Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? – 5 powodów

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?

Nie oszukujmy się – większość użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Zazwyczaj poszukują tam szybkich odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wiadomości, cen produktów, tanich usług itd. Tutaj zaczyna się sens tego wpisu oraz zadawanie dwóch odwiecznych pytań:

„Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”

„Czemu na daną frazę moja witryna w ogóle nie występuje?”

Pojawiają się one niezależnie od tego, czy nastąpił nagły spadek natężenia ruchu, czy po prostu nigdy nie udało Ci się uzyskać sensownych pozycji na słowa kluczowe, które Cię interesują.

Ten artykuł pomoże Ci szybko zdiagnozować najczęstsze problemy, które uniemożliwiają zdobycie wysokich pozycji.

"Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?" – 5 przyczyn

1. Twoja strona jest ręcznie zablokowana przed indeksacją.

Może wydaje się to banalne, ale przez Twoją nieuwagę (lub – co gorsza – dewelopera) plik robots.txt zawiera dyrektywę:

User-agent: *
Disallow: /

Jeżeli nie wiesz, czy Twoja strona ma taki plik, to zawsze możesz sprawdzić to, wchodząc na swoją stronę pod adres:

mojastrona.pl/robots.txt

Warto również wspomnieć, że istnieje takie jedno niewinne okienko w WordPressie, które po zaznaczeniu może zablokować całą naszą stronę dla Google.

Można je znaleźć, wchodząc do: Kokpit -> Ustawienia -> Czytanie -> Widoczność dla wyszukiwarek.

Jeżeli w robots.txt widnieje dyrektywa Disallow: / lub w Twoim WordPressie jest zaznaczone pole Widoczność dla wyszukiwarek, to znalazłeś przyczynę, dla której Google nie może zindeksować Twojej strony.

Jeżeli Twoja strona jest odblokowana dla wszystkich robotów indeksujących, a mimo to nie ma jej w Google, to istnieje jeszcze jedna możliwość.

Meta tag noindex.

Jak to sprawdzić?

Wejdź na swoją stronę internetową i naciśnij F12. Pojawi się okno z narzędziami dla deweloperów. Naciśnij teraz CTRL + F i w wyszukiwarce wpisz noindex. Jeżeli taki tag występuje na Twojej stronie internetowej, to radzimy skonsultować się z kimś, kto projektował Twoją witrynę, ponieważ w większości przypadków takie tagi są ręcznie ustawione w kodzie witryny lub dodane przez jakiś plugin do systemu zarządzania, z którego korzystasz.

2. Google jeszcze nie zindeksowało Twojej strony.

Jeżeli nie chcesz pomagać Google, to indeksacja będzie trwać kilka dni, a czasami nawet tydzień.

Dzieje się tak dlatego, że Twoja strona internetowa jest jeszcze nowa i nie ma żadnych linków zewnętrznych.

Jak pomóc sobie oraz Google?

Zapraszam Cię do naszego wpisu o tym, jak szybko zindeksować nową stronę internetową w Google.

Jeżeli z jakiegoś nieznanego mi powodu nie będziesz chciał założyć konta w Google Search Console, to gigant z Mountain View daje Ci ostatnią szansę, dzięki której możesz ręcznie przesłać prośbę o indeksację wybranych linków.

Teraz musisz uzbroić się w kilka godzin cierpliwości.

Uwaga!

W jaki sposób przetestować, czy nasza strona widnieje w indeksie Google?

Jako początkujący pewnie wpisałbyś frazę kluczową, na którą chciałbyś, żeby Twoja strona internetowa wyskakiwała na pierwszej stronie w Google.

Od razu zadałbyś sobie pytanie: „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?!”.

Muszę Cię zmartwić i od razu nastawić, że tak prosto nie będzie. Pozycjonowanie wymaga czasu.

Nową stronę internetową, którą dodaliśmy kilka godzin temu, możemy sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę:

site:mojastrona.pl

Jeżeli Google poinformuje Cię, że znaleziono np. około 100 wyników, to znaczy, że wszystko poszło dobrze i możemy być pewni, że nasza strona widnieje już w indeksie Google.

Jeżeli Google nie pokaże informacji o liczbie wyników, to znaczy, że Twoja strona jeszcze nie została zindeksowana lub zrobiłeś coś w niewłaściwy sposób.

3. Porywasz się z motyką na słońce.

Nie jest to może przykład, dzięki któremu odkryjemy Amerykę, ale zdarza się to nader często.

Przykładowo…

Pewnego dnia postanowiłeś, że otworzysz sklep internetowy, który będzie sprzedawał telefony oraz akcesoria w internecie.

W chwili euforii zapomniałeś o najważniejszym, czyli o sprawdzeniu konkurencji.

Stworzyłeś całe zaplecze, dodałeś wszystkie produkty, przeprowadziłeś optymalizację pod kątem SEO oraz UX / UI. Wydałeś większość swojego budżetu.

Po kilku miesiącach dochodzisz do wniosku, że nic nie sprzedajesz, a pomysł był klapą.

Zastanawiasz się nawet: „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”.

Twoja strona jest w Google, tylko na bardzo odległej pozycji. Gdzieś w zakamarkach wyszukiwarki, gdzie nikt w zasadzie nie zagląda.

Wpisując teraz w Google frazę „telefony komórkowe” zauważasz, że na to słowo kluczowe występują strony największych firm w Polsce, z którymi nigdy nie wygrasz. Nawet nie ma co startować na tę frazę, jeżeli chodzi o AdWords, ponieważ grube ryby mają tysiąckrotnie większy budżet na reklamę.

Jaki błąd popełniłeś?

Chciałeś walczyć z molochami, zamiast poświęcić większość budżetu na tworzenie niszowych treści, które pojawiałyby się na słowa kluczowe z długim ogonem.

Gdybym to ja prowadził taki biznes, tworzyłbym na potęgę wpisy blogowe, które opisywałyby np. telefony do 1000 zł, które mają szybkie ładowanie, telefony do 1500 zł, które są wodoodporne, a każdy z tych wpisów przekierowywałby klienta na mój sklep internetowy.

Uwierz mi, że tego typu słowa kluczowe będą dla Ciebie lepiej konwertować niż słowa kluczowe o dużym zasięgu, które są już zajęte przez największe firmy.

Oczywiście w miarę rozwoju udałoby Ci się w końcu dotrzeć na pierwszą stronę, ale to wymagałby ogromnej ilości pracy oraz budżetu.

4. Brak optymalizacji pod kątem SEO.

Zasada jest bardzo prosta.

Twoja witryna internetowa lub dana podstrona będzie w rezultatach wyszukiwania, jeżeli Google uzna, że jest ona w jakiś sposób powiązana ze słowem kluczowym, które zostało wpisane w wyszukiwarkę.

To, na której pozycji będzie Twoja strona www, to już jest inna bajka i tak naprawdę nie mamy na to zbyt wielkiego wpływu.

Jednakże można w pewien sposób pokazać Google, że bardzo chcemy być wysoko na pewną frazę kluczową i tworzyć treści witryny pod tym kątem oraz zdobyć linki zewnętrzne z odpowiednim anchorem.

Anchor to tekst linku, np. <a href=”https://www.onet.pl/”>wiadomości z Polski i świata</a>.

Z kolei link zewnętrzny to link, który kieruje do naszej strony z innej domeny.

Jeżeli chodzi o sposób, w jaki optymalizujemy stronę internetową pod kątem SEO, pisaliśmy o tym już wiele razy:

5. Niskiej jakości teksty na stronie internetowej.

Jeżeli chodzi o stare, jak i nowe strony internetowe, których nie ma w Google (jeżeli przyjmiemy, że TOP 20 jest równe brakowi indeksacji), to bardzo często jest to z powodu złej jakości tekstów i braku systematyczności w ich dodawaniu.

Prosty przykład i zarazem… quiz:

Jeżeli Google ma 15 stron, które pasują do frazy „najlepsze telefony 2018”, to:

 1. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać najdroższe telefony z 2018 roku w największych sklepach internetowych?
 2. Pierwsze trzy pozycje będę zarezerwowane dla sklepów internetowych, które sprzedają najlepsze telefony po okazyjnych cenach?
 3. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać strony firm, które produkują telefony?
 4. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać wpisy blogowe, które będą rzetelnie opisywać 10 telefonów, jakie zostały wyprodukowane w 2018 i będą porównywać je pod różnym kątem, a w sekcji komentarzy będzie wrzeć zażarta dyskusja?

Jeżeli wpisalibyśmy tę frazę 10 lat temu, to odpowiedź numer 2 byłaby pewnie trafiona. W dzisiejszych czasach na 99% dobrą odpowiedzią będzie numer 4.

Dlatego zachęcam Cię do tworzenia wysokiej jakości treści, a z pewnością uda Ci się osiągnąć sukces w danej niszy.

W jaki sposób to zrobić?

Oto kilka naszych wpisów, które mogą Ci pomóc:

Problem typu "dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?" – podsumowanie

Jak sam widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która rozwieje Twoje wątpliwości odnośnie do pytania „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”.

Czasami wystarczy przez nieuwagę zaznaczyć jeden checkbox w WordPressie i cała nasza ciężka praca w ciągu kilku tygodni może pójść na marne.

Pozycjonowanie i indeksacja w Google zawsze wywołują wiele trudnych pytań.

Jeżeli jakieś masz, to zapraszamy do sekcji komentarzy, a spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Grzegorz Widłak

  Witaj super się czytało mam nadzieję że ten z WordPress tekst mi pomoże powiedz mi co miałeś na myśli że tworzył byś blogi której przekierowany by do twojego biznesu ??, Opłaca się płacić za pozycjonowanie strony ??

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Grzegorzu, jeśli masz na myśli ten fragment:

   „Gdybym to ja prowadził taki biznes, tworzyłbym na potęgę wpisy blogowe, które opisywałyby np. telefony do 1000 zł, które mają szybkie ładowanie, telefony do 1500 zł, które są wodoodporne, a każdy z tych wpisów przekierowywałby klienta na mój sklep internetowy.”,

   to chodzi w nim o to, by tworzyć po prostu długie i wysokiej jakości teksty blogowe na własnej stronie internetowej, które wewnątrz zachęcałyby czytelników do odwiedzania stron produktowych.

   Pozycjonowanie z kolei jest świetnym sposobem na zwiększenie widoczności strony internetowej, jednak trzeba postawić na wykonawcę o dobrej opinii i z potwierdzonymi dokonaniami.

 2. Błażej Kotowski

  W search console google cały czas pokazuje błąd, że strona zawiera tag noindex, jednak po sprawdzeniu kodu 9 podstron u, których występuje problem nie znalazłem, żadnego tagu, który by blokował indeksowanie. Plik robotx.txt też nie blokuje indeksowania. Może być, że jak dodawałem podstrony to w wordpressie wyłączyłem opcję indeksowania i teraz te podstrony nie są indeksowane? Teraz ta opcja jest włączona.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Błażeju, GSC ma to do siebie, że ostatnimi miesiącami działa z opóźnieniem lub podaje błędne wskazania. Jeśli jesteś pewien, że:

   – podstrony nie mają w kodzie noindex,
   – żadna wtyczka nie ma też wpływu na ww. sytuację,
   – robots.txt niczego nie blokuje,
   – w „Czytaniu” w ustawieniach WordPressa masz odznaczony checkbox,

   to prędzej czy później GSC załapie zmiany. Możesz jeszcze dodatkowo pozgłaszać wszystkie podstrony, a nuż robot zainteresuje się nimi szybciej.

 3. Zuzanna

  Dzień dobry,
  dziękuję za artykuł. Mam pytanie – co jeśli strona jest poprawnie zaindeksowana i wyświetla się po wpisaniu frazy site:adres, ale nie wyświetla się po wpisaniu nazwy firmy w google? Nie oczekuję, że strona będzie się wyświetlać po wpisaniu słów kluczowych, bo rozumiem, że konkurencja jest duża, ale jeśli wpisuję nazwę firmy, która jest unikalna a strona nie wyświetla się (na żadnej z kolejnych stron google), to czy coś jest nie tak? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Najpewniej trzeba jeszcze po prostu poczekać. Strony internetowe na swoje brandowe frazy właściwie zawsze powinny „wyskakiwać” wysoko, a nawet na pierwszym miejscu.

 4. Barbara

  Dzień dobry, chciałabym wrzucić na serwer nową (roboczą) wersję strony, nad którą jeszcze pracuję, a boję się posądzenia o duplikację treści (treść na nowej i starej stronie jest prawie taka sama). Czy mogę w jakiś sposób zablokować dostęp Google do tej roboczej wersji bez wstawiania tagów noindex czy robots.txt na każdej z ponad stu podstron? Z góry dziękuję za radę, pozdrawiam Barbara

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Wystarczy dodać jeden plik (robots.txt) w katalog nadrzędny. Wszystkie URL-e pod nim będą zablokowane.

 5. Anna

  Dzień dobry,
  Mam pytanie w jakie sposób można zmienić plik robotx.txt z disallow na allow?
  Podczas wpisania frazy site:mojastrona.pl wyświetla się 6 wyników, czy to jest ok?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Należy usunąć z pliku blokujące dyrektywy lub po prostu cały plik. Jeśli chodzi o liczbę wyników w indeksie Google’a, ciężko stwierdzić, czy tyle ich powinno być, nie znając adresu strony. Aczkolwiek jeżeli coś w indeksie jest, to znaczy, że roboty prawidłowo zaindeksowały te treści.

 6. Zbych

  jak komentarz znikie, print screeny zostaną udostępnione w internecie, ze taki komentarz został dodany. Stąd będzie to budzić wątpliwość, czy komentarze są rzetelnie prowadzone.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.