Dlaczego nikt nie czyta mojego bloga? – zobacz, jak to zmienić

Dlaczego nikt nie czyta mojego bloga?

Jednym z najtrudniejszych aspektów blogowania, zwłaszcza gdy zaczynasz, jest pozyskanie odbiorców, którzy będą czytać i komentować Twoje wpisy. Niestety zazwyczaj po kilku miesiącach dochodzisz do strasznego wniosku i pytasz sam siebie: „dlaczego nikt nie czyta mojego bloga oraz jak to zmienić?”.

Przecież robisz wszystkie właściwe rzeczy, o których przeczytałeś na wielu branżowych blogach, a pomimo tego nadal liczba odbiorców nie jest satysfakcjonująca.

Dlaczego?

Pierwsze pytanie – czy mój blog istnieje w mediach społecznościowych?

Jeżeli nie, to nie robisz wszystkich właściwych rzeczy i czytałeś złe poradniki na temat blogowania.

Drugie pytanie – czy sam byś udostępnił swoje wpisy w social media?

Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, to niestety, ale nie tworzysz niczego ciekawego, ani użytecznego, co warto przeczytać.

Dlatego w tym wpisie postaram Ci się wytłumaczyć, dlaczego nikt nie czyta Twojego bloga oraz przekażę Ci kilka dodatkowych wskazówek, żeby to zmienić.

Dlaczego nikt nie czyta mojego bloga?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na pierwsze dwa pytania, to ważne jest to, żeby od początku zrozumieć, że media społecznościowe nie są szybką metodą, która sprawi, że z dnia na dzień staniesz się sławnym i poważanym blogerem.

Budowanie stałego grona czytelników za pomocą mediów społecznościowych wymaga czasu, planowania i wyznaczania coraz nowszych celów.

Wymaga również pewnych inwestycji pieniężnych oraz znajomości grupy docelowej, jak i celów biznesowych.

Oprócz mylnego spojrzenia na social media, początkujący blogerzy popełniają o wiele więcej błędów, które składają się na dylemat typu „dlaczego nikt nie czyta mojego bloga?”.

Oto najważniejsze z nich.

1. Nie tworzysz żadnej treści, która jest przydatna dla odbiorców.

Ponieważ wpisy stanowią rdzeń Twojego bloga, musisz mieć na uwadze swoich czytelników.

Budowanie ruchu w głównej mierze zależy od jakości wpisów, jakie zapewniasz odbiorcom. Kluczem do wartościowej treści jest stosowanie prostej zasady: jakość ponad ilość.

Nie publikuj wpisów i artykułów tylko dlatego, że musisz to robić cyklicznie.

Jeżeli poświęcisz trochę więcej czasu na napisanie lepszego wpisu, to z pewnością wyjdzie Ci to na dobre.

Niestety to oznacza pisanie obszernych i wyczerpujących wpisów, które muszą zawierać rzetelne informacje poparte doświadczeniami oraz badaniami. Nie zapominajmy również o podsumowaniu.

Każdy Twój wpis musi dodawać jakąś wartość dla czytelnika, a jeżeli ta wartość będzie na dodatek unikalna, to wpis staje się z miejsca wyjątkowy. Co oczywiście przełoży się na jego odbiór oraz np. większą liczbę udostępnień na Facebooku.

Podsumowanie oraz rada. Wyjątkowy i wartościowy wpis to taki, który odpowiada na pytania użytkowników oraz nasuwa kolejne, przez co zachęcasz odbiorców do podejmowania akcji typu chęć udostępnienia, kontaktu lub zakupu.

2. Brak określonej niszy.

Wiem, że jako ludzi, interesuje nas wiele rzeczy, przez co kusi nas pisanie na naszym blogu dosłownie o wszystkim i o niczym.

Niestety w tym przypadku bycie postrzeganym jako autorytet jest niezwykle trudne, skoro starasz się omówić każdy temat, który Cię inspiruje.

Im konkretniejszy jest cel Twoje bloga, tym większą masz szansę na przyciągnięcie właściwego czytelnika. Jeżeli odbiorca na samym początku nie zrozumie, o czym jest Twój blog, to wyjdzie z niego, nie dając Ci nawet szansy wytłumaczenia.

Rozdrabnianie swojego bloga uniemożliwia tak naprawdę jego rozwój, ponieważ nie potrafisz wtedy dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.

Podsumowanie oraz rada. Wybierz na samym początku, o czym będziesz pisać na blogu i trzymaj się tego założenia. Jeżeli postawisz na konsekwentność, to w miarę czasu zdominujesz swoją niszę.

3. Brak konsekwencji i spójności.

Musisz mieć plan działania, żeby osiągnąć założone cele. Jeżeli Twoim zadaniem jest przykładowo monetyzacja artykułów na blogu, musisz do tego dążyć.

To oznacza, że musisz być znowu konsekwentny w swoich działaniach oraz trzymać się wcześniej ustalonego planu, który określa harmonogram dodawania wpisów, postów, tweetów, wysyłkę newslettera itd.

W pewnym momencie rozwoju Twojego bloga czytelnicy będą oczekiwać od Ciebie pewnej spójności. Nie możesz ich zawieść.

Podsumowanie oraz rada. Niezależnie od tego, czy będziesz publikować nowe treści raz, czy trzy raz w tygodniu, staraj się trzymać harmonogramu. Jest to nie tylko świetny sposób, żeby planować swoje działania z wyprzedzeniem, ale i przyzwyczaić się do pewnej rutyny.

4. Niewystarczająco promujesz swój blog.

Niestety obecność w samych mediach społecznościowych to aktualnie za mało.

Jako bloger nie możesz po prostu siedzieć i czekać, aż czytelnicy sami znajdą Twoją witrynę. Musisz mieć plan promocji oraz strategię działania.

Oto kilka sugestii:

 • Gościnne blogowanie.
 • Reklama w mediach społecznościowych.
 • Współpraca z innymi blogerami oraz firmami.

Więcej przeczytasz w naszym wpisie o tym, jak promować wpisy na blogu.

Podsumowanie oraz rada. Kluczem do sukcesu będzie stworzenie własnej strategii pozyskiwania czytelników, bazującej na odpowiedniej grupie docelowej. Niestety będziesz musiał testować różne rozwiązania, co będzie wiązało się z wykorzystaniem metody prób i błędów. Jeżeli znajdziesz właściwy sposób promocji swojego bloga, zaczniesz widzieć rezultaty w postaci większej liczby czytelników.

5. Tytuły Twoich wpisów nie są atrakcyjne i nie przyciągają uwagi.

Twój wpis pod kątem merytorycznym może być po prostu idealny i odpowiadać na wszystkie pytania czytelników, ale jeżeli jego tytuł nie brzmi zbyt interesująco, to czytelnik nie zwróci na niego swojej uwagi.

Ile razy czytasz tytuł artykułu, a gdzieś z tyłu głowy, ktoś podświadomie karze Ci otworzyć i go przeczytać, pomimo tego, że znasz zasady tzw. clickbaitu.

Przeanalizuj te tematy i odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy były intrygujące?
 • Czy zapewniały, że czegoś się dowiesz lub nauczysz?
 • Czy były kontrowersyjne?
 • Czy wywoływały emocje?

Twój blog powinien działać na tej samej zasadzie.

Oczywiście nie mówię tutaj o zwykłym clickbaicie, który sugeruje, że we wpisie znajduje się to, o czym nagłówek „krzyczy”, a w rzeczywistości nic w treści odkrywczego nie ma.

Nie tędy droga.

Nie masz reklamodawców, którym musisz przedstawić raporty z kliknięć w sponsorowane artykuły na Twoim blogu.

Twoja treść musi zawierać to, o czym nagłówek informuje czytelników.

Nie ma nic gorszego niż rozgoryczenie tym, że nagłówek nie ma nic wspólnego z treścią wpisu. Użytkownik natychmiast zapamięta Twój blog ze złej strony i już nie wróci.

Podsumowanie oraz rada. Poświęć trochę czasu na wymyślenie tytułów swoich wpisów, żeby zachęcić większą liczbę osób do czytania. Oto wpis, który pomoże Ci napisać chwytliwe nagłówki i tytuły Twoich przyszłych postów.

Dlaczego nikt nie czyta mojego bloga? – podsumowanie problemu

Jeżeli zadałeś już sobie pytanie: „dlaczego nikt nie czyta mojego bloga?”, to nadszedł czas na zmiany. Musisz najpierw przeanalizować najprostsze aspekty blogowania tj. wybór niszy czy też grupy docelowej.

Pamiętaj również o tym, że zmiany na lepsze nie staną się z dnia na dzień. Wszystkie małe zmiany, na które się zdecydujesz, będą robić tę różnicę, której oczekujesz. Powoli, ale jednak.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Napisanie dobrych wpisów to cała sztuka. I dobrze, gdy jest do tego talent. 🙂

  Odpowiedz
 2. Radosław Salak

  Obecnie to sztuką jest odpowiednia promocja, blogów o wartościowej treści jest setki jeśli nie więcej.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.