E-commerce w 2019 roku – czego możemy się spodziewać?

E-commerce 2019

Nieodłącznym elementem końcówki każdego roku jest pojawianie się na blogach wpisów, w których autorzy starają się przewidzieć, jakie zjawiska będą zyskiwały na popularności w ciągu najbliższych miesięcy.

Nic dziwnego, bowiem ten czas bardzo sprzyja wszelkim podsumowaniom oraz skłania do różnych refleksji.

W mijającym roku dość często podejmowaliśmy na naszym blogu tematykę e-commerce. Wpisy poświęcone sklepom internetowym publikowaliśmy osiemnaście razy. Spróbujmy zatem wyciągnąć z nich nieco informacji pod kątem tego, jak może wyglądać e-commerce w 2019 roku.

Poniżej znajdziesz dziesięć naszych propozycji.

Co może zyskać na popularności w e-commerce w 2019 roku? – 10 propozycji

1. Nieszablonowe pakowanie przesyłek.

Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyliśmy się odzewem, jaki spowodował nasz tekst dotyczący unboxingu w e-commerce. Otrzymaliśmy sporo ciepłych słów zarówno drogą mailową, jak i odnotowaliśmy duży ruch, jeśli chodzi o ten właśnie tekst.

Bardzo za to dziękujemy.

Sklepy internetowe już od dłuższego czasu starają się w jakiś ciekawy sposób pakować swoje przesyłki, lecz nadal wiele osób nie wie, że taki proceder ma miejsce. W sumie nie ma co się dziwić, gdyż dotyczy to przede wszystkim branży modowej, beauty oraz wszystkich pokrewnych, które celują głównie do kobiet.

We wspomnianym tekście Jakub Ozorowski podsuwa kilka ciekawych pomysłów odnośnie do tego, jak można wywołać uśmiech na twarzy klienta w momencie, gdy ten odpakowuje przesyłkę:

  • rezygnacja ze zwykłego, szarego pudełka na rzecz spersonalizowanego opakowania
  • dorzucanie do przesyłki różnych materiałów promocyjnych, które potencjalnie zaciekawią odbiorcę
  • kody rabatowe wewnątrz paczki
  • ręcznie wiązane kokardki
  • odręcznie napisany tekst na kartce
  • darmowe dodatki do przesyłki (np. jakieś próbki)

Tak naprawdę pomysłów jest nieskończenie wiele. Zależą one tylko i wyłącznie od środków, jakie przeznaczyć może na nie dany sklep oraz oczywiście od wyobraźni.

Wszystko wskazuje na to, że trend pakowania przesyłek w jakiś niestandardowy sposób jak najbardziej będzie wpisywał się w e-commerce w 2019 roku.

2. Więcej contentu powiązanego z produktami.

Sklepy internetowe to już nie tylko platformy sprzedażowe. Wiele z nich regularnie tworzy treść, która ściśle powiązana jest z produktami, które można nabyć za ich pośrednictwem.

Mowa np. o dedykowanych wpisach blogowych lub o filmach wideo, które przedstawiają określone produkty.

Wszystko po to, aby przybliżyć użytkownikom (będącym przecież potencjalnymi klientami) to, co mogą w każdej chwili mieć. Mają się oni zachwycić możliwościami oraz wyobrazić sobie, że dany produkt może należeć właśnie do nich.

Wszelkie dodatkowe materiały nie muszą należeć do gatunku promocyjnych. Równie dobrze mogą być swoistymi instruktażami, które wyjaśniają i tłumaczą jakieś bardziej zawiłe zagadnienia lub też podpowiadają podstawowe sposoby na wykorzystanie konkretnych produktów.

3. Większa rola opisów produktów w formie wideo.

Wszystko wskazuje na to, że e-commerce w 2019 roku mocniej postawi na opisy produktów przedstawiane nie za pomocą „suchych” słów, a za pośrednictwem filmów.

O ile jeszcze nie tak dawno kliknięcie „play” nie było zbyt dobrze widziane przez użytkowników („a na co mi to?”, „na pewno film ten jest długi”, „jestem pewien, że będzie mi się długo wczytywał”, „może jest niskiej jakości?”), o tyle czasy te odchodzą w niepamięć.

Coraz chętniej oglądamy filmy w sieci – w szczególności dotyczy to odbiorców należących do młodszych pokoleń. Nie muszę również dodawać, że kilka sekund filmu jest w stanie przekazać więcej niż przysłowiowe tysiąc słów.

4. Dostawa tego samego dnia.

Właściciele biznesów online robią (a na pewno powinni) wszystko, by dostawa odbywała się bez żadnych kłopotów.

Oczywiście ewentualne pretensje w razie problemów z dostawą należy kierować przede wszystkim do dostawców, gdyż same sklepy zazwyczaj nie mają z tym nic wspólnego, aczkolwiek – jak dobrze wiemy – klienci bywają różni. Jeśli kurier zawiedzie, to i tak może się za to „oberwać” sklepowi.

Od pewnego czasu coraz bardziej popularna staje się dostawa tego samego dnia. Dotyczy to w szczególności dużych miast oraz sytuacji, w których płatność odbywa się w możliwie najwcześniejszych godzinach w danym dniu.

Możemy zatem śmiało obstawiać, że poprawa jakości usług kurierskich (w szczególności pod kątem dostawy tego samego dnia) będzie miała miejsce w następnym roku.

5. Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji.

Strony internetowe (nie tylko same sklepy) zawierają obecnie wiele różnego rodzaju skryptów.

Analizują one różne zachowania użytkowników – chociażby preferencje wyboru danego elementu ponad innym (np. jakiegoś przycisku) lub też stopień klikalności jakichś konkretnych miejsc.

Systemy informatyczne na podstawie gromadzonych danych są w stanie np. serwować pewnym użytkownikom inne informacje niż innym. Po prostu „uczą się” dobierania według nich właściwych ścieżek postępowania na bazie pozyskanych wcześniej informacji.

Zatem nie ma niczego dziwnego w tym, że rola sztucznej inteligencji powinna jeszcze bardziej wzrosnąć w e-commerce w 2019 roku.

6. Bardziej intuicyjne wyszukiwarki.

Swego czasu na naszym blogu opublikowałem tekst poświęcony intuicyjnej wyszukiwarce na stronie internetowej.

Funkcja ta jest szczególnie ważna dla sklepów internetowych, aby użytkownicy możliwie najsprawniej znajdowali to, czego szukają.

Widać zdecydowany postęp wśród sklepów online w kontekście rozwiązań serwowanym odwiedzającym.

Zmierzam do tego, że sklepy internetowe coraz częściej udostępniają wiele dodatkowych opcji, które znacznie usprawniają proces wyszukiwania i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie kontynuowany.

7. Zwiększenie przełożenia ruchu mobilnego na zakupy.

Jest to swego rodzaju wyzwanie, którego chętnie podejmują się kolejne sklepy internetowe.

Otóż w przypadku wielu branż większy ruch notuje się na urządzeniach mobilnych, lecz gdy przychodzi do dokonania zakupu, klienci preferują robić to z poziomu desktopów.

Cały czas istnieją różne bariery (głównie technologiczne) czy też uprzedzenia przed tym, by korzystać np. ze smartfonów w kontekście zakupów online. Na ten moment – z różnych względów – preferujemy jednak komputery.

Właściciele wielu sklepów internetowych chcą zatem sprawić, aby e-commerce w 2019 roku stało pod znakiem zwiększonego stopnia dokonywania zakupów drogą online.

8. Interaktywne wizualizacje produktów.

Sytuacja jest tutaj pod pewnymi względami podobna do tego, o czym wspomniałem w punkcie trzecim.

Lecz o ile filmy wideo stawiają produkt w głównej roli, to jednak nie muszą skupiać się tylko i wyłącznie na nim. Z powodzeniem mogą zawierać też inne treści.

W przypadku interaktywnych wizualizacji produktów mowa o rozwiązaniach, które pozwalają np. na obracanie produktu o 360 stopni czy też na otwieranie jego zawartości (jeśli jest np. składany).

Dzięki temu mamy szansę dogłębniej zapoznać się z danym produktem. Takie rozwiązania są coraz częściej spotykane.

9. Bardziej istotna rola chatbotów.

Chatbot jest narzędziem, które umożliwia prowadzenie konwersacji z użytkownikiem w taki sposób, by ten miał wrażenie, że po drugiej stronie znajduje się człowiek. Co prawda (jeszcze) nie są one zbyt rozbudowane i nie umieją sobie radzić we wszystkich sytuacjach, lecz bazy wiedzy i wzorce zachowań są stale rozbudowywane.

Chatboty wyręczają ludzi w pewnych powtarzalnych sytuacjach, np. w momencie, gdy ktoś zadaje jakieś pytanie, które zalicza się do tych najbardziej popularnych. Bot udziela wtedy odpowiedzi, korzystając z informacji zawartych w jego bazie wiedzy.

Sposobów na wykorzystywanie chatbotów jest mnóstwo i wszystko wskazuje na to, że ich udział w e-commerce w 2019 roku będzie całkiem spory.

10. Większy wpływ influencerów na zakupy.

W lutym 2018 roku celebrytka Kylie Jenner pochwaliła się za pośrednictwem Twittera, że nie korzysta już ze Snapchata. Akcje firmy „poleciały” w dół.

Być może dla wielu z nas może wydawać się to groteskowe, lecz – jak widać – nawet jedno zdanie celebryty wrzucone gdzieś w social media może sprawić, że firma solidnie „oberwie”.

To tylko pokazuje, jak ogromną siłą dysponują influencerzy.

Choć odgrywają sporą rolę w kontekście reklamowania produktów, to jednak mimo wszystko da się wyczuć, że drzemie w tym wszystkim jeszcze nieodkryty potencjał.

Jak bardzo zmieni się e-commerce w 2019 roku?

Jak widać, największych zmian upatruje się w zwiększonej roli sztucznej inteligencji, personalizacji produktów oraz w dostarczaniu użytkownikom jeszcze lepszych wrażeń podczas zakupów.

Czy wszystko to się ziści?

Czas pokaże.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.