Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki – 7 propozycji

Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki

Grafika jako treść wizualna jest nieodłącznym elementem każdej strony internetowej. Bez niej treść w internecie byłaby nudna i ciężka do zapoznania się z nią.

Grafika dodaje wartości, potrafi przekazywać emocje oraz dodaje oddechu chociażby we wpisach blogowych. Ponadto zalecane jest, aby to właśnie treści tworzone na blogu zawierały zdjęcia, co daje kilka drobnych „punktów” pod kątem SEO.

Grafika jest praktycznie w każdym poście na Facebooku, przy zapisie do newslettera, czy chociażby właśnie jako główne zdjęcie wpisu.

Mają więc one przyciągać uwagę i być przyjazne dla oka, ponieważ wtedy jest większa szansa na zaciekawienie odbiorcy.

Zatem jeśli prowadzisz bloga lub jakkolwiek jesteś powiązany z social media, to koniecznie sprawdź narzędzia do tworzenia grafiki. Zebrałem kilka pomocnych narzędzi online, które powinny wystarczyć każdemu początkującemu, który chce samodzielnie tworzyć jakąkolwiek grafikę na potrzeby internetu.

Poniższe narzędzia do tworzenia grafiki sprawdzą się idealnie w tworzeniu:

 • wpisów w mediach społecznościowych na różne platformy
 • prezentacji
 • kolaży
 • obróbki zdjęć
 • efektów specjalnych czy filtrów
 • grafik na potrzeby e-booków – okładka, zawartość itp.
 • infografik z różnym wykresami i danymi liczbowymi

Rzuć okiem na poniższe zestawienie.

Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki na potrzeby social media lub bloga

1. Canva.

Prawdopodobnie jest to najpopularniejszy program do obróbki zdjęć online. Z tym narzędziem z pewnością zetknie się każdy, kto szuka narzędzi graficznych. Ogromna liczba użytkowników, dobry marketing oraz sam produkt stawiają Canva bardzo wysoko, jeśli chodzi o popularność.

Zawiera wersję darmową (która powinna być wystarczająca do własnego użytku), jak i wersję płatną. W dodatku jest to narzędzie online, więc wszelkie projekty mamy zawsze pod ręką, gdziekolwiek się znajdujemy. Wystarczy zalogować się na własne konto z dowolnego urządzenia.

Narzędzia do tworzenia grafiki online

Największą zaletą Canvy jest to, że zawiera ogromną bibliotekę gotowych szablonów graficznych, z których można korzystać. Wystarczy wybrać coś z biblioteki, a następnie podmienić tekst, obrazek czy dane. W ten sposób gotowe projekty mogą powstać w dość krótkim czasie.

W dodatku narzędzie to zawiera standardowe i oczekiwane funkcje typu kadrowanie, obracanie zdjęć, dodawanie filtrów, tekstur czy treści na zdjęcie, które pozwalają obrobić i dostosować zdjęcie do własnych potrzeb.

Ponadto narzędzie można zintegrować z WordPressem dzięki wtyczce, więc Twój blog może być bezpośrednio połączony z narzędziem do tworzenia obrazów do wpisów.

2. Stencil.

Darmowe narzędzia do tworzenia grafik są zazwyczaj w formie online, więc nawet nie trzeba nic instalować na własnym komputerze. Tak też jest z narzędziem Stencil. Co wyróżnia to narzędzie, to fakt, że jest ono bardzo szybkie, a cała obsługa programu jest wyjątkowo prosta i intuicyjna. Jest to perfekcyjne rozwiązanie na początku drogi z własną grafiką.

Co więcej, Stencil wspierany jest przez Pixabay oraz Pexels, więc mamy do dyspozycji mnóstwo zdjęć do wykorzystania.

Poza tym, ciekawą opcją jest szybka i łatwa możliwość publikowania stworzonych projektów od razu bezpośrednio na portale społecznościowe.

3. PicMonkey.

Kolejne narzędzie online do tworzenia grafiki to PicMonkey. Jak powyższe narzędzie, tutaj również są plany cenowe. Jest wersja darmowa, ale są również płatne plany, które rozszerzają funkcjonalność narzędzia. Oczywiście do własnych potrzeb wersja darmowa powinna być wystarczająca.

Cechą wyróżniającą narzędzie jest łatwa możliwość tworzenia kolażu ze zdjęć. W dodatku obecna jest bogata biblioteka grafik oraz różnych ramek do wykorzystania, co również daje możliwość do eksperymentowania z tworzoną grafiką.

4. Pablo by Buffer.

Pablo by Buffer jest typowo nastawione na tworzenie grafiki na potrzeby social media. Zatem jeśli tworzysz różne posty np. na Facebooku, to warto zaciekawić się tym narzędziem.

Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki

Co je wyróżnia? Przede wszystkim prostota. Wybieramy zdjęcie, dodajemy do niego tekst i zapisujemy. W ten sposób mamy gotową grafikę ze zdjęciem, na którym jest nałożony tekst. Cały panel jest intuicyjny, a dostępne narzędzia są zgrabnie ułożone.

W dodatku narzędzie automatycznie tworzy rozmiar grafiki w zależności od tego, na jakie medium społecznościowe jest tworzone. Otrzymujemy więc gotowy obraz do wykorzystania w social media.

5. Piktochart.

Piktochart jest idealne, jeśli zamierzasz tworzyć treść atrakcyjną wizualnie, zawierającą różne elementy statystyczne. Jest więc świetnym narzędziem do tworzenia darmowych infografik.

Przy jego pomocy można tworzyć przyciągające wzrok infografiki, które w dodatku są bardzo angażującym typem treści. Według różnych obserwacji wyraźnie widać, że infografiki cieszą się większym zainteresowaniem wśród internatów i są znacznie chętniej udostępniane w social media już od naprawdę długiego czasu.

Ponadto biblioteka 500 szablonów na pewno pozwoli Ci wybrać adekwatny wzór projektu do tworzenia. Choć tutaj minusem jest zamieszczanie w stopce (w darmowej wersji) logo narzędzia.

6. Snappa.

Snappa to kolejne z darmowych narzędzi do tworzenia grafiki. W użyciu i rozmieszczeniu elementów bardzo przypomina Canvę. Tutaj również mamy mnóstwo gotowych szablonów do wyboru, które po wybraniu można dostosować pod własne wymogi – dodać tekst, zmienić grafikę, ikonę czy też wstawić jakiś wizualny element.

Moją uwagę zwróciła jeszcze ciekawa opcja, która pozwala stworzony projekt przeskalować do odpowiedniego rozmiaru do danego wpisu w social media. Zatem bez problemu obraz dostosuje się do wymogów danego portalu społecznościowego.

7. Crello.

Przedstawione narzędzia do tworzenia grafiki zamyka Crello. Właściwie jest to narzędzie jak każde powyższe. Obsługa sprowadza się do tego, że wybieramy gotowy szablon, który następnie modyfikujemy pod własne potrzeby.

Aczkolwiek w tym narzędziu biblioteka szablonów jest – jak by to ująć – nieco inna. Same szablony wyróżniające się jakoś bardziej przyciągnęły moją uwagę niż w poprzednich narzędziach. Widać tutaj bardziej złożone projekty, podchodzące wręcz pod plakaty.

Plusem jest również to, że szablony są dostępne bez konieczności rejestracji, więc ma do nich dostęp każdy. W poprzednich narzędziach nie ma takiej możliwości. Zatem tutaj na pewno kolejny plus. W dodatku już samo przeglądanie kolekcji szablonów może stanowić świetne źródło inspiracji do tworzenia darmowych grafik.

Zatem, jakie narzędzia do tworzenia grafiki warto poznać?

Jak widać, narzędzia do tworzenia grafiki są w sumie bardzo zbliżone do siebie. Zazwyczaj każde z nich ma zestaw podstawowych funkcji, które muszą się znaleźć w tego typu oprogramowaniu – kadrowanie, przycinanie, dodawanie tekstu, ikon, nakładanie filtrów, aż po końcowy eksport pliku.

Tutaj tak naprawdę do tych narzędzi trzeba podejść indywidualnie, ponieważ w każdym z nich z pewnością uda się zrealizować domowy projekt na takim samym poziomie. Różnice z pewnością mogą się pojawić pod kątem intuicyjności, mnogości bardziej szczegółowych opcji, czy po prostu kultury pracy.

Warto przetestować choć na chwilę kilka z nich, aby móc wybrać ten jedyny, który pozwoli tworzyć własne projekty.

Oczywiście każdy powyższy program jest również w wersjach płatnych, gdzie odblokowywany jest dostęp do większej liczby opcji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Tadeusz

  Super temat dla początkujących, wart zapoznania się z nim. Polecam!!!!

  Odpowiedz
 2. Krisbos

  Również mi się bardzo podoba artykuł, ale to raczej długi proces nauki jest, więc jeśli ktoś chciałby mieć szybko i starannie wykonaną grafikę, na np. swoją stronę firmową, to chyba lepiej się zgłosić do specjalistów nie?

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy