Długie czy krótkie treści na blogu? Którą formę wybrać?

Długie czy krótkie treści na blogu? Którą formę wybrać?

O długich treściach na blogu mieliśmy już okazję napisać, gdzie wyjaśniliśmy zalety dłuższych form oraz przedstawiliśmy wskazówki dotyczące tworzenia takich materiałów. Czas ten temat rozszerzyć oraz sprawdzić, która forma treści jest lepsza.

Długie czy krótkie treści na blogu? Obie formy mają swoje zalety oraz wady. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, na który rodzaj treści postawić oraz jakie wiążą się z tą decyzją korzyści i szanse dla Ciebie.

Zacznij więc lekturę i napisz nam, na jaki rodzaj stawiasz.

Zaczynamy!

Długie czy krótkie treści na blogu? Na co się zdecydować?

Analiza długich treści

Długa treść zawiera co najmniej… no właśnie, ile słów? Jak możemy określić, że tworzymy długie czy krótkie treści na blogu? Zdania jak zawsze są podzielone. Można przypuszczać, że długi tekst zaczyna się od 2000 słów. Sprawdźmy jeszcze, co sugerują nam znane osobistości w dziedzinie blogowania.

 • CopyPress uważa, że najwyżej notowane treści w Google posiadają średnio 2416 słów.
 • Neil Patel twierdzi, że treść zawierająca 3000 słów najlepiej konwertuje.
 • Z kolei Buffer przyznaje, że najlepsza treść to taka, która zawiera 1600 słów.

Mamy zatem kilka różniących się od siebie poglądów. Jednak wygląda na to, że dłużej oznacza lepiej. Wynika to z faktu, że dłuższe formy dostarczają odbiorcy więcej wartości, są bardziej złożone i dogłębnie analizują dane zagadnienia, a nie opisują „po łebkach”.

Jakie treści zatem idealnie nadają się do przekroczenia wspomnianych powyżej liczebności słów? Są to na przykład:

 • E-booki, które zaprojektowane są tak, aby dogłębnie oraz szczegółowo przeanalizować wąski zakres z danej dziedziny.
 • Poradniki, które tworzone są z myślą, aby dostarczyć odbiorcy wiedzę w danym zakresie. Pomagają użytkownikom osiągnąć dany cel.
 • Wideo to również rodzaj treści, tylko że wizualnej. Taka treść pozwala omówić własne spostrzeżenia oraz promować markę w internecie.

Plusy i minusy długich treści na blogu

Wiemy, jak zdefiniować długość tekstu oraz jaki rodzaj treści idealnie nadaje się pod dłuższe wywody. Czas poznać korzyści oraz wady.

Zalety:

 • Szansa na wyższe pozycje w rankingu, ponieważ algorytm Google preferuje dłuższe formy.
 • Odbiorcy są na stronie dłużej, co zwiększa zaangażowanie, a to z kolei zwiększa szansę na konwersję.
 • Dłuższy tekst ma szansę stać się treścią wiecznie żywą (evergreen content), co oznacza bycie dłużej na czasie z danym tematem.
 • Prezentujesz treść w szerszym i głębszym kontekście, lepiej tłumacząc zagadnienie odbiorcom.
 • Większa szansa na uzyskanie linka zwrotnego, kluczowego dla SEO. Dłuższy tekst ma większą szansę, że zostanie polecony przez kogoś w internecie.
 • Odbiorcy z czasem zaczynają postrzegać twórcę jako autorytet oraz eksperta w danym temacie. Oznacza to, że rośnie szansa, że w razie problemów czy chęci skorzystania z usług, zgłoszą się właśnie do Ciebie.
 • Są częściej udostępniane w mediach społecznościowych.
 • Więcej treści oznacza możliwość zamieszczenia większej liczby słów kluczowych.

Wady:

 • Użytkownicy mogą nie mieć chęci lub wystarczająco dużo czasu, aby przeczytać cały tekst. Nawet jak go zapiszą na później, to może się okazać, że zapisali za dużo treści i nie mają czasu na przejrzenie wszystkiego.
 • Dłuższy tekst czasem oznacza dłuższe, wręcz rozwleczone akapity, co nie jest korzystne pod kątem wzrokowego skanowania tekstu oraz może po prostu szybciej znudzić.
 • Zwykle dłuższe formy są częściej udostępniane, jednak o wiele rzadziej mogą stać się viralem, jak ma to miejsce w przypadku obrazów, zabawnych sytuacji czy krótkich treści.
 • To, że Google preferuje dłuższe teksty, nie gwarantuje wysokiej pozycji. Długość musi iść w parze również z jakością, a nie z „laniem wody”.
 • Potrzeba znacznie więcej czasu na stworzenie materiału oraz research.

Analiza krótkich treści

Czas spojrzeć na krótsze treści i sprawdzić, co ciekawego wniosą do walki na długie czy krótkie treści na blogu.

Krótszy tekst, czyli umownie przyjmując poniżej 600 słów, najczęściej lepiej odnajduje się w social media lub wygodniej się go czyta na urządzeniu mobilnym w porównaniu do dłuższych treści. Niewątpliwie dobrym przykładem takich treści są:

 • Infografika, która na pierwszym miejscu stawia na wygląd, a treść jest tylko ładnie opakowana w elementy graficzne.
 • Wylistowania, zawierające wypunktowane i krótkie porady czy wskazówki na dany temat.
 • Wpisy nastawione na obrazy, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywa obraz, a treść jest tylko dodatkiem.

Plusy i minusy krótkich treści na blogu

Sprawdźmy teraz plusy i minusy krótkich treści, co da nam szerszy ogląd na walkę o długie czy krótkie treści na blogu.

Zalety:

 • Odbiorcy często skanują tekst, aniżeli go czytają od deski do deski. Może się więc zdarzyć, że długi tekst będzie w ogóle nie czytany, co oznacza stratę Twojego czasu. Przy krótkich treściach takie ryzyko jest minimalne.
 • Krótkie formy są lepiej przystosowane do social media. Są łatwe w konsumpcji, można szybko je przeczytać i lekko „strawić”, co ułatwia i zachęca do dzielenia się taką treścią.
 • Większa szansa na uzyskanie treści będącej viralem. Szczególnie w kwestii obrazów czy infografik.
 • Krótszy tekst jest atrakcyjniejszy, bardziej zachęca do przeczytania oraz poświęcenia czasu na jego przejrzenie.
 • Minimalna szansa, że użytkownik nie zechce poświęcić czasu na przeczytanie, ponieważ stwierdzi „tldr” bez zajrzenia choć do kawałka materiału.
 • Krótszy tekst sprzyja użytkownikom mobilnym, bo jest wygodniej przyswajalny i można go szybciej skonsumować w oczekiwaniu na autobus czy kawę.
 • Krótszy tekst ma szansę być bardziej zabawnym, ponieważ w dłuższej formie ciężej utrzymać wysoki poziom humorystyczny.

Wady:

 • Mało treści. Tak, to może być minus. Zwłaszcza dla tych odbiorców, którzy faktycznie chcą dowiedzieć się czegoś więcej, a materiał na to po prostu nie pozwala.
 • Podświadomie wiesz, że nie możesz za szeroko opisywać zagadnień, ponieważ wyjdzie za długo – czyli może dojść do efektu niewyczerpania tematu do końca.
 • Dość blado wypada krótszy tekst pod SEO, ponieważ ma mniej możliwości umieszczenia słów kluczowych oraz uzyskania linku zwrotnego.

A więc na co się zdecydować – długie czy krótkie treści na blogu?

Patrząc na plusy i minusy obydwu form, lepszym wyborem wydają się treści długie. Jednak nie oznacza to, że krótkie formy są kiepskie. Wręcz przeciwnie, mogą równie dobrze być odbierane, a ich forma sprzyjająca dzieleniu się w mediach społecznościowych niewątpliwie jest kusząca, co przełoży się na zasięg oraz liczbę odbiorców.

Ciężko zatem wskazać jedyną i słuszną drogę. Naszym wpisom bliższe są dłuższe formy, a to, na co Ty się zdecydujesz, zależy od Ciebie, od tematu, który chcesz poruszyć, możliwości czy założonych celów. Samo tworzenie treści jest samo w sobie dobre, bez względu na długie czy krótkie treści na blogu. Tworzenie treści posiada wiele zalet, a jeśli dalej nie wiesz, na jaką formę się zdecydować, to sprawdź poniższe podsumowanie. Najlepiej jednak wypróbować oba typy.

Postaw na długie formy, jeśli Twój temat ma na celu być treścią poradnikową, wyjaśniającą dane kwestie. Tego typu treści budują Cię w oczach odbiorców w roli eksperta i zazwyczaj mają dużą szansę na stanie się treścią wysokiej jakości. Postaw również na dłuższy tekst, jeśli zamierzasz zyskiwać wysokie pozycje w wyszukiwarce oraz zależy Ci na kwestiach typowo SEO-wych.

Wybierz krótki tekst, jeśli tematy, które poruszasz, nie wymagają obszernego wyjaśniania danych kwestii. Jeśli tworzysz bardziej humorystyczną treść, nastawioną na grafiki czy przykłady. Rób to jednak przede wszystkim, jeśli zamierzasz tworzyć treść nastawioną na media społecznościowe, gdzie króluje treść wizualna.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.