Darmowe wtyczki do WordPressa na start – 11 propozycji

Darmowe wtyczki do WordPressa

Jedną z cech charakterystycznych WordPressa jest obsługiwanie tzw. wtyczek. Są to moduły, które można w każdej chwili zainstalować na stronie internetowej, aby np. dodać nowe funkcje.

Wiemy, iż wielu początkujących blogerów ulega czarowi tych dodatków i stara się zainstalować ich jak najwięcej. Czy posiadanie dużej liczby wtyczek jest korzystne?

Cóż, z reguły powinno się unikać ich nadmiaru, gdyż zbyt dużo pluginów może negatywnie wpływać na prędkość ładowania się strony internetowej. Aspekty dotyczące bezpieczeństwa WordPressa również są istotne.

Zatem na jakie darmowe wtyczki do WordPressa postawić, aby skorzystać tylko z tych, które faktycznie się przydają oraz wnoszą coś istotnego do strony? Poniżej przygotowaliśmy małe subiektywne zestawienie ciekawych dodatków.

Darmowe wtyczki do WordPressa na początek blogowania:

1. Yoast SEO.

Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych dodatków. Nie stało się to bez powodu.

Dzięki Yoast SEO możesz między innymi:

 • wpłynąć na wygląd podstron wchodzących w skład Twojej strony internetowej wśród wyników wyszukiwania
 • wygenerować mapę strony
 • zadbać o wygląd linków kierujących do Twojej strony internetowej, udostępnianych w mediach społecznościowych
 • poprawić stan SEO podstron

Niestety, lecz wiele osób nazywa Yoast SEO „wtyczką do pozycjonowania”, co jest kompletną bzdurą. Samo zainstalowanie wtyczki oraz korzystanie z niej nie sprawi, że Twoja strona internetowa niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmiecie w pył konkurencję.

Jej stosowanie pozwala za to uporządkować sposób, w jaki Twoja witryna widziana jest nie tylko przez użytkowników, ale także przez roboty wyszukiwarek.

Przy okazji polecam Ci nasz wpis o tym, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO. Rola wspomnianej wtyczki w tym przypadku jest bardzo istotna.

2. Contact Form 7.

Contact Form 7

Nie ma takiej możliwości, aby jakikolwiek tekst omawiający darmowe wtyczki do WordPressa mógł pominąć Contact Form 7.

Podstawową funkcją Contact Form 7 jest możliwość stworzenia formularza kontaktowego oraz umieszczenia go na stronie internetowej w dowolnym miejscu.

Contact Form 7 lubiany jest przede wszystkim za swoją prostotę oraz intuicyjność obsługi. Przy użyciu tego dodatku można tworzyć przeróżne formularze – od tych zupełnie podstawowych po bardzo zaawansowane.

Co więcej, wspomniana wtyczka posiada także integrację z google’owskim systemem reCAPTCHA, który skutecznie ułatwia walkę ze spamem.

3. Free Tools to Automate Your Site Growth.

Free Tools to Automate Your Site Growth

Pod tą długą nazwą znajdziesz pakiet narzędzi Sumo. W jego skład wchodzą między innymi aplikacje, dzięki którym:

 • stworzysz okienko pop-up służące pozyskiwaniu nowych subskrybentów newslettera
 • dodasz na stronę przyciski służące udostępnianiu treści w mediach społecznościowych
 • umożliwisz odwiedzającym łatwe dzielenie się w social media obrazami, a także fragmentami Twoich tekstów
 • sprawdzisz, które elementy strony są klikane najchętniej przy użyciu tzw. mapy ciepła

Są to jedynie wybrane funkcje, które możesz wykorzystać na swojej stronie internetowej dzięki Sumo. Pakiet narzędzi nakierowany jest głównie na pozyskiwanie nowych odbiorców treści poprzez przeróżne formularze, które możesz wykorzystywać w zasadzie wszędzie oraz w dowolnej formie.

4. Smush Image Compression and Optimization.

Smush Image Compression and Optimization

Wtyczka znana także jako WP Smush przede wszystkim redukuje rozmiar obrazów znajdujących się na Twojej stronie internetowej bez zauważalnej utraty jakości.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że da się zmniejszyć „wagę” grafik bez żadnych strat. Odczuć to mogą przede wszystkim ci użytkownicy, którzy korzystają z internetu przy użyciu transmisji danych, gdyż pozwala to zaoszczędzić transfer.

Co więcej, WP Smush zajmie się nie tylko dotychczas dodanymi obrazami, lecz także sprawi, by każda nowo dodana grafika już „w locie” była optymalizowana.

Możesz także ustalić maksymalne wymiary obrazów, aby wszystko to, co przesyłasz na stronę, było skalowane do odpowiedniej rozdzielczości.

5. Autoptimize.

Autoptimize

Jeśli omawiamy darmowe wtyczki do WordPressa, warto jest się przyjrzeć jednemu z tych dodatków, które służą głównie do kompresowania zasobów, z których składa się Twoja strona internetowa. Mowa o Autoptimize.

Dzięki temu pluginowi przy pomocy kilku kliknięć możesz między innymi:

 • połączyć wiele plików CSS i JS w jeden
 • włączyć tzw. pamięć podręczną
 • sprawić, aby skrypty ładowały się dopiero po wczytaniu treści właściwej strony
 • usunąć domyślne dla WordPressa Emoji

Pamiętaj tylko o tym, aby po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian przy użyciu tej wtyczki dogłębnie przetestować działanie strony internetowej. W teorii powinna działać sprawniej, jednakże dodatek ten ingeruje w dość istotne elementy serwisu, zatem mogą pojawić się jakieś błędy. Gdyby tak się stało, nie masz czym się martwić – wszystkie zmiany można cofnąć.

6. Responsive Lightbox by dFactory.

Responsive Lightbox by dFactory

Wtyczka ta umożliwia usprawnienie oraz wzbogacenie sposobu, w jaki wyświetlają się obrazy na Twojej stronie internetowej po ich powiększeniu.

Niektóre motywy WordPressa nie są wyposażone w tzw. efekt lightbox, a to właśnie tę funkcję dodaje wspomniany dodatek.

Dzięki niemu możesz zarządzać poszczególnymi slajdami, łączyć pojedyncze zdjęcia w galerie, zmieniać wygląd strzałek i wskaźników nawigacyjnych itp. itd. Mnogość opcji jest naprawdę ogromna, gdyż dostępnych jest kilka różnych skryptów (m.in. prettyPhoto, SwipeBox czy Featherlight).

7. kk Star Ratings.

kk Star Ratings

Zbiór zawierający ciekawe i darmowe wtyczki do WordPressa musi uwzględniać także ten dodatek. Jego działanie możesz zauważyć niemal na samym dole tego wpisu.

Otóż kk Star Ratings daje możliwość oceniania wpisów blogowych. Co więcej, użycie odpowiednich ustawień wprowadza także tzw. znaczniki schema, które – przy łaskawości robotów indeksujących Google’a – mogą dodać „gwiazdki” do podstron Twojego serwisu pojawiających się wśród wyników wyszukiwania.

Warto jest się zainteresować tą wtyczką, gdyż odpowiednio użyta pozwala wyróżnić się stronie internetowej w SERP-ach.

8. Instagram Feed.

Instagram Feed

Czy oprócz prowadzenia bloga posiadasz także konto na Instagramie?

Jeśli tak, to wtyczka Instagram Feed umożliwi Ci wyświetlanie najnowszych zdjęć wprost z tego serwisu bezpośrednio na Twojej stronie internetowej.

Do najważniejszych zalet tego pluginu można zaliczyć:

 • pełną responsywność
 • prostotę konfiguracji
 • wyświetlanie zdjęć nie tylko z jednego, lecz także z kilku kont na Instagramie
 • wpływanie na liczbę wyświetlanych zdjęć, ich rozmiar, marginesy i wiele, wiele innych kwestii

Jeśli prowadzisz profil na Instagramie powiązany z Twoim blogiem, to wtyczka ta jest dla Ciebie wręcz must-have.

9. Broken Link Checker.

Broken Link Checker

Czasem zdarzy się, że podczas dodawania odnośnika do jakiejś podstrony zrobi się literówkę. Jesteśmy tylko ludźmi, zatem błędy po prostu się zdarzają.

Występuje wtedy tzw. błąd 404, który wskazuje użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek, że pod danym adresem nie ma pożądanej treści.

Broken Link Checker daje Ci możliwość monitorowania stanu wszystkich linków, jakie występują na Twojej stronie internetowej. Jeśli wśród nich pojawi się jakiś oznaczony błędem 404, wtyczka ta natychmiast Cię o tym poinformuje.

10. User Role Editor.

User Role Editor

Czy Twoim blogiem (lub stroną firmową opartą o WordPressa) zajmuje się ktoś jeszcze oprócz Ciebie? Może nie chcesz, aby jakieś osoby miały zbyt obszerne uprawnienia umożliwiające im zbyt daleko idącą ingerencję w treść na Twojej stronie internetowej?

Jeśli tak jest, to zainteresuj się wtyczką User Role Editor.

Z jej pomocą możesz łatwo zarządzać absolutnie wszystkimi elementami panelu administracyjnego oraz określać, jakie osoby mogą mieć dostęp do jego poszczególnych części.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszyscy użytkownicy widzą tylko to, co powinni.

11. Sierotki.

Sierotki

Na koniec propozycja wtyczki, której autorem jest Polak, Marcin Pietrzak.

Tzw. sierotka jest błędem typograficznym, który polega na pozostawianiu na końcu wiersza osamotnionego, krótkiego wyrazu. Najczęściej dotyczy to spójników oraz przyimków typu „i” czy „z”.

Wtyczka ta nie ingeruje w żaden sposób w treść, lecz zmienia wygląd w trakcie wyświetlania tekstu.

Dla osób, które są szczególnie wrażliwe na tego typu błędy nawet w internecie, Sierotki jest dodatkiem obowiązkowym.

Czy darmowe wtyczki do WordPressa to dobry wybór?

Oczywiście, że tak!

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zasada, według której powinno się wykorzystywać tylko niezbędne dodatki.

Naprawdę nie ma co instalować ich na siłę, gdyż zazwyczaj przesyt wtyczek okupiony jest spadkiem wydajności strony internetowej. Być może brzmi to nieco brutalnie, lecz – w gruncie rzeczy –

to wygoda użytkowników powinna być ważna, nie zaś osobiste preferencje.

Czy możesz polecić inne wtyczki do WordPressa, które przydatne będą osobom początkującym? Jeśli tak, to gorąco zachęcamy do podzielenia się swoją wiedzą w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. kfszymon

  Czy to prawda, że poprzez czyszczenie cache tej wtyczki generuje się masa błędów 404 ?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Wykorzystujemy tę wtyczkę na wielu stronach i nigdy nie mieliśmy takich problemów. Błedy 404 występują tylko tam, gdzie uprzednio był dostępny jakiś zasób (do którego wciąż występują jakieś odwołania), podczas gdy później został usunięty.

 2. Janusz Kamiński

  Hehe, dużo wtyczkę jeszcze nie znam. A więc muszę protestować. 🙂

  Odpowiedz
 3. facetwformie

  W celu przyśpieszenia strony polecam jeszcze dwie: fastest cache i google libraries

  Odpowiedz
 4. Kasia Pyra

  Dzień dobry. Szukam wszędzie ale nie mogę znaleźć, jak można cofnąć zmiany wprowadzone przez wtyczkę autoptimalize?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Po prostu ją wyłącz. 🙂 Jeśli korzystasz jeszcze z jakichś innych wtyczek, które używają cache, musisz wyczyścić ich pamięć podręczną.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.