Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? – 5 powodów

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? Dlaczego nie ma jej w żadnych wynikach wyszukiwania? Te pytania zadaje sobie każdy, kto zaczyna przygodę z własną witryną. Czasami problem jest banalny, a innym razem bardzo złożony. Oto 5 częstych powodów, przez które Google nie indeksuje Twojej strony www.

Nie oszukujmy się – większość użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Zazwyczaj poszukują tam szybkich odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wiadomości, cen produktów, tanich usług itd. Tutaj zaczyna się sens tego wpisu oraz zadawanie dwóch odwiecznych pytań:

„Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”

„Czemu na daną frazę moja witryna w ogóle nie występuje?”

Pojawiają się one niezależnie od tego, czy nastąpił nagły spadek natężenia ruchu, czy po prostu nigdy nie udało Ci się uzyskać sensownych pozycji na słowa kluczowe, które Cię interesują.

Ten artykuł pomoże Ci szybko zdiagnozować najczęstsze problemy, które uniemożliwiają zdobycie wysokich pozycji.

"Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?" – 5 przyczyn

1. Twoja strona jest ręcznie zablokowana przed indeksacją.

Może wydaje się to banalne, ale przez Twoją nieuwagę (lub – co gorsza – dewelopera) plik robots.txt zawiera dyrektywę:

User-agent: *
Disallow: /

Jeżeli nie wiesz, czy Twoja strona ma taki plik, to zawsze możesz sprawdzić to, wchodząc na swoją stronę pod adres:

mojastrona.pl/robots.txt

Warto również wspomnieć, że istnieje takie jedno niewinne okienko w WordPressie, które po zaznaczeniu może zablokować całą naszą stronę dla Google.

Można je znaleźć, wchodząc do: Kokpit -> Ustawienia -> Czytanie -> Widoczność dla wyszukiwarek.

Jeżeli w robots.txt widnieje dyrektywa Disallow: / lub w Twoim WordPressie jest zaznaczone pole Widoczność dla wyszukiwarek, to znalazłeś przyczynę, dla której Google nie może zindeksować Twojej strony.

Jeżeli Twoja strona jest odblokowana dla wszystkich robotów indeksujących, a mimo to nie ma jej w Google, to istnieje jeszcze jedna możliwość.

Meta tag noindex.

Jak to sprawdzić?

Wejdź na swoją stronę internetową i naciśnij F12. Pojawi się okno z narzędziami dla deweloperów. Naciśnij teraz CTRL + F i w wyszukiwarce wpisz noindex. Jeżeli taki tag występuje na Twojej stronie internetowej, to radzimy skonsultować się z kimś, kto projektował Twoją witrynę, ponieważ w większości przypadków takie tagi są ręcznie ustawione w kodzie witryny lub dodane przez jakiś plugin do systemu zarządzania, z którego korzystasz.

2. Google jeszcze nie zindeksowało Twojej strony.

Jeżeli nie chcesz pomagać Google, to indeksacja będzie trwać kilka dni, a czasami nawet tydzień.

Dzieje się tak dlatego, że Twoja strona internetowa jest jeszcze nowa i nie ma żadnych linków zewnętrznych.

Jak pomóc sobie oraz Google?

Zapraszam Cię do naszego wpisu o tym, jak szybko zindeksować nową stronę internetową w Google.

Jeżeli z jakiegoś nieznanego mi powodu nie będziesz chciał założyć konta w Google Search Console, to gigant z Mountain View daje Ci ostatnią szansę, dzięki której możesz ręcznie przesłać prośbę o indeksację wybranych linków.

Teraz musisz uzbroić się w kilka godzin cierpliwości.

Uwaga!

W jaki sposób przetestować, czy nasza strona widnieje w indeksie Google?

Jako początkujący pewnie wpisałbyś frazę kluczową, na którą chciałbyś, żeby Twoja strona internetowa wyskakiwała na pierwszej stronie w Google.

Od razu zadałbyś sobie pytanie: „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?!”.

Muszę Cię zmartwić i od razu nastawić, że tak prosto nie będzie. Pozycjonowanie wymaga czasu.

Nową stronę internetową, którą dodaliśmy kilka godzin temu, możemy sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę:

site:mojastrona.pl

Jeżeli Google poinformuje Cię, że znaleziono np. około 100 wyników, to znaczy, że wszystko poszło dobrze i możemy być pewni, że nasza strona widnieje już w indeksie Google.

Jeżeli Google nie pokaże informacji o liczbie wyników, to znaczy, że Twoja strona jeszcze nie została zindeksowana lub zrobiłeś coś w niewłaściwy sposób.

3. Porywasz się z motyką na słońce.

Nie jest to może przykład, dzięki któremu odkryjemy Amerykę, ale zdarza się to nader często.

Przykładowo…

Pewnego dnia postanowiłeś, że otworzysz sklep internetowy, który będzie sprzedawał telefony oraz akcesoria w internecie.

W chwili euforii zapomniałeś o najważniejszym, czyli o sprawdzeniu konkurencji.

Stworzyłeś całe zaplecze, dodałeś wszystkie produkty, przeprowadziłeś optymalizację pod kątem SEO oraz UX / UI. Wydałeś większość swojego budżetu.

Po kilku miesiącach dochodzisz do wniosku, że nic nie sprzedajesz, a pomysł był klapą.

Zastanawiasz się nawet: „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”.

Twoja strona jest w Google, tylko na bardzo odległej pozycji. Gdzieś w zakamarkach wyszukiwarki, gdzie nikt w zasadzie nie zagląda.

Wpisując teraz w Google frazę „telefony komórkowe” zauważasz, że na to słowo kluczowe występują strony największych firm w Polsce, z którymi nigdy nie wygrasz. Nawet nie ma co startować na tę frazę, jeżeli chodzi o AdWords, ponieważ grube ryby mają tysiąckrotnie większy budżet na reklamę.

Jaki błąd popełniłeś?

Chciałeś walczyć z molochami, zamiast poświęcić większość budżetu na tworzenie niszowych treści, które pojawiałyby się na słowa kluczowe z długim ogonem.

Gdybym to ja prowadził taki biznes, tworzyłbym na potęgę wpisy blogowe, które opisywałyby np. telefony do 1000 zł, które mają szybkie ładowanie, telefony do 1500 zł, które są wodoodporne, a każdy z tych wpisów przekierowywałby klienta na mój sklep internetowy.

Uwierz mi, że tego typu słowa kluczowe będą dla Ciebie lepiej konwertować niż słowa kluczowe o dużym zasięgu, które są już zajęte przez największe firmy.

Oczywiście w miarę rozwoju udałoby Ci się w końcu dotrzeć na pierwszą stronę, ale to wymagałby ogromnej ilości pracy oraz budżetu.

4. Brak optymalizacji pod kątem SEO.

Zasada jest bardzo prosta.

Twoja witryna internetowa lub dana podstrona będzie w rezultatach wyszukiwania, jeżeli Google uzna, że jest ona w jakiś sposób powiązana ze słowem kluczowym, które zostało wpisane w wyszukiwarkę.

To, na której pozycji będzie Twoja strona www, to już jest inna bajka i tak naprawdę nie mamy na to zbyt wielkiego wpływu.

Jednakże można w pewien sposób pokazać Google, że bardzo chcemy być wysoko na pewną frazę kluczową i tworzyć treści witryny pod tym kątem oraz zdobyć linki zewnętrzne z odpowiednim anchorem.

Anchor to tekst linku, np. <a href=”https://www.onet.pl/”>wiadomości z Polski i świata</a>.

Z kolei link zewnętrzny to link, który kieruje do naszej strony z innej domeny.

Jeżeli chodzi o sposób, w jaki optymalizujemy stronę internetową pod kątem SEO, pisaliśmy o tym już wiele razy:

5. Niskiej jakości teksty na stronie internetowej.

Jeżeli chodzi o stare, jak i nowe strony internetowe, których nie ma w Google (jeżeli przyjmiemy, że TOP 20 jest równe brakowi indeksacji), to bardzo często jest to z powodu złej jakości tekstów i braku systematyczności w ich dodawaniu.

Prosty przykład i zarazem… quiz:

Jeżeli Google ma 15 stron, które pasują do frazy „najlepsze telefony 2018”, to:

  1. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać najdroższe telefony z 2018 roku w największych sklepach internetowych?
  2. Pierwsze trzy pozycje będę zarezerwowane dla sklepów internetowych, które sprzedają najlepsze telefony po okazyjnych cenach?
  3. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać strony firm, które produkują telefony?
  4. Pierwsze trzy pozycje będą pokazywać wpisy blogowe, które będą rzetelnie opisywać 10 telefonów, jakie zostały wyprodukowane w 2018 i będą porównywać je pod różnym kątem, a w sekcji komentarzy będzie wrzeć zażarta dyskusja?

Jeżeli wpisalibyśmy tę frazę 10 lat temu, to odpowiedź numer 2 byłaby pewnie trafiona. W dzisiejszych czasach na 99% dobrą odpowiedzią będzie numer 4.

Dlatego zachęcam Cię do tworzenia wysokiej jakości treści, a z pewnością uda Ci się osiągnąć sukces w danej niszy.

W jaki sposób to zrobić?

Oto kilka naszych wpisów, które mogą Ci pomóc:

Problem typu "dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?" – podsumowanie

Jak sam widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która rozwieje Twoje wątpliwości odnośnie do pytania „dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?”.

Czasami wystarczy przez nieuwagę zaznaczyć jeden checkbox w WordPressie i cała nasza ciężka praca w ciągu kilku tygodni może pójść na marne.

Pozycjonowanie i indeksacja w Google zawsze wywołują wiele trudnych pytań.

Jeżeli jakieś masz, to zapraszamy do sekcji komentarzy, a spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? – 5 powodów
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 6)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: