

Dlatego też pamiętaj o tym, że dla użytkowników nie liczą się zalety produktu (a także np. przechwałki danej firmy na swój temat), a to, jakie korzyści da im użytkowanie danej rzeczy.

Czy każdy startup powinien posiadać bloga?

Ciężko stwierdzić, czy dotyczy to absolutnie każdego startupu. Jednakże niepodważalny jest fakt, iż choćby pod kątem samego SEO uruchomienie firmowego bloga niesie za sobą ogrom korzyści.

Ponadto jest to doskonałe miejsce na dokumentowanie wszelkich etapów z życia startupu. Jest to swoista platforma, dzięki której można pozyskać nowe kontakty – niezwykle ważne w startupowym świecie.

Zatem jeśli jeszcze nie uruchomiłeś swojego bloga, poważnie się nad tym zastanów. Gorąco Cię do tego zachęcam.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.