Dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest tak ważna? – 7 powodów

Dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest tak ważna?

Nie jest to już nic dziwnego, że większość ruchu, który osiągasz na swojej witrynie, pochodzi z urządzeń mobilnych. Nie jest również żadną tajemnicą, że największe firmy coraz częściej bardziej skupiają się na swoich mobilnych produktach niż desktopowych. Wobec tego, dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest ważna oraz konieczna w dzisiejszych czasach?

Wszyscy wiemy, że witryna, która dopasowuje się do rozdzielczości ekranów urządzeń mobilnych, jest dla nas lepsza w odbiorze, przez co łatwiej ją przeglądać i wchodzić w interakcje z nią, niż ze stroną, która nie wie, co to jest responsywność.

Co więcej, w ostatnich latach zaszło tak wiele zmian, które godzą w strony nieresponsywne, że postanowiłem przedstawić siedem najważniejszych powodów, dla których warto pomyśleć o wdrożeniu wersji mobilnej na swojej witrynie, a tyczy się to wszystkich – począwszy od blogerów, po sklepy internetowe oraz strony firmowe.

7 przyczyn, dla których wersja mobilna strony internetowej jest istotna

1. Mobilni użytkownicy to zazwyczaj większa część ruchu na stronie.

Nie spotkałem jeszcze żadnego właściciela strony internetowej, który nie byłby zainteresowany zwiększeniem ruchu.

To, że Ty do przeglądania stron internetowych zazwyczaj korzystasz z laptopa czy PC-ta, nie znaczy, że tak robią wszyscy. Coraz częściej okazuje się, że to właśnie mobilni użytkownicy są lwią częścią generowanego ruchu.

Wobec tego nie zapominaj o nich, ponieważ mogą być to przyszli klienci, którzy pomogą Ci rozwijać Twój biznes w internecie.

Jeżeli chcesz się rozwijać, to mobilność i responsywność musi być na czołowych miejscach w strategii marketingowej.

2. Responsywność zwiększa konwersję.

Strony internetowe niewspierające responsywności, ale mimo to dobrze zaprojektowane na ekrany komputerów, nie będą skuteczne przy przekształceniu użytkowników w Twoich klientów.

Innymi słowy, dobrze konwertująca strona na komputerze może zupełnie nie działać na urządzeniach mobilnych.

O ile jesteś w stanie poczekać tych 5 – 10 sekund, żeby strona internetowa załadowała się na komputerze, o tyle na telefonie jest to niedopuszczalne. Jeżeli dodamy jeszcze do tego brak wersji mobilnej, to nasza konwersja może spaść nawet do zera.

Wobec tego zadbaj, żeby wykorzystać możliwości mobilne do uwypuklenia wezwań do działania (CTA), które powinny być wyraźne i łatwe do kliknięcia.

Pamiętaj również, żeby informacje kontaktowe były dobrze widoczne i „klikalne”.

Klikalne?

Chodzi o to, żeby użytkownik, który widzi Twój telefon lub e-mail, mógł w niego kliknąć, a aplikacja na telefonie, która jest odpowiedzialna za daną czynność, mogła ją wykonać.

Spójrz na przykład:

<a href="tel:502159071">502 159 071</a>
<a href="mailto:mail@mobiletry.com">mail@mobiletry.com</a>

W ten sposób użytkownik może szybko przejść do podjęcia akcji, czyli wykonania telefonu lub wysłania do nas e-maila.

3. Google niemalże żąda od Ciebie wersji mobilnej.

Od paru lat Google mocno naciska na responsywność stron internetowych, a w tym roku poinformowało, że To właśnie mobilne wersje biorą udział w umieszczaniu strony w rezultatach wyszukiwania.

Dzięki tej aktualizacji algorytmu, Google zaczęło przesuwać w dół rankingu strony, które nie są responsywne i utrudniają życie mobilnym użytkownikom.

To oczywiście spowodowało widoczne zmiany i przetasowania w pozycjach.

Jeżeli poważnie myślisz o poprawie swojego ruchu organicznego, to najprościej jest zoptymalizować swoją stronę pod kątem urządzeń mobilnych, co w rezultacie powinno skutkować nawet całym SEO audytem.

4. Responsywność obniża współczynnik odrzuceń.

Treść oraz grafika strony, która wygląda dobrze na monitorze komputera PC czy laptopa, może być zupełnie nieczytelna na urządzeniach mobilnych.

Użytkownicy odwiedzający Twoją stronę internetową nie zostaną na niej zbyt długo, jeżeli będą musieli ją „szczypać palcami” i co chwilę powiększać oraz pomniejszać, żeby uzyskać informacje, których szukają.

Jeżeli witryna nie będzie profesjonalnie zaprojektowana pod kątem responsywności na urządzeniach mobilnych, to współczynnik odrzuceń będzie rósł z miesiąca na miesiąc.

Zapewniając odbiorcom mobilną wersję strony i przede wszystkim intuicyjną nawigację, zdołasz zaangażować ich na dłużej niż 10 sekund, zachęcić do zakupu, wysłania wiadomości, czy po prostu kontaktu telefonicznego.

5. Wszyscy starają się być jak najbardziej mobilni.

Nie żyjemy już w świecie, w którym użytkownicy smartfonów mogą być pomijani i brani jako wyjątek.

W 2015 roku wykazano, że 92% Polaków używa telefonów komórkowych, a dzisiaj ta część może być jeszcze większa.

Innymi słowy, jeżeli rośnie liczba osób, która ma telefony, to z pewnością wzrośnie procent wejść z urządzeń mobilnych.

Co, jeżeli za kilka lat rozkład wejść będzie oscylował wokół 70% do 30% na rzecz użytkowników mobilnych, a Twoja strona nie będzie responsywna?

Stracisz po prostu 70% klientów lub możliwości sprzedania swojego produktu.

Jak już wcześniej wspomniałem, Google dąży do tego, żeby zmusić wszystkich właścicieli stron internetowych do uresponsywnienia swoich witryn i skoro wszyscy się za to biorą, to nie bądź ostatni.

6. Mobilni użytkownicy mają zupełnie inne cele.

Użytkownicy mobilni mają zupełnie inne cele niż użytkownicy na komputerach stacjonarnych, a to oznacza to, że potrzebują szybkich informacji, które są przekazywane w przejrzysty sposób.

Postaw się teraz na miejscu użytkownika, który kupuje coś z urządzenia mobilnego. Tacy użytkownicy najczęściej kupują pod wpływem impulsu.

Takie zachowania podkreślają znaczenie optymalizacji stron internetowych pod kątem urządzeń mobilnych, uwzględniając sposób, w jaki użytkownicy będą najprawdopodobniej przeglądać Twoją witrynę.

Jeżeli postawisz na prosty i przejrzysty interfejs oraz na intuicyjną nawigację dla użytkowników mobilnych, ułatwisz im np. pozyskiwanie informacji oraz sam proces zakupowy, co oczywiście przełoży się bezpośrednio na konwersje, a później na Twoje zarobki.

7. Responsywność ściśle wiąże się z mediami społecznościowymi.

Ponad połowa użytkowników social media korzysta z urządzeń mobilnych.

Wobec tego Twoje wszystkie udostępnione treści w takich serwisach, jak Facebook, YouTube, Twitter, czy Google Plus, zostaną otwarte również na urządzeniu mobilnym.

Co w przypadku, gdy Twoja strona internetowa nie jest mobilna?

Tracisz sensowną konwersję, procent odrzuceń rośnie, a Ty trwonisz swoje wysiłki i bardzo często pieniądze, które przeznaczyłeś na promocję w social media.

Dlatego jest to kolejny istotny powód, dla którego wersja mobilna strony internetowej jest tak ważna.

Dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest tak ważna? – podsumowanie

Pierwszym krokiem do optymalizacji swojej strony pod kątem mobilności jest przygotowanie responsywnego projektu witryny.

Jeżeli Twoja strona jest dosyć leciwa, to czasami jest zdecydowanie łatwiej postawić ją od nowa, uwzględniając już w tym wersję mobilną.

Pamiętaj, że mobilność to również:

  • Czas, który strona internetowa potrzebuje do załadowania całej swojej treści.
  • Łatwość w czytaniu długiego tekstu.
  • Intuicyjna nawigacja.

Jeżeli chcesz, żeby Twoja strona szła z duchem czasu oraz wspierała działania Twojego biznesu, zamiast ciągnąć go w dół, musisz ją dostosować do urządzeń mobilnych.

Znasz inne ważne powody, dla których wersja mobilna strony internetowej jest tak ważna?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Janusz Kamiński

    Z każdym rokiem liczba odwiedzających z komórek rośnie. Gdy strona nie jest aktualizowana i dalej jest nie responsywna, można tracić potencjalnych czytelników oraz klientów.

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.