Czy warto mieć własnego bloga? – 9 korzyści i zalet

Czy warto mieć własnego bloga?

Wiele osób zastanawia się, czy warto mieć własnego bloga.

Dylemat ten nie dziwi, ponieważ zaangażowanie się w blogowanie wymaga jednak inwestycji. Niekoniecznie środków pieniężnych, ale czasu – owszem.

Problem polega na tym, że na ten moment w zasadzie każda nisza pełna jest już różnych twórców. Co więcej, sytuacja ta będzie się jedynie rozwijać z każdym dniem, gdyż kolejnych blogerów przybywa i będzie przybywać.

Jakie są powody, dla których blogerów jest coraz więcej?

Poniżej znajdziesz listę dziewięciu korzyści, dla których kolejne osoby decydują się na blogowanie. Być może wśród poniższego zestawienia znajdziesz coś, co również Ciebie przekona do tego, że warto mieć własnego bloga.

Czy warto mieć własnego bloga? – 9 plusów

1. Stałe poszerzanie swojej wiedzy.

Każdy wpis blogowy musi być o czymś. Musi podejmować jakiś temat, przedstawiać tezy, formułować wnioski.

Wszystko to siłą rzeczy wymaga wiedzy w jakiejś dziedzinie.

Blogowanie jest z kolei czynnością cykliczną, gdyż nowe artykuły dodaje się np. co kilka dni. Przy zachowaniu regularności daje to kilkadziesiąt tekstów rocznie.

Nie da się prowadzić tego całego procesu bez szukania, czytania oraz szperania tu i ówdzie.

Jeśli ktoś „siedzi” w danej dziedzinie i wypowiada się na jej temat, to stara się być w niej na bieżąco – głównie po to, aby serwować swoim czytelnikom ciekawe, w miarę aktualne treści.

Jeżeli zatem zastanawiasz się nad tym, czy warto mieć własnego bloga, to sam aspekt w zasadzie automatycznego poszerzania swojej wiedzy może być dość przekonującym czynnikiem.

2. Blog może stanowić swego rodzaju portfolio.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy.

Często wykorzystuję to powiedzenie w kontekście bloga. Zapoznanie się z zaledwie kilkoma tekstami danego twórcy również jest w stanie dostarczyć o nim całej masy informacji.

Co takiego można ocenić?

Przede wszystkim zasób wiedzy.

Po drugie styl pisania – staranny i dokładny, a może jednak nieco chaotyczny i mniej uporządkowany.

Dalej można ocenić np. ulubione formy treści – czy autor ogranicza się do samego tekstu, czy jednak żywo wspiera się różnymi dodatkowymi materiałami (typu zdjęcia, wykresy, filmy wideo).

Częstotliwość publikowania nowych treści również sporo mówi o twórcy. Widać wtedy, czy ma on jakiś ustalony harmonogram, czy jednak zabiera się za pisanie wtedy, gdy znajduje na to czas.

Jak widzisz, o autorze można dowiedzieć się naprawdę mnóstwa informacji. Dlatego też w kwestii tego, czy warto mieć własnego bloga, warto myśleć o swoistym portfolio.

Portfolio to zbiór najlepszych prac, jakimi może pochwalić się twórca. Wpisy blogowe jak najbardziej mogą stanowić taką kolekcję.

3. Rozwój poprzez nabieranie wprawy w pisaniu.

Właściwie każdy twórca, gdy patrzy na swoje poprzednie teksty, ma uśmiech pod nosem. Dotyczy to głównie sytuacji, w których wraca on do naprawdę starych artykułów.

Blogowanie rozwija. Tak jak każda czynność, którą wykonuje się cyklicznie i od dłuższego czasu.

Poprawia się warsztat, zyskuje się nowe umiejętności, a także dopasowuje się własny styl do tego, czego oczekują odbiorcy.

Wszystko to bardzo często dzieje się bezwiednie. Można nawet stwierdzić, że przy okazji.

Po napisaniu kilkudziesięciu tekstów będziesz mieć o wiele większą łatwość w ich tworzeniu, niż było to na samym początku Twojej drogi.

4. Budowanie roli eksperta.

Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto mieć własnego bloga.

Otóż, jak wcześniej wspomniałem, prowadzenie bloga wymaga wręcz poszerzania swojej wiedzy. Nie można przecież wałkować zaledwie kilku tematów przez wiele lat, gdyż nikt nie chciałby czytać tekstów tak wtórnego autora.

Zresztą pisanie w kółko o tym samym prędzej czy później znudziłoby i jego samego.

Ktoś, kto szeroko wypowiada się na dane tematy, zyskuje pozytywny odbiór swoich treści, a także regularnie poszerza zasoby swojej wiedzy, buduje swój autorytet.

Po pewnym czasie taki twórca zaczyna uchodzić za eksperta w swojej dziedzinie.

Niesie to za sobą ogrom korzyści. Począwszy od zwiększającej się popularności, poprzez nawiązywanie nowych relacji, na atrakcyjnych propozycjach biznesowych kończąc.

Co więcej, blogerzy znani w danej branży bardzo często wypowiadają się w tzw. artykułach eksperckich.

5. Nawiązywanie znajomości.

Nikogo nie muszę przekonywać o tym, że przydatne znajomości ogólnie w życiu pomagają.

Dobrze jest móc w razie jakiejś potrzeby zwrócić się do osoby, która może w danym momencie pomóc.

Budowanie wartościowych relacji istotne jest przede wszystkim w biznesie, gdzie kooperacja osób działających w danej branży może nieść za sobą korzyści dla wszystkich uczestników takich działań.

Wspólny projekt? Artykuł ekspercki? Konkurs, którego organizatorami jest kilka firm? Wymiana wartościowych informacji? Zaproszenie do udziału w jakimś spotkaniu?

To właśnie m.in. dla powyższych powodów warto mieć własnego bloga, gdyż po uzyskaniu odpowiedniego autorytetu wiele sposobności nadarza się właściwie samoczynnie.

6. Większa liczba klientów.

Blog pozwala na zyskanie popularności.

Popularność ta, wiążąca się z „większymi cyferkami”, może jak najbardziej przekładać się na zwiększający się zarobek.

Przypuśćmy, że jesteś „maluczkim” w swojej branży. Jak prześcignąć dużo większą, będącą znacznie dłużej na rynku konkurencję?

Na przykład za pomocą obszernych, wartościowych wpisów blogowych.

Takie treści lubią „żyć własnym życiem”. Użytkownicy chętnie dzielą się w sieci (głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych) materiałami, które uważają za niezwykle przydatne.

Zdarzają się przypadki, gdzie dana firma zyskuje pewną popularność zaledwie przez kilka artykułów. Wystarczy, że trafią one na podatny grunt, a generowane tym sposobem wejścia mogą przekładać się na większą liczbę zapytań ofertowych.

7. Niewątpliwe korzyści pod kątem SEO.

Jest to według mnie najważniejszy powód, dla którego warto mieć własnego bloga.

Dlaczego?

Otóż źródła wejść użytkowników na daną stronę internetową są różne.

Odwiedzający mogą przybywać na stronę np. poprzez media społecznościowe (zarówno za pośrednictwem treści zwykłych, jak i sponsorowanych).

Wchodzą również na daną stronę internetową poprzez wyniki wyszukiwarek internetowych. Tutaj również można rozgraniczać wejścia jako te darmowe, jak i płatne.

Blog pozwala na ustawiczne, zwiększające się z każdym miesiącem przy regularnych działaniach, wejścia za pośrednictwem tzw. wyników organicznych w Google.

Mówiąc krótko, chodzi o natrafianie na daną stronę internetową wśród wyników wyszukiwania. Nie tych „podbitych” za pomocą Google Ads, a zwyczajnych.

Jaki wpływ na to ma blogowanie?

Wyobraź sobie, że masz na blogu tylko jeden tekst.

Istnieje zatem szansa, że ktoś, kto wpisze w okienko wyszukiwania frazę ściśle powiązaną z treścią Twojego tekstu, odnajdzie ten wpis wśród wyników wyszukiwania. Takich fraz może być kilka, kilkanaście.

Sęk w tym, że każda z nich będzie znajdować się na różnych pozycjach i na różnych kolejnych stronach wyników wyszukiwania. Najpewniej ich widoczność będzie tak nikła, że zupełnie nieistotna.

Lecz sytuacja ulegnie zmianie, jeśli takich wpisów będziesz mieć na blogu łącznie kilkadziesiąt lub kilkaset. Jeżeli będą one bardziej rozbudowane (np. na 1500 lub 2000 słów), tym lepiej.

Potencjalnych szans na znalezienie jakiejkolwiek podstrony należącej do Twojego serwisu nie będzie wtedy kilka lub kilkanaście – będzie można liczyć je w tysiącach.

To właśnie dlatego warto mieć własnego bloga.

Reasumując – im więcej tekstów oraz im będą one bardziej obszerne, tym lepiej.

Oczywiście na początku przez kilka pierwszych miesięcy nawet nie masz co liczyć na solidny ruch organiczny. Jednak cykliczna praca połączona z cierpliwością dadzą za pewien czas owoce.

8. Zarobek.

Jednym z kolejnych istotnych powodów, dla których warto mieć własnego bloga, jest po prostu chęć zysku.

To całkiem normalne.

Blog pośrednio przyczynia się do rozwoju firmy, która prowadzi swój blog firmowy. Generuje odwiedziny, te z kolei przyczyniają się do większej liczby zapytań ofertowych.

Jednak czy zarabianie na blogu ogranicza się wyłącznie do korporacji?

Oczywiście, że nie.

Zarabiać można np. na reklamach, wyświetlając tu i ówdzie banery reklamowe. Działanie takiego systemu reklamowego, a także sposób rozliczenia zależne są od reklamodawcy.

Kolejnym pomysłem na zarabianie jest program partnerski. Blogerzy zamieszczają czasem na stronach internetowych linki kierujące np. do sklepów online, gdzie zakupienie produktu poprzez wejście tej osoby za pośrednictwem bloga zapewnia blogerowi prowizję od transakcji.

Niektórzy blogerzy udostępniają także na swoich blogach pewne materiały premium, do których dostęp można po prostu wykupić. W domyśle mają być to materiały wysokiej jakości, dostępne wyłącznie dla wybranych. Zaliczają się do tego np. wszelkiego rodzaju kursy.

Jeśli chcesz szerzej zgłębić ten temat, polecam Ci kilka naszych powiązanych z nim tekstów:

9. Pole do dużej różnorodności w kwestii publikacji.

Ostatnia wskazówka odnośnie do tego, dlaczego warto mieć własnego bloga, dotyczy jego wszechstronności.

Blog pozwala… właściwie na wszystko.

Masz ochotę na publikowanie przepisów kulinarnych?

A może chcesz podzielić się ze wszystkimi zdjęciami tworzonego przez Ciebie rękodzieła?

Chcesz publikować różnego rodzaju poradniki?

Wszystko to jest osiągalne. Jeśli czujesz jakąkolwiek potrzebę uzewnętrzniania się i pokazywania światu skrawka swojego życia lub też tego, co Ci w duszy gra – droga wolna. Po to właśnie są blogi.

Reasumując – czy warto mieć własnego bloga?

Na samym początku tego wpisu napomknąłem, że do prowadzenia bloga nie jest potrzebny duży budżet.

Tak naprawdę wystarczy jedynie stworzenie i utrzymanie platformy blogowej, co jest relatywnie niskim wydatkiem.

Prawdziwą inwestycją jest tak naprawdę czas. Jest on niezbędny zawsze i wszędzie – niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić bloga czysto hobbystycznie, czy też komercyjnie. Zwłaszcza wtedy, gdy stawiasz sobie ambitne cele i chcesz zyskać popularność.

Jeżeli zatem jesteś w stanie wygospodarować sobie niezbędny czas, odpowiedź jest tylko jedna – tak, warto mieć własnego bloga.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.