Czy warto nagrywać podcast biznesowy? – 7 argumentów za

Czy warto nagrywać podcast biznesowy?

Tworzenie treści niesie za sobą ogrom korzyści. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na działania związane z content marketingiem. Jednak wiąże się z tym jeden mały, ogólny problem. Jesteśmy po prostu tą treścią zalewani. Na każdym rogu bombardowani kolejnym artykułem, kolejną informacją, a materiałów do czytania jest bez liku.

W dodatku jest jeszcze jedna brutalna kwestia do przedstawienia. Procent osób, które czytają dogłębnie tworzone treści, jest bardzo mały. W internecie po prostu nie sposób wszystko od deski do deski przeczytać, niczym najlepszą książkę w ciepłym i przytulnym fotelu. Tutaj użytkownicy wyłapują najważniejsze informacje. Przeczytają tylko pierwsze zdanie, tytuł lub rzucą szybko okiem na nagłówki. To wszystko.

Owszem, niektóre treści pochłaniają bardziej, lecz jest to znikoma część ogółu. Również wszystko zależy od rodzaju treści, lecz prawda jest taka, że mimo wszystko tekst w internecie nie jest czytany, lecz skanowany.

Czemu tak się dzieje? Ponieważ mało kto ma po prostu ochotę zagłębiać się we wszystkie materiały przy ich tak dużej ilości.

Druga kwestia to czas, który trzeba poświęcić na to wszystko. Dlatego też zauważyć można rosnącą popularność podcastów.

Zatem co to jest podcast? Plik audio lub notatka głosowa, którą można odsłuchać w dowolnym momencie przez internet. Można to porównać do wpisu blogowego, lecz w formie audio.

Sprawdź więc, czy warto nagrywać podcast i czy ma to jakieś przełożenie w biznesie.

Czy warto nagrywać podcast w biznesie? – 7 powodów za

1. Wygodne w słuchaniu.

Podcast jest wygodny. Przede wszystkim najbardziej doceniany jest dlatego, że można go odsłuchać, wykonując codzienne czynności. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas jazdy samochodem lub komunikacją miejską, będąc na spacerze z psem, biegając, a nawet wykonując rutynowe zadania w ciągu dnia (gotowanie, sprzątanie). Jest to bardziej elastyczna forma niż skupienie się na kilka minut na tekście czytanym.

W dodatku jest możliwa do odtworzenia na różnych urządzeniach – czy to na komputerze, smartfonie czy też na dowolnym odtwarzaczu MP3.

2. Większe zaangażowanie wśród odbiorców.

Podcast niesie za sobą korzyść w postaci większego zaangażowania wśród odbiorców. Buduje się z użytkownikami znacznie silniejsze uczucie niż podczas czytanej treści.

W tym wypadku słyszymy barwę głosu, która oddaje emocje, co tym samym budzi w nas większe przywiązanie. Nie utożsamiamy sobie tego materiału z kolejnym suchym blokiem tekstu, tylko uważamy, że jest to coś więcej.

Podświadomie wiemy, że po drugiej stronie ekranu ktoś dzieli się z nami swoimi przeżyciami, informacjami lub poradami. Wiadomo, że treść pisana również może ten stan odzwierciedlać, lecz jest to trudniejsze w wykonaniu.

W dodatku stajemy się bardziej ufni, słysząc głos drugiej osoby, a z czasem zaczynamy taki głos rozpoznawać. Jest to więc sposób na budowę zaufania, które w biznesie jest kluczowe pod kątem chociażby sprzedaży w sklepie online.

Można to również porównać do sytuacji, w której pytamy znajomych o polecenie czegoś do kupienia w danej dziedzinie. Po co to robimy? Ponieważ ufamy, że znają się na tym lepiej i nam pomogą. W dodatku znamy tę osobę, więc jesteśmy skłonni jej zaufać. Identyczną relację można utworzyć właśnie poprzez tworzenie podcastu.

3. Alternatywa dla tekstu oraz wideo.

Tekst, audio oraz wideo to fundament tworzenia różnych typów treści w internecie. Jednak to właśnie forma audio jest najbardziej uniwersalna i stanowi doskonałą alternatywę dla pozostałych typów.

Tworzenie wideo, które – swoją drogą – również zyskuje na popularności, jest przede wszystkim pracochłonne. Trzeba zadbać o znacznie więcej aspektów niż przy treści „do słuchania”. Z kolei utworzenie pliku do odsłuchania jest proste. Przekonaj się o tym sam z poniższego punktu.

4. Łatwe i szybkie w tworzeniu.

Być może osoba, która chce rozpocząć nagrywanie podcastów, jest przekonana, że to trudne. Niemniej jednak sprowadza się to tylko do nagrania dźwięku oraz posiadania pomieszczenia, gdzie nie będą nam przeszkadzać żadne hałasy z zewnątrz, np. ruch za oknem czy szum pracujących urządzeń. Samo nagranie można nagrać mikrofonem (niekoniecznie tym z najwyższej półki), dyktafonem lub nawet smartfonem.

Reasumując, wszystko sprowadza się do tego, aby nagrać plik (format MP3), który następnie trzeba umieścić na jednym z serwisów agregujących podcasty (np. Spreaker, SoundCloud), a następnie zamieścić odnośnik do pliku na własnej stronie, zazwyczaj przy pomocy wtyczki lub prostego skryptu.

Jak widać, pod kątem technicznym nie ma tego dużo, aby rozpocząć pracę z nagrywaniem własnych podcastów.

5. Przekazuje emocje.

Zestawiając treść czytaną z tą do słuchania, nie ma wątpliwości, która forma potrafi lepiej oddać emocje. Jako że w internecie mało kto czyta, a głównie skanuje informacje, to trudno jakkolwiek wzbudzić emocje u takiego odbiorcy. Zazwyczaj szybko i pobieżnie odbiorca spojrzy na materiał, po czym uzna, że już nic wartościowego nie znajdzie.

Zupełnie inaczej jest, słuchając podcastu, gdzie głos, który do nas mówi, ma jakąś barwę, energię czy siłę. W dodatku może bawić, rozluźniać, czy nawet smucić. Po prostu czuć w nim emocje, które na nas w jakimś stopniu oddziałują.

Są one dla nas niesamowicie ważne, ponieważ otwierają drogę do innych punków wymienionych w tym wpisie. Bez emocji nie będzie zaangażowania, sprzedaży, więzi czy zaciekawienia odbiorcy.

6. Dotarcie do nowych odbiorców.

Nagrywanie podcastu to również ważna próba dotarcia do nowych odbiorców. Jest to niewątpliwie wabik oraz szansa na zaciekawienie czymś kolejnej osoby.

W dodatku taki materiał ma znacznie większą szansę na pozytywny wydźwięk w mediach społecznościowych niż forma pisana. Jest to więc szansa na zwiększenie zasięgu, który pozwoli szerzyć znajomość marki.

7. Sposób na wyróżnienie.

Wyróżnienie się na tle konkurencji jest bardzo cenne, ale jednocześnie trudne w realizacji.

Właściwie każda branża jest dość mocno okupowana i trudno wejść na rynek z czymś nowym. Jednak właśnie w momencie, gdzie coraz więcej firm decyduje się na blogowanie, być może właśnie podcast okaże się idealnym sposobem na wyróżnienie. Skoro wszyscy tworzą treść, Ty zacznij ją nagrywać.

Tak więc czy warto nagrywać podcast, aby się wyróżnić? Z pewnością tak.

Zatem czy warto nagrywać podcast w biznesie?

Po spojrzeniu na powyższe punkty odpowiedź na pytanie, czy warto nagrywać podcast, jest właściwie tylko jedna.

Spójrz, jak wiele niesie to za sobą korzyści. Przede wszystkim wygodne odsłuchanie, szybkie w przyswojeniu informacje oraz budowa relacji z odbiorcami. Ten ostatni aspekt jest bardzo istotny, ponieważ pozwala poczuć drugą osobę i po czasie „oswoić” się z tym kimś. Jest to właśnie to, co bardzo trudno osiągnąć, skupiając się tylko i wyłącznie na tworzeniu materiałów do przeczytania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.