Czy warto prowadzić webinar? – 9 zalet

Czy warto prowadzić webinar?

Zacznijmy może od samej definicji.

Co to jest webinar?

Webinar to swego rodzaju seminarium w formie wideo, prowadzone drogą online. Prowadzący ustala datę webinaru i tego dnia nagrywa na żywo film, który można obejrzeć. Tak więc – przykładowo – ogłaszam na Facebooku, że dnia 28 lutego o godz. 20:00 będę prowadził webinar na temat optymalizacji stron pod kątem SEO. I o tej porze nagrywam film na żywo (poprzez YouTube, Facebook), który możesz śledzić.

Taka forma prezentacji treści staje się coraz popularniejsza. Do niedawna bardzo popularne było jedynie „typowe” blogowanie, lecz widać coraz więcej innych form blogowania. Właśnie takich jak webinary, podcasty, czy filmy. Taka forma prezentacji oczywiście niesie za sobą szereg korzyści. Rzućmy więc okiem na kilka punktów o tym, czy warto prowadzić webinar.

Czy warto prowadzić webinar? – poznaj listę 9 korzyści

1. Jest to dobry sposób na wyróżnienie się.

Niewątpliwie w internecie szukamy sposobu na wyróżnienie. Kolejny blog o tym samym? Kolejny sklep z tymi samymi produktami? To jest po prostu nudne. Wszystko po pewnym czasie staje się nudne.

Dlatego w codziennym życiu również szukamy urozmaicenia. W kontekście biznesowym wyróżnienie się na tle konkurencji jest również bardzo istotne. Mając coś, czego nie mają inni, możemy przyciągnąć klientów. Wyróżnienie może działać jak wabik.

Zatem taki webinar prowadzony online również może być ciekawą alternatywą. Chociażby po to, by zerknąć na coś innego, zamiast oglądać kolejny program w TV, czy kolejny odcinek serialu.

2. Taka treść jest angażująca i aktywuje odbiorców.

Webinary angażują użytkowników. Wymuszają poniekąd aktywny udział chociażby właśnie w tym sensie, że o danej porze trzeba odpalić wideo, które jest na żywo.

W dodatku zazwyczaj przy takich treściach jest aktywny czat na żywo, więc odbiorcy mogą mieć realny wpływ na omawiane treści. Wystarczy zadać pytanie i nawiązać kontakt poprzez czat. Jest to więc bardzo angażujące i jednocześnie budujące społeczność.

Ponadto taka interakcja buduje więź pomiędzy prowadzącym a uczestnikami. Już sam fakt możliwości zadania pytania dodatkowo mobilizuje i wyzwala w nas więcej chęci do zagłębienia nad tematem, aby o coś zapytać.

3. Budujesz autorytet.

Blogowanie, prowadzenie podcastu czy webinaru sprowadza się do tego, że w ten sposób budujesz autorytet w danej niszy. Każda forma dzielenie się wiedzą buduje w oczach innych autorytet. Ktoś, kto otwarcie zdradza tajniki danej branży i pomaga innym, staje się z czasem osobą godną zaufania.

Ponadto użytkownicy zapamiętują Cię i coraz bardziej utożsamiają się z Tobą. To również jest swego rodzaje budowanie marki osobistej.

4. Jest to wygodna forma dla odbiorców.

Kolejną korzyścią webinaru jest fakt, że jest to po prostu wygodne. Można słuchać takich treści w tle, nie odrywając się od pewnych sytuacji. Jest to bardzo wygodne podczas podróży, w komunikacji miejskiej czy w dowolnej sytuacji, gdzie możemy skupić się na kilku czynnościach jednocześnie.

Tutaj akurat bardziej trzeba słuchać webinaru, niż oglądać, dlatego można oddać się innym czynnościom. Stąd też jest to wygodna forma, ponieważ – dajmy na to – takie czytanie angażuje nas praktycznie w 100%. Nie da rady czytać i robić czegoś innego. Pewnie dlatego tego typu treści stają się coraz popularniejsze.

5. Webinary są podatne na aktywność w social media.

Zastanówmy się dalej – czy warto prowadzić webinar?

Kolejny istotny szczegół to fakt, że w webinary są chętniej udostępniane i podane na reakcje niż inne formy treści. Osoba prowadząca webinar zazwyczaj ogłasza w mediach społecznościowych, że danego dnia odbędzie się seminarium. Informacja taka jest łatwa w odbiorze i chętnie „lajkowana” przez innych, co wpływa na liczbę reakcji oraz zasięg takiej informacji.

Można więc uzyskać efekt kuli śniegowej i w ten sposób rozgłos o tym fakcie naturalnie się rozrasta.

6. Jest to sposób na pozyskiwanie klientów.

Webinary są okazją do pozyskania klientów.

Dlaczego?

Wynika to z faktu budowy autorytetu. Odbiorca takiej treści zapamiętuje Cię. Zatem w przyszłości, mając problem z Twojej dziedziny, w pierwszej kolejności pomyśli o Tobie. Jest więc duża szansa, że zyskasz jakieś zapytanie ofertowe.

W dodatku osobę prowadzącą webinar poniekąd znamy. Po części już jej ufamy, więc nie musimy nikogo innego szukać. Mamy po prostu gotowego kandydata do realizacji danej usługi.

Co więcej, podczas prowadzenia webinaru prowadzący może odnosić się do własnych doświadczeń i w ten sposoby przemycać różne informacje na zasadzie case studies, czyli konkretnych rozwiązań biznesowych w danej sprawie.

Przedstawianie takich realnych rozwiązań problemów może działać na podświadomość innych – „skora ta osoba pomogła X firmie w sposób Y, to mi również może pomóc”.

7. Wpływają na rozwój marki i budowanie świadomości.

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto prowadzić webinar, to mam kolejny ku temu powód.

Otóż w ten sposób po prostu rozwijasz markę i sukcesywnie ją budujesz. Rzuć okiem nawet na nasz przypadek. Jeśli nie mielibyśmy bloga, to nasza strona byłaby znacznie uboższa. Mielibyśmy tylko ofertę oraz wykonane realizacje. Jednak posiadając bloga, mamy dodatkowy atut w postaci ponad 600 wpisów blogowych. Jest to olbrzymia kopalnia wiedzy, wokół której można budować społeczność. Mało tego, gdyby nie ten blog, to najprawdopodobniej nie wiedziałbyś o istnieniu naszej firmy, ponieważ nie miałbyś okazji na nią natrafić.

Dlatego wszelkie różne dodatkowe aktywności służą budowie marki. Różne reklamy, content marketing, widoczność w sieci, sponsoring – wszystko to wpływa na to, że dana marka jest zauważalna i rozpoznawalna przez wiele osób.

8. Jest to forma skutecznej reklamy.

Kontynuując powyższy wątek, można uznać, że webinar to skuteczna forma reklamy w internecie. Każde seminarium zdobywa jakiś rozgłos i trafia do pewnego grona odbiorców. Stąd znajomość marki się rozrasta. Można uznać, że jest to w pewnym sensie sposób na reklamę.

W dodatku trzeba przyznać, że jest to stosunkowo tania forma autopromocji. Praktycznie można stwierdzić, że jest to darmowe, ponieważ angażujemy tutaj „jedynie” własny czas. Owszem, można kupić kamerę czy mikrofon, lecz równie dobrze można zacząć od transmisji na lepszej jakości telefonie.

W każdym razie ponoszone wydatki są raczej jednorazowe niż wymagające stałego budżetu (w odróżnieniu np. od SEO, e-mail marketingu, Google Ads itd.).

9. Czy jest to efektywniejsze niż blogowanie?

Na koniec warto jeszcze rozważyć jedną korzyść z prowadzenia webinaru. Prawdopodobnie jest to efektywniejsza forma przekazywania treści w porównaniu do jej tworzenia (blogowania).

Spójrzmy dla przykładu na ten wpis. Uznajmy, że napisanie go wraz z przygotowaniem się do publikacji zajęło mi równo jedną godzinę. Teraz zastanówmy się, ile czasu zajęłoby mi to w przypadku, gdybym cały materiał chciał Ci opowiedzieć. Można strzelać, że po dziesięciu minutach monologu wszystkie powyższe punkty zostałyby omówione.

Dlatego też poniekąd można stwierdzić, że webinar jest efektywniejszy, ponieważ przez ten sam okres można znacznie więcej zdziałać.

Podsumowując – czy warto prowadzić webinar?

Analizując korzyści, wniosek nasuwa się sam.

Tak więc na pytanie, czy warto prowadzić webinar, odpowiedź z pewnością jest jednoznaczna – jasne, że tak! Prowadzenie webinaru niesie za sobą szereg korzyści i to nie byle jakich. Są to realne wartości, które zyskujesz i które owocują na Twoją przyszłość. Jest to z pewnością trafna decyzja.

Owszem, są również minusy, ponieważ nie każda osoba może to wykonać, jednak tę kwestię należałoby już rozważyć indywidualnie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Katarzyna Radczenko

  Dziękuję! Jeszcze dodam, że webinary pomagają poznać grupę docelową. A jakie największe minusy widzi Pan w prowadzeniu webinarów?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Szczerze? Chyba jedynie to, że przygotowywanie się do nich może zabierać czas. 🙂 Poza tym minusów nie ma żadnych – jeśli umie się to robić, to przynoszą one świetne efekty.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.