Dobre praktyki w sklepach internetowych – 10 wskazówek

Dobre praktyki w sklepach internetowych

Zacznijmy od faktów. O sklep internetowy trzeba dbać. Jego zbudowanie i uruchomienie nie przyniesie samo z siebie od razu dochodów. Do tego jeszcze długa i kręta droga.

W sklep online trzeba inwestować nie tylko pieniądze, ale również czas na reklamę, dotarcie do klientów czy wprowadzanie zmian oraz różnych ulepszeń. Sprawdź więc nasze propozycje i zobacz, jakie dobre praktyki w sklepach internetowych możesz stosować, aby zwiększyć szansę na sukces, czyli sprzedaż.

Dobre praktyki w sklepach internetowych – 10 wskazówek

1. Uprość wygląd zgodnie z trendami.

Jeśli jesteś już od dłuższego czasu użytkownikiem internetu (powiedzmy, że co najmniej 10 lat), to przypomnij sobie, jak kiedyś wyglądały strony internetowe. Były wręcz nafaszerowane latającymi banerami, kolorami, grafikami, cieniami oraz przede wszystkim mnóstwem widocznych informacji jednocześnie.

W dzisiejszych czasach taka prezencja nie ma racji bytu. Dziś liczy się prostota. Wszystko upraszcza się do absolutnego minimum.

Jeśli nie bardzo to czujesz, to skorzystaj z różnych serwisów Google’a – zobacz, w jaki sposób są budowane ich interfejsy. Prostota, prostota i jeszcze raz prostota.

Czemu jest to takie ważne?

Ponieważ możemy się skupić na właściwej informacji. Nie jesteśmy bombardowania wieloma rzeczami, tylko tym, co akurat mamy zrobić.

Spójrz więc teraz na własny sklep i zastanów się, czy wzrok Ci „lata” po całym ekranie, czy raczej sukcesywnie zapoznajesz się z treścią, wyłapując różne wyróżnione elementy, takie jak np. przyciski CTA?

Niech minimalizm stanie się Twoim towarzyszem.

2. Zakupy jako gość.

Tutaj można wpleść dobry przykład odnośnie do minimalizmu omawianego w pierwszym punkcie.

Zakupy z koniecznością rejestracji niemal nie różnią się od tych, które umożliwiają zakupy jako gość (czyli bez zakładania konta). Między tymi dwiema metodami właściwie trzeba podjąć te same kroki, aby dokonać zakupu. Jednakowo w obu przypadkach trzeba podać pełne dane, wypełnić pola formularza itd.

Niemniej jednak różne statystyki pokazują, że zakupy jako gość cieszą się większą popularnością.

Dlaczego?

Ponieważ wydają się prostsze! I to już jest wystarczający impuls do tego, aby skorzystać z nich. Choć w rzeczywistości oba procesy są mimo wszystko takie same.

Zresztą zapytaj kiedyś znajomych, jaki rodzaj zakupów preferują. Ci, co wybiorą „jako gość”, z pewnością jako uzasadnienie powiedzą coś na zasadzie: „aaa, bo tam nie muszę się rejestrować”.

3. Przeredaguj opisy produktów.

Niestety, lecz jest duża szansa, że opisy produktów w Twoim sklepie kuleją. Dzieje się tak, ponieważ mało kto o to dba. Zazwyczaj informacje są lakoniczne. Zastanów się więc, czy to działa na klientów? No właśnie.

Potrzebujesz przede wszystkim pokazać konkretne informacje. Nie o tym, jak ten produkt powstał i jaką ma historię, tylko to, jakie korzyści wynikają z jego stosowania. Co użytkownik zyska po zakupie i jak jego życie ulegnie polepszeniu z Twoim produktem.

Na dodatek postaraj się to zawrzeć w wypunktowanej liście, a nie w bloku tekstu, ponieważ tak będzie wygodniej i bardziej zachęcająco do przeczytania.

4. Sprawna wyszukiwarka oraz filtry.

Wyszukiwarka niesie za sobą korzyści, ponieważ jest ona pomocna zdecydowanym osobom, które szukają konkretnego produktu. Tacy użytkownicy są dla Ciebie bardziej wartościowi (przynajmniej w teorii), ponieważ są konkretni. Wiedzą, czego chcą, zamiast np. przeglądać wszystkie produkty w danej kategorii.

Zadbaj więc o nich, oferując przyjazną wyszukiwarkę.

Jak?

  • zastosuj podpowiedzi po wpisaniu kilku znaków
  • oferuj możliwość szukania w danej kategorii

Świetnym wsparciem tego są filtry. Szczególnie gdy sklep posiada szeroką gamę produktów. Dzięki temu – powiedzmy – ze 150 produktów możemy ograniczyć sobie widok, do np. zaledwie 20.

Jest to również istotne, ponieważ użytkownik odrzuca produkty za drogie, nie w tym kolorze, rozmiarze itd. W ten sposób przegląda konkretniejsze produkty, bardziej do niego dopasowane.

5. Zdobywaj klientów treścią.

Problem z ruchem w sklepie internetowym jest taki, że odwiedzają go użytkownicy, którzy potencjalnie chcą coś kupić. W zależności od tego, jaki rodzaj produktów sprzedajesz, klient może do Ciebie wrócić dopiero, jak zechce ponownie coś kupić.

W przeciwnym razie raczej nie odwiedzi go na zasadzie „zobaczę, co sprzedają”. Po prostu nie ma po co zaglądać na stronę sklepu.

Jednak prowadząc regularnego bloga, ta sytuacja odwraca się diametralnie. Publikując treść, użytkownik ma po co zaglądać na stronę. To plus dla Ciebie, ponieważ jest duża szansa, że przy okazji zechce rzucić okiem na asortyment. To zwiększa szanse na jego zakup.

6. Wyłapuj tych, którzy nie dokończyli zakupów.

Porzucenie koszyka to z pewnością mały cios dla sklepu. Jest to sygnał na zasadzie, że ktoś już wybrał produkty i miał je kupić, lecz coś go odciągnęło i nie dokończył tego procesu.

Niemniej jednak nic straconego. Dobre praktyki w sklepach internetowych sugerują przypomnieć się takiemu użytkownikowi. Wiadomość e-mail z taką informacją może z powodzeniem wywołać użytkownika do dokonania zakupu.

Sprawdź, jakie rozwiązania pod tym kątem oferuje Twój system sprzedaży online.

7. Rozważ promocję.

Nie da się ukryć, że promocje działają jak wabik. Spójrz zresztą na zachowanie ludzi nawet w tradycyjnych sklepach, gdzie nagle każdy ma nieodpartą potrzebę posiadania przecenionego produktu.

Spraw więc, aby na Twój towar również się „rzucano”.

W przypadku sklepów online dobre rezultaty osiągnąć można, oferując darmową dostawę.

Bez względu na formę promocji, pamiętaj, aby dobrze poinformować odbiorców o akcji promocyjnej, aby dostateczna liczba osób o niej wiedziała.

8. Uzupełnij zdjęcia poprzez wideo.

Zdjęcia w sklepie przedstawiają produkt. Jednak ile by ich nie było, to mimo wszystko można odnieść wrażenie małego niedosytu. Tak jak by obrazy nie w pełni przedstawiały produkt.

Wideo z kolei to zupełnie inna bajka oraz poziom. W ten sposób można zademonstrować produkt niemal na żywo – pokazać możliwości oraz faktyczne działanie.

Ponadto nie da się ukryć, że wideo, jeśli chodzi o prezencję produktu, zawsze pokona statyczny obraz.

9. Zadbaj o kontakt.

Na ogół użytkownik nie ma potrzeby kontaktować się z Tobą podczas zakupów. Niemniej jednak różne sytuacje mogą się wydarzyć i może się okazać, że użytkownik musi nawiązać kontakt.

Nie utrudniaj mu tego – wręcz przeciwnie, pokaż, że jesteś otwarty na jego problemy.

  • Wyeksponuj numer telefonu oraz adres e-mail.
  • Zadbaj o skuteczny formularz kontaktowy.
  • Rozważ inne formy kontaktu, takie jak np. live chat.
  • Zadbaj o widoczność podstawowych informacji o reklamacji oraz procedurach zwrotu.

To wystarczy, aby stosować dobre praktyki i rozwiązania w sklepie.

10. Zagospodaruj odpowiednio menu.

Dobre praktyki w sklepach internetowych odnoszą się też do organizacji menu. Pozycje w menu powinny odnosić się przede wszystkim do kategorii sprzedawanych produktów. To one powinny tam dominować, ponieważ użytkownik, wchodząc do sklepu, chce w pierwszej kolejności przeglądać asortyment.

Dopiero jak coś go zaciekawi, to przejdzie do o nas, polityki prywatności, regulaminu czy kosztów przesyłki. Takie drugorzędne informacje można nawet śmiało wrzucić do stopki strony, zwalniając wyżej miejsce na kategorie.

Ponadto pogrupuj kategorie, aby były klarownie i jednoznacznie pokazane w hierarchii.

Zatem, jakie są dobre praktyki w sklepach internetowych?

Pokazane wskazówki należą raczej do rodzaju praktycznych.

Wymagają działania oraz zaangażowania, choć właściwie bez tego trudno dotrzeć do klientów.

Tak więc zacznij pracować nad własnym serwisem i zyskaj nowych klientów.

  • Dobre praktyki w sklepach internetowych – 10 wskazówek
    4.3 (85.71%) głosów: 7

  • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Przedwczoraj

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – 7 porad i przykładów

Sprawdź, jak wykorzystać Instagram w biznesie, aby Twoja marka zyskała większy rozgłos. Zobacz, co możesz wykonać, aby poprawić wizerunek marki w sieci.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak sprawić, aby użytkownik stał się klientem? – 11 wskazówek

Przeczytaj nasz poradnik w kwestii kroków, jakie trzeba uczynić, by użytkownik stał się klientem. Zacznij przekształcać odwiedziny w realne zyski!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Jaką stronę internetową stworzyć? – 12 typów i propozycji

Masz ochotę na nowy projekt, lecz nie wiesz, jaką stronę internetową stworzyć? Rzuć okiem na 12 naszych propozycji. Być może któraś przypadnie Ci do gustu.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.